SkyscraperCity banner

1561 - 1580 of 1624 Posts

·
Registered
Joined
·
7,795 Posts
Discussion Starter #1,561
Pozwalała by.
Bo obecnie to 120 km/h. Ma być 160. A może być ...
 

·
Expat
Delegacja
Joined
·
7,906 Posts
No właśnie, ile może być? I to pytanie jest przede wszystkim w kontekście Kiekrza, gdzie łuki wydają się być dość ciasne. A na te kilka km między POD a Kiekrzem nie ma sensu iść powyżej 160 km/h.
 

·
Registered
Joined
·
3,494 Posts
Tymczasowy tor i wiadukt koło Krzyża Wielkopolskiego zapewnią sprawne podróże na modernizowanej linii Poznań – Szczecin. Efektem inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. będą krótsze podróże w komunikacji regionalnej i dalekobieżnej. Projekt za ok. 4,1 mld zł jest realizowany przy udziale środków z instrumentu UE „Łącząc Europę” (CEF).
Pasażerowie pociągów kursujących na trasie między Poznaniem a Szczecinem unikną przesiadek do komunikacji zastępczej. Budowa tymczasowego objazdu nad linią Tczew – Kostrzyn zapewni utrzymanie ruchu kolejowego między Wielkopolską a Pomorzem Zachodnim. Przygotowywany już kolejowy bajpas umożliwi w marcu rozpoczęcie przebudowy wiaduktu kolejowego nad torami linii z Tczewa do Kostrzyna (nr 203).
Pociągi pojadą czterystumetrowym bajpasem – tymczasowym, 415 m objazdem po nasypie ziemnym wzdłuż linii kolejowej Poznań Główny – Szczecin Dąbie oraz konstrukcji stalowej zaplanowanej nad torami linii relacji Tczew - Kostrzyn. Rozpoczęto już roboty ziemne związane z wykonaniem dodatkowego nasypu.
Stary wiadukt na linii z Poznania do Szczecina będzie rozebrany. Zastąpi go mocniejszy obiekt, który będzie miał oddzielne konstrukcje dla każdego toru. Po wybudowaniu wiaduktu i ułożeniu torów znów pojadą pociągi. Takie rozwiązanie na lata zapewni sprawne i bezpieczne przejazdy pociągów.
Między Poznaniem a Szczecinem lepszy dostęp do atrakcyjnych podróży
Pasażerowie sukcesywnie korzystają z efektów inwestycji. Lepszy dostęp do kolei z nowych, wyższych peronów, zapewniony jest już w 14 miejscowościach, m.in. Poznaniu (przystanek osobowy Poznań Wola), Rokietnicy, Szamotułach, Choszcznie, Reptowie i Szczecinie Zdunowo. Perony są przystosowane do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. W podobnym standardzie przebudowane zostaną 32 stacje i przystanki.
Pociągi korzystają już z nowego toru m.in. na szlakach: Poznań Główny – Kiekrz, Szamotuły – Pęckowo oraz między Dolicami a Kolinem czy Słonicami a Choszcznem. Na odcinkach Miały – Drawski Młyn; Drawiny – Dobiegniew i Dobiegniew – Bierzwnik układany jest nowy tor i montowane urządzenia. Sprawne przejazdy zapewni przebudowa 95 wiaduktów i mostów, m.in. nad Wartą, Notecią i Drawą.
Podróż między Poznaniem a Szczecinem zajmie poniżej 2 godzin po zakończeniu modernizacji i uzyskaniu wymaganych pozwoleń - gdy pociągi pojadą z prędkością do 160 km/h. Prace zwiększą przepustowość trasy, na którą będzie mogło wyjechać więcej składów dalekobieżnych i regionalnych. Zapewnione będą lepsze warunki przewozu towarów europejskim korytarzem transportowym prowadzącym z Dolnego Śląska do portów na Pomorzu Zachodnim.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują inwestycję w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E59 na odcinku Poznań Główny – Szczecin Dąbie”. Jedno z największych przedsięwzięć w ramach Krajowego Programu Kolejowego warte jest ok. 4,1 mld zł przy udziale środków z instrumentu Unii Europejskiej „Łącząc Europę” (CEF). Wartość dofinansowania to ok. 1,8 mld zł. Zasadnicze prace planowane są do końca 2022 r.
PLK_budowa_by-passa_w_okolicy_Krzyza_Wlkp._na_linii_Poznan-Szczecin_fot._dron.jpg


 

·
Registered
Joined
·
2,320 Posts
Moim zdaniem rozsądniejsze (i tańsze) byłoby wybudowanie łącznicy wychodzącej z linii nr 203 w poziomie i mogłoby ono zostać na stałe jako alternatywa dla bezkolizyjnego skrzyżowania LK-351.
 

