SkyscraperCity banner

7541 - 7554 of 7554 Posts

·
Registered
Joined
·
39 Posts
Skąd wiadomo że wjadą do Czyżewa? Była jakaś decyzja czy plany? Bo jedyne co ostatnio widziałem to dementi wojewody mazowieckiego wkurzonego na wojewodę podlaskiego że nie chce dopłacić.
Wojewoda Mazowiecki chcąc zagrać na nosie podlaskiemu, powinien przedłużyć linie do Łap. Wtedy dopiero gula by chodziła podlaskiemu wojewodzie.
:D
 

·
Registered
Joined
·
51 Posts
Wczoraj jechałem przez Dąbrowe Łazy to jeden tor już jest zdjęty. A w Uhowie przy moście leżą coś na wzór przejazdów z jednego toru na drugi.
 

·
Registered
Joined
·
219 Posts
Skąd wiadomo że wjadą do Czyżewa? Była jakaś decyzja czy plany? Bo jedyne co ostatnio widziałem to dementi wojewody mazowieckiego wkurzonego na wojewodę podlaskiego że nie chce dopłacić.

Btw. podlaskie grające sobie w kulki z Czyżewem to jest jakaś paranoja. Ani nie dopłacą do KM, ani nie podciągną Regio. Wie ktoś dlaczego, parafrazując radnego z serialu Ranczo, Czyżew zawsze jest sekowany?
Właściwie to nie wiadomo, ale KM-y dojeżdżają do pierwszej stacji za granicą województwa mazowieckiego: Skierniewice, Łuków, Łowicz, Dęblin, Skarżysko, Działdowo. Nie jestem pewien, czy na takich krótkich odcinkach poza Mazowieckiem sąsiednie samorządy coś w ogóle dopłacają. KM-y mogą puścić swoje pociągi do Czyżewa bez jakiejkolwiek kooperacji z Polregio/woj. podlaskim. Zaręby, Kietlanka i Szulborze to podatnicy mazowieccy, a jedynie Czyżew leży w Podlaskiem i to jedynie 4 km za granicą województw, a więc to głównie kwestia woli. A dopóki w Czyżewie trwa modernizacyjny rozpierdziel to żaden przewoźnik nie będzie tam się pchał.
Regio z Białego nie podciągną do Czyżewa bo podobno brak ku temu możliwości technicznych. Chociaż jak widzę układ torowy to jednak by się dało.

A jednak Szulborze! - Rozkład KM R6/60, 13.XII do 13.III
Jeszcze rok temu nie wchodziło to w rachubę. Czyżby wówczas nie przewidzieli, że podczas modernizacji jeden tor w Szulborzach będzie nieużywany, gdyż będzie ślepy?
W końcu budowa ruszyła z kopyta. Czas na społeczną kontrolę postępów.
Białystok - Racibory (wraz ze stacją): ruch dwutorowy.
Racibory - Szepietowo: czynny jedynie tor 1.
stacja Szepietowo: ruch dwutorowy.
Szepietowo - Czyżew (wraz ze stacją): czynny jedynie tor 2.
Czyżew (perony) - Kietlanka: czynny jedynie tor 1.

W kronikarskim skrócie, stan z 13 listopada 2020:
Między Białymstokiem a Łapami wycięto bardzo dużo roślinności. O wiele za dużo niż jest to niezbędne dla przeprowadzenia inwestycji. Tak na oko w odległości 10-15 metrów od torów pozostała tylko trawa. Aktualnie rezanie flory odbywa się w okolicy Zdrodów Nowych.
Między Jabłonią Kościelną a Szepietowem przy torze 2 rozłożono pale pod nowe słupy trakcyjne.
Przed samym Szepietowem rozebrano tor 2, zdjęto podsypkę i trwa montowanie nowych słupów.
Wschodnia głowica Szepietowa oraz okolice peronów - góry tłucznia i piachu.
Krzaczory przy rampach wycięte.
W miejscu peronu 8 i placu ładunkowego powstał peron tymczasowy. Jeszcze nieużywany.
Od Szepietowa do Czyżewa zdemontowano tor 1 oraz słupy trakcyjne. Nowe słupy na większości tego odcinka już stoją.
W Dąbrowie-Łazach w miejscu peronu 1 usypana jest kolejna góra tłucznia.
Na stacji Czyżew, między peronami a wschodnią głowicą, ruch prowadzony jest po torach 2 i 4. Ostatnio mój IC Żubr do Białegostoku stał na torze 4 i przepuszczał jadącą po torze 2 Hańczę do Krakowa.
Między peronami a DW690 zdemontowano tor 2 aż do podtorza i trwa jego rekonstrukcja.
Między Czyżewem a granicą województw trwa "oranie" okolic torów. Tor 2 jeszcze nieruszony.


