SkyscraperCity banner

361 - 380 of 404 Posts

·
Registered
Joined
·
4 Posts
Kolej Plus. Nie wszystkie gminy chcą się angażować w program. Białe Błota mówią „nie”, Szubin życzliwy, ale..
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. informowały niedawno, że po raz kolejny omówiły z samorządami zaawansowanie programu Kolej Plus. A my zapytaliśmy samorządowców co myślą o tym projekcie i planach reaktywacji linii kolejowej z Bydgoszczy przez Szubin do Żnina.
Wielu mieszkańców z utęsknieniem wygląda reaktywacji linii kolejowej, ale od wstępnych planów do realizacji projektu droga długa.

Jak informuje PKP, 65 przedsięwzięć (z 76 wniosków) jest na etapie przygotowań do ogłoszenia postępowania przetargowego dotyczącego wstępnego studium planistyczno - prognostycznego. W 11 projektach trwa postępowanie przetargowe.

- Ponadto dla 38 przedsięwzięć samorządy zabezpieczyły już w budżecie na 2021 r. finansowanie na opracowanie wstępnych studiów planistyczno - prognostycznych. Z każdym tygodniem widać wyraźny wzrost zaangażowania samorządów w działaniach na rzecz realizacji zgłoszonych projektów do Programu Kolej Plus - dodaje PKP.

W trwającym obecnie, drugim etapie programu Kolej Plus, samorządy mają rok na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego. Będą musiały także przygotować dokumenty w tym m.in. potwierdzenie zabezpieczenia finansowania: minimum 15 procent wartości inwestycji

Dopiero kolejny etap to utworzenie listy rankingowej projektów i kwalifikacja ich do realizacji w Programie Kolej Plus.

Jakie są na to szanse w przypadku linii z Bydgoszczy do Żnina?
Gmina Żnin przyznaje, że co prawda wnioski złożone przez ten samorząd zostały zakwalifikowane do Kolei Plus i znajdują się w drugim etapie, ale mało prawdopodobne jest przywrócenie kolei do Bydgoszczy. Dlaczego?

Wynika to z jednej strony z obecnej sytuacji terenowej. Część dawnej trasy została przejęta na potrzeby budowy drogi ekspresowej, a gmina Żnin wybudowała na dawnym nasypie ścieżkę rowerową współfinansowaną ze środków Unii Europejskiej. Z drugiej strony problemem jest brak zainteresowania gminy Białe Błota inwestowaniem w tę formę komunikacji - przyznaje Dawid Kolasa, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Żninie.

Biała Błota mówią „nie” Kolei Plus
- Gmina Białe Błota nie jest zainteresowana udziałem w programie Kolej Plus. Takiej odpowiedzi udzieliłem na piśmie burmistrzowi Żnina, bo wystąpił do nas z zapytaniem - informuje Dariusz Fundator, wójt Białych Błot.

Skąd tak kategoryczne stanowisko?

- Na terenie naszej gminy jest tylko jedna stacja kolejowa. To stacja przesiadkowa w Białych Błotach. Usytuowana jest ona z dala od miejsc, gdzie toczy się teraz życie mieszkańców. Dojść trzeba 3 może 4 km - wyjaśnia Dariusz Fundator.- Na terenie naszej gminy jest tylko jedna stacja kolejowa. To stacja przesiadkowa w Białych Błotach. Usytuowana jest ona z dala od miejsc, gdzie toczy się teraz życie mieszkańców. Dojść trzeba 3 może 4 km - wyjaśnia Dariusz Fundator.

Dlatego gmina Białe Błota stawia raczej na rozwój komunikacji autobusowej w ramach Metropolii Bydgoszcz.
W ostatnich latach - zapewnia wójt - rozwinięta została w gminie sieć połączeń. Autobusów jest dużo i jeżdżą często.

