SkyscraperCity banner

2381 - 2400 of 2433 Posts

·
Registered
Joined
·
463 Posts
Natomiast u znajomej mojej mamy na Lubomierzu był jakiś czas temu jakiś glonojad który usilnie chciał kupić działkę od niej, która jeśli nie inwestycja PP to raczej nikt by polem ornym, rolnym w takiej lokalizacji nie był by szybko zainteresowany.
"Na Lubomierzu", to znaczy gdzie? Jedyny znany mi w tej okolicy Lubomierz jest jakieś 10km od projektowanej linii P-P. Chyba, że chodzi o jakiś przysiółek?
 

·
Registered
Joined
·
849 Posts
Nie na samym Lubomierzu, ma gdzieś w okolicy gdzie przebiega linia kawałek ziemi, która wchodzi w zakres inwestycji i będzie zapewne wykupiona. I od razu pojawiła się hiena.
 

·
Registered
Joined
·
1,717 Posts
Określenie 'na Lubomierzu' sugeruje jakiś przysiółek większej miejscowości, więc kolega dobrze zrozumiał. Inaczej powinno być, że w Lubomierzu.
 

·
Registered
Joined
·
1,717 Posts
Miejscowi miejscowymi i wiem, że tak w wielu regionach się mówi, ale tu jednak ludzie z całej Polski i nie tylko czytają to forum :) Ale w górach szczególnie takie 'na' odnosi się do przysiółków na wierchach :)
 

·
Registered
Joined
·
1,717 Posts
Zapewne chodzi o jakiś przysiółek, bo nawet okolica tego Lubomierza jest zbyt daleko od linii, że to się nie zgadza.
 

·
Registered
Joined
·
849 Posts
Dzisiaj dopytałem i chodzi o pole rolne, kawałe od samego Lubomierza. Mama niestety nie wie jaka to okolica ( bo nie dopytywała), w każdym bądź razie pole to będzie na wykupie. I ktoś był dobrze zorientowany że nagle przyszedł tak chętnie z ofertą...
Takze jak ktoś ma gdzies w pasie budowy jakaś działkę pole to uważajcie bo możecie się wyrolować.
 

·
Registered
Joined
·
873 Posts
ZARZĄDZENIE Nr 115/2020 MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO z dnia 22 października 2020 roku w sprawie powołania Zespołu zadaniowego ds. opracowania studium transportowego dla obszaru oddziaływania nowej linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark/Mszana Dolna oraz modernizowanej istniejącej linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz wraz z aktualizacją modelu ruchu Województwa Małopolskiego w celu przygotowania przyszłych interwencji strukturalnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2021-2027 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego
 

·
Registered
Joined
·
276 Posts
Podłęże-Piekiełko. Pierwszy pociąg przejedzie w 2026 roku


Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa zapowiedział dzisiaj (4 listopada) podczas brifingu prasowego przed dworcem kolejowym w Mszanie Dolnej, że pierwszy pociąg przejedzie nową linią kolejową Podłęże-Piekiełko w 2026 roku.

Budowa pierwszej całkowicie nowej linii kolejowej w powojennej Polsce jest coraz bliższa realizacji. PKP PLK SA ogłosiły wart setki milionów złotych przetarg na przygotowanie projektu trasy Podłęże-Szczyrzyc-Tymbark/Mszana Dolna oraz modernizacji linii kolejowej nr 104 Chabówka-Nowy Sącz.
- Wiele lat mówiono o tej inwestycji. Zadrukowano setki ton papieru, nakręcono wiele materiałów. Dzisiaj rozpoczynamy jedną z najważniejszych inwestycji o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym – stwierdził minister Adamczyk. - Mamy konkretny harmonogram prac. Przez Mszanę Dolną w 2026 roku będą przejeżdżać pociągi.
Jako główny cel budowy nowej linii kolejowej minister infrastruktury wymienił aktywizację gospodarczą południa Polski oraz otwarcie komunikacyjne Sądecczyzny oraz Podhala. Dzięki łatwemu i szybkiemu transportowi wzrośnie atrakcyjność turystyczna. Otworzą się także nowe rynki pracy. Szacuje, że podróż z Gdańska do Zakopanego podróż będzie trwała około 6 godz., z Warszawy do Zakopanego około 3,5 godz., z Krakowa do Nowego Sącza ponad godzinę, a z Krakowa do Zakopanego niespełna 2 godz.

