SkyscraperCity banner

841 - 860 of 926 Posts

·
Registered
250 Posts
A jak w Górnym z peronem? Bo w Cieszynie z tego co widziałem to zmniejszyli ilość maszyn na stacji w zeszłym tygodniu, to musieli się gdzieś przenieść. Pytanie gdzie?

·
Registered
250 Posts
Ja niestety nie wrzucę zdjęć z Cieszyna w ten weekend. Jeśli ktoś jest w stanie będę wdzięczny. Przeglądnołem za to w wolnej chwili rozkład jazdy Kolei Śląskich z Cieszyna do Katowic. I ogólnie jest niezły, bo jest aż 8 połączeń w weekend i 9 w tygodniu, ale są niektóre nie przemyślane rzeczy:
-w sobotę w ciągu 18 minut są dwa połączenia (jedno przez Chybia, drugie przez Skoczów i między ich czasem jest 46 minut różnicy, więc wydaje mi się, że każdy będzie wolał wyjechać 18 minut wcześniej, żeby jechać 46 minut mniej).
- od poniedziałku do piątku Zka z Cieszyna do Skoczowa przyjeżdża 19 minut przed odjazdem pociągu.
I biorąc to pod uwagę szkoda, że w LCS nie zaproponowano nawet drobnej poczekalni, której koszt niebyłby duży. Oczywiście że w Skoczowie miasto powinno przejąć i wyremontować budynek, ale po pierwsze są to duże koszta, po drugie samego budynku na cel poczekalni na pociąg nie uda się utrzymać, przenoszenie dworca autobusowego tam też nie ma sensu, więc najlepszym wyborem byłoby, żeby miasto wyremontowało budynek i wynajęło go komuś lub żeby ktoś przejoł i wyremontował budynku na działalność, a miasto by mu płaciło za utrzymanie poczekani, ale to narazie nie nastąpi. Dlatego szkoda że nie ma tymczasowej poczekalni w LCS.

·
Registered
250 Posts
Bardzo merytoryczny artykuł, jest w nim o tym dlaczego szyn nie wymienił PUN, zmianach w stosunku do studium wykonalności.
Ja dodam że od połowy marca wracją połączenie Kraków-Cieszyn, narazie tylko w dwa dni, w tygodniu, po jednym pociągu, ale zawsze wracją i jest to sznasa na powrót połączeń Kraków-Wisła Głębce, po remoncie.

·
Registered
7,795 Posts
Merytoryczny? Jeszcze nie słyszałem ( ani nie widziałem) aby remontowi poddawać linię kolejową w dobrym stanie.
A sorry, widziałem. Linia nr 3 na odc. Sochaczew - Swarzędz.
A który z Wykonawców taki "dowcipny" (odnośnie prędkości? Co remontował wcześniej? Wiejskie drogi? A może jakiś polityczny "spadochron"?
No i ta "4" dla KZA za odwołane pociągi? Rzeczywiście merytoryka "pełną gębą"!

Kraków - Cieszyn? W wydaniu KŚl czy PR?

·
Registered
250 Posts
Merytoryczny? Jeszcze nie słyszałem ( ani nie widziałem) aby remontowi poddawać linię kolejową w dobrym stanie.
A sorry, widziałem. Linia nr 3 na odc. Sochaczew - Swarzędz.
A który z Wykonawców taki "dowcipny" (odnośnie prędkości? Co remontował wcześniej? Wiejskie drogi? A może jakiś polityczny "spadochron"?
Np. Perony w Cieszynie ktore przebudowywują 5 lat po remoncie, albo jeden z torów cieszyńskiej stacji na którym wymieniono w 2019 roku wszystkie podkłady a na inny w 2018. Ponadto tutaj nie chodzi o remonty a pracę eksploatacyjne których tam nie było w większości.

·
Registered
7,795 Posts
A gdyby w 2019 czy 2018 roku nie wymieniono to co? Pociągi by nie wjeżdżały. Poza tym należy zadać pytanie - co zrobiono z tymi "nowymi" podkładami.
Co to są "prace eksploatacyjne"? Chyba masz na myśli r. utrzymaniowe.