- Z punktu widzenia mieszkańca Białych Błot reaktywację linii kolejowej do Żnina można traktować tylko w kategoriach atrakcji turystycznej, jak obecnie kolej wąskotorową w Żninie - słyszymy w białobłockim ratuszu. - Ale na takie wykorzystanie tej linii nie warto inwestować tak ogromnych pieniędzy.

Co władze gminy Szubin myślą o projekcie: Kolej Plus?
- Nie chcę definitywnie mówić nie. Nie uważam, żeby to było złe przedsięwzięcie. Myślę, że gdy spojrzy się długofalowo jest to projekt sensowny, warty uwagi. I tak w piśmie do burmistrza Żnina odpowiedzieliśmy - mówi Mariusz Piotrkowski, burmistrz Szubina.

- Dla nas kwestią zasadniczą jest to, co w tej sprawie zrobi urząd marszałkowski. Jakie podejmie decyzje. Na ile się zaangażuje. Bo te 15 proc. kosztów, które ponieść mają samorządy, to są i tak ogromne pieniądze. Nie stać na nie naszej gminy - podkreśla włodarz Szubina. - Sądzę, że nie stać na nie także innych gmin. Bo w grę wchodzą ogromne sumy, a przecież potem trzeba będzie jeszcze utrzymać te połączenia, których ma być przynajmniej 3-4. To także są ogromne koszty

Zdaniem władz Szubina, najlepszym rozwiązaniem byłoby spotkanie wszystkich zainteresowanych z marszałkiem Piotrem Całbeckim i konkretna rozmowa o finansowych możliwościach realizacji tego programu. Albo chociaż jasno określone stanowisko urzędu marszałkowskiego w tej sprawie. Czy i na ile władze województwa są w stanie w tym projekcie uczestniczyć.

- Jeśli będzie takie wsparcie, a urząd marszałkowski weźmie na siebie rolę lidera, możemy rozważyć przeznaczenie jakiejś sumy na program Kolej Plus, ale na pewno nie mogą to być milionowe kwoty czy nawet sięgające kilkuset tysięcy. Takich wydatków nie udźwigniemy - podkreśla Mariusz Piotrkowski.

Źródło Gazeta Pomorska.pl
 

·
Registered
Joined
·
1,546 Posts
Mają port lotniczy, to po co im jakieś połączenie kolejowe? No ale też czy trzeba koniecznie brać ich pod uwagę i na siłę uszczęśliwiać? Odcinek linii na terenie gminy to zaledwie ok. 10 km. Już Zamość jest poza, więc po prostu robimy przystanki na pozostałym odcinku, a przez Białe Błota pociągi będą przejeżdżały bez zatrzymywania się. Trochę szybciej będzie. :)

A z ciekawości, co to za stacja przesiadkowa jest w Białych Błotach i kto się tam przesiada z czego do czego?

Źródło cytatu też wypadałoby podać (jak ustaliłem jest to Gazeta Pomorska i inne media z grupy Polska Press).
 

·
Registered
Joined
·
1,857 Posts
Oczywiście w urzędzie gminy białe błota nikt nie wpadnie, że można stworzyć dwie lepiej usytuowane stacje kolejowe, co mi się wydaje idealnym rozwiązaniem. Jedna blisko białych blót, druga w Murowańcu.
To jedno. Z drugiej strony mają dobre połączenia autobusowe z Bydgoszczą.
Tylko gdyby był pociąg to by nie musieli płacić za autobusy.
 

·
Registered
Joined
·
7,788 Posts
Ja tam już nie mam nadziei na powrót pociągów w rel. Żnin - Szubin - Bydgoszcz. Powoli tracę również na uruchomienie rel. Bydgoszcz - Szubin - Kcynia.
Cały ten program "Kolej +" to ściema rządowa. Który samorząd lokalny wyłoży te 15%?
 

