SkyscraperCity banner

1 - 20 of 3146 Posts

·
Registered
Joined
·
242 Posts
Discussion Starter #1
Porozumienie w sprawie modernizacji linii kolejowej nr 8 Warszawa - Kielce - Kraków podpisali w środę w Radomiu przedstawiciele trzech województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.

Ministerstwo infrastruktury będzie zabiegać o to, aby inwestycja znalazła się w programie Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007 - 2013.

Według przewodniczącego Komitetu Wspierającego Modernizację Linii Kolejowej Warszawa - Kraków, Waldemar Fabirkiewicz, na inwestycję potrzeba około 1,5 miliarda złotych, czyli 400 milionów euro.

Województwo mazowieckie reprezentował jego marszałek Adam Struzik. Małopolskie - członek zarządu tego województwa Jan Bereza, a świętokrzyskie - członek zarządu województwa Tadeusz Jóźwik.

Zdaniem Adama Struzika, porozumienie będzie służyć aktywizacji południowej części województwa mazowieckiego i pozwoli mieszkańcom tej części regionu nowocześnie i szybko podróżować do stolicy, Kielc i Krakowa.

"To się wpisuje w politykę spójności rozwoju naszego kraju i politykę rozwoju Mazowsza. Modernizacja linii nr 8 przyczyni się do aktywizacji gospodarczej i społecznej tej części województwa. Pozwoli także odciążyć ruch drogowy na trasie nr 7, i uniknąć kłopotów z wpływem na środowisko masowego ruchu drogowego" - powiedział marszałek Mazowsza.

Modernizacja trakcji elektrycznej, roboty torowe i związane z automatyką ruchu pociągów pochłoną miliard sto milionów złotych. Najpierw zostanie zmodernizowana część kolei między Radomiem a Warszawą. Na odcinku Radom - Warka zostanie wybudowany drugi tor kolejowy.

Po unowocześnionej trasie będą jeździć nowoczesne pociągi z prędkością przekraczającą 160 km na godzinę. Trzeba będzie zakupić siedem składów taborowych w cenie ok. 400 tysięcy zł. Trwająca teraz półtorej godziny podróż pociągiem osobowym z Radomia do Warszawy, zajmie w przyszłości pięćdziesiąt minut.

"Jeśli z budżetu państwa wygospodarujemy 100 milionów euro, to jest szansa, że resztę możemy pozyskać ze środków unijnych" - powiedział Fabirkiewicz.

Komitet Wspierający Modernizację Linii Kolejowej Nr 8 Warszawa - Kraków powstał we wrześniu 2004 roku z inicjatywy Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej w Radomiu. Uzyskał poparcie i akceptację zarządu krajowego stowarzyszenia.

W skład Komitetu Wspierającego wchodzą: przedstawiciele władz wojewódzkich i urzędów marszałkowskich, prezydenci miast: Warszawy, Radomia, Kielc i Krakowa, parlamentarzyści, przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Urzędu Transportu Kolejowego, PKP S.A. Centrala, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Politechniki Radomskiej, Zakład Napraw Infrastruktury Radom sp. z o.o. oraz inne podmioty.

źródło: http://biznes.onet.pl/0,1114431,wiadomosci.html
 

·
...
Joined
·
293 Posts
W drodze sprostowania - składy będą kosztować 400 mln, nie 400 tyś.

Ciekaw jestem tylko, kiedy doczekamy się tej modernizacji. Bo o chęciach i planach głośno, ale czyny za tym nie idą.
 

·
.........................
Joined
·
1,274 Posts
Cieszy coraz większa ilość inwestycji kolejowych, ale trochę szkoda, ze niemal wszystkie modernizowane linie sa zaprojektowane na 160 km/h. Podczas gdy w Europie zachodniej rozwija się TGV (FRancja), szybkie IC(niemcy). No, ale to i tak wielka rewolucja w porówaniu ze stanem istniejącym, więc się cieszę, bo dzięki temu pociągi stają się bardziej konkurencyjne.
 

