SkyscraperCity banner

21 - 40 of 14358 Posts

·
The Ratizator™
Joined
·
4,498 Posts
Mnie ciekawi jeszcze jedna sprawa: obecnie jest 5 peronow. Ile - tak realnie - jest wykorzystywanych?? Wydaje mi sie, ze przy obecnym natezeniu wystarczylyby 3, ew. 4. Reszte miejsca mozna by bylo dobrze zagospodarowac.
Co do samego dworca - jedyny, maly plusik dla mnie, to ta spora przeszklona fasada od frontu. Tak czy owak nie zmienie mojego pogladu na temat tego badziewia...
 

·
Future expert
Joined
·
1,016 Posts
^ No nie wiem. Nie jestem specjalista w temacie, ale chyba potrzebne jest miejsce dla podlaczania lokomotyw spalinowych, ktore jada na Hel. Przez to pociag stoi w Gdyni dobre 20 minut. Przez ten czas tez wiezdzaja pociagi, ktore musza gdzies stawac.
@WuMike - rozumiem, ze do tych 5 peronow wliczyles ten dla SKM?
 

·
The Ratizator™
Joined
·
4,498 Posts
Oczywiscie. Inaczej tylu bym sie nie doliczyl :)

Do podlaczenia / zmiany lokomotywy moglby sluzyc dodatkowy tor (bodajze miedzy peronami 2 i 3). No nie wiem, dla mnie trzy perony (nie wliczajac SKM tym razem) spokojnie by wystarczyly. Dwa moze nie, bo w szczycie potrafia odjezdzac 3 pociagi w krotkim odstepie czasu, a doliczajac jeszcze ze 2 przyjezdzajace bylby problem. Tak, czy owak - jeden peron spokojnie do odstawki...

No nic, poczekamy, zobaczymy...
 

·
Registered
Joined
·
6,911 Posts
Discussion Starter #25
Z Gazety Wyborczej:
Nad morze w dwie godziny?
Krzysztof Śmietana 18-04-2005 , ostatnia aktualizacja 17-04-2005 18:40

Kolejarze znowu obiecują wymianę torów między Gdynią i Warszawą. Tym razem zapowiedzi można jednak traktować całkiem serio, bo ok. miliarda euro dołoży na remont Unia Europejska

Roboty mają się zacząć równocześnie w okolicach Trójmiasta i Warszawy. Na początku przyszłego roku tory będą poprawiane między stolicą i Nasielskiem. To jeden z bardziej zniszczonych fragmentów całej linii.

Na czym ma polegać remont? Łuki torów będą nieco złagodzone, ma być też odnowione torowisko. Dzięki temu pociągi pojadą szybciej - na ponad połowie długości linii nawet 160 km na godz. 200 km na godz. mogłyby sunąć pociągi z tzw. wychylnym pudłem, takim jak włoskie pendolino, ale w Polsce takiego taboru jeszcze nie ma. Podróż takimi wagonami z Warszawy do Gdańska trwałaby 2 godz. i 13 min. Teraz zajmuje dwukrotnie dłużej.

Do remontu pójdą też stacje i przystanki, które staną się dostępne dla niepełnosprawnych. W niektórych miejscach przy torach pojawią się ekrany akustyczne.

Zakończenie wszystkich prac planowane jest na 2012 r. Odcinek z Warszawy do Nasielska będzie gotowy cztery lata wcześniej. - Zależy nam, by stało się to jak najszybciej, bo na trasie z Warszawy do Legionowa chcemy uruchomić kursy pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej - zapowiada Jacek Poniewierski, pełnomocnik zarządu SKM
 

·
Registered Abuser
Joined
·
2,380 Posts
I dobrze, że będzie gotowy cztery lata wcześniej bo to największa nędza na całej linii. Odcinek 3miasto-Wawa pokonywałem w ostatnim miesiącu dwukrotnie i zauważyłem, że pociąg pokonuje odcinek Nasielsk-Centralna w takim samym czasie co mniej więcej Gdańsk-Iława - a ten drugi jest dwa razy tyle długi :bash: po przejechaniu Nasielska wrażenie się robi takie jak gdyby zamiast elektrowozu pociąg ciągnięty był przez żółwia....
 

