SkyscraperCity banner

2301 - 2320 of 2359 Posts

·
Registered
Joined
·
1,029 Posts
Jak będzie pozwolenie, to już z górki.
Z górki, prosto, tajes :lol::lol: dwa tygodnie i zrobiona linia.
 

·
Registered
Joined
·
635 Posts
^^ Nie ma co się śmiać, to jest smutna prawda. Etap papierkologii i biurokracji jest o wiele trudniejszy i co gorsza - łatwy do zatrzymania w każdym momencie. Jak budowa ruszy to już idzie, byle tylko nie upadł główny wykonawca.

A biurowe i planistyczne pierdolamenty czy inne tam "konsultacje" mogą zostać zatrzymane w byle urzędzie, czy to gminy czy RDOŚ. I cały projekt stoi.
 

·
Registered
Joined
·
2,834 Posts
^^
Można dodać, że w tym roku kończy się rozdawnictwo z UE za okres 2014-2020. Z kolejnym rokiem coraz mniej budów będzie realizowanych (rozliczenie unijnych do 2023), więc coraz więcej firm będzie walczyło o zlecenia więc i wyłonienie wykonawcy powinno być łatwiejsze (albo... trudniejsze, jak jeden zacznie się odwoływać na drugiego, KIO, itp.). A wyłoniony wykonawca powinien mieć łatwiej ze znalezieniem podwykonawców, bo... patrz wyżej :)
 

·
Registered
Joined
·
2,754 Posts
Nikt nie wie jaka będzie kondycja finansowa organizatora przewozów za te 10 lat jak to wybudują, więc rozmowy o siatce połączeń, choć dla wielu najbardziej interesujące, to jak pisanie kijkiem po piasku.
No nie. W normalnych krajach to tak nie wygląda.

Szwajcaria, jedno z najbogatszych państw w europie. Projekt Leman 2030.
Wchodzisz na stronę: https://company.sbb.ch/en/the-company/projects/western-switzerland-and-the-valais/leman-2030.html
I wiesz wszystko.
Skoro tak bogate państwo tak podchodzi do inwestycji, to dlaczego ileś razy biedniejsza Polska wydaje pieniądze na prawo i lewo? A później sytuacje: 300 baniek zainwestowane i 3 pary pociągów z potokami 100 paxów dziennie. Chore.

Celem nie jest wybudowanie linii. Celem nie jest wydanie pieniędzy.
Celem jest maksymalnie wysoki przewóz pasażerów, znaczące odciążenie dróg itd. Budowa nowej linii to jest kwestia tak samo istotna jak i oferta na niej. To ile pasażerów będzie korzystać z tej linii zależy głownie od ilości pociągów. A 10 lat to nie jest specjalnie dużo. To jest typowa długość kontraktu na przewozy pasażerskie np w Czechach.
 

·
Registered
Joined
·
6,575 Posts
Z górki, prosto, tajes :lol::lol: dwa tygodnie i zrobiona linia.
Najwięcej roboty jest z tym, czego nie widać. Jako że linii kolejowych się u nas nie buduje, to możemy mieć porównanie tylko z drogami. Np. DK75 - przetarg na opracowanie STEŚ ogłoszono w październiku 2015 roku. Ponad 4 lata minęły, a nie ma jeszcze wizji uzyskania DŚU (nawet przebieg nie jest ustalony).
 

·
Registered
Joined
·
35 Posts
Artykuł o nastrojach z mojego podwórka:


http://24tp.pl/n/65024


Cytat jednego radnego

To nie dziki zachód, że się budowało miasta tam gdzie stały stacje kolejowe. Dziś to wy się nam musicie kłaniać, bo to my mamy teren a nie wy – grzmiał radny Robert Skipiała
Także tego, takich ludzi wybieramy do "radzenia" nad problemami...
Jakieś jeszcze pytania? :banana:
 

·
Registered
Joined
·
176 Posts
Do Rabki-Zdroju przyjechali przedstawiciele Polskich Kolei Państwowych, żeby opowiedzieć o planach przebudowy linii kolejowej na terenie miasta. Władze uzdrowiska niepokoi groźba paraliżu miasta. Na spotkaniu padały propozycję m.in. budowy tunelu czy estakad. Mieszkańcy boją się, że planowana likwidacja przejazdów kolejowych odetnie ich lub utrudni dojazd do posesji, albo że na spokojnych osiedlach powstaną nowe, ruchliwe drogi.

