SkyscraperCity banner

1301 - 1320 of 15134 Posts

·
Registered
463 Posts
Trójmiasto: Pociągi do Warszawy znów jeżdżą dłużej.

Minęło raptem kilka tygodni od ostatniej zmiany rozkładów jazdy pociągów kursujących między Trójmiastem a Warszawą, a kolejarze wprowadzili w życie kolejną korektę.

Podobnie jak poprzednim razem, powodem zmian jest remont kolejowej magistrali E-65 Warszawa - Gdynia.

Godziny odjazdów z Trójmiasta nie zmieniły się, natomiast do stolicy pociągi przyjeżdżają później. W niektórych przypadkach te opóźnienia są znaczne. Przykładowo, IC "Norwid" normalnie przyjeżdża do Warszawy Centralnej o godz. 11.55, teraz o 12.32.

Prace na magistrali E-65 prowadzone są przede wszystkim na północnym Mazowszu. Na niektórych odcinkach pociągi kursują tam wahadłowo po jednym torze. Cierpią na tym m.in. pasażerowie pociągu Tanich Linii Kolejowych "Czartoryski", który w oczekiwaniu na skład jadący z przeciwka, ma 20-minutowy postój w Ciechanowie.

Kolejarze nie chcą całkowicie zamknąć linii z Warszawy do Gdyni, bo to wymagałoby kierowania wszystkich dalekobieżnych pociągów łączących stolicę z Trójmiastem przez Toruń i Bydgoszcz. To wydłużyłoby czas jazdy do 6-7 godzin. Nie można jednak wykluczyć, że taka decyzja zostanie w końcu podjęta.

- Trzeba przygotować się na utrudnienia. Apogeum prac nastąpi w 2010 roku - zapowiada Ewa Symonowicz-Ginter, rzecznik pomorskiego oddziału PKP Polskie Linie Kolejowe.
Zgodnie z założeniami, podczas Euro 2012 podróż pociągiem z Gdańska do Warszawy ma zająć niecałe trzy godziny. W tej chwili trwa ponad godzinę dłużej, a magistrala E-65 jest uznawana za najbardziej zaniedbaną główną linię kolejową w Polsce. Pociągi pasażerskie nie rozwijają tu większej średniej prędkości niż 80 km/h.

Składy z Warszawy do Krakowa, Poznania czy Katowic pędzą ponad 100 km/h.
Do francuskich TGV czy niemieckich ICE na razie nie ma się co porównywać. Zawstydzają nas też Czesi. Odległość z Pragi do Ostrawy jest niemal identyczna jak z Warszawy do Gdyni. Supernowoczesne składy Pendolino (włoskiej produkcji) z Pragi do Ostrawy jadą trzy godziny i 10 minut.

Przygotowane przez PKP studium zakłada, że w 2020 r. pociągi między Warszawą, Łodzią, Wrocławiem i Poznaniem będą kursować z prędkością powyżej 300 km/godz. Do Trójmiasta z Warszawy, Bydgoszczy oraz Słupska będą dojeżdżać z prędkością co najmniej 160 km/godz.
Wyżej publikujemy obowiązujący obecnie rozkład pociągów do Warszawy.
Radzimy jednak, by przed podróżą sprawdzili państwo jeszcze raz plan odjazdów. Może się zdarzyć, że z powodu robót kolejne zmiany będą wprowadzane z dnia na dzień.
Kolejna kompleksowa zmiana - 14 grudnia. Tym razem nie będzie wynikać z remontów, lecz z tego, że w drugi weekend grudnia tradycyjnie zmienia się rozkład jazdy pociągów w całej Europie.

Kolej w liczbach, czyli co każdy pasażer PKP Intercity wiedzieć powinien

55 zł Tyle kosztuje bilet (z miejscówką) na pociąg TLK. Pasażer musi się wprawdzie przygotować na podróż w klasie 2, w przedziale 8-miejscowym, ale takie wagony często zdarzają się także w ekspresach.

78 zł Tyle kosztuje normalny bilet z Gdańska do Warszawy. Miejscówka w pociągu ekspresowym to wydatek dodatkowych 10 zł. W pociągu Intercity jest drożej (25 zł), za to podróżny dostaje bezpłatny poczęstunek.

6 zł Taką dopłatę pobiera się za wystawienie biletu w pociągu. W składzie PKP IC nie trzeba zgłaszać braku biletu, wystarczy poczekać, aż konduktor sam przyjdzie. Za bilet można zapłacić kartą płatniczą.

120 Tyle kilometrów na godzinę maksymalnie jedzie pociąg między Warszawą i Gdynią. Największa prędkość
pociągu w Polsce to w tej chwili 160 km/h. Są odcinki, gdzie można jechać 200 km/h, ale brakuje taboru.

1 Tylko jeden pociąg (IC Kaszub) nie zatrzymuje się między Gdańskiem i Warszawą. Wszystkie pozostałe składy zatrzymują się w Malborku i Iławie, większość także m.in. w Tczewie i Działdowie.