- Ta linia umożliwi połączenie Morza Bałtyckiego z Morzem Czarnym i Adriatykiem. Odciąży Śląsk i kolejowe przejścia graniczne na Czechach. Otworzy nowe szlaki towarowe – podkreślił Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK SA. - Modernizacja trasy Chabówka-Nowy Sącz przywróci także ruch lokalny pociągów na tej trasie.
Wiosną przyszłego roku poznamy wykonawcę projektu linii Piekiełko-Podłęże. Do końca 2020 r. wykupione zostaną grunty pod inwestycję. Modrnizacja trasy z Chabówki do Nowego Sącza oraz budowa 58 km nowej linii kolejowej miałaby ruszyć 2021 r.
- Mamy już decyzję środowiskową dla tej strategicznej inwestycji. To będzie ogromne przedsięwzięcie. Powstanie co najmniej jedenaście tuneli, dziewięć nowych przystanków kolejowych, szerego wiaduktów – wyliczał prezes Merchel. - Szacunkowy koszt budowy nowej linii i modernizacji istniejącej to około sześć miliardów złotych.
Póki co PKP PLK ma zabezpieczone finansowanie I etapu projektu – ponad 300 mln zł na projekt linii Piekiełko-Podłęże oraz części II etapu, czyli modernizacji linii Chabówka-Nowy Sącz – ponad 600 mln zł z ponad 3 mld zł. Te kwoty zostały zapisane w Krajowym Programie Kolejowym.

Wiesław Janczyk, wiceminister finansów, powiedział dzisiaj, że pieniądze potrzebne na realizację wszystkich etapów inwestycji zostaną zabezpieczone. Rząd szuka źródeł, z których mógłby skorzystać.
 

·
Registered
Joined
·
849 Posts
No to już chyba nie ma siły aby linia nie powstała. Musiałby chyba być armagedon w postaci 3,4 i 10 fali pandemii i inne aby uwalić budowę...
 

·
Registered
Joined
·
1,134 Posts
że... co?
Że pan Adamczyk powiedział tak:
"Mamy konkretny harmonogram prac. Przez Mszanę Dolną w 2026 roku będą przejeżdżać pociągi".
Po pierwsze: tak zostało powiedziane. Czyli prawdą jest, że pan Adamczyk powiedział, że mają konkretny harmonogram prac. I prawdopodobnie z tego harmonogramu wynika, że przez Mszanę Dolną w 2026 roku będą przejeżdżać pociągi.
Po drugie: Nawet gdyby potraktować te słowa jak złożone obietnice, to są banalnie proste do spełnienia. Pan Adamczyk twierdzi, że przez Mszanę Dolną będą w 2026 roku pociągi. Z tym, że pociągi przejeżdżają tam obecnie. Rzadko, ale przejeżdżają. I to retro, ale jeżdżą i można mieć nadzieję, że za 5 lat też będą jeździć.
Po trzecie: pan minister ma rację, gdy mówi, że z harmonogramu wynika, że w 2026 roku przez Mszanę Dolną będą przejeżdżać pociągi. To znaczy, on nie mówi, że będą tam przejeżdżać tak bezwarunkowo, ale że tak ma napisane w harmonogramie, który jest "konkretny".
Oczywiście to nie znaczy, że nie chciałbym żeby pociągi przejeżdżały kiedykolwiek przez Mszanę Dolną. Ja nawet bym chciał, żeby się tam też zatrzymywały. I to bardzo.
 

·
Super Expert
Joined
·
4,503 Posts
mi chodziło ten tekst:

"Budowa pierwszej całkowicie nowej linii kolejowej w powojennej Polsce (...) "
 

·
Registered
Joined
·
1,134 Posts
mi chodziło ten tekst:

"Budowa pierwszej całkowicie nowej linii kolejowej w powojennej Polsce (...) "
No tak.
Bo te inne wybudowane w powojennej Polsce nie były całkowicie nowe. Były nowe, ale tak nie końca. Ale nawet gdyby trochę były to ta nasza będzie tak najbardziej całkowicie nowa. I najnaszejsza z możliwych.
 

·
Registered
Joined
·
2,864 Posts
Chyba o CMK zapomnieli.
 
  • Like
Reactions: MechaniKTW

·
Ślůnzok
Joined
·
1,337 Posts
O to chodzi, że gości od Tarnowskich Dziur nie pierwszy raz zabłysnął. Tych odcinków było od metra, choćby łącznik Radzionków Rojca - Bytom Północny, o LHS nie wspominając.
 
2381 - 2400 of 2433 Posts
Top