·
Czytam PHP dla beki
Joined
·
3,490 Posts
Moim zdaniem rozsądniejsze (i tańsze) byłoby wybudowanie łącznicy wychodzącej z linii nr 203 w poziomie i mogłoby ono zostać na stałe jako alternatywa dla bezkolizyjnego skrzyżowania LK-351.

No tak, ale to by już trzeba przebudować stację w Krzyżu, a to jest poza kontraktem :)
 

·
Registered
Joined
·
8,078 Posts
Moim zdaniem rozsądniejsze (i tańsze) byłoby wybudowanie łącznicy wychodzącej z linii nr 203 w poziomie
No nie wiem czy tańsze jak trzeba wykupić na to działki. Zgadzam się że byłoby to ulepszenie tego węzła, ale na pewno więcej by zajęło.
 

·
Registered
Joined
·
7,795 Posts
Discussion Starter #1,567
Sam tor nawet zelektryfikowany nie pozwala na jazdę pociągów. Potrzeba jeszcze srk a to "5 gr" nie kosztuje.
 

·
Registered
Joined
·
763 Posts
No ale to oznacza, że będzie 1 torowy odcinek Krzyż - Nowe Drezdenko przez 0,5 roku?
 

·
Registered
Joined
·
315 Posts
Moim zdaniem rozsądniejsze (i tańsze) byłoby wybudowanie łącznicy wychodzącej z linii nr 203 w poziomie i mogłoby ono zostać na stałe jako alternatywa dla bezkolizyjnego skrzyżowania LK-351
Stoker, przecież doskonale wiesz, że to tylko PLK.
W Zach-Pomie ciężko z nimi ujechać, a w Wlkp. tylko gorzej.

Kiedy jeszcze roboty były na jednym z etapów uzgodnień, w "cyntrali" na Targowej była przedstawiana propozycja przebudowy stacji Krzyż Wlkp., w ramach kontraktu.
Koszt - nie pamiętam, ale per saldo, nie więcej, niż kilka bańków.
Padła nawet propozycja LCS-u we wsi. Chyba sensowniejsza, niż odrębnie Poznań i Stargard. Sensowna, zarówno dla linii 351, jak i 203.
Wtedy upadło. Przebudowa będzie w ramach moderny 203 (wówczas jeszcze święty nigdy).
LCS - "nie, bo nie". Czytaj: Poznań - matecznik jednego takiego Arnoldzika - straciłby na prestiżu.
Także Stargard - panteon zasłużonych kolejarzy - niechybnie musiałby rozejść się po kątach.
W tle również tajne plany powrotu do gry wąsaczy z Piły i zapewne wiele, wiele innych, pomniejszych, stołkowych biznesików, jak np. na linii Zielona Dziura - Gorzów z nazwy Wielkopolski choć z położenia Lubuski.
Zielona chce skoncentrować zakład w Zielonej, więc Gorzowskie działy dostałyby alternatywę: dojazd albo do widzenia.
Dojazd, z przyczyn geograficznych, raczej odpada, chyba że ktoś lubi odbębniać drugi etat w pociągu.
Żeby nie było, znam takiego, co 160 km w jedną stronę dojeżdżał.
Wracając: żeby zapewnić choć części Gorzowiaków utrzymanie się przy macierzy, trza Krzyż zaorać i rozparcelować do spółki z ww. Piłą.
Ludzie z gorzowskiej dywizji zielonogórskiego zakładu przeniosą się do nowej sekcji, w Pile wyjmie się z szuflad stare pieczątki i wszyscy będą zadowolneni.

Tak więc przebudowa Kreuza wtedy upadła.
Co się teraz okazuje? Ano, że jednak przebudowywany ma być.
I to jak najbardziej w ramach kontraktu dla 351 - na jego koniec.
I uwaga: linia ta ma omijać stację obwodnicą. Najprawdopodobniej jeden tor od południowej, drugi - północnej strony.
A to oznacza, że nitka, o której piszesz, i tak powstanie. Nie będzie to łącznica, a pełnoprawny tor nr 1 linii nr 351.

