SkyscraperCity banner

2421 - 2433 of 2433 Posts

·
Registered
Joined
·
2,867 Posts
Od st. Marcinkowice do st. Nowy Sącz jest/będzie jakieś 10 km. Przyjmując prędkość handlową 60 km/h, może starczyć przepustowości dla niespełna sześciu pociągów na godzinę w najgorszym scenariuszu, tj. w którym pociągi wjeżdżają na szlak naprzemiennie z przeciwnych stron. Taktu piętnastominutowego nie zrobisz, ale półgodzinny — owszem. Osobną rzeczą jest, że nie wierzę w duży sens kolejki podmiejskiej w tak krótkiej relacji, że powinny jeździć co najmniej do Limanowej, co w praktyce oznacza, że żadnych osobnych nowosądeckich pociągów być nie powinno, tylko te do Krakowa z odpowiednią częstością.
Jeśli będą z odpowiednią częstotliwością to jak najbardziej i pod warunkiem że będą się zatrzymywać na tych lokalnych stacjach w jak Marcinkowicach Klęczanach, Chomranicach .... jeśli nie to jak najbardziej kolej podmiejska już teraz by się sprzydała, jest problem dostępu mieszkańców tychże przysiółków gm. Chełmiec z miastem NS.
Busy które kursują jeżdżą dosłownie dwa razy na krzyż, kto nie ma samochodu skazany jest na wątpliwe busy.
Inny problem z koleją podmiejską to brak zainteresowania samorządu w partycypacji kosztów co do kursu pociągu a mam tutaj na myśli Pana B.Stawiarskiego wójta Gminy Chełmiec.
Taka kolejka ma rację bytu i sprawdzała by się naprawdę dobrze, mimo połączenia dalekobieżnego z Krakowem i dalej.

Połączenie podmiejskie istnieje już na kierunku Stary Sącz i chyba ma się dobrze.
 

·
Registered
Joined
·
7,569 Posts
Nie znam przypadku, ale ogólnie zapomnij, że gminy wiejskie będą skłonne płacić za cokolwiek poza zadbaniem o infrastrukturę do obsługi podróżnych. Inne gminy w Polsce raczej nie dopłacają, obojętne czy i jaki mają dostęp do kolei, więc czemu tutaj miałoby być inaczej?

Busy które kursują jeżdżą dosłownie dwa razy na krzyż, kto nie ma samochodu skazany jest na wątpliwe busy.
Jeśli rzadko jeżdżą, to może to oznaczać, że chętnych nie będzie tak wielu.
 

·
Registered
Joined
·
2,867 Posts
Nie znam przypadku, ale ogólnie zapomnij, że gminy wiejskie będą skłonne płacić za cokolwiek poza zadbaniem o infrastrukturę do obsługi podróżnych. Inne gminy w Polsce raczej nie dopłacają, obojętne czy i jaki mają dostęp do kolei, więc czemu tutaj miałoby być inaczej?Jeśli rzadko jeżdżą, to może to oznaczać, że chętnych nie będzie tak wielu.
Problem z Panem Stawiarskim jako Wójtem gm. Chełmiec jest zgoła odmienny że ten Pan nie jest żadną komunikacją zainteresowany.
Do klasyki przechodzi już jego wieczne Niet jeśli chodzi o autobusy MPK które zamierzały stworzyć kilkanaście nowych linii na terenie tej rozległej gminy a tak naprawdę jednej wielkiej satelity Nowego Sącza.
Druga sprawa to właśnie partycypacja w kosztach utrzymania kursów szynobusu który miał kursować po wybudowaniu mostu Heleńskiego w Nowym Sączu właśnie do gminy Chełmiec a dokładnie Klęczany,Chomranice. Do interesu miały się dołożyć miastoNS, gmina Chełmiec oraz Marszałek Małopolski. Było duże zainteresowanie mieszkańców i chęć pozostawienia i wydłużenia kursowania szynobusu po stronie ludzi mieszkających właśnie w Chełmcu.
Nic z tego nie wyszło gdyż B. Stawiarski był niezainteresowany mimo że karty leżały na stole, mając czarno na białym jaki byłyby koszt po każdej ze stron.

Dlaczego? Niechęć, brak w budżecie pieniędzy...czysta kalkulacja i zwykły nepotyzm. Nie od dziś wiadomo że Żona Pana Wójta prowadzi firmę przewozowo-busiarską. Tyle w temacie tej Gminy.
 