·
Registered
Joined
·
4,032 Posts
Andrzej4001 said:
Cieszy coraz większa ilość inwestycji kolejowych, ale trochę szkoda, ze niemal wszystkie modernizowane linie sa zaprojektowane na 160 km/h. Podczas gdy w Europie zachodniej rozwija się TGV (FRancja), szybkie IC(niemcy). No, ale to i tak wielka rewolucja w porówaniu ze stanem istniejącym, więc się cieszę, bo dzięki temu pociągi stają się bardziej konkurencyjne.
Chyba sobie żartujesz porównując PKP z kolejami zachodnimi :).
PKP można chyba porównać jedynie do kolei indyjskich.
Kiedy na zachodzie jest 2005 rok, u nas są to lata 60'.
 

·
xelius_autobahn
Joined
·
346 Posts
MIKI said:
Kiedy na zachodzie jest 2005 rok, u nas są to lata 60'.
Moim zdaniem jest tu zero przesady. Takie koleje jakie są u nas były na Zachodzie w latach 60-tych. U nas rozbudowano kolej głównie w latach 70-tych i od tamtej pory prawie nic sie nie zmieniło.
 

·
Pan od przyrody
Joined
·
3,245 Posts
Ja o takiej modernizacji marze od lat. Tereaz tez moge wpadać na kawe do Wroclawia czy Krakowa, ale zajmuje mi to cały dzień, a po moderizacji spodziewal bym sie godziny w jedna strone max.
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
30,920 Posts
Z punktu widzenia Krakowa lepsza bylaby modernizacja dojazdow do CMK.
A jesli chodzi o kolej ogolnie-to niestety siec w Polsce jest niedostosowana do wspolczesnych potrzeb- w jednych regionach jest za gesta ale np. brakuje wielu bezposrednich polaczen (tj. linii) miedzy glownymi miastami -chocby Warszawa -Wroclaw, Krakow-Poznan, Krakow -Zakopane. Pod wieloma wzgledami polskie koleje tkwia w realiach zaborow.
 

·
- -
Joined
·
3,395 Posts
To nie jest o tej linii, ale tutaj dyskusja poszła w kierunku inwestycji:

Więcej na inwestycje

W ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku Grupa PKP wydała na inwestycje prawie 100 milionów złotych więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Od stycznia do kwietnia wydatki inwestycyjne wyniosły 339 milionów złotych. W zeszłym roku w tym samym czasie wydano 245 milionów.

Środki na inwestycje pochodzą głównie ze środków własnych grupy PKP. Do końca roku PKP zamierza wydać na inwestycje prawie 3 miliardy złotych - podał rzecznik spółki Michał Wrzosek.

Czterdzieści procent wydatków (138 milionów złotych) stanowi modernizacja linii kolejowych. Kolejne dwadzieścia jeden procent (72 miliony złotych) wydano na modernizacje taboru (głównie wagony pasażerskie). Osiemdziesiąt dwa miliony złotych (24 proc.) przeznaczono na zakup nowego taboru.

Najwięcej na inwestycje w ciągu ostatnich czterech miesięcy wydały Polskie Linie Kolejowe (172 miliony złotych), kolejne miejsca zajmują: PKP Cargo (82 miliony złotych) PKP Intercity (18 milionów złotych) i PKP Przewozy Regionalne (14 milionów złotych).

Jednym ze zrealizowanych wydatków inwestycyjnych w pierwszej połowie tego roku jest modernizacja fragmentu linii Wrocław - Opole i przystosowanie jej do prędkości 160 km/h (zdjęcie), gruntowna modernizacja 92 wagonów osobowych należących do Przewozów Regionalnych i 64 elektrycznych zespołów trakcyjnych kursujących w ruchu regionalnym (zdjęcie), a także przebudowa i modernizacja 276 wagonów towarowych (zdjęcie).

Środki na inwestycje pochodzą głównie ze środków własnych grupy PKP (42 proc. wydatków), kredytów (21 proc.) i funduszy Unii Europejskiej (10 proc.).

W tym roku Grupa PKP zamierza wydać na inwestycje 2 miliardy 809 milionów złotych, w tym 350 milionów złotych na modernizację i zakup taboru pasażerskiego.
 