Na spotkaniu w Urzędzie Miejskim w Rabce-Zdroju obecni byli m.in.: Mateusz Wanat, odpowiedzialny w PKP za inwestycje kolejowe, Łukasz Bochniarz - dyrektor projektu z Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK S.A., burmistrz Leszek Świder przewodniczący Rady Miejskiej Józef Skowron, radni i mieszkańcy.

Burmistrz podziękował przedstawicielom PKP za przybycie, rozmowy i dobrą wolę. Przypomniał, że czas na składanie wniosków dotyczących przebudowy linii i konsultacji minął w 2017 roku, jednak wskutek zaniedbań poprzednich władz miasta, Rabka-Zdrój nie przedstawiła żadnych uwag i zgodziła się na wszystkie zaproponowane rozwiązania. Tymczasem, jak się okazuje, mogą one sparaliżować miasto. Dopiero rozpoczęte przez niego rozmowy pozwoliły na wdrożenie pierwszych rozwiązań, które przynajmniej w części zapobiegną chaosowi komunikacyjnego, gdy przez uzdrowisko ruszą regularne linie pociągów na trasie Kraków – Podłęże – Mszana Dolna – Zakopane.

Przedstawiciele PKP poinformowali, że przygotowania do przebudowy linii są na etapie projektowym. Prowadzone są badania i analizy, które mają ustalić zakres przebudowy. Ich finałem będzie pozwolenie na budowę i rozpoczęcie realizacji inwestycji. Łącznie inwestycje kolejowe na terenie Rabki-Zdroju mają kosztować ok. 200 mln.

Koncepcja przebudowy linii kolejowej nr 104 zakłada, że w większości, poczynając od Chabówki, linia prowadzona będzie w istniejącym śladzie. Część przejazdów będzie zlikwidowana m.in. przejazd za stacją w Chabówce (przy nieczynnych ekranach). Z zamian zaprojektowana została droga równoległa, która umożliwi mieszkańcom przejazd do centrum Rabki. Zlikwidowany zostanie również przejazd koło butiku Azja w Rabce-Zdroju. Tu również projektowana jest droga równoległa do torów kolejowych, która pozwoli mieszkańcom na dojazd do centrum. Mniej więcej w połowie drogi między oboma rondami, naprzeciwko dawnej bazy PKS i supermarketu Tani, powstanie wiadukt i przejazd pod torami, a dalej przez pola poprowadzi nowa droga, która będzie wylatywać koło GS-u na ul. Podhalańskiej. To właśnie będzie przejazd, który będzie można swobodnie pokonywać samochodem, gdy pozostałe przejazdy kolejowej będą zamknięte na czas przejazdu pociągu. Projekt przewiduje budowę dwóch rond - koło Janosika i chińskiego marketu - które usprawnią ruch w tym rejonie miasta. W związku z tym zlikwidowany zostanie przejazd kolejowy na ul. Podhalańskiej, czyli koło Janosika. Utrzymane zostaną przejazdy na ul. Orkana, czyli koło dworca kolejowego i na ul. Jana Pawła II, przy Techbudzie. Rogatki mają być zamykane na czas od 60 do 90 sekund. Prędkość pociągów na terenie od Chabówki do Zarytego ma wynosić od 70 do 100 km/h. Zlikwidowanych ma zostać również większość przejazdów kolejowych na trasie do Zarytego, ale dojazdy do osiedli i do centrum miasta mają umożliwić nowe drogi, wybudowane wzdłuż linii kolejowej, dwupoziomowe skrzyżowania ( na przejeździe kolejowym na Polczakówce) i przejścia podziemne.