·
Registered
Joined
·
2,867 Posts
Może ta mapa Ci pomoże, po powiększeniu na legendę patrząc zobaczymy że przerywaną żółtą linią zaznaczone są planowane nowe korytarze lini kolejowej. Projekt był przedstawiany w ramach planowanej budowy tak zwanej obwodnicy Południowej miasta czyli połączenia dk87 i dw969.
Problem jest na tyle złożony że w dzielnicy Biegonice rozpoczęła się i planowana jest dalsza ekspansja rodzimych firm między innymi Fakro. Powstają nowe hale produkcyjne to koliduje znów z przebiegiem obwodnicy, toczone są wojny Handzel kontra Florek na to nakłada się nowy przebieg linii kolejowej. Pocieszające jest tylko tyle że korytarz i przebieg tej trasy był już wcześniej znany.
Na spotkaniu dot. Obwodnicy z ust przedstawiciela PKP usłyszeliśmy że nie jest planowany nowy łącznik w kierunku Dworca Głównego Nowego Sącza to ten na mapie zaznaczony delikatnym łukiem natomiast jak najbardziej planowana jest pozostała część.
Czy w dzielnicy Biegonice powstanie nowy dworzec główny tego nie wiemy?
Z drugiej strony nikt nie wyobraża sobie aby cały ruch kolejowy w stronę obecnego dworca przechodził tak jak do tej pory przez dzielnicę Wólki i przez sam środek miasta czyli defakto zmodernizowanym po starym przebiegu korytarzem kolejowym. Chyba że zrobią w ten sposób że ruch towarowy skierowany zostanie na Biegonice a osobowy na dworzec główny tą starą nową linią.
 

Attachments

·
Registered
Joined
·
181 Posts

"W nawiązaniu do realizowanych prac geodezyjnych na terenie miasta Rabka Zdrój związanych z realizacją zadania pn. „Budowa nowej linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark / Mszana Dolna oraz modernizacja istniejącej linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz” Zespół Projektu IRR 3/7 sprawujący nadzór nad zadaniem z ramienia PKP PLK S.A. informuje:

1) Prowadzone pomiary nieruchomości prowadzone są na potrzeby celów projektowych.

2) Pomiary geodezyjne prowadzone są na całym obszarze niezbędnym przepisami do opracowania dokumentacji projektowej. Wskazuje się, że zakres szerokości pasa pomiaru jest szerszy od faktycznej planowanej linii rozgraniczenia obszaru przewidzianego do wykupu.

3) Na terenie Rabki Zdrój nie przewiduje się wywłaszczenia prywatnych budynków mieszkalnych. Przewiduje się wywłaszczenie wybranych obiektów garażowych, wiat, altan, budynków gospodarczych, itp. oraz przeniesienie kapliczek. Na potrzeby inwestycji przewidziany do wywłaszczenia jest wyłącznie obszar niezbędny do realizacji inwestycji.

Centrum Realizacji Inwestycji
Region Południowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A".
 

·
Registered
Joined
·
10 Posts
26.11.2020 około południa widziałem jakieś odwierty w okolicy przecięcia się obwodnicy Gdowa (966) z drogą 967 po tej stronie gdzie planowany jest przebieg trasy. Ciekawe czy to ciąg dalszy badań geologicznych na trasie czy ktoś sobie studnie akurat wiercił :cool:
 

·
Registered
Joined
·
849 Posts
Czyli jednym słowem, jak nic nie spali się przed metą ( czytaj nagle projekt nie upadnie), to zaczynamy powoli budowe PP
 

·
Registered
Joined
·
4 Posts
Mysle, ze projekt nie upadnie.

Jednak odnosze wrazenie ze nie jest on dosyc naglosniony, szczegolnie wsrod ludzi ktorzy kochaja gory przez ktore przechodzi nowa trasa. Chociaz moze sie myle. Za kazdym razem kiedy jestem w Beskidzie Wyspowym zastanawiam sie nad zmianami, jakie ten projekt moglby pociagnac za soba. Tak sie sklada, ze moj przyjaciel ma chate ponad Raba Nizna, pod Luboniem; zazwyczaj chodze do niego skrotem z Mszany i po starym torowisku. To jest bardzo klimatyczne, ale tez smutne, ze infrastruktura kolejowa w naszych gorach w zaden sposob nie rowna sie do krajow alpejskich czy nawet skandynawskich (mieszkam w Norwegii).

trzymam kciuki i jestem wielkim entuzjasta tej nowej i starej linii
 

·
Registered
Joined
·
873 Posts
czyli jak roboty budowlane wg w/w załącznika to II połowa 2021, to przetargi będą startować w styczniu ?
 
2421 - 2433 of 2433 Posts
Top