·
Your brain controller
Joined
·
8,246 Posts
MIKI said:
Chyba sobie żartujesz porównując PKP z kolejami zachodnimi :).
PKP można chyba porównać jedynie do kolei indyjskich.
Kiedy na zachodzie jest 2005 rok, u nas są to lata 60'.
Koleje Indyjskie są przynajmniej największym pracodawcą świata. Zatrudniają pare milionów ludzi heh. A czym się mogą poszczycić Polskie Koleje?
 

·
Registered
Joined
·
1,251 Posts
Ciekawe, może w końcu znajdą się pieniądze na remont tunelu w Tunelu k/Miechowa. Do tej pory PKP tłumaczyła się brakiem pieniędzy. Z poniższego artykułu wynika, że PKP ma na to czas do końca 2005 r. i jeżeli nie spełni wymagań to Straż Pożarna może zamknąć tunel.

Artykuł z Dziennika Polskiego z 2003 r.

Pułapka na ruchliwej trasie Kraków - Warszawa

Tunel strachu

Gdyby wybuchł pożar, pasażerowie uwięzionych wagonów nie mieliby żadnych szans

Mimo że między ścianami tunelu i przejeżdżającego pociągu jest zaledwie 90
centymetrów, brak jakichkolwiek wyjść ewakuacyjnych


(INF. WŁ.) Ciemność widzą tysiące pasażerów PKP wjeżdżający co chwilę do
najdłuższego w Małopolsce tunelu na ruchliwej trasie Kraków - Warszawa.
Jeszcze bardziej ponura ciemność staje przed oczami małopolskich strażaków,
kiedy próbują sobie wyobrazić, co by było, gdyby w 750-metrowym tunelu
doszło do jakiegoś wypadku, np. pożaru. Byliby wtedy zupełnie bezradni, a
pasażerowie uwięzionych w środku wagonów nie mieliby żadnych szans. Tunel
jest dla wszystkich pułapką bez wyjścia.
W ponadstuletnim obiekcie nie ma wody ani wentylacji. W żadnym z dwóch
niezależnych przepustów (jednym biegnie tor w kierunku Warszawy, drugim -
Krakowa) nie ma też oświetlenia awaryjnego, łączności czy gniazdek 220 V, do
których można by podłączyć przywieziony z zewnątrz sprzęt ratunkowy. Mimo że
między ścianami tunelu i przejeżdżającego pociągu jest zaledwie 90
centymetrów, brak jakichkolwiek wyjść ewakuacyjnych!

- Wyobraźmy sobie wykolejenie pociągu w połowie tunelu, co przy obecnym
stanie finansowym i technicznym sieci, a także działaniach złomiarzy i braku
dozoru ze strony sokistów wydaje się prawdopodobne. Pasażerowie musieliby
się przeciskać kilkaset metrów do któregoś z wylotów. Drobny pożar przy
braku wentylacji może oznaczać śmierć wszystkich osób znajdujących się w
tunelu - ostrzega Kazimierz Czekaj, radny małopolskiego sejmiku, który
przygotował w tej sprawie interpelację do marszałka.

Władze kolei długo nie podzielały opinii, że trzeba to zmienić i -
jeszcze dwa miesiące temu - twierdziły, że... brak podstaw prawnych do
jakichkolwiek zmian. Ostatnio zapewniły, że będą "podejmować działania w
miarę możliwości", przyznają jednak otwarcie, że nie mają pieniędzy.

Przez długie lata za bezpieczeństwo pożarowe na wszelkich obiektach - w
tym tunelach - na trasach kolejowych odpowiadała straż kolejowa. W 1999 roku
te obowiązki przejęła Państwowa Straż Pożarna - i zaczęła kontrolować, co
dostała w spadku. Po kontroli najdłuższego małopolskiego tunelu strażacy
byli przerażeni. Już dwa lata temu, po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu ds.
Ochrony Przeciwpożarowej i Ratownictwa, było jasne, że jest to jeden z
najniebezpieczniejszych obiektów w województwie. Ówczesny wicewojewoda
Tadeusz Parchański zalecił podjęcie "działań doraźnych i długofalowych w
celu poprawy bezpieczeństwa". We wrześniu 2001 zatwierdzono harmonogram
robót, zgodnie z którym już w tym roku miała być gotowa m.in. "utwardzona
droga przeciwpożarowa wraz z placem manewrowym oraz rurociągiem p.poż.". Na
razie samochody straży zatrzymują się... 450 metrów od wlotu do tunelu!

