Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 10707 Posts

·
Registered
Joined
·
13,644 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Niedługo na poważnie rozpocznie się modernizacja linii kolejowej nr 30 między Lublinem Północnym a Lubartowem, więc czas na nowy wątek.

Dla przypomnienia niedawny artykuł z DW:
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110825/LUBARTOW/212692979

Remont torów na odcinku Lublin Lubartów: Pociągi pojadą 120 km/h

Umowa właśnie została zawarta, a do poniedziałku wykonawcy mają przedstawić dokładny harmonogram robót. Jeszcze we wrześniu zaczną się pierwsze prace przy modernizacji linii kolejowej nr 30 między Lublinem a Lubartowem.


Zwycięskie firmy mają opracować dokumentację i na jej podstawie wykonać niezbędne roboty budowlane. Część robót da się zacząć jeszcze tej jesieni. Chodzi o most kolejowy na Bystrzycy, który zostanie zastąpiony nowym oraz o wiadukt w Ciecierzynie.

– Na te obiekty mamy już kompletną dokumentację, powinny być gotowe jeszcze w tym roku – zapowiada Andrzej Matysiewicz z lubelskiego oddziału Centrum Realizacji Inwestycji spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

Wszystkie prace zostały podzielone na trzy części. Pierwsza obejmuje obiekty inżynieryjne, m.in. wspomniane mosty. Tym zajmie się firma Skanska. Za urządzenia sterowania ruchem kolejowym odpowiadać ma radomski Kombud, zaś nawierzchnię torów zaprojektuje i zbuduje firma Apia z Piaseczna.

– Termin zakończenia wszystkich prac został wyznaczony na koniec pierwszego kwartału 2013 r. – informuje Matysiewicz.

Teraz linia 30 jest wykorzystywana wyłącznie do przewozów towarowych. Pociągi – w zależności od obciążenia ładunkiem – mogą tędy jeździć z maksymalną prędkością od 30 do 60 km/h.

Po przebudowie na trasę wróci ruch pasażerski, a składy będą mogły rozwijać prędkość 120 km/h. Linia nie zostanie zelektryfikowana i nadal będzie posiadać tylko jeden tor. Regularne połączenia między Lublinem a Lubartowem obsługiwać mają spalinowe szynobusy.

W ramach modernizacji linii powstaną cztery nowe przystanki kolejowe. Dwa z nich znajdą się w Lublinie: na Zadębiu i Ponikwodzie. Jeden powstanie w Niemcach, a przystanek w Wandzinie zostanie przesunięty bliżej tej miejscowości, o ok. 1 kilometr. Na wszystkich stacjach na trasie podwyższone zostaną perony i pojawią się na nich wiaty chroniące przed deszczem i śniegiem.

Przebudowa linii obejmie w sumie 25 km toru. Jest dotowana z Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Całkowity koszt robót to blisko 50 mln złotych, z czego prawie 33 mln zł pochodzić ma z unijnej dotacji.
Byliśmy dziś z Zegarkowym w terenie (przejazd Turystyczna - stacja Bystrzyca), by zrobić możliwie pełną dokumentację stanu przed remontem. Mam nadzieję, że szybko uda nam się zrobić drugi odcinek od stacji Bystrzyca do Lubartowa.
Okazuje się też, że prace na przepustach już są wykonane.

Za chwilę pierwsza seria zdjęć.
 

·
Registered
Joined
·
13,644 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Lublin, ul. Turystyczna. Widok w stronę dworca Północnego.Dawna budka dróżnika.Przejazd przez ul. Turystyczną. Kiedyś były tu chyba ze 3 albo i 4 tory.Zegarkowy pazdrawlaju was.Ledwo widoczne rozgałęzienie na nieczynną łącznice w stronę Świdnika.
 

·
Registered
Joined
·
13,644 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Most mostem, ale trochę szczegółów też się przyda.

Jedną z naszych atrakcji za dawnych lat było wchodzenie do tej rynny na środku mostu w czasie przejazdu pociągu.
 

·
Registered
Joined
·
946 Posts
Świetna sprawa. Pamiętam, jak za młodu jeździłem czasem do kolegi do Niemc. Była tam taka leśna droga, a przecinały ją zapadnięte tory. Jak zrobią, to się przejadę. Pociągiem. :)
 

·
Registered
Joined
·
13,644 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Jeszcze raz wspomniana wcześniej rynienka.

Północny przyczółek dawnego mostu. Widzimy tu miejsce na kładkę pieszo-rowerową, będącą częścią promenady biegnącej na północ.W stronę Lubartowa.Jeszcze raz przyczółek.
 

·
Registered
Joined
·
13,644 Posts
Discussion Starter · #13 ·Techniki jazdy rowerem po szynach jeszcze nie opanowałem, ale może kiedyś...Znów w stronę Lubartowa.Tu dawniej był drugi tor, obecnie jest tu ledwo widoczna ścieżka.W stronę Turystycznej.
 

·
Registered
Joined
·
13,644 Posts
Discussion Starter · #14 ·
W stronę Lubartowa.Naprawdę ładnie tu, szkoda tylko że warunki (zbyt gęste krzaki) nie sprzyjają rekreacji.Przejazd - ul. Grodzickiego przy Wrzosowej. Gdzieś tu ponoć ma być przystanek Ponikwoda.

Tędy to leci szlak rowerowy Lublin - Wola Uhruska.
 
1 - 20 of 10707 Posts
Top