SkyscraperCity banner

1 - 20 of 620 Posts

·
Registered
10 Posts
Discussion Starter #1 (Edited by Moderator)
Temat zakładam ponieważ informacje dotyczace tego zagadnienia są szczątkowątkowe i niejasne a na dodatek porozrzucane w różnych topicach.
Wiem ze cześć tego odcinka to linia nr. 8 jenak w temacie dotyczacym tej lini fragment ten jest traktowany marginalnie w przeciwieństwie do fragmentu Warszawa-Kielce którego to modernizacja miała się zakończyc przed euro2012. A przeciez w ostatnim czasie stosunkowo wiecej zmian i modernizacji dokonano na łacznicy CMK z Krakowem niz na lini Wawa-Kielce.
Na poczatku tematu chciałbym odnaleść i uporzadkowac dotychczasowe informacje dotyczące 93-kilometrowej łacznicy. Średnio raz w miesiącu korzystam z łacznicy lub jej fragmentu Kraków- Kozłów. Na miarę swoich mozliwosci postaram sie pozyskiwac nowe informacje oraz dostarczać zdjecia z postepujących prac.

Dotychczasowe info:

http://www.warsztat.info/index.php?option=com_content&task=view&id=217&Itemid=48

http://www.cupt.gov.pl/projekty/modernizacja-linii-kolejowej-psary-krakow

·
Registered
10 Posts
Discussion Starter #2
Jest decyzja środowiskowa dla linii kolejowej Kraków - Psary

PAP, 2008.10.03

Wojewoda małopolski wydał w piątek decyzję środowiskową dla modernizacji linii kolejowej Kraków - Psary. Po remoncie trasy, pociągi osobowe będą mogły jeździć nią nawet 200 km/h.

- Modernizacja linii kolejowej Psary - Kraków, odcinek Psary - Kozłów oraz Zastów - Kraków Główny jest ujęta w programie operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 i jest na liście podstawowej indykatywnego wykazu dużych projektów - powiedziała rzecznika Oddziału Regionalnego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Krakowie Dorota Szalacha.

W ramach programu planowane jest zmodernizowane 48 km linii kolejowej na trasie Kraków - Psary (cała trasa liczy 68,5 km).

Według decyzji środowiskowej w przyszłości ma ulec zmianie część trasy. Pociągi pasażerskie nie będą już przejeżdżać przez tunel pod Białą Górą. Na odcinku Miechów - Kozłów pociągi mają jeździć nową trasą, która będzie omijać górę od strony zachodniej.

Jak wyjaśniła rzecznika wojewody małopolskiego Małgorzata Woźniak, tunel ten nie spełnia wszystkich wymogów bezpieczeństwa. Ze względów ekonomicznych bardziej opłaca się poprowadzić linię nową trasą niż remontować stary tunel.

Jednak jak podkreśliła Szalacha, nie wiadomo kiedy inwestycja w tym zakresie będzie realizowana.

Trasa kolejowa Kraków - Psary jest częścią linii ze stolicy małopolski do Warszawy biegnącą w większości Centralną Magistralą Kolejową.

·
Registered
10 Posts
Discussion Starter #3
Na 57-kilometrowym odcinku Kozłów - Kraków będącym częścią lini 8 jest aż 17 stacji i przytanków!!!

- Kozłów (km 262.149)

- Tunel (km 267.778)

- Dziadówki (km 272.291)

- Miechów (km 277.343)

- Kamieńczyce (km 280.723)

- Szczepanowice (km 283.927)

- Smroków (km 287.452)

- Słomniki (km 290.541)

- Słomniki Miasto (km 292.252)

- Niedźwiedź (km 295.782)

- Goszcza (km 298.891)

- Łuczyce (km 301.57)

- Baranówka (km 304.24)

- Zastów (km 307.946)

- Zesławice (km 309.554)

- Kraków Batowice (km 313.275)

- Kraków Główny Osobowy (km 319.745)