Nie pójdzie on po starym śladzie toru, który istniał gdzieś do ok. 1910 roku, bo te tereny są już "obudowane" domkami. Ułożą go pewnie równolegle do 203, tak daleko, jak tylko się da, a następnie łukiem po nasypie włączy się w obecną "jedynkę" tuż przed Drawą.

Niestety, jego zbudowanie tak od razu byłoby za tanie.
A u szejków z PLK nie ma dzidostwa ani bidy. Jest rozmach, jest szanowanko u banksterów.
Teraz wystarczy skojarzyć, kim z zawodu jest występujący w TV, w masce i okularkach osobnik i...
Resztę dopiszcie sobie sami.
 

·
Registered
Joined
·
7,795 Posts
Discussion Starter #1,570
A jakieś dokumenty czy tylko czcze gadanie n.t. mitycznej "łącznicy"/nowego przebiegu toru nr 1?
 

·
Registered
Joined
·
315 Posts
W intranecie ponoć są. Jeśli nie w ogólnodostępnych folderach, to zadzwoń do Zielonej. Nie powinni mieć problemów z pokazaniem choćby jakiejś koncepcji.
 

·
Registered
Joined
·
7,795 Posts
Discussion Starter #1,572
Przecież to Ty twierdzisz , że ma być.
A od koncepcji to jest reżyser w Warszawie.
 

·
Registered
Joined
·
315 Posts
No, twierdzę, bo na takowy rysunek - czy on nazywał się koncepcja, plan pięcioletni, czy pobożne życzenia, nie wiem - miałem kidyś okazję rzucić okiem.
Gdybym wiedział, że ktoś się upomni, sfotografowałbym, choćby z ukrycia.
Naprawdę, jeśli w jakiś sposób Tobie na tym zależy, zadzwoń. Do zakładu w ZG lub sekcji w Kr.
Zdaje się, że i z władz miasta też ktoś się nad tym pochylał.

"Mityczna łącznica" - czy chodzi o stary tor?
Jeśli tak, spójrz na mapę. Mniej więcej tak przebiegał:

Droga rozjazdowa na zielonym odcinku, do dziś, z jedynki linii 351 prowadzi w jego kierunku przez angliki ustawione na wprost.
Jak spojrzeć na zdjęcie lotnicze Google, na górnym, zaznaczonym krzyżykami odcinku zobaczyć można na polu wyraźny ślad, który jest tam pomimo ponad stu lat orki (Niemcy przebudowali wjazd na stację gdzieś między 1908 i 11-tym).
 

·
Registered
Joined
·
7,795 Posts
Discussion Starter #1,574
Kolejni rysowacze czerwonych kresek na mapie? Krzyż nie jest może metropolią ale wyburzać domy w imię czego?
Zastanów się też w jakim celu Niemcy przebudowywali stację 2 razy za II i III Rzeszę.
 

·
Registered
Joined
·
368 Posts
Droga rozjazdowa na zielonym odcinku, do dziś, z jedynki linii 351 prowadzi w jego kierunku przez angliki ustawione na wprost.
Jak spojrzeć na zdjęcie lotnicze Google, na górnym, zaznaczonym krzyżykami odcinku zobaczyć można na polu wyraźny ślad, który jest tam pomimo ponad stu lat orki (Niemcy przebudowali wjazd na stację gdzieś między 1908 i 11-tym).
Droga rozjazdowa o której wspominasz jest położona bardziej na zachód w stosunku do pierwotnego przebiegu linii 351 przez Krzyż.
Właściwie to czemu taka łącznica miałaby służyć? Obecnie, dzięki tej przebudowie sprzed 100 lat mamy odseparowany ruch na dwóch liniach przechodzących przez Krzyż. Czy jest sens wydawać przynajmniej 100 mln PLN, żeby odseparować go jeszcze bardziej? Stacja ta pełni funkcje stacji końcowej dla ruchu lokalnego, a dla ruchu dalekobieżnego i towarowego jest właściwie tylko stacją przelotową (obecnie nie odbywają się nawet manewry zmiany lokomotywy/przełączania grup wagonów, co kiedyś było codziennością). Czy spodziewamy się takiego ogromnego wzrostu ruchu towarowego i osobowego? Wydaje mi się, że w obrębie stacji jest aż nadto miejsca, żeby rozplanować tę stację tak, żeby nie stanowiła ona wąskiego gardła w żadnej relacji.
 

