SkyscraperCity banner

181 - 200 of 228 Posts

·
Registered
4,608 Posts
Michale, bez obrazy, ale Ełk nigdy nie będzie robiony po to aby połączyć Trójmiasto w Litwą tylko po to aby włączyć 3 Kraje Bałtyckie z siecią kolejową UE. To jest projekt quasi polityczny na które jest ponadprzeciętne dofinansowanie z UE (naprawdę). Przebieg przez Ełk wynika tylko z tego że chciano ominąć obszary N2000 na północ od Białegostoku. Gdyby się dało przeryć linię przez Augustów to by to oczywiście zrobiono.

·
Registered
9,564 Posts
Ale ja tego nie neguję. Nie ma to związku z ideą przebudowy całej stacji - ona nie ma uzasadnienia bez względu jak wytyczymy RB i co ona ma połączyć. Jakiekolwiek zadania postawimy przed zespołem stacji Ełk/Ełk Towarowy (bo funkcjonalnie to jest jedna stacja z dwoma grupami) to spokojnie zostaną spełnione. Ewentualnie jest to kwestia niewielkich korekt.

·
Registered
10,657 Posts
Dlatego że to trasa międzynarodowa, a ma być "Tylko Polska"? Mam nadzieję, że tak nie myślisz.
Ełk rozpatruję właśnie w kontekście tego, że ma obsługiwać magistralę międzynarodową. Zgadzam się tu z MichałemT, że w ruchu lokalnym, krajowym ma małe znaczenie.
I też bym specjalnie nie płakał, jakby to robili za 5 lat, ale dobrze rozumiem, że ten korytarz ma mocne wsparcie międzynarodowe i zrobić go trzeba, bez zbędnego marudzenia.
A tak poza tym to ja widziałem RB od Białego przez Sokółkę i Trakiszki, bez kombinowania z Ełkiem. Mielibyśmy dodatkowo możliwość obsłużenia Kuźnicy. No ale Natura 2000.

·
Registered
419 Posts
A tak poza tym to ja widziałem RB od Białego przez Sokółkę i Trakiszki, bez kombinowania z Ełkiem. Mielibyśmy dodatkowo możliwość obsłużenia Kuźnicy. No ale Natura 2000.
Na szczęście wybrano wariant przez Ełk, który obsłuży większe miasta regionu, jak np. Grajewo, czy Olecko. Dodatkowo w Ełku lepsza możliwość połączenia z zachodem czy Trójmiastem.

·
Registered
7,795 Posts
Z CEF można było sfinansować CMK, E20, E59, E30 - to wszystko jest CEF. Jeśli brakuje chwilowo pomysłów, to ja proponuję zrobienie 200 kmh na LK3 Poznań-Rzepin, poprzedzone szybką rewitalką ciągu objazdowego 357 przez Wolsztyn, Sulechów, Czerwieńsk - 6 miesięcy powinno starczyć żeby zrobić 120kmh. Potem zamknięcie E30 na 1,5 roku i w tym czasie zrobienie wiaduktów, łuków, ETCS, czego tam trzeba do 200..

OT
Michał z całym szacunkiem, ale nie wiesz o czym piszesz ( w kontekście lk 357 jako trasy objazdowej dla pociągów towarowych).

·
Registered
7,795 Posts
Nawet jakby miał jeździć co godzinę TrójmorzeStar z Warszawy do Rygi, to w żaden sposób modernizacja Ełku za miliard nie ułatwia tego procesu. Nawet ewentualna decyzja żeby linie 38 i 41 miałybyć dwutorowe (abstrahując od sensu takich decyzji) - wlot od Towarowego jest wielotorowy i w zasadzie nie wymaga korekt. Wyprowadzenie dwutorowej 41 wymagałoby zabudowy 2-3 dodatkowych rozjazdów na głowicy północnej. Nadal mówimy o wydatkach o rząd wielkości mniejszych niż "modernizacja stacji".
Michał, dobrze wiesz, że nie o ruch pasażerski chodzi na RB. RB to polityka UE. Jeżeli na tej trasie będą 2 pociągi międzynarodowe to będzie (c)huk możliwości. Przy obecnym ruchu towarowym jednotor od Białegostoku do Kowna w zupełności wystarczy.
Ale (i tu jest pies pogrzebany). Gdyby modernizację lk3 przeprowadzono w prawidłowym zakresie (czyli 100% uk. torowych) w latach '90 z funduszu PHARE to nie było by "cyrku" 20 lat później. I nie tylko o odcinek W-wa - Poznań chodzi ale i Terespol/Małaszewice czy obejściee W-wy ( Łuków - Pilawa - Skierniewice - Łowicz). To samo dotyczy E30 (Opola, Legnicy; Węglińca).
Może nie powinno powielać się błędów przeszłości skoro jest okazja?