·
The Ratizator™
Joined
·
4,498 Posts
Racja! Dlatego poszli po rozum do glowy i zaczeli od najbardziej newralgicznego miejsca. Chociaz niektorzy mysla w tym kraju ;)
 

·
Inwestor
Joined
·
2,614 Posts
I wszystko jasne z tymi prędkościami . W Gazecie Wyborczej w papierowym wydaniu jest "niby" mapka pokazująca na jakim odcinku będzie mógł pociąg jechać 200 km/h . Na odcinku najbardziej krętym pomiędzy Malborkiem i Iławą pociągi nie mają osiągać takich prędkości - tylko max. 160 km/h ( choć to tam padł rekord tej trasy w 1994 r. , kiedy włoskie Pendolino osiągneło 219 km/h koło Mikołajek Pomorskich ) . Na pozostałych odcinkach pociągi mają osiągać taką prędkość jeśli tylko będzie jeździł pociąg z "wychylanym pudłem ".
 

·
The Ratizator™
Joined
·
4,498 Posts
Kojarzycie pociag i miejsce?? :)Juz niedlugo cos podobnego znowu bedzie jezdzilo - regularnie!! :nuts:
 

·
...
Joined
·
2,119 Posts
WuMike said:
Kojarzycie pociag i miejsce?? :)
Fajne zdjecie. Jak pendolino byl w Gdansku jeszcze sie nie interesowalem koleja. Gdyby przyjechal ponownie to bym obfotografowal od kazdej strony :).

WuMike said:
Juz niedlugo cos podobnego znowu bedzie jezdzilo - regularnie!! :nuts:
Nie rozumiem. Czy masz jakies informacje na ten temat ???
 

·
The Ratizator™
Joined
·
4,498 Posts
Papaj said:
Nie rozumiem. Czy masz jakies informacje na ten temat ???
Oczywiscie, ze oficjalnych informacji na ten temat jeszcze nie ma. Tym niemniej spotkalem sie z informacja, ze koszt zakupu jednego pociagu Pendolino nie jest wcale duzo wiekszy od nabycia dobrej lokomotywy i dolaczenia do niej 6-8 wagonow. Takze jest calkiem mozliwe, ze podobne maszyny za kilka lat beda pokonywaly trase Gdynia/Gdansk - Warszawa - Katowice/Krakow.
 

·
Inwestor
Joined
·
2,614 Posts
W dwie godziny do Warszawy

Czemu się nie chwalicie ? :)

Za portalem Trójmiasto
(11 Lipca 2005)

Z Gdyni do Warszawy będziemy jeździć pociągiem o wiele szybciej i krócej. Dzisiaj wojewoda pomorski i PKP podpiszą umowę o modernizacji tej linii kolejowej.

- Celem modernizacji jest dostosowanie torów i trakcji do wyższych od dotychczasowych parametrów technicznych, co wynika z umów międzynarodowych – informuje Anna Dyksińska, rzecznik prasowy wojewody pomorskiego.

Po modernizacji pociągi kursujące między Gdynią i Warszawą będą mogły pędzić niektórymi częściami trasy z prędkością 200 km na godzinę - pod warunkiem, że tę trasę będą obsługiwać pociągi z tzw. wychylnym pudłem. W związku z tym czas przejazdu między Trójmiastem a Warszawą znacznie się skróci. Podróż będzie trwać tylko 2 godz. 13 minut – pod warunkiem, że linię będzie obsługiwał przewoźnik dysponujący odpowiednim taborem. Bez żadnych warunków inwestycja umożliwi zwiększenie prędkości pociągów do 160 km na godzinę na ponad połowie długości linii.

Pociągi kursujące na tej linii już teraz mogłyby rozwijać prędkość 120 km na godzinę. Niestety, nie mogą, bo nawierzchnia jest w fatalnym stanie. To zmusza kolej do wprowadzania coraz to nowych ograniczeń prędkości.

Dzisiaj wojewoda pomorski Cezary Dąbrowski podpisze i przekaże inwestorowi PKP – PLK S.A. decyzję lokalizacyjną na przebudowę, rozbudowę i modernizację linii kolejowej E-65 Gdynia – Warszawa. Decyzja obejmuje odcinek tej trasy leżący w granicach województwa pomorskiego. Prace będą prowadzone od Gdyni do Prabut czyli na trasie liczącej 117,2 km. Inwestor zbuduje tu 225 km nawierzchni torowej. Powstanie również 11 nowych wiaduktów oraz 10 bezpiecznych przejść dla pieszych. Z kolei 15 stacji kolejowych oraz 11 przystanków osobowych zostanie przebudowanych i wyremontowanych. Całkowicie zostanie wymieniona sieć trakcyjna.
Autor: (boj)
 

·
The Ratizator™
Joined
·
4,498 Posts
... a bo my sie nie lubimy chwalic ;)

Jeszcze cos:

Zakończenie prac planujemy w 2012 roku - poinformowali kolejarze. Do tego czasu zlikwidowanych zostanie większość przejazdów kolejowych, w tym wszystkie na odcinku Gdańsk Główny - Malbork. Zamiast nich powstaną wiadukty i drogi objazdowe. Niektóre stacje zostaną przebudowane na przystanki osobowe. Taki los spotka m.in. stację Lisewo. Z większą prędkością będziemy przejeżdżali przez stacje, które teraz są "wąskim gardłem" tej linii - w Tczewie i Malborku.