·
Registered
Joined
·
315 Posts
Nie bardzo rozumiem, o co Wam chodzi?
Czerwona kreska to przebieg (obecnej) linii 351 z początku XX wieku.
Przebudowano ją bo kolidowała z 203 - niby strategiczną. "Rzesze" robiły podobnie i na innych stacjach.
Pozostałości toru "sprzątano" ponoć jeszcze całkiem niedawno - podczas budowy osiedla i ulicy w tym rejonie.
Autochtony mówią, że w lesie, ślady po nim są jeszcze całkiem łatwe do namierzenia.

Oczywiste, że dziś nie puszczą toru w ten sam sposób, tylko bliżej obecnego nasypu.
Przebąkiwano o estakadzie, aby nie zajmować za dużo terenu.
Jeśli już, wyburzenia wymagać będzie najwyżej jeden - kolejowy zresztą - dom przy przejeździe
.
Droga rozjazdowa o której wspominasz jest położona bardziej na zachód w stosunku do pierwotnego przebiegu linii 351 przez Krzyż.
Nie wiem, gdzie leżały rozjazdy na samym początku istnienia kolei stargardzko- poznańskiej, ale w okolicy 1910, już w tym miejscu, co i dziś.
Budując nasyp i wiadukt nad 203, pozostawiono je nienaruszone, dodając tylko jeden Rz i skutkiem, do dziś wyjazd w kierunku Szczecina jest "na bok".

Czy jest sens wydawać przynajmniej 100 mln PLN, żeby odseparować go jeszcze bardziej?
Pewnie, że nie.
Wystarczyłoby przebudować wspomnianą głowicę zachodnią, by ruch w kierunku Szczecina mógł odbywać się z Vmax. Kwestia likwidacji obecnej nastawni (i tak wyleci, najdalej podczas modernizacji 203) i przebudowy peronów lub - alternatywnie - zburzenia paru szopek po "szopie' i poszerzenia wiaduktu.
Ale, nie po to pasożytujące przy kolei mózgi tworzyły koncept Centralnego Pastwiska Kolesi oraz "szprych", żeby robić po taniości.
Oszczędności i żebranie o każdą złotówkę, by zrobić metr toru więcej, by cała inwestycja miała jakikolwiek sens? A nie - tak to na innych projektach.
Tutaj, przychodzi jakiś Budimex, czy inna Trakcja z kompletnie z d... wyjętymi roszczeniami, bo np. po wygraniu przetargu z ceną dwa razy wyższą, niż zakładał budżet, nagle stwierdza, że tego czy tamtego nie da się zrobić szybko i tanio, niech więc PLK wybierają, jak ma być.
I choć wybór, i tak ułatwiony, bo o "dobrze" nikt nawet nie wspomina, PLK bez zająknięcia dopłacają.
Dopłacają, bo zamorscy sojusznicy co chwila pomrukują "a czemu to our poolish friends naszego gazu do terminala tak mało zamawiacie? Nie macie jak wywieźć? No to budujcie szybciej".
Dopłacają, bo jedyne, z czego są rozliczani, to utylizowane kwoty złotówek.
Zaproponował im ktoś, że najlepiej sprawdziłaby się w tym niszczarka, ale nie skorzystali.
Coś przecież trzeba przytulić.
A jak jeszcze trafi się okazja, by wydać kasę na coś, co za chwilę zaoramy i żaden NIK się nie przyp...li, żeśmy przepłacili - no, po prostu złoty interes.
 

·
Registered
Joined
·
7,795 Posts
Discussion Starter #1,577
O q...! Teraz już w geopolitykę wchodzimy? Buahahaha. Co jeszcze wymyślisz? gaz łupkowy/bagienny. Sorry kończę temat bajkę.
 

·
Registered
Joined
·
5,614 Posts
Prędkość maksymalna dla pociągów pasażerskich – 160 km/h, długość peronów 400-570 m, maksymalna długość pociągów towarowych 750 m.

Projekt swoim zakresem obejmuje linię kolejową nr 203 relacji Tczew - Kostrzyn w rejonie stacji Krzyż od km 235,300 do km 240,000 oraz inię kolejową nr 351 relacji Poznań Główny – Szczecin Główny w rejonie stacji Krzyż od km 80,000 do km 86,900.

Termin realizacji zamówienia to 580 dni. Oferty można składać do 29 stycznia.


 

·
Registered
Joined
·
7,795 Posts
Discussion Starter #1,580
Jeżeli długość peronów w Krzyżu ma być 570 m to ja .... nie zabieram głosu w temacie. :LOL:
 
1561 - 1580 of 1624 Posts
Top