·
Registered
9,564 Posts
Towarowe mogłyby iść przez Krzyż i Kostrzyn. Dla pasażerskich to się wydaje być najlepszą opcją, bo jazda przez Kostrzyn to albo zmiany kierunku żeby przebić się do Frankfurtu, albo jazda na Lichtenberg. To z resztą tylko przykład, można znaleźć na sieci dziesiątki innych, nawet bardziej palących problemów do sfinansowania, w ramach korytarzy uwzględnionych w CEF.

Ja też jestem zwolennikiem robienia "na przyszłość". Nie mam z tym problemu. Jeśli ostatecznie będzie decyzja że od Ełku robimy 2 tory do granicy na 200 kmh - nie mam z tym problemu. Nawet dla tego jednego alibizuga - będzie jakiś efekt. Podobnie nie mam problemu z grubą moderną Ełk-Białystok czy jakiejkowiek innej linii, po której coś jeździ i uzyska dzięki temu oszczędności czasowe. Ale sama stacja Ełk? Proszę o przykład jaki będzie pozytywny skutek tej modernizacji? Jaki jest cel do osiągnięcia? Nie ma po prostu żadnego. 740m? Jest. Przelot z dużą prędkością? Nie będzie, bo wszystko będzie stawać, do tego łuk na wylocie na Olecko. Stacja Ełk w obecnym kształcie będzie bezproblemowym i spełniającym wszystkie standardy węzłem na magistrali Rail Baltica.

Jestem ogólnie przeciwnikiem modernizacji dużych stacji węzłowych w naszym wydaniu, jeśli nie wiąże się to z efektami czasowymi na jakimś konkretnie używanym kierunku (np. w przelocie).

·
Registered
2,312 Posts
Polityczny aspekt Rail Baltiki jest dość oczywisty. Sęk w tym, że układy polityczne zmieniają się - czasem nagle, czasem w nieoczekiwanym kierunku. Przykład pierwszy: Białoruś obala Łukaszenkę i staje w kolejce do Unii. Po zapewnieniu swobodnego przemieszczania się pasażerów trasa przez Ełk traci w znacznym stopniu znaczenie na rzecz (kiedyś tam) zrewitalizowanego szlaku przez Grodno i Wilno. Przykład drugi (skrajny): rozgrywki polityczne doprowadzają do Polexitu. Rail Baltica traci swój sens. Ciarki przechodzą, ale "all things considered".

• Like
Reactions: vlad

·
Registered
7,795 Posts
Jestem ogólnie przeciwnikiem modernizacji dużych stacji węzłowych w naszym wydaniu, jeśli nie wiąże się to z efektami czasowymi na jakimś konkretnie używanym kierunku (np. w przelocie).
Ja bym napisał nie w "naszym wydaniu" a w obecnym wydaniu.
Ja tylko przypomnę jak modernizowano stację Koluszkach czy Skierniewicach x lat wstecz. A jak obecnie modernizuje się stacje typu Łowicz.
Podobnie Poznań Głowny - modernizuje się 14 rok i końca nie widać. Bo po TRAKCJI (351) i COLAS RP (peron "3a") pozostanie jeszcze problem kilkunastu rozjazdów i kilkuset metrów torów w rejonie d. okręgu Po 6 ( czyli rozjazdy na początku linii 351 z "-"). O takich "tuzach" jak Zbąszynek czy ( w mniejszym stopniu) Zbąszyń/Świebodzin.
Same toru o dł. użyt. 740 czy rozjazdy to nie wszystko. Na normalnej kolei taka stacja jak Ełk Towarowy powinna być w znaczny sposób "zaorana". Chyba, że jest jakiś plan na centrum logistyczne?