Między Gdańskiem a Pruszczem powstanie trzeci tor, przeznaczony dla szybkich pociągów. Już w pierwszym etapie rozpoczną się prace na stacji Gdynia Główna Osobowa. Ich zakres obejmuje również nowe wiaty, perony i ich wyposażenie.
 

·
Registered
Joined
·
248 Posts
Na TVP3 jakiś gość z PKP PLK powiedział, że mają już ważne pozwolenie na budowę w obrębie stacji Gdynia Główna Osobowa. Przetarg na wykonawcę za kilka miesięcy. Nie wiem niestety, czy na raz zmodernizują cały węzeł kolejowy w Gdyni (do stacji Gdynia Chylonia, lokomotywownia, itp.). Na pewno jednak prace na stacji Gdynia Główna Osobowa nie obejmą budynku dworca, a tylko układ torowy z peronami, wiatami, itp.

Reszta trasy wkracza w fazę przygotowania dokumentacji potrzebnej do uzyskania pozwoleń na budowę.
 

·
The Ratizator™
Joined
·
4,498 Posts
[quote="Trolley]Nie wiem niestety, czy na raz zmodernizują cały węzeł kolejowy w Gdyni (do stacji Gdynia Chylonia, lokomotywownia, itp.).[/quote]Trudno powiedziec. Mysle, ze inwestycja bedzie rozlozona na etapy, choc nie mam pewnosci.

Mam nadzieje, ze miasto dogada sie jakos z PKP i budynek dworca rowniez zostanie objety pracami, czytaj: wyburzeniem tego "beznadziejstwa" i stworzeniem nowej, estetycznej i funkcjonalnej bryly ;)
 

·
...
Joined
·
2,119 Posts
WuMike said:
Między Gdańskiem a Pruszczem powstanie trzeci tor, przeznaczony dla szybkich pociągów. Już w pierwszym etapie rozpoczną się prace na stacji Gdynia Główna Osobowa. Ich zakres obejmuje również nowe wiaty, perony i ich wyposażenie.
Ciekawe gdzie oni zmieszcza ten tor na calej dlugosci pomiedzy Gdanskiem a Pruszczem? Tam juz jest dosyc szeroka trasa kolejowa, bo przeciez jest oddzielny tor do portu i rafinerii.

Poza tym nie wiem co chcecie od dworca w Gdyni. Potrzebny mu jest porzadny remont a nad peronami wybudowac hale i bedzie miodzio :)
 

·
The Ratizator™
Joined
·
4,498 Posts
Niestety, nie zgadzam sie z Toba. Remont nic tu nie da, poniewaz sam budynek jest beznadziejnie zaprojektowany i pod zadnym wzgledem nie sluzy pasazerowi. Gdzie porzadna i duza hala z poczekalnia dla pasazerow? Nie wygospodarujesz odpowiedniej ilosci miejsca na bary, restauracyjki (bo przeciez nie biore pod uwage tych malych budek z kebabami, czy coca-cola). Przydaloby sie rowniez spore pomieszczenie dla pax'ow pierwszej klasy - cos a'la business lounge na lotnisku. No moze ciut przesadzilem... ;) Po co 3 pietra dla piep...nej biurokracji, potrzebnej tylko w czasach glebokiego socjalizmu? Nie widze takze mozliwosci, aby w jakikolwiek sposob stworzyc taki system przeplywu powietrza (poprzez sluzy lub inne rozwiazania), aby nie bylo huraganow we wnetrzu hali, powodowanych otwartymi na wylot przestrzeniami. Dalej mam wymieniac?? :)

Uwazam, ze powinien jak najszybciej powstac projekt budynku dworca zajmujacego nieco wiekszy obszar, dwupoziomowego na przyklad, z przestronna hala na dole, zapleczem techniczno-handlowym (w zaleznosci od potrzeb) na gorze, madrze zaprojektowanym pod wzgledem funkcjonalnosci i ergonomii. Pewnie, ze wszystko rozbija sie o kase ale ja uwazam, ze lepiej bedzie w tym wypadku zainwestowac w buldozera i postawic cos naprawde udanego, zapewniajac na czas budowy jakis tymczasowy wariant, niz "babrac sie z tym klockiem", do niczego sensownego nie dochodzac...
 