·
Registered
10 Posts
Discussion Starter #4
Obecne Vmax:

tor nieparzysty:
Klimontów - Tunel
266,365 - 268,800 Vmax = 100 km\h

Tunel - Miechów
268,800 - 277,000 Vmax = 100 km\h

Miechów - Szczepanowice
277,000 - 282,000 Vmax = 60 km\h

Szczepanowice - Słomniki
282,000 - 289,800 Vmax = 70 km\h

Słomniki - Słomniki Miasto
289,800 - 291,300 Vmax = 60 km\h

Słomniki Miasto - Niedźwiedź
291,300 - 296,700 Vmax = 70 km\h

Niedźwiedź - Goszcza
296,700 - 299,000 Vmax = 60km\h

Goszcza - Zesławice
299,000 - 309,400 Vmax = 70 km\h

Zesławice - Kraków Główny Osobowy
309,400 - 319,810 Vmax = 100 km\h

tor parzysty:
Kraków Główny Osobowy - Zesławice
319,710 - 309,400 Vmax = 100 km\h

Zesławice - Zastów
309,400 - 306,800 Vmax = 80 km\h

Zastów - Łuczyce
306,800 - 302,200 Vmax = 100 km\h

Łuczyce - Niedźwiedź
302,200 - 296,420 Vmax = 100 km\h

Łuczyce - Niedźwiedź
296,420 - 295,200 Vmax = 60 km\h

Niedźwiedź - Słomniki
295,200 - 290,900 Vmax = 100 km\h

Słomniki - Smroków
290,900 - 289,850 Vmax = 70 km\h

Smroków - Miechów
289,850 - 277,000 Vmax = 100 km\h

Miechów - Tunel
277,000 - 268,800 Vmax = 100 km\h

Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe

·
Kraków, Skarżysko-Kam
4,531 Posts
Jeżdżę dość często tą linią i zastanawia mnie czemu zmodernizowany odcinek np. Miechów - Tunel ma Vmax tylko 100km/h??? Nie ma tam aż tak ostrych łuków.
Kolejne pytanie to takie czemu przystanki nie są chociaż delikatnie poprawiane tylko pozostały takie zniszczone jak były.

·
Registered
10 Posts
Discussion Starter #7
Reasumujac powyższe informacje dochodze do wielu sprzecznosci.
Napierw cztamy że Vmax po modernizacji na odcinku Psary-Kozłów i Zastów-Kraków bedzie wynosić 160 a na Kozłów-Zastów 100-110; a potem mowa jest o 200km/h na całej trasie i o 300 na dublującej trasie.

wariant pierwszy jest najbardziej realny, choc trochę śmiesznie brzmi modernizacja 10km odcinka Kraków-Zastów na 160km/h ale liczy sie kazdy kilometr;-)

w wariant drugi czyli 200km/h na tej trasie poprostu niewierze. W miejscosci goszcza jest taki łuk... to nawet nie jest zakręt to porostu nawrót!!! na długosci 1,5km. Nie wyobrazam sobie pociągu jadącego 200km/h na takim narocie. Moze z wychylnym pudłem ale to i tak max 160km/h. Przyznaje ze przejazd przez taki nawrót z takimi predkosciami (ew. i pochyłem) byłby miłym doznaniem dla wielu podróznych:cheers:

wariant trzeci - hmm... niewiem czy by sie to opłacało i czuje tez ze to tylko marzenia.

Ja widze to troche inaczej.
Całość na 160km/h (jak na polskie warunki w zupełosci wystarczy) z kilkoma ograniczeniami na 120 w przypadku najwiekszych łuków.
Likwidacja połowy przystanków, na wielu z nich nikt nigdy nie wsiada (czasami 1 osoba). Sa one rozmiszczone nawet co 3 km!!!:bash:
Na 57 km jest ich 17!!!!:bash:
Szczególnie chodzi mi o przytanki bez torów dodatkowych, co z tego ze IC bedzie jechał 160 jak bedzie musiał zwolnic lub zatrzymac sie bo jedzie przed nim osobówka co staje co 3 km:eek:hno::bash:
a na przystankach z torami bocznymi osobówki poprostu zatrzymywałby sie na torze bocznym nie zakłucajc jadzy IC

A w przyszłosci zamist budowac nowa dublujaca trase- mozna by wyprostowac niektóre łuki (zbudowac tunele- czesi potrafia, my nie)i dostosowac trase do 200-250km/h.