·
Registered
235 Posts
Na szczęście wybrano wariant przez Ełk, który obsłuży większe miasta regionu, jak np. Grajewo, czy Olecko. Dodatkowo w Ełku lepsza możliwość połączenia z zachodem czy Trójmiastem.
Niestety wybrano wariant przez Ełk. Nie wiem co za głąb wybrał tę opcję Rail Balitiki, ale jego nazwisko powinno wisieć na każdym przystanku województwa podlaskiego. Wariant przez Ełk jest dłuższy, wymaga 2 dodatkowych zmian czoła pociągu/budowy obwodnic lub obejść (Białystok + Olecko) oraz wymaga poprowadzenia linii nowym śladem na dłuższym odcinku (Ełk - Suwałki z uwagi na krętość LK39). LK40 jest znacznie prostsza i wymaga korekt w mniejszym zakresie.
Natura 2000 to nie jest obszar pokroju parku narodowego albo parku krajobrazowego. Niestety ktoś robi z tych terenów świętość nie do ruszenia (patrz obwodnica Augustowa i Rospuda). Czasami mam spiskowe wrażenie że specjalnie ten program wprowadzono jako hamulec rozwoju - "Po zmianach w 2012 sieć Natura 2000 w Polsce zajmuje prawie 20% powierzchni lądowej kraju."
Wariant przez Ełk nie jest bardziej przyjazny przyrodzie. Przecież LK38 przebiega przez Biebrzański Park Narodowy.

Z tego co wiem ani jedna złotówka nie została wydana i ani jedna łopata nie została wbita, stąd mam nadzieję że jest cień szansy by RB poszła jedynym racjonalnym korytarzem, tj. przez Sokółkę i Augustów. Nie oszukujmy się - pociąg który ma robić trasę Warszawa - Tallinn w 4h w metropoliach, z całym szacunkiem dla ich mieszkańców, typu Ełk, Olecko czy Grajewo zatrzymywał się nie będzie.
Modernizacja LK38 i stacji Ełk? Jestem za. Korytarz Białystok - Olsztyn - Trójmiasto zasługuje na modernizację.

·
( ಠ_ಠ)
950 Posts
na normalnej kolei taka stacja jak Ełk Towarowy powinna być w znaczny sposób "zaorana". Chyba, że jest jakiś plan na centrum logistyczne?
Od kilku lat mówi się o planach centrum intermodalnego m.in. ze względu na powstający właśnie w sąsiedztwie Ełku węzeł drogowy S61/S16.

·
Registered
50 Posts
Wiem że może nie na miejscu komentarz. Ale mówicie że Ełk Towarowa niepotrzebna stacja. Potrzebna dla Serwistalu, Pecu czy spółdzielni mieszkaniowej "Świt' albo Transbudu, Można by tu ładować drewo i nie tylko.Przez Ełk Towarowy jeżdzą pociągi do Sklejek w Grajewie. Są żwiraki (drobny kamień do betonu z Olecka). Pociągi Wojskowe do Orzysza. Pociągi kontenerowe. Będzie z pare ramp przeładunkowych, Naprawdę dużo jest tych pociągów. Jest pociąg spod Sokółki z wiórami. I wiele innych. Są w planie pociągi towarowe z Pisza. Pisanie że Ełk Towarowy jest zbedny jest dla mnie bardzo smutne. Nie budujemy stacji Ełk Towarowa na 10 lat tylko znacznie dłużej.