·
Registered
Joined
·
248 Posts
WuMike said:
Niestety, nie zgadzam sie z Toba. Remont nic tu nie da, poniewaz sam budynek jest beznadziejnie zaprojektowany i pod zadnym wzgledem nie sluzy pasazerowi. Gdzie porzadna i duza hala z poczekalnia dla pasazerow? Nie wygospodarujesz odpowiedniej ilosci miejsca na bary, restauracyjki (bo przeciez nie biore pod uwage tych malych budek z kebabami, czy coca-cola). Przydaloby sie rowniez spore pomieszczenie dla pax'ow pierwszej klasy - cos a'la business lounge na lotnisku. No moze ciut przesadzilem... ;) Po co 3 pietra dla piep...nej biurokracji, potrzebnej tylko w czasach glebokiego socjalizmu? Nie widze takze mozliwosci, aby w jakikolwiek sposob stworzyc taki system przeplywu powietrza (poprzez sluzy lub inne rozwiazania), aby nie bylo huraganow we wnetrzu hali, powodowanych otwartymi na wylot przestrzeniami. Dalej mam wymieniac?? :)

Uwazam, ze powinien jak najszybciej powstac projekt budynku dworca zajmujacego nieco wiekszy obszar, dwupoziomowego na przyklad, z przestronna hala na dole, zapleczem techniczno-handlowym (w zaleznosci od potrzeb) na gorze, madrze zaprojektowanym pod wzgledem funkcjonalnosci i ergonomii. Pewnie, ze wszystko rozbija sie o kase ale ja uwazam, ze lepiej bedzie w tym wypadku zainwestowac w buldozera i postawic cos naprawde udanego, zapewniajac na czas budowy jakis tymczasowy wariant, niz "babrac sie z tym klockiem", do niczego sensownego nie dochodzac...
Nasz dworzec jest brzydki i zaniedbany, ale z tą funkcjonalnością to przesadzasz. Jest duża hala poczekalni, a to że zdemontowali siedzenia, bo spali na nich bezdomni to nie jest chyba wina budynku, a braku kasy na ochronę. Masz dużą halę biletową, miałbyś też restauracyjną, gdyby nie wsadzili tam Rossmana. Oprócz budek wewnątrz masz punkty gastronomiczne w pasażu między Dworcem Głównym a Podmiejskim (i patrząc na ich stan raczej podróżni nie należą do szczególnie wygłodniałych). Uwaga z miejscem dla VIP-ów to już jakieś science-fiction jeśli przyrównać ten pomysł ze stanem pociągów i w ogóle całym PKP. "Huragany" jak to nazywasz to też raczej sprzymierzeńcy dworca. Wolę nie myśleć jakich wrażeń doświadczałbyś w środku, gdyby powietrze tam nie krążyło (chyba, że marzy ci się dobrze działająca klima na dworcu PKP?). Słowem obecny budynek dworca mógłby dobrze spełniać swoją funkcję, gdyby PKP choć odrobinę o niego dbało.

Co do nowego dworca to z chęcią przyszedłbym na wyburzanie obecnego, ale twoje wizje wielkiego, przestronnego gmachu mają się nijak do rzeczywistości. Prawda jest taka, że nowy budynek dworca byłby centrum handlowym z ograniczoną do minimum powierzchnią dla potrzeb podróżnych (zapewne dużo mniejszą od obecnej). Właścicielem budynku jest PKP i oczekiwanie sensownych działań z rozmachem to zwykłe bujanie w obłokach. Zresztą popatrz na jakość remontów, które się ostatnio odbyły (np. linia Warszawa - Berlin). Pełen minimalizm i doprowadzanie do stanu, jaki powinien być po prostu od początku.
 

·
Registered
Joined
·
292 Posts
O rane jak mi sie marzy pojezdzic po naszym ukochanym kraju szybko pociągami:) oby to było jak najszybciej, ciekaw jestem jak sobie poradza z super ostrym zakretem w okolicach Prabut, ps. na dzien dzisiejszy z tego co pamietam najlepszy stan torow jest za Działdowem i w okolicach Trojmiasta, jezdzilem wiele razy nie tylko tamta trasa, a ze zamiast celu podrozy zawsze bardziej interesowal mnie jej przebieg, zwracalem szczegolna uwage na torowiska i predkosci na danych odcinkach w prawie calej Polsce.
 
21 - 40 of 14358 Posts
Top