·
Registered
1,343 Posts
Cieszyn - Kraków - Polregio.
Ale czy pojadą? Niby są w planie, ale miały być od grudnia. Wiadomo, Czechowice...
Prace utrzymaniowe były w większości pracami awaryjnymi, bo gdyby ich nie zrobiono to pociągi musiałyby przestać jeździć. Z podkładów między Zaborzem i Pierśćcem można było wybierać kawałki drewna i ręcznie wykręcać śruby, które niczego się nie trzymały. I nie ma się co dziwić, że parę lat temu większość tego próchna powymieniano...

·
Registered
250 Posts
A gdyby w 2019 czy 2018 roku nie wymieniono to co? Pociągi by nie wjeżdżały. Poza tym należy zadać pytanie - co zrobiono z tymi "nowymi" podkładami.
Co to są "prace eksploatacyjne"? Chyba masz na myśli r. utrzymaniowe.
Tak, mam na myśli roboty utrzymaniowe. "Co gdyby nie wymieniono?" To akurat właśnie pokazuje szlak Cieszyn-Goleszów i Skoczów-Bielsko Biała na którym przez zamała liczbę prac utrzymaniowych znikły pociągi. W czasie kiedy znikały pociągi że szlaku Cieszyn-Goleszów wystarczyło wykonać pracę remontowe (oczyścić i uzupełnić braki w tłuczniu, wymienić zużyte podkłady, drobne remonty przejść i przejazdów), żeby prędkość szlakowa umożliwiał opłacalny ruch pociągów. Z kolei na odcinku Skoczów-Bielsko PKP InterCity twardo walczyło o przejezdności, ostatnie kilka miesięcy kursowania pociągi były prowadzone przez spalinowe lokomotywy. Innym pr,układem jest fragment lini 157 od Chybia w kierunku Żor gdzie jeden z torów szlakowych zamknięto w 2016 roku przez brak prac remontowych (wcześniej obniżano prędkość do 30, później 20 km/h) i już po 2 miesiącach drobnych prac wrócił ruch na ten tor z prędkością 80km/h!
Przypominam że na lk 694 gdzie obecnie jest 100km/h (będzie 120km/h po certyfikacji), było 20 co oznacza że linia była w fatalnym stanie i groziła zamknięciem.

·
Registered
1,956 Posts
Ja dodam że od połowy marca wracją połączenia Kraków-Cieszyn, na razie tylko w dwa dni w tygodniu, po jednym pociągu, ale zawsze wracją i jest to sznasa na powrót połączeń Kraków-Wisła Głębce, po remoncie.
Co znaczy wracają? Takiej relacji nie ma od wielu lat, nawet nie bardzo wiadomo kiedy taka była ostatni raz w rozkładzie jazdy... Raczej jest to tworzenie nowej relacji.

·
Registered
278 Posts
@kruczek44 - pociagi Krakow - Cieszyn w (D) i Krakow - Wisla (C) kursowaly na pewno jeszcze pod koniec XX wieku. Tacy co pamietaja i jezdzili to jeszcze zyja wiec wg mnie to powrot. Po latach, bo po latach ale powrot :)

·
Registered
250 Posts
W rozkładzie na lata 1997/1998 były połączenia Cieszyn-Kraków.
A apropo terminu wznowienia to jest to uwarunkowane przejezdnością szlaku Czechowice Dziedzice-Zabrzeg.
Co widać po tym artykule i planach uruchomienia ich od grudnia.http://silesiainfotransport.pl/?p=43634

·
Registered
1,343 Posts
W rozkładzie na lata 1997/1998 były połączenia Cieszyn-Kraków.
Ale tylko jeden rok, tylko w tym rozkładzie i tylko jedno połączenie. Taki trochę wybryk natury.
Poza tym Kraków "zawsze" jeździł wyłącznie w C do Wisły Uzdrowiska. Przez Czechowice, Oświęcim, Trzebinię. "Służył" do przywożenie turystów w Beskidy oraz zawożenia studentów do Krakowa.