Co do odcinaka Tunel-Miechów, jescze 2 lata temu to był najwolnieszy odcinek trasy - 40km/h!!:nuts:
a na stacj tunel IC-ki prawie zatrzymywały sie by przejechac jedna zwrotnice, a i tak przejeżdżajac przez nia miało sie wrazenie ze brakuje 10cm toru:nuts::lol::bash:
100km/h to juz niezle w porównaniu do tego co bylo, choc mam nadzieje ze po skończeniu wszystkich remonów odcinek bedzie co najmniej na 120, bo geometria pozwala nawet na 160km/h (200 wychlne pudło)

·
Registered
10 Posts
Discussion Starter #8 (Edited)

·
Registered
1,079 Posts
ja sobie niewyobrazm na nim 200, z trudem widze tu 160.
wydaje mi sie ze 120 to max, no chyba ze wychylne pudło to wtedy moze 160
Spojrzalem na google maps i wyrysowalem sobie okrag na tym luku. Wyszlo ze promien ma mniej wiecej ~680m. Tutaj http://de.wikipedia.org/wiki/Schnellfahrstrecke#Technische_Anforderungen pisza ze to wystarczy na 120 km/h. Z wychylnym pudlem (http://parlin.republika.pl/#002) to by wyszło 1,3*120=156 km/h.

Ale swoja droga to ze zdjec satelitarnych na google wynika ze mozna by ten luk wyprostowac, tylko trzeba jedna wioske przeniesc :p.

A troche z boku tematu to czy ktos zna wymagania na 160, 200 i 250 km podobne jak te z tabelki w niemieckiej wikipedii ?

·
Kraków, Skarżysko-Kam
4,531 Posts
Reasumujac powyższe informacje dochodze do wielu sprzecznosci.
Napierw cztamy że Vmax po modernizacji na odcinku Psary-Kozłów i Zastów-Kraków bedzie wynosić 160 a na Kozłów-Zastów 100-110; a potem mowa jest o 200km/h na całej trasie i o 300 na dublującej trasie.

wariant pierwszy jest najbardziej realny, choc trochę śmiesznie brzmi modernizacja 10km odcinka Kraków-Zastów na 160km/h ale liczy sie kazdy kilometr;-)

w wariant drugi czyli 200km/h na tej trasie poprostu niewierze. W miejscosci goszcza jest taki łuk... to nawet nie jest zakręt to porostu nawrót!!! na długosci 1,5km. Nie wyobrazam sobie pociągu jadącego 200km/h na takim narocie. Moze z wychylnym pudłem ale to i tak max 160km/h. Przyznaje ze przejazd przez taki nawrót z takimi predkosciami (ew. i pochyłem) byłby miłym doznaniem dla wielu podróznych:cheers:

wariant trzeci - hmm... niewiem czy by sie to opłacało i czuje tez ze to tylko marzenia.

Ja widze to troche inaczej.
Całość na 160km/h (jak na polskie warunki w zupełosci wystarczy) z kilkoma ograniczeniami na 120 w przypadku najwiekszych łuków.
Likwidacja połowy przystanków, na wielu z nich nikt nigdy nie wsiada (czasami 1 osoba). Sa one rozmiszczone nawet co 3 km!!!:bash:
Na 57 km jest ich 17!!!!:bash:
Szczególnie chodzi mi o przytanki bez torów dodatkowych, co z tego ze IC bedzie jechał 160 jak bedzie musiał zwolnic lub zatrzymac sie bo jedzie przed nim osobówka co staje co 3 km:eek:hno::bash:
a na przystankach z torami bocznymi osobówki poprostu zatrzymywałby sie na torze bocznym nie zakłucajc jadzy IC

A w przyszłosci zamist budowac nowa dublujaca trase- mozna by wyprostowac niektóre łuki (zbudowac tunele- czesi potrafia, my nie)i dostosowac trase do 200-250km/h.