·
Registered
Joined
·
1,546 Posts
No cóż, rządy ostatnio raczej mało wiarygodne są, więc nie liczyłbym na szybkie efekty, ale myślę, że dobrze co do zasady, że szum wokół sprawy jest, gdyż kropla drąży skałę (mam nadzieję) i może wreszcie coś wydrąży. Koszty społeczne braku porządnego transportu publicznego są zbyt duże i zdaje się fakt ten powoli przebija się do świadomości różnych osób.
 

·
Registered
Joined
·
1,857 Posts
Ja tam już nie mam nadziei na powrót pociągów w rel. Żnin - Szubin - Bydgoszcz. Powoli tracę również na uruchomienie rel. Bydgoszcz - Szubin - Kcynia.
Cały ten program "Kolej +" to ściema rządowa. Który samorząd lokalny wyłoży te 15%?
To, że kujawsko-pomorskie jest antykolejowe nie oznacza, że nie skorzystają z programu inne samorządy.
 

·
Registered
Joined
·
7,788 Posts
Zobaczymy jak przyjdzie do realizacji zadań ile ich wypadnie!
 

·
Registered
Joined
·
91 Posts
Te treści z artykułu są tak żenujące, że aż płakać się chce. I tak jak kol. mbxc141, mam wrażenie, że my tu żyjemy w jakiejś innej Polsce. Nie wiem, może dlatego, że w swoim krótkim życiu najeździłem się tymi pociągami z Poznania do Gołańczy i musiałem się prosić o podwózkę dalej i dlatego?
W Białych Błotach budowa dwóch nowych przystanków to wręcz konieczność. I to nawet bez zatrzymywania się na obecnej stacji Jasiniec Białe Błota. Jak dobrze kojarzę, obecnie stacja jest czynna i jakiś ruch towarowy tam jest, chyba że wójt miał na myśli stacje Białe Błota Prefabet.
Szkoda że pan burmistrz Szubina się nie zająknął o ruchu towarowym do Szubina i rozjeżdżaniu dróg przez ciężarówki do Skanski. Przecież to jak najbardziej strata dla miasta, bo rozjeżdżane są drogi w mieście, a bocznica do Skanski ten problem by rozwiązała. No i te wspomniane 3-4 pociągi. Żenada, że ktoś taki ma wpływ na rozwój gminy i miasta.
Ja mam pytanie do bardziej zorientowanych kolegów: czy w innych projektach do Kolej+ też samorządy szczebla lokalnego (gminy, powiaty) same sobie mają środki organizować? Przecież to jest absurd. One mają problem zorganizować autobusy czy nawet busy z miasteczka gminnego do powiatowego, a co dopiero inwestycje kolejowe. Może jakieś bogate samorządy (np. Barcin z cementownią) nie będą miały z tym problemu, ale reszta raczej nie.

P.S. A sam program Kolej+ od samego początku był tylko programem populistycznym pod wybory, a nie dla rozwoju kolei. Gdyby rządowi naprawdę zależało na poprawie transportu publicznego, uchwalono by w końcu solidną Ustawę o transporcie publicznym, zagwarantowano finansowanie transportu, a linie kolejowe wyremontowano by w ramach działań PKP PLK. Amen
 

·
Registered
Joined
·
1,546 Posts
Samorząd pogonić, w każdym znaczeniu tego słowa, łatwiej niż rząd krajowy. Ale to muszą zrobić mieszkańcy. Pytanie: czy chcą?
 

·
ŽZZ
Joined
·
159 Posts
Ciekawostka ze strony PKP PLK SA. W dziale kariera jest ogłoszenie na Kierownika Kontraktu, który pod swoją pieczą ma mieć m.in. takie zadanie
  • Rewitalizacja kolejowego ciągu komunikacyjnego linii kolejowej 356 na odcinku granica województwa - Kcynia wraz z budową mijanki na odcinku Kcynia - Nakło nad Notecią linii kolejowej nr 281.
[link]

Jest to zadanie komplementarne do tego, które organizuje obecnie IRE Poznań - rewitalizacja odcinka Wągrowiec - Gołańcz - granica województwa.
W związku z powyższym, być może coś się ruszy w temacie udrożnienia LK356 i poprowadzenia przez nią przewozów. Niestety też, widząc podejście niektórych gmin, okaże się, że z Bydgoszcz do Kcyni będziemy jeździć przez Nakło.
 