·
Registered
7,795 Posts
Tak, mam na myśli roboty utrzymaniowe. "Co gdyby nie wymieniono?" To akurat właśnie pokazuje szlak Cieszyn-Goleszów i Skoczów-Bielsko Biała na którym przez zamała liczbę prac utrzymaniowych znikły pociągi. W czasie kiedy znikały pociągi że szlaku Cieszyn-Goleszów wystarczyło wykonać pracę remontowe (oczyścić i uzupełnić braki w tłuczniu, wymienić zużyte podkłady, drobne remonty przejść i przejazdów), żeby prędkość szlakowa umożliwiał opłacalny ruch pociągów.
Innym pr,układem jest fragment lini 157 od Chybia w kierunku Żor gdzie jeden z torów szlakowych zamknięto w 2016 roku przez brak prac remontowych (wcześniej obniżano prędkość do 30, później 20 km/h) i już po 2 miesiącach drobnych prac wrócił ruch na ten tor z prędkością 80km/h!
Przypominam że na lk 694 gdzie obecnie jest 100km/h (będzie 120km/h po certyfikacji), było 20 co oznacza że linia była w fatalnym stanie i groziła zamknięciem.

Tak , tak wystarczyło by. Tylko zadaj pytanie DLACZEGO tego nie robiono?
Wiesz co to jest stopień degradacji elementów infrastruktury? Ale ile [T] tego tłucznia trzeba wymienić, ile szt. podkładów. Co to znaczy w końcu "sensowna prędkość" Same mikolskie SLOGANY. Policz ile rocznie trzeba było by inwestować w linię i porównaj to z budżetem. Bo nie tylko linia do Wisły/Cieszyna ( niczym "pępek świata") jest na Śląsku. Są o wiele ważniejsze (nawet ciągi towarowe) po których strach jechać 20 km/h lub z jednym torem zamkniętym. Zresztą sam je wymieniasz
Gdyby nie kasa z UE to linia była by zamknięta w najbliższym czasie

PS.
Konkluzja
Nie robiono - źle
Robiono - jeszcze gorzej.
Co będzie jak zrobią - tragedia?

PS.II
Przypomnę wszystkim "Znawcom-krytykantom", że rozruch remontu infrastruktury po praktycznie całkowitym zastoju w latach '90 i początku 20 to jakieś 10 lat. Z tymże prawdziwy boom to ostatnie 5-6 lat. A i tak nie wszystko jest do ogarnięcia (chociażby wspomniany odcinek B.B. - Skoczów) Nie da się nadrobić 30-40 letnich zaległości w 8 lat.

·
Registered
250 Posts
Tak , tak wystarczyło by. Tylko zadaj pytanie DLACZEGO tego nie robiono?
Wiesz co to jest stopień degradacji elementów infrastruktury? Ale ile [T] tego tłucznia trzeba wymienić, ile szt. podkładów. Co to znaczy w końcu "sensowna prędkość" Same mikolskie SLOGANY. Policz ile rocznie trzeba było by inwestować w linię i porównaj to z budżetem. Bo nie tylko linia do Wisły/Cieszyna ( niczym "pępek świata") jest na Śląsku. Są o wiele ważniejsze (nawet ciągi towarowe) po których strach jechać 20 km/h lub z jednym torem zamkniętym. Zresztą sam je wymieniasz
Gdyby nie kasa z UE to linia była by zamknięta w najbliższym czasie

PS.
Konkluzja
Nie robiono - źle
Robiono - jeszcze gorzej.
Co będzie jak zrobią - tragedia?
kto mówi że co roku? chodzi mi o utrzymywanie lini przy przyzwoitych, przynajmniej 50km/h do rewitalizacji i nie igraniem z jej zamknięciem. Zgadzam się ze stwierdzeniem że gdyby nie UE to by się niewiele zrobiło.