Co do odcinaka Tunel-Miechów, jescze 2 lata temu to był najwolnieszy odcinek trasy - 40km/h!!:nuts:
a na stacj tunel IC-ki prawie zatrzymywały sie by przejechac jedna zwrotnice, a i tak przejeżdżajac przez nia miało sie wrazenie ze brakuje 10cm toru:nuts::lol::bash:
100km/h to juz niezle w porównaniu do tego co bylo, choc mam nadzieje ze po skończeniu wszystkich remonów odcinek bedzie co najmniej na 120, bo geometria pozwala nawet na 160km/h (200 wychlne pudło)
Wiesz ogólnie to trudno się z tobą nie zgodzić, powiem nawet że w pełni się z tobą zgadzam, ale takie są realia PKP.
Osobiście mam nadzieję, że będzie na odcinku Kraków Psary średnio 120km/h i gdzie się da 160km/h dla IC np. na odcinku Kozłów - Psary.
Fajnie będzie oglądać IC który zapitala 160km/h wiaduktem nad 29 listopada w Krakowie:nuts: na pewno każde podwyższenie prędkości na tym szlaku to zmiana na plus...

·
Registered
1,799 Posts
na ostanim zdjęciu widać większą część tego nawrotu o ktorym wcześniej pisałem
http://www.warsztat.info/index.php?option=com_content&task=view&id=217&Itemid=48
z tego tekstu rozśmieszyło mnie to:

Fragmenty Psary –Kozłów i Zastów – Kraków, zostałyby przystosowane do prędkości 160 km/h, natomiast na pozostałym odcinku wytyczony zostałby niejako szlak równoległy do dotychczasowego na którym nowe, szybkie pociągi ekspresowe mogłyby rozwijać prędkość w granicach 300 km/h.

czyli będziemy jechać 300, potem 160, potem znowu 300, potem znowu 160 :lol:

·
Bitte ein Bit
2,190 Posts
...wyprostowac niektóre łuki (zbudowac tunele- czesi potrafia, my nie)...
No Czesi wyspecjalizowali się w technologiach wiaduktowych przede wszystkim. Patrząc na to ile trwa budowa metra byłbym bardzo sceptycznie nastawiony co do takich planów.

·
Epticscay Userway
מיטלאייראָפּעער
3,320 Posts
Według decyzji środowiskowej w przyszłości ma ulec zmianie część trasy. Pociągi pasażerskie nie będą już przejeżdżać przez tunel pod Białą Górą. Na odcinku Miechów - Kozłów pociągi mają jeździć nową trasą, która będzie omijać górę od strony zachodniej.

Jak wyjaśniła rzecznika wojewody małopolskiego Małgorzata Woźniak, tunel ten nie spełnia wszystkich wymogów bezpieczeństwa. Ze względów ekonomicznych bardziej opłaca się poprowadzić linię nową trasą niż remontować stary tunel.
Szkoda. Tunel nadaje tej trasie charakteru. Jak przez niego przejeżdżam to wiem, że jestem już w Małopolsce, można wyjrzeć przez okno, bo wreszcie skończyła się monotonna, przygnębiająca i nijaka płaskość środkowej Polski za szybą. Jadąc w drugą stronę oznacza to, że czas na gazetę :D

·
Registered
Zacisze
6,590 Posts
No Czesi wyspecjalizowali się w technologiach wiaduktowych przede wszystkim. Patrząc na to ile trwa budowa metra byłbym bardzo sceptycznie nastawiony co do takich planów.
Na kolei ostro jada tunelami. Na zmodernizowanych koridorach mamy kupe fajnych tunelikow (musza budowac tunele, innego wyjscia w takim terenie nie ma).