Jak dodali, w Rabce-Zdroju będą niebawem prowadzone badania, które dadzą odpowiedź na pytanie, w których miejscach staną ekrany akustyczne, mające zmniejszyć uciążliwość związaną z ruchem pociągów. Rozwiązaniem, które ma w tym pomóc mają być m.in. nowe tory, które nie emitują dużego hałasu.

Przedstawiciele PKP podkreślali, że projektanci szukają najbardziej kompromisowych rozwiązań, ale część mieszkańców musi się liczyć z zmianami.

Sceptyczny wobec niektórych z pomysłów był m.in. przewodniczący Rady Miejskiej Józef Skowron. Miał na myśli m.in. dwupoziomowe skrzyżowanie torów i nowej drogi na wysokości Biedronki. Jego zdaniem, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że mający liczyć blisko 6 metrów podkop pod torami będzie się znajdował poniżej poziomu Raby i przy dużych opadach może być zalewany. Proponował też m.in. budowę estakady z ul. Jana Pawła II przez tory kolejowe i Rabę, która by bezkolizyjnie wyprowadzała ruch z tej części miasta. Obecnie, jak mówił, w weekendy nie da się tam żyć ze względu na paraliż komunikacyjny miasta. Przedstawiciele PKP tłumaczyli, że rozwiązaniem problemu zalewania skrzyżowania będzie przepompownia, a propozycja budowy estakady została odrzucona z powodu przeszkód technicznych i zbyt wysokich kosztów. Problemem, jak się okazuje, są zapisy w statucie uzdrowiska oraz zastrzeżenia ze strony Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Emocje czasami brały górę. Mieszkańcy mieli wiele uwag. Przewodniczący Skowron mówił, że jest zbulwersowany zaproponowanymi rozwiązaniami. Z sali padały zarzuty, że projektanci nie byli w terenie, nie mają pojęcia o warunkach, jakie tu panują, a rozwiązania przez nich zaproponowane są szkodliwe. Sprzeciw budziły m.in. budowy nowych dróg wzdłuż torów, bo „nie chcemy autostrad pod oknami”. Radni i mieszkańcy mieli wiele zastrzeżeń wobec proponowanych rozwiązań, obawiając się utrudnień i komplikacji, które wprowadzą. Padały propozycje różnego rodzaju rozwiązań. Przedstawiciele PKP zanotowali jednak część z nich i obiecali się do nich odnieść. Zapowiedzieli też, że jeśli będzie konieczność, wezmą udział w wizji lokalnej, żeby omówić konkretne rozwiązania. W planach są kolejne spotkania. Burmistrz zaproponował mieszkańcom, żeby w ciągu dwóch tygodni wszystkie swoje uwagi spisali i złożyli w urzędzie.
http://www.gorce24.pl/informacje/12850/PKP_wyda_200_milionow_zlotych_na_modernizacje_linii_kolejowej_na_terenie_RabkiZdroju_Plany_budza_kontrowersje_wsrod_mieszkancow
 

·
Registered
Joined
·
113 Posts
Kilka pytań i odpowiedzi w sprawie budowy P-P

Posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. rozwiązań komunikacyjnych w Małopolsce
https://limanowa.in/index.php/aktualnosci/transmisja-pierwszego-posiedzenia-sejmowego-zespolu-ds-kluczowych-inwestycji/47753

Z grubsza:
- projekt 2021
- wykupy i przetarg na budowę 2022
- budowa 2023

Ciekawostka odcinki Chabówka-Rabka i Nowy Sącz-Klęczany mają być realizowane wcześniej. Przetarg na przebudowę jeszcze w tym roku!?
Finansowanie z II etapu inwestycji w KPK gdzie jest zarezerwowane ponad 600 mln.