·
Registered
231 Posts
Dodam parę słów od siebie i postaram się być obiektywny, pomimo, że od jakiegoś roku jestem mieszkańcem Ełku (więc ciężko nie być subiektywnym ;)).
Sytuacja kolejowa w Polsce północno-wschodniej jest bardzo kiepska. Jakiś czas temu udostępniono gdzieś statystki (nie mam niestety linka) średniej liczby przejazdów na mieszkańca w roku i podlaskie miało najgorszy wynik w całym kraju. W warmińsko-mazurskim było nieco lepiej, ale wciąż poniżej średniej krajowej. Sam Ełk jest największą stacją kolejową w okolicy, wliczając w to większe Suwałki. Pomimo tego pod kątem ruchu kolejowego jest dopiero szóstą stacją kolejową w województwie (za m.in. Olsztynem, Iławą czy Działdowem). Generalnie nie ma tragedii z dojazdem kolejowym w porównaniu z sąsiadami, którzy mają gorzej (Pisz, Augustów, Giżycko, Suwałki) lub wręcz nie ma już kolei w ogóle (Olecko, Gołdap). Równocześnie dojazd na tle innych miast Polski jest kiepściutki. Do Warszawy szybciej i częściej dojedzie się prywatną firmą autokarową, która wyrosła na beznadziei kolejowej, połączenia do różnych miast co pół roku przychodzą i odchodzą bez jakiś większych reguł. Patrząc w ten sposób faktycznie może wyglądać, że na taki zastrzyk gotówki Ełk nie zasługuje. Ja sam trochę obawiam się, że Rail Balitca ostatecznie nie powstanie z naprawdę różnych przyczyn.
Z drugiej strony popatrzmy na to perspektywicznie. Gdyby udało się faktycznie stworzyć szybki korytarz do Warszawy to stacja Ełk stałaby się kluczowym węzłem kolejowym w regionie. Warmińsko-mazurskie zgłosiło do odbudowy linię do Gołdapi z Olecka, również coś się mówi o linii z Mrągowa przez Mikołajki do Ełku. Oprócz samej RB są tu połączenia jeszcze z 2 linii - od Giżycka oraz Szczytna, a można pociągnąć i z Gołdapi osobówkę przez Olecko i stacyjki po drodze. Przy sensownych działaniach taka stacja z błyskawicznym dojazdem do Warszawy może zaktywizować komunikacyjnie spory region kraju. Niestety jestem świadom, że to wersja mocno idealistyczna, bo decyzje władz W-M w kwestii kolei czasem przyprawiają mnie o ból głowy i nie jestem pewien czy byliby w stanie przekonać ludzi do kolei na wzór np. Dolnego Śląska czy Wielkopolski.
Mimo to uważam, że wersja RB przez Ełk jest znacznie korzystniejsza niż przez Augustów. Obie co prawda idą przez Biebrzański PN, lecz augustowska "zalicza" dodatkowo długie kilometry przez Puszczę Augustowską i jej tereny Natury 2000. Fajnie widać to choćby na tej mapie Geoserwis GDOŚ
Co więcej wariant augustowski ma znacznie gorsze znaczenie dla polepszenia komunikacji regionu, staje się tylko korytarzem dla ekspresów Wawa-Ryga itp. Mówicie, że pociągi te nie będą zatrzymywać się w Ełku, więc to wszystko co napisałem jest bez znaczenia, lecz pozwolę się nie zgodzić. Na pewno część pociągów będzie omijać Ełk, lecz nawet teraz Pendolino potrafi zatrzymywać się w mniejszych miastach, a jeśli dodatkowo skomunikuje się regio dowożące pasażerów choćby z Giżycka, Szczytna, Olecka, Mrągowa to tworzy nam się sensowny potok pasażerski. Czy będzie gigantyczny? Na pewno nie, to nie Śląsk, Mazowsze czy Wielkopolska, lecz na tutejsze warunki w znaczący sposób poprawiający dostępność komunikacyjną dla mieszkańców i przyjezdnych. Jak doda się do tego węzeł S16 i S61 to tworzy się sytuacja, w której nie można oceniać sensowności inwestycji tym jak jest teraz, ale jaki jest potencjał w przyszłości. A ten, moim zdaniem oczywiście jest obiecujący.

Na koniec małe spostrzeżenie. Sam pochodzę z Wielkopolski i dość często spotykałem się ze stwierdzeniami "po co Rail Balica, via Baltica, szybkie drogi na tym wschodzie, przecież tam nie ma ludzi. Zamiast tego powinno się przeznaczyć pieniądze na S11/S5/200 km/h do Berlina koleją itp., bo tu ludzie i zapotrzebowanie" Patrząc w ten sposób podlaskie i warmińsko-mazurskie niemal nie powinno dostawać żadnych pieniędzy, a wszystko powinno iść na połączenia Warszawa-Kraków czy Warszawa-Łódź. Ja osobiście bardzo cieszę się choćby na wiaty, których obecnie w Ełku nie ma i podczas deszczu ludzie czekają w tunelu. Takie wiaty są standardem w reszcie kraju, a tu są niczym luksus, bo nawet Białystok takich obecnie nie ma ;)

·
Registered
7,795 Posts
Ile jest tych pociągów na dobę? I do tego potrzeba stacji towarowej z 13 torami głównymi dodatkowymi? W tym 6 torów gd dwukierunkowych i aż 7 torów gd jednokierunkowych? Układ totalnie przewymiarowany. Układ stacyjny miał rację byty w okresie gdy Ełk pełnił rolę stacji granicznej dla ruchu towarowego na magistrali Białystok - Królewiec i ew. w czasie II Wojny Światowej