Przyklad - odcinek Zábřeh na Moravě - Krasíkov:

Efekty? Z 80 km/h podnosimy drogowa do 150km/h...

W planach maja jeszcze zmodernizowac podobny odcinek Ústí nad Orlicí – Choceň (warianty na obrazku, projekt do 2009, potem prace budowlane):

Wizualki mozna sobie obejrzec w tym PDFie
http://www.mesto-brandys.cz/VismoOnline_ActionScripts/File.aspx?id_org=927&id_dokumenty=1240

Sorki za male OT

·
Registered
827 Posts
Jeżdżę dość często tą linią i zastanawia mnie czemu zmodernizowany odcinek np. Miechów - Tunel ma Vmax tylko 100km/h??? Nie ma tam aż tak ostrych łuków.
Ależ są, kolejno na torze nr 1 (nie liczę "esowań"):
R=600 269,889 270,164
R=800/780 (łuk koszowy) 271,076 271,509
R=945 272,418 272,567
R=600 272,996 273,369
R=600 273,796 274,201
R=784 274,813 275,199
R=926 276,166 276,209
R=610 276,733 276,846

O długościach krzywych przejściowych już nie będę rozpisywał się.

Pozdr.

·
Registered
827 Posts
ja sobie niewyobrazm na nim 200, z trudem widze tu 160.
wydaje mi sie ze 120 to max, no chyba ze wychylne pudło to wtedy moze 160
Opcje modernizacji na 160 i 200 różnią się generalnie tylko budową wiaduktów, gdyż geotermia byłaby identyczna, a wyższa prędkość tylko dla składów z wychylnym pudłem. Ponadto na tym łuku nie byłoby żadnej prędkości, gdyż po modernizacji już go nie będzie w tym miejscu. Modernizacja odcinka od Kozłowa do Zastowa (która nie ma nic wspólnego z obecnym remontem) ze względu na korektę łuków prowadziłaby do powstania kilkudziesięciu % nowego przebiegu linii. Nawet modernizacja odcinka Psary - Kozłów do prędkości 250km/h powodowałaby przesunięcia osi toru do 300m w planie. Opcja na 250/300 to tylko jeden wariant, które trzeba rozważać zgodnie z aktualnymi przepisami środowiskowymi.

Pozdr.

·
Registered
827 Posts
Spojrzalem na google maps i wyrysowalem sobie okrag na tym luku. Wyszlo ze promien ma mniej wiecej ~680m.
Prawie trafiłeś. Jedynka to łuk koszwowy złożony z 6 łuków (dwójka z 4) o promieniach kolejno:
602
596
603
599
604
658

Jednak rozważania w odniesieniu do aktualnych promieni są całkowicie zbędę, gdyż modernizacja będzie wyglądać podobnie do planów przedstawionych przez Iwana:

Pozdr.

·
Registered
1,079 Posts
Opcje modernizacji na 160 i 200 różnią się generalnie tylko budową wiaduktów, gdyż geotermia byłaby identyczna, a wyższa prędkość tylko dla składów z wychylnym pudłem.
Rozumiem, ze mowisz o tym konkretnym przypadku. Czyli cos jak Warszawa-Gdynia. A jakie sa roznice generalnie w wymaganiach na 160, 200 i dalej?

Nawet modernizacja odcinka Psary - Kozłów do prędkości 250km/h powodowałaby przesunięcia osi toru do 300m w planie.
Nie jestem pewiem czy rozumiem zwrot "w planie". Czy to co piszesz oznacza zezeby cos tam wyprostowac trzeba przesuwac line i nie da sie tego zrobic po starym sladzie?

·
Registered
1,079 Posts
W planach maja jeszcze zmodernizowac podobny odcinek Ústí nad Orlicí – Choceň (warianty na obrazku, projekt do 2009, potem prace budowlane):
A co znacza te liczby na obrazku. np. 1300 (czy to promien luku?), 16/20 (tu nie mam pojecia) . Rozumiem ze )2755( to dlugosc tunelu.

1 - 20 of 620 Posts