Co do finansowania reszty to nie wiadomo jeszcze z jakiego źródła.
Choć III etap miał być z Planu Junckera i dalej tam jest adnotacja "wniosek w ocenie"
https://www.gov.pl/attachment/90847cca-e574-4832-817e-d96be5022d80
Ale dzisiaj nikt tego nie potwierdził.
 

·
Registered
Joined
·
113 Posts
^^
W materiale była mowa o odcinku Chabówka do Rabki. Jest to część odcinka "A" Chabówka – Fornale. Pewnie ze względu no to iż tam nie ma projektowych niespodzianek. I nie potrzeba dodatkowych uzgodnień z samorządami, gdyż jest w całości położony na terenie PLK. Podobnie ma się sprawa z odcinkiem "E" Klęczany – Nowy Sącz
 

·
Registered
Joined
·
138 Posts
To jakikolwiek fragment LK104 położony jest poza zasięgiem PLK? Dziwna sprawa. I o jakich niespodziankach projektowych może być tu mowa? Pytam bo nie znam tamtejszych lokalnych uwarunkowań.
 

·
Registered
Joined
·
7,168 Posts
Chodzi o to, że między Rabką a Mszaną będą korekty geometrii, które najwyraźniej wykroczą poza obecne tereny kolejowe, w związku z czym trzeba nabyć działki i być może uzyskać jakieś dodatkowe uzgodnienia.

Jakkolwiek bądź, rozłożenie robót na dwa przetargi wygląda na mocno niepraktyczne. Myślę. że powodem są zbliżające się wybory. Chociaż będzie to mocno naciągane, to chcą w kampanii pochwalić się pierwszym przetargiem na budowę P-P. Przecież TVP nie zada trudnych pytań. :)
 

·
Registered
Joined
·
6,919 Posts
Oby nowa decyzja środowiskowa nie spowodowała poślizgu ...
Po spotkaniach informacyjnych z mieszkańcami gmin, przez które będzie przechodzić nowa linia, okazało się, że zakres prac będzie szerszy. W ubiegłym roku z mieszkańcami i samorządowcami w sprawie budowy tych linii odbyło się ponad dwadzieścia spotkań.

- Uwzględniliśmy pewne postulaty. Budujemy dodatkowe obiekty, likwidujemy przejazdy w poziomie szyn. Budujemy też drogi zbiorcze. Przez to wprowadzamy zmiany w rozwiązaniach, które na dzisiaj mamy przygotowane. Musimy też zmienić decyzję środowiskową - mówi Mateusz Wanat, dyrektor regionu południowego Centrum Realizacji Inwestycji w PKP Polskie Linie Kolejowe.

Na razie PKP PLK prowadza prace projektowe. "Obecnie w terenie realizowane są prace geologiczne. W całości planujemy je zakończyć w trzecim kwartale tego roku. Dla dwóch odcinków, które planujemy realizować w pierwszej kolejności, dokumentacja będzie w marcu tego roku" - zapowiada Krystyna Obajtek-Zajdel, zastępca dyrektora regionu do spraw projektów unijnych PKP PLK.
Chodzi o odcinek z Chabówki do Rabki oraz z Nowego Sącza do Klęczan. Te mają być gotowe w 2024 roku. Cała inwestycja, czyli nowa linia z Podłęża do Szczyrzyc i Tymbarku oraz modernizacja linii z Chabówki do Nowego Sącza ma się zakończyć trzy lata później. Koszt to około siedmiu miliardów złotych.
http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/aktualnosci/inwestor-musi-uzyskac-nowa-decyzje-srodowiskowa-dla-linii-kolejowej-podleze-piekielko/
 

·
Registered
Joined
·
6,575 Posts
Poślizg może być. Poprzednia została przepchnięta chyłkiem bez protestów (czyli pewnie wiedzy o inwestycji). Teraz ludzie wiedzą i się pewnie wypowiedzą. Pytanie jak bardzo.

W ostatnich latach z papierami u nas nie jest łatwo.
 
2301 - 2320 of 2359 Posts
Top