SkyscraperCity banner

601 - 620 of 620 Posts

·
Registered
1,833 Posts
Ciekawe jest to że w innych krajach są dopuszczane większe przyspieszenia boczne i pociągi jeżdżą. Widać to zwłaszcza gdy jedzie się pociągiem międzynarodowym, jadąc z Wrocławia do Drezna tuż po przekroczeniu granicy można na własnej skórze odczuć to że Niemcy jeżdżą szybciej po łukach.

·
Registered
Jay B. Tanstaafl
1,573 Posts
Nigdy nie było tam przyspieszenia bocznego 1.0.

GN
Nieprawda. Było 1.0 przez kilka miesięcy.

Gdy było 1.0, na całym odcinku była v=160.
Gdy zmniejszono adop do 0,85 pojawila się v=150 na dwóch lukach.

GN said:
Od razu wystąpiono o zgodę na odstępstwa, bo zdaje, że bez tego byłoby chyba 140
Nie rozumiem. Odstępstwa od czego?

·
Registered
5,413 Posts
Nieprawda. Było 1.0 przez kilka miesięcy.

Gdy było 1.0, na całym odcinku była v=160.
Gdy zmniejszono adop do 0,85 pojawila się v=150 na dwóch lukach.

Nie rozumiem. Odstępstwa od czego?
Od 0.8. Do wprawadzenia 0.85 potrzebna była na to zgoda, A to 1.0 to kiedy było? A jak było to i tak dotyczyło tylko ED250

GN

·
Registered
5,413 Posts
Ciekawe jest to że w innych krajach są dopuszczane większe przyspieszenia boczne i pociągi jeżdżą. Widać to zwłaszcza gdy jedzie się pociągiem międzynarodowym, jadąc z Wrocławia do Drezna tuż po przekroczeniu granicy można na własnej skórze odczuć to że Niemcy jeżdżą szybciej po łukach.
A do czego to porównywałes?

GN

·
Registered
1,833 Posts
Do przepisów w Polsce które moim zdaniem wciąż są zbyt konserwatywne mimo podniesienia dopuszczalnych przyspieszeń bocznych w 2014 roku.

·
Registered
5,413 Posts
Do przepisów w Polsce które moim zdaniem wciąż są zbyt konserwatywne mimo podniesienia dopuszczalnych przyspieszeń bocznych w 2014 roku.
A jesteś w stanie w takim razie powiedzieć jakie jest dopuszczalne przyspieszenie na linii do Drezna po niemieckiej stronie?

GN

·
Powered by Linux
443 Posts
Maksymalne dopuszczalne przyspieszenie na sieci DB dla istniejących linii to 0.85, dla nowobudowanych 0.65. Subiektywne wrażenia z jazdy do Drezna wynikają raczej z profilu na tym odcinku, bardzo krętym w porównaniu do polskiego fragmentu E30.
Wracając do tematu, na tych dwóch łukach gdzie teraz są ograniczenia do 150, 160 obowiązywało również dla taboru klasycznego.

·
Registered
745 Posts
45736

45737

źródło: GEOPORTAL 2

Witam, zawsze mnie ciekawiło jak mieszkałem na ziemi miechowskiej czy w Szczepanowicach była zwrotnica i w końcu po latach mam dowód że była głowica południowa tuż obok gdzie jest budowana obecnie estakada ES-02 S7 Widoma - Szczepanowice, północna głowica już w Przesławicach tuż obok zakola Szreniawy. Oczywiście mówimy o czasach gdy linia kolejowa nr 8 była jednotorowa a zdjęcia lotnicze z 1957 czyli 21 lat przed moim urodzeniem.
Tak dla ożywienia wątku trochę optymizmu mimo wszystko.

Pzdr. Tomek

·
Registered
436 Posts
Ciekawa kolekcja starych ortofotomap. Fajnie jakby takie były dostępne w pozostałych miejscach. Można by prześledzić powojenną budowę całej infrastruktury i wiele zagadek by się wyjaśniło...

·
Registered
436 Posts
Nawet jeśli są fotomapy z innych powiatów na tym portalu, to nie spotkałem żeby były takie historyczne okresy jak w tym miechowskim.

·
Registered
1,272 Posts
Pięć firm chce opracować wstępne studium nowych linii kolejowych w Małopolsce [oferty]

Jak widzę wraca temat łącznicy Miechów-Charsznica-Kozłów jako obejścia tunelu pod Białą Górą. Ciekawi mnie bardzo jak to chcą rozwiązać? Znając ukształtowanie terenu w rejonie Miechów-Charsznica myślę, że nie będzie łatwo. Z Charsznicy do Kozłowa już trochę mniejszy problem. Wzdłuż LHS teren jest częściowo przygotowany. Dobrze też widać roboty ziemne wykonane przed Kozłowem w rejonie skrzyżowania LHS z linią 8.

Swoją drogą od południowej strony Tunelu też przymierzano się do jakiś prac na linii 8. Jest wydzielona działka, na zdjęciach orto widać że były nawet wykonane prace ziemne.

tunel_północ v1.jpg

tunel_południe v1.jpg

·
Registered
745 Posts
Witam, żadne obejścia nie mają sensu trzeba wybudować nowy tunel z geometrią na 250 km/h w ciągu Kozłów - Tunel to znacznie tańsze niż kombinowanie na siłę. Jeśli linię kolejową Podłęże Piekiełko/Tymbark da się tunelami poprowadzić to czemu nie tutaj, zresztą łuki Kraków Tunel pierwotnie z tego co wiem miały być prostowane w okolicach 2000 roku bo plany były zapewne jeszcze za komuny. Prędzej czy później dojdzie do prostowania łuków dolina Szreniawy na to pozwala z niewielką ilością wyburzeń.

Pzdr. Tomek

Attachments

·
Moderator
70,820 Posts
^^Dokładnie. Specjalne "wyginanie" linii raczej nie doprowadzi do utrzymania tam prędkości 250km/h, chyba że pow dużym łuku.

·
Registered
1,272 Posts
Myślę, że to nie chodzi o prędkość a zapewnienie wymagań bezpieczeństwa w tunelu. Już kilka lat temu był z tym duży problem, coś tam zrobiono (oświetlenie w środku, platformy dojazdowe dla służb bezpieczeństwa) bo groziło mu wyłączenie z eksploatacji. Czyli na tą chwilę jest tak ledwo, ledwo. Dlatego chcą się zabezpieczyć możliwością obejścia tunelu. Dla linii nr 62 Olkusz-Kozłów takie obejście było planowane, wykonano nawet część prac ziemnych przy okazji budowy LHS, potem jednak z tego zrezygnowano. Problemem zostaje połączenie Miechów-Charsznica, jest to niby tylko 7 km i 50 metrów różnicy poziomów ale w mocno pagórkowatym terenie. Tak na szybko widzę dwa, trzy możliwe rozwiązania. Jak będę miał chwilę to spróbuję coś narysować.

W ww. dokumencie jest też mowa o dobudowie drugiej pary torów na odcinku Kraków Główny - Miechów.

·
Registered
5,413 Posts
Dla linii nr 62 Olkusz-Kozłów takie obejście było planowane, wykonano nawet część prac ziemnych przy okazji budowy LHS, potem jednak z tego zrezygnowano.
Jeszcze na początku wieku leżał nawet kawałek toru

GN

601 - 620 of 620 Posts