Z drugiej strony popatrzmy na to perspektywicznie. Gdyby udało się faktycznie stworzyć szybki korytarz do Warszawy to stacja Ełk stałaby się kluczowym węzłem kolejowym w regionie. .
Mówicie, że pociągi te nie będą zatrzymywać się w Ełku, więc to wszystko co napisałem jest bez znaczenia, lecz pozwolę się nie zgodzić. Na pewno część pociągów będzie omijać Ełk,
Nie piszę, że RB przez Ełk jest przesądzona na 100%. Bo o tym napiszemy jak wbiją "pierwszą łopatę". Ale ma o wiele większe szanse niż p. Sokółkę.
Czy ktoś pisał, że pociągi pasażerskie jadące RB nie zatrzymywały by się w Ełku? Towarowe owszem. Ale nie pasażerskie. To za duże miasto by je pomijać w postojach.

·
WUNGIEL
3,654 Posts
Ile jest tych pociągów na dobę?
Modernizacja nie jest robiona dla pociągów, które SĄ, tylko dla pociągów, które BĘDĄ po realizacji transgranicznej magistrali między 4 krajami (docelowo 5 o ile powstanie tunel do Helsinek). Ileż razy można powtarzać.
Jak stan kolei między krajami jest żaden lub prawie żaden, to siłą rzeczy pociągów nie ma.
Ile to Litewskich tirów jeździ po naszych drogach?

·
Registered
10,657 Posts
Ile jest tych pociągów na dobę? I do tego potrzeba stacji towarowej z 13 torami głównymi dodatkowymi?
Też widzę to przewymiarowanie, ale właśnie przez pytania "a ile jest tych pociągów" i ogólne "a kto tym będzie jeździł" spier...o dokumentnie E20 o czym sam piszesz, a czego ja doświadczam od 1998 roku, kiedy zaczęto grzebac E20 u mnie na LK2 :)

PS. Ruch aktualnie w Ełku jest słaby. Tak, jest drewno, żwir, węgiel, pasażerskie i wojo, czasem kontenery, ale mało.
Trochę upatruję szans w otwarciu na tranzyst samochodowy, tak jak teraz ciągają się pociągi z terminali CLIP pod Poznaniem z naczepami. Zobaczymy, jak Litwa będzie stała z intermodalem, który jest w rozkwicie u nas.

·
Registered
7,795 Posts
No i pociągi z Helsinek będą przywozić drewno do Grajewa czy kontenery do przyszłego ( o ile powstanie) CL?.
Przeczytaj dokładnie moje posty # 189 i 195. W szczególności przedostatnie zdanie z #189.
@przewoz
A pociągi to będą zmieniały "konia" w Ełku? Nie , pojadą na przelocie.

·
Registered
1,987 Posts
Jak to ma byc tranzyt z litwy to niespecjalnie pasuje go pchac w kierunku zachodnim przez wezel warszawski tylko niech leci przez olsztyn na poznan.
Czyli albo zmiana trakcji w elku (olsztyn przez szczytno to za daleko na dojazdowke na dieslu) albo zmiana kierunku i pod drutem przez korsze.

·
Registered
419 Posts
Zobaczymy, jak Litwa będzie stała z intermodalem, który jest w rozkwicie u nas.
U nich też coś powstaje:

Już ponad 25 milionów euro zainwestowano w budowę terminalu intermodalnego w Kownie. Do końca roku zostanie on zintegrowany z europejską siecią kolejową, stając się jednym z najważniejszych obiektów infrastrukturalnych na Litwie. Kluczowe jest jego położenie na skrzyżowaniu linii Rail Baltica z Nowym Jedwabnym Szlakiem z Chin.
I taka powinna być przyszłość w Ełku.
Po zrealizowaniu S61, RB i modernizacji innych okolicznych linii, stacja Ełk może odgrywać kluczową rolę w tej części kraju. Zresztą pierwsze zalążki intermodalu w Ełku już są, powstał mały, prywatny terminal Nelport.

Piszecie o przeskalowaniu nowego Ełku Towarowego, a jak wynika z informacji sprzed kilkunastu postów wcześniej, brane są pod uwagę warianty budowy nowej stacji towarowej Ełk-bis, która będzie miejscem separacji i zmiany napięcia sieci.

181 - 200 of 228 Posts