·
Registered
1,956 Posts
Ale tylko jeden rok, tylko w tym rozkładzie i tylko jedno połączenie. Taki trochę wybryk natury.
Poza tym Kraków "zawsze" jeździł wyłącznie w C do Wisły Uzdrowiska. Przez Czechowice, Oświęcim, Trzebinię. "Służył" do przywożenie turystów w Beskidy oraz zawożenia studentów do Krakowa.
Dokładnie, pamiętam Wisełkę nawet zdarzyło mi się nią jechać z Krakowa do Wisły, ale poc. Kraków-Cieszyn po prostu jak żyję nie pamiętałem, teraz widzę, że był jakiś krótki wybryk. Więc tak naprawdę trudno mówić o powrocie a raczej o stworzeniu tej relacji na nowo, dobrze że będzie. Dobrze by było, by z Krakowa do Wisły po skończeniu wszystkich remontów taka Wisełka w weekendy wróciła. Ciekawe czy ktoś z władzw wojewódzkich o tym myśli? Obawiam się, że myśli tak jak o Orliku, który (jak na razie) nie wrócił na tory...

·
Registered
250 Posts
Dokładnie, pamiętam Wisełkę nawet zdarzyło mi się nią jechać z Krakowa do Wisły, ale poc. Kraków-Cieszyn po prostu jak żyję nie pamiętałem, teraz widzę, że był jakiś krótki wybryk. Więc tak naprawdę trudno mówić o powrocie a raczej o stworzeniu tej relacji na nowo, dobrze że będzie. Dobrze by było, by z Krakowa do Wisły po skończeniu wszystkich remontów taka Wisełka w weekendy wróciła. Ciekawe czy ktoś z władzw wojewódzkich o tym myśli? Obawiam się, że myśli tak jak o Orliku, który (jak na razie) nie wrócił na tory...
Moim zdaniem równoczesny powrót bezpośrednich składów Cieszyn-Kraków i Wisła-Kraków nie ma samensu. Po pierwsze interesują tą samą grupę odbiorców, którzy będą jeździć o tej samej porze. Po drugie na większości trasa ma wspólny przebieg (jedyna sensowna moim zdaniem trasa z Krakowa do Cieszyna, wiedzie przez Goleszów). Więc najlepiej albo podwójne składy rozpinane w Goleszowie, albo żeby pociągi z Krakowa do Wisły były skomunikowane w Goleszowie, z tymi do Cieszyna oraz było to jasno opisane w rozkładzie. Sensowna liczba takich połączeń byłby 3 lub 4 dziennie (jedno poranne, drugie w południe, trzecie po południu, czwartek wieczorem- i z Krakowa jak i Wisły).

·
Registered
250 Posts
Co do postępu prac na lini Cieszyn-Goleszów to jest spory.
Na większości odcinka od Mnisztwa do Uniwersytetu są zamontowane fudamenty słupów trakcyjnych. W Mnisztwie są już słupy zamontowane! Na odcinku w kierunku do Bażanowic też są zamontowane słupy, ale nie wiem do którego miejsca. W Bażanowicach są przygotowane fundamenty słupów trakcyjnych do montażu, krawęd peronu stoi, przywożone są podkłady. Od spokojnej w Bażanowicach do Różanej w Goleszowie jest już trowisko ułożone, ale nie ma szyn. W Goleszowie Górnym są przywiezione "elki" oraz są jeszcze fragmenty przepustów. Od Górnego w kierunku stacji jest usunięte stare podtorze. Podrodze do stajcji w Goleszowie trafiłem na Elfa jadącego do Wisły Głębce. W Goleszowie trwa usuwanie nowych podkłądó ze stacji. Koparka z wagonikiem manewruje po stacji i przewożone są podkłądy pod rampę, na której są ładowane na ciężarówki. Działania te sa związane z marcowy wejściem Trakcji na odcinek Skoczów-Wisła Głębce. Również na całości szlaku usuwana jest roślinność, również ze stacji w Goleszowie. Zapraszam do zdjęć, wszystkie z dnia dzisiejszego. Planuję później jeszcze odwiedzić stację w Cieszynie to również wrzucę fotki.
20210206_110333.jpg
20210206_110330.jpg
20210206_110249.jpg
20210206_111326.jpg
20210206_110353.jpg
20210206_110350.jpg
20210206_110339.jpg
20210206_111447.jpg
20210206_111437.jpg
20210206_111429.jpg

841 - 860 of 926 Posts