SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1514 Posts

·
Capital of culture 2016
4,545 Posts
Discussion Starter #1
Rewitalizacja linii kolejowej Wrocław Zakrzów –Trzebnica rozpoczęta

z dnia: 2008-10-02

Wczoraj, 1 października 2008 roku o godz. 12:00 Dolnośląska Służba Dróg i Kolei przekazała blisko 20 kilometrowy plac budowy konsorcjum firm Dolkom i Unitor-B z Wrocławia, które zajmie się modernizacją linii kolejowej Wrocław Zakrzów - Trzebnica. Będzie to pierwsza linia kolejowa obsługiwana przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Uroczyste rozpoczęcie inwestycji odbyło się na nieczynnym przejeździe kolejowym (skrzyżowanie ulic Okulickiego i Komorowskiego) na wrocławskim Zakrzowie.

W wydarzeniu udział wzięli Marszałek Marek Łapiński, Członek Zarządu Województwa Zbigniew Szczygieł, Dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei Leszek Loch oraz Dyrektor ds. Techniczno – Handlowych Dolkom sp. z o.o. Ryszard Staszek oraz zaproszeni goście m.in. Marek Długozima, Burmistrz Trzebnicy i Robert Adach, Starosta Powiatu Trzebnickiego. Rewitalizowane połączenie stanie się odciążeniem drogi krajowej nr 15 i 5, która na odcinku Wrocław – Trzebnica stanowi jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na sieci drogowej województwa. Ponadto połączenie zapewni sprawny i bezpieczny środek transportu pomiędzy Wrocławiem a Trzebnicą i zagwarantuje efektywne wykorzystanie istniejącej infrastruktury transportowej. Połączenie to wzmocni także transport publiczny w obszarze aglomeracji wrocławskiej, ułatwiając komunikację mieszkańcom Trzebnicy i stacji pośrednich z Wrocławiem.
Przebudowa jednego kilometra linii kolejowej będzie kosztowała 550 tyś zł brutto. Całkowity koszt modernizacji linii to ponad 11 mln zł. Docelowo linia ta będzie eksploatowana przy wykorzystaniu taboru zakupionego przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego (szynobusy). Zakładana prędkość konstrukcyjna linii wyniesie 60-70 km/h.

Linia kolejowa Wrocław Zakrzów - Trzebnica została przejęta w 2007 roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Poprzednim zarządcą linii były Polskie Koleje Państwowe PKP S.A.. Linia jest nieczynna dla ruchu pasażerskiego od 1991 roku, a dla towarowego od roku 1999. Ostatni pociąg PKP pojawił się na tej linii w roku 2002 i był to tzw. pociąg okolicznościowy, którym jechali pielgrzymi do sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy.

Zobacz zdjęcia zamieszczone w galerii
http://dsdik.wroc.pl/galeria.html

http://dsdik.wroc.pl/aktualnosci/1-najnowsze/229-rewitalizacja-linii-kolejowej-wrocaw-zakrzow-trzebnica-rozpoczta.html
Dzisiaj (06.10.2008) były wykonywane już jakieś prace, koło byłej SP 41 na Starym Zakrzowie. Na razie mam jedno zdjęcie, wykonane w pośpiechu. Później zrobię lepszej jakości :)

·
Capital of culture 2016
4,545 Posts
Discussion Starter #2
Pociąg do Trzebnicy w przyszłym roku

Pociąg do Trzebnicy w przyszłym roku

O remoncie i przywróceniu ruchu pasażerskiego na linii kolejowej Wrocław - Trzebnica mówiło się od dłuższego czasu. I jak dotąd tylko mówiło. Jednak od roku właścicielem linii jest samorząd, a z początkiem września rozstrzygnięty został przetarg na jej remont. Zwyciężyło Dolnośląskie Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury Komunikacyjne DOLKOM z UNITOR B.

Jeśli rozstrzygnięcie przetargu uprawomocni się w terminie, 11 września zostanie podpisana umowa na wykonanie remontu. Prace mają być zakończone w ciągu 8 miesięcy, co oznacza, że wg harmonogramu w maju 2009 r. linia ma być gotowa do eksploatacji.

Dzięki nowemu połączeniu podróż koleją od stacji Wrocław Nadodrze do Trzebnicy ma być możliwa w czasie krótszym niż 30 minut, co stworzy atrakcyjną alternatywę dla transportu samochodowego. Obecnie natężenie ruchu na drodze krajowej nr 5 - łączącej Trzebnicę i Wrocław - wynosi ok. 15 tys. pojazdów na dobę, co wyczerpuje przepustowość drogi. Średni czas podróży autobusem na tym odcinku wynosi około 45 min.