Na początku tego roku komendant PSP w Miechowie Adam Domagała postanowił
sprawdzić stan najniebezpieczniejszego obiektu na swym terenie. Czy coś się
poprawiło? Z datowanego na 5 marca 2003 r. protokołu kontroli wynika, że
nie. Dlatego 2 kwietnia komendant nakazał kolei wykonanie niezbędnych robót,
m.in. oświetlenia awaryjnego, gniazdek 220 V, wentylacji pożarowej, co
najmniej dwóch przejść ewakuacyjnych między przepustami, hydrantów co 50
metrów i u wlotu tunelu oraz dojazdu do tunelu. Jako ostateczny termin
wykonania tych prac podał 30 grudnia 2005 (tylko gniazdka miały być założone
rok wcześniej).

15 kwietnia Andrzej Reichel, odpowiedzialny za stan tunelu dyrektor
Zakładu Linii Kolejowych PKP w Krakowie, odwołał się od tej decyzji do
małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP przypominając, że tunel został
wybudowany w 1884 roku, a przebudowa i remont miały miejsce w roku 1947. Jak
argumentuje dalej - przepisy, na podstawie których komendant Domagała
nakazał wykonać roboty, pochodzą z lat 90. Warunki budowlane dla obiektów
kolejowych określa rozporządzenie z września 1998. Dyrektor Reichel cytuje
par. 137 pkt 1. tego rozporządzenia: "Przepisy nie mają zastosowania do
obiektów istniejących" - i prosi o pozytywne rozpatrzenie odwołania oraz
"zrozumienie, a nie działania na drodze administracyjnoprawnej".

21 maja komendant wojewódzki podtrzymał w większości punktów decyzję
komendanta z Miechowa. Wytknął kolejarzom, że ich działania zmierzające do
podniesienia bezpieczeństwa podróżnych ograniczyły się do "pomalowania
strzałek kierunkowych na ścianach tunelu wskazujących widoczne wyjście. Z
pozostałych zadań nie zrealizowano nic".

- Dziennie przez tunel przemieszcza się około stu składów pasażerskich,
których obciążenie w okresach szczytowych dochodzi nawet do tysiąca osób na
jeden pociąg. Fakt, że tunel był wykonany pod koniec XIX wieku i wówczas nie
funkcjonowały obecne przepisy, nie oznacza, że problem bezpieczeństwa osób
przemieszczających się środkami lokomocji PKP może być bagatelizowany. Życie
pokazało, iż wypadki i katastrofy w tunelach komunikacyjnych - i to w
krajach o znacznie wyższym poziomie gospodarczym i standardzie
bezpieczeństwa, bywają bardzo tragiczne w skutkach - uważa Bogusław Kogut,
zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Kolej postanowiła nie skarżyć ostatecznej decyzji komendanta PSP. Dwa
tygodnie temu jej reprezentanci spotkali się ze strażakami i obiecali
poprawę. - Mamy świadomość, że trzeba tam coś robić i nie negujemy zaleceń
straży - mówi Marek Szuster, zastępca dyrektora ZLK PKP. - Może być jednak
problem z dotrzymaniem terminów, bo po prostu nie ma pieniędzy.

ZBIGNIEW BARTUŚ
I jeszcze kilka zdjęć z http://lhs.pl :
http://lhs.pl/galeria.foto.lhs?galeria=tunel&strona=1
 

·
...
Joined
·
293 Posts
Jest to ciekawy tunel, gdyż zbudowano go ze względów obronnych, a nie z powodu ukształtowania terenu. W czasie wojny (XIX wiecznej oczywiście) pociąg mógłby się w nim bezpiecznie skryć. Dlatego najdłuższy tunel w Małopolsce zbudowano w niemal płaskim terenie.
 