·
Registered
Joined
·
7,788 Posts
Na pewno będziemy jeździć p. Nakło.
1. Takie jest/było stanowisko UM
2. Budowa mijanki na 281 ( wynikająca z pkt. 1)
 

·
Registered
Joined
·
91 Posts
Na pewno będziemy jeździć p. Nakło.
1. Takie jest/było stanowisko UM
2. Budowa mijanki na 281 ( wynikająca z pkt. 1)
O tym dlatego jeżdżenie przez Nakło jest dla "kujawsko-pomorskiego" odcinka trasy Poznań - Wągrowiec - Bydgoszcz mniej korzystne już pisałem wcześniej. To też jest frustrujące, że wciska się nam rozwiązanie mniej korzystne, a potem będzie zdziwienie, że ludzie nie będą chcieli jeździć tymi 3-4 parami pociągów, które to będą wynikały wprost z obłożenia jakie wygeneruje ta relacja. Śmiem nawet twierdzić, że w takiej relacji sprawdziłyby się połączenia "studenckie" pt-nd. I do tego żadna mijanka (bo niby Z CZYM się tam mijać?) i remont na 281 nie jest potrzebny, tylko udrożnienie odcinka granica województwa - Kcynia. Na Wągrowiec - Gołańcz też była/jest kiepska prędkość, ale na te 4 pary które do tej pory tam jeździły wystarczały.
No kurde, jeździłem po tej trasie autobusami, pociągiem do Gołańczy, znam ludzi z Kcyni, mieszkałem w Szubine i Poznaniu. Doskonale wiem, którymi trasami i jak układają się potoki podróżnych i które relacje są w stanie wygenerować rozsądny potok pasażerów i ilość kursów która zachęci do korzystania z pociągów. Jak samorząd ma nam wciskać biedarozwiązanie to może niech niech nie robi tego wcale. Dla 3-4 par pociągów to w ogóle lepiej olać sprawę i niech KPTS w końcu ruszy dupę i za nasze wspólne pieniądze W KOŃCU uruchomi na tej trasie autobusy. Będzie obłożenie, będzie widać gdzie trzeba wprowadzić pociągi.
Tak na prawdę, to chyba nikt z samorządowców nie wie, co ma być osiągnięte przez odbudowę tego połączenia. Czy jakiekolwiek połączenie Poznania z Bydgoszczą 2-4 parami pociągów przez Wagrowiec, czy aglomeracyjne połączenie na wzór odcinka poznańskiego? Nie wiadomo. Każdy widzi to trochę inaczej i nie ma jednego koordynatora, który powie otwarcie jaki jest cel tej inwestycji, łącznie ze wstępnymi parametrami, chociażby tego ile par pociągów będzie uruchamianych. W innych rejonach kraju (np. dolnośląskie) bierze to na barki samorząd województwa, u nas samorząd województwa zrzuca to niżej, proponuje kiepskie rozwiązanie i liczy na to, że nie będzie musiał dokładać ani złotówki.

P.S. Studzienki i Szczepice to są takie "metropolie", że PKS Bydgoszcz większość autobusów trasuje nieco dłuższą trasą przez Gromadno, co by więcej pasażerów nałapać...
 

·
Registered
Joined
·
1,857 Posts
Ja bym obstawiał raczej, że nie będzie żadnego połączenia pasażerskiego, chyba że Wielkopolska będzie chciała wydłużyć swoje relacje do Kcyni.
 
361 - 380 of 404 Posts
Top