Przewozy na trasie prowadzić ma, należąca w całości do władz samorządowych województwa, spółka Koleje Dolnośląskie. Jak zapowiadał wcześniej marszałek woj. dolnośląskiego Marek Łapiński, docelowo powstać ma połączenie Trzebnica - Wrocław, przedłużone do Kobierzyc, a nawet Świdnicy. Jego zdaniem takie rozwiązanie byłoby dużą wartością dla rynku pracy, m.in. dlatego, że na północy województwa - czyli m.in. w okolicach Trzebnicy - bezrobocie jest wyższe niż na południu.

Dla mieszkańców Pawłowic, Zakrzowa i Psiego Pola takie połączenie może oznaczać dogodny sposób dostania się w rejon dworca Nadodrze, a jeśli byłoby przedłużone, nawet do Dworca Głównego. Według zapowiedzi władz spółki, przejazd całej długości trasy ma kosztować nie więcej niż 5zł.

Źródło: bankier.pl

·
Capital of culture 2016
4,545 Posts
Discussion Starter #4
Bardzo proszę. Niestety wybrałem się troszeczkę za późno, światło było za słabe, statywu nie miałem, tak więc do wyraźnych tych zdjęć zaliczyć nie można, no ale coś tam widać ;)

Po drugiej stronie przejazdu dalej busz :p Ta ostrzyżona strona wyglądała podobnie.

To tak na potwierdzenie, że kosili :p gdyby ktoś nie wierzył :p

Nie wiem jak daleko kosili, doszedłem do stadionu Polaru i wróciłem do domu :p

·
Registered
759 Posts
Patrząc na to zdjęcie:

już widzę te wypadki spowodowane przez jeżdżących 'na pamięć' blachosmrodziarzy. Chyba nie obejdzie się bez szlabanów.

·
Registered
2,685 Posts
Super Jagoda! Jeśli możesz to rób fotorelacje co kilka dni!
Mam kiklka pytań:
Jak nazywa się taka maszyna co kosi te krzaki?
Czy na tej linii będą wymieniane podkłady i szyny?
W sumie rewitalizacja będzie trwała dosyć długo - dla czego? W Mielnie odcinek o podobnej długosci remontowano dużo szybciej.

A co do wycinanych krzakó - czy samo wycięcie ma sens? Widziałem wiele razy ,że po wycięciu po 2 miesiącach był jeszcze większy busz. Najlepiej to chyba jeszcze spryskać czymś.

·
Capital of culture 2016
4,545 Posts
Discussion Starter #9
Co do fotorelacji to w tym miejscu tej nitki mogę robić zdjęcia :) Nie ma problemu :)

Co do maszyny - nie wiem :p Kosiarko-traktor ;P

Co do podkładów i szyn. Hmmm, nie wiem, ale wydaje mi się że będą, bo podkłady są w tragicznym stanie. A czasem nich nawet nie ma.

Mam nadzieje że jakieś oficjalne informacje się pojawią.

·
#dobra,zmiana
446 Posts
Z informacji od osób które pamiętają ostatni kurs pociągu do trzebnicy (ten specjalny pociąg pielgrzymkowy) to średnia prędkość na tym odcinku dochodziła do średnich uzyskiwanych w marszu wojskowym. Więc raczej bez wymiany wszystkiego plus remontu mostów się nie obejdzie.

·
Banned
3,253 Posts
Z informacji od osób które pamiętają ostatni kurs pociągu do trzebnicy (ten specjalny pociąg pielgrzymkowy) to średnia prędkość na tym odcinku dochodziła do średnich uzyskiwanych w marszu wojskowym. Więc raczej bez wymiany wszystkiego plus remontu mostów się nie obejdzie.
Na wysokości wsi Ramiszów (gdzie torowisko było w bardzo złym stanie) była prowadzona wymiana podkładów i chyba też szyn, a sa odcinki które wymagają tylko wycięcia krzaków, popryskania jakimś randapem i małej ingerencji podbijarki torowej i szynobus bedzie mógł jechać 60km/h

·
jestem Ott'em tego czatu
A well regulated Militia
8,837 Posts
Wiadukty w Trzebnicy:

Ciekawe, że w XIX wieku w 10. tys. miasteczku budowano wiadukty a dzisiaj w wielkim mieście trzeba robić estakady nad nieczynnymi torami.

·
Banned
3,253 Posts
Wiadukty w Trzebnicy:

Ciekawe, że w XIX wieku w 10. tys. miasteczku budowano wiadukty a dzisiaj w wielkim mieście trzeba robić estakady nad nieczynnymi torami.
Ton co napisałeś niema nic wspólnego z pomysłowością tylko tu chodzi o to że ta droga przebiega w dolince a dworzec i tory wchodzące do miasta są na wyższym poziomie i trzeba było tam zrobić nasyp i waiadukty.

·
Capital of culture 2016
4,545 Posts
Discussion Starter #14
Mam kolejną świetną wiadomość, dzisiaj widziałem tam koparkę i ciężarówkę. Niestety zdjęć nie zrobię dzisiaj, ponieważ za dużo nauki na głowie, może jutro, po sql, kiedy weekend się zacznie !! :)

1 - 20 of 1514 Posts