Żeby nie było zbyt słodko. Ponoć Czyżew po modernie ma być stacją stykową. Kończyć tam mają bieg i Polregio z Białegostoku i KM-y z Małkini/Wileniaka. 2 perony i 4 krawędzie w takim miejscu to powinien być standard, patrz układ w Małkini. Może się zdarzyć że będą tam stały dwa pociągi osobowe, a tory główne zasadnicze dla dalekobieżnych powinny zostać wolne. Rozmieszczenie nowych słupów podpowiada, że może zostać tam zostać zakonserwowany dotychczasowy układ. Chciałbym się mylić. 3 duże bańki to nie cena dla takich błędów.
 

·
Registered
Joined
·
50 Posts
Delikatna poprawa będzie - w miejscu obecnej rampy będzie tor 4a z 400 metrową krawędzią

757874


\\edit

dodatkowo peron będzie podzielony semaforami na pół, także optymalne rozwiązanie przy założeniu, że nie przesuwamy peronów na wschód.
 

Attachments

·
Registered
Joined
·
10,258 Posts
Między Białymstokiem a Łapami wycięto bardzo dużo roślinności. O wiele za dużo niż jest to niezbędne dla przeprowadzenia inwestycji. Tak na oko w odległości 10-15 metrów od torów pozostała tylko trawa.
OIDP właśnie do 15m od osi toru usuwa się wszelkie drzewa aktualnie. Poza tym miejscami wzdłuż linii powstaną drogi równoległe, więc w niektórych miejscach zakres karczowania będzie większy.
 

·
Registered
Joined
·
219 Posts
Delikatna poprawa będzie - w miejscu obecnej rampy będzie tor 4a z 400 metrową krawędzią
\\edit
dodatkowo peron będzie podzielony semaforami na pół, także optymalne rozwiązanie przy założeniu, że nie przesuwamy peronów na wschód.
Czy to oznacza że na torze 4a wzdłuż krawędzi peronowej będą mogły jednocześnie stać i 200-metrowy EZT (3xEN57) Kolei Mazowieckich i 200-metrowy EZT Polregio, które zakończą tam bieg?
 

·
Registered
Joined
·
10,258 Posts
Nie widzę tych sygnalizatorów na tych schematach, ale pewnie trzeba uwzględnić jakąś minimalną strefę bezpieczeństwa. Może być na styk ;)
 

·
Registered
Joined
·
271 Posts
200 m pociągu KM i 130 m pociągu PR (jak kiedyś się stanie na PR Podlasie 2xEN57 to będzie święto narodowe). Niestety wymogi automatyki nie pozwalają postawić semaforów maksymalnie blisko siebie, więc należy liczyć semafor-50 metrów droga ochronna-głowica licznika osi-15 metrów-semafor przeciwnego kierunku i analogicznie odwrotnie. Przez to tracimy de facto 65 metrów peronu. Można walczyć o 50 m między semaforami jeśli będzie wygaszanie kolejnym licznikiem.
 

·
Registered
Joined
·
32 Posts
Stan na dziś: Odbudowany został tor w Czyżewie od zachodniej strony peronów. Zabudowano nowe zwrotnice. Fragment torowiska przy peronie został zrobiony na podkładach drewnianych. Nowy fragment jest już podbity i ciągły - widziałem na nim pociąg sieciowy. Jednak było zbyt ciemno by zrobić zdjęcia i zobaczyć jak wygląda sprawa z siecią trakcyjną. Na szlaku Łapy - Białystok rozkładane są nowe szyny.
 
7541 - 7554 of 7554 Posts
Top