·
Registered
Joined
·
1,251 Posts
Nie jest to znowu taki płaski teren, Biała Góra ma 415 m n.p.m. a tory idą dość głęboką doliną. Powiedzmy, że nadłożono sporo drogi, żeby specjalnie zbudować tunel.
A że jest to ciekawe miejsce to potwierdzam w pełni, swego czasu na pl.misc.kolej były dyskusje o tym, dzięki zdjęciom na http://mapy.wrotamalopolski.pl/wrotamalopolski2.htm można było znaleźć takie ciekawostki jak np.:

prawdopodobnie ślad po starym torze (starotorzu) od strony Krakowa:


prawdopodobnie ślad po wycince pod przygotowywaną łącznicę omijającą tunel (jak LHS):


a tu linki do tych dyskusji:
http://tinyurl.com/ajfjl
http://tinyurl.com/9a2dz
 

·
OP_KR_TK_WR
Joined
·
982 Posts
Glosujcie na nasza linie Warszawa - Radom - Kraków !!!

PKP pyta, pasażerowie głosują

Gazeta Wyborcza - Agnieszka Kępka

2007-01-10, ostatnia aktualizacja 2007-01-10 16:33

Kolej sonduje, którą linie w Polsce trzeba zmodernizować w pierwszej kolejności. Aż kilkanaście procent pasażerów wybrało trasę Warszawa - Radom - Kielce
Sondaż pojawił się na stronie www.pkp.pl w niedzielę. Pasażerowie mogą wybierać wśród tras: Poznań - Wrocław, Poznań - Szczecin, Bydgoszcz - Trójmiasto, Warszawa - Białystok - Suwałki, Trójmiasto - Szczecin, Trójmiasto - Szczecin, Kraków - Zakopane, Kraków - Rzeszów, Warszawa - Gdańsk, Warszawa - Radom - Kraków, Warszawa - Lublin. Na razie najwięcej podróżnych chce skrócenia czasu podróży na trasach Warszawa - Gdańsk i Poznań - Wrocław.

Kilkanaście procent spośród głosujących chce modernizacji linii Warszawa - Radom - Kraków i Kraków - Zakopane. - Ja już zagłosowałem i namawiam innych do głosowania, a także do wysyłania maili czy telefonowania, a zawłaszcza do wysyłania pism w tej sprawie do PKP - mówi Grzegorz Balik, który pracuje w Warszawie i prawie codziennie dojeżdża do stolicy pociągiem.

- Głosować będzie można jeszcze przynajmniej przez tydzień - mówi Michał Wrzosek, rzecznik grupy PKP SA. Jak wyjaśnia, sondaż jest wynikiem wcześniejszej ankiety przeprowadzonej przez kolej. - Zapytaliśmy pasażerów, czego życzą PKP w roku 2007. I okazało się, że chcą modernizacji pociągów, dworców, linii, a także zwiększenia liczby połączeń. Na samym końcu znalazły się głosy o jakości obsługi - opowiada rzecznik. Idąc tym tropem, PKP postanowiło zapytać pasażerów, które ich zdaniem trasy kolejowe powinny zostać zmodernizowane w pierwszej kolejności, aby skrócić czas podróży pociągiem.

Wyniki sondażu przekazane zostaną zarządowi PKP oraz Polskich Linii Kolejowych. - To będą dla nas bardzo ważne informacje, ponieważ dowiem się, na jakich trasach w skali całego kraju według pasażerów i potencjalnych pasażerów pociągi powinny szybciej jeździć - mówi Wrzosek. - To, że na pierwszym miejscu jest taka trasa jak Warszawa - Gdańsk, jest oczywiste, ale bardzo interesuje nas, co się znajdzie na miejscu trzecim czy czwartym - dodaje rzecznik.

Nie ma co liczyć jednak na to, że na pewno na zwycięskiej trasie już niedługo rozpoczną się roboty. - Gdyby to tylko od nas zależało - wzdycha Wrzosek.
 

·
Registered
Joined
·
1,809 Posts
Porownywanie TGV albo ICE albo Pendolino... do polskich koleji to debilizm ! Co maja normalne sklady do tzw "dzownic" ? ech... Dajcie sobie spokoj... Normalne sklady jezdza srednio od 160-200km/h na zachodzie!
 
1 - 20 of 3146 Posts
Top