Źródło: POLSKA Dziennik Bałtycki

·
Registered
66 Posts
a magistrala E-65 jest uznawana za najbardziej zaniedbaną główną linię kolejową w Polsce. Pociągi pasażerskie nie rozwijają tu większej średniej prędkości niż 80 km/h.
są bardziej zaniedbane, np linia nr 8 Warszawa-Kielce 188 km, pospieszny 3:10-3:20
i o znaczeniu krajowym
a prędkość nie przekracza raczej 80km/h w wielu miejscach 50
taki mały OT:)

·
Registered
5,846 Posts
MichałT;28564812 said:
Z głównych linii rekordzistką jest chyba ciągle linia Wrocław - Jelenia Góra.
fakt, nie znam nikogo kto jadąc np. do Szklarskiej z Gdanska jechałby do samej miejscowosci pociągiem (mimo ze tam dojezdza) - większość wysiada we Wrocławiu i dalej podrozuje busem/samochodem itp. Ale wystarczy jeden przejazd Wrocław - Szklarska zeby zrozumiec czemu tak się dzieje

·
Jędruch
563 Posts
^^ jestem odmiennego zdania... o ile w kwestii drog jestem optymiasta i widze naprawde wielki postep, to co do kolei chcialbym sie mylic, ale boje sie ze PKP ktore niestety odpowiada za ten caly bajzel, jest instytucja tak dalece niekompetentna, tak dalece nie ma pojecia o tym co robi, ze dojscie do jakiegos poziomu zajmie nam lata swietlne... Ostatnio mialem watpliwa przyjemnosc zapoznac sie z porazajacym porownaniem czasow przejazdow w Polsce... otoz, wynikalo z niego ze na wielu odcinkach dzisiaj w XXI wieku czas przejazdu jest dluzszy niz w 2 polowie wieku... XIX!!! :bash: a PKP cos pie****i o TGV... z czym do ludzi! niech oni sie najpierw naucza rozklad ukladac, kible w wagoach i na dworcach myc (to nic nie kosztuje) albo tunel robic odpowiedniej wysokosci... poza tym znajac ten skansen PRLu, przy okazji inwestycji tyle kasy pojdzie w bloto, przecieknie im przez palce, ze nie wiem czy w ogole sens jest zaczynac... rozgonic te hołotę na 4 wiatry, sprywatyzowac i dopiero mozna bedzie cos myslec... teraz to jest marnowanie publicznych i unijnych pieniedzy tylko... :eek:hno:
Sorry... musialem to z siebie wyrzucic... ale tak mi sie to niestety widzi... jak ktos mnie przekona ze bedzie inaczej to bede wniebowziety...

·
Registered
271 Posts
ja tam mam to gdzieś. Bardzo sie cieszę ze robią odcinek Warszawa-Nasielsk bo tendy codziennie jeźdżę. Nie obchodzi mnie ze to beda czasy z przed || wojny bo i tak osobowe wiecej niż 110 km/h nie pojada a mi to i tak juz sporo poprawi podróż z obecnych prawie 2h do 40-50 min. A to że ten odcinek skoncza to jestem pewien!

Reszta bedzie albo nie :p

·
Ale głupi ci Rzymianie
1,898 Posts
Ja się tylko modlę o to, by tego objazdu przez Bydgoszcz jednak nie było. Choć wczoraj osiągneliśmy czas Centralny-Nasielk 2:10, łał, to mi się jeszcze nie zdarzyło :D Dobrze, że potem mój szacowny ekspres wziął się za nadrabianie... Generalnie jednak już jakoś zniosę te 5,5 h, byle nie 7.

·
Registered
342 Posts
różnią się dozwoloną prędkością max gdy zmienia się tor.
np. jak są trzy napędy to znaczy że Vmax dla zmiany toru jest 100km/h
a jak dobrze pamiętam jak są dwie to Vmax=60 km/h
zdjęcie nr 1 Rz 60E1 1:12 500 układ dwunapędowy
zdjęcie nr 2 Rz 60E1 1:9 300
zdjęcie nr 3 Rz 60E1 1:12 500 układ z jednym napędem i sprzężeniem nastawczym
zdjęcie nr 4 Rz 60E1 1:18,5 1200 układ trzynapędowy
zdjęcie nr 5 Rz 60E1 1:18,5 1200 z ruchomym dziobem krzyżownicy V=200km/h
Dzięki za wyjaśnienia.

A te fotki to ty robiłeś, bo nieprzypominam sobie takich fotek na tym forum??
Fotki są moje.

Jeśli tak to byś powrzucał trochę więcej;)
Proszę bardzo, ale trochę stare, bo z 19.11.2008.

1. Nasielsk

2.

3.

4. Nowa nastawnia dla Lokalnego Centrum Sterowania w Nasielsku.

5.

6.

7.

8. Od tego miejsca, to już nie wiem gdzie zdjęcia były zrobione, ale na pewno doskonale się orientujecie. :)

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

·
Patriota konsumencki
632 Posts
Przygotowane przez PKP studium zakłada, że w 2020 r. pociągi między Warszawą, Łodzią, Wrocławiem i Poznaniem będą kursować z prędkością powyżej 300 km/godz. Do Trójmiasta z Warszawy, Bydgoszczy oraz Słupska będą dojeżdżać z prędkością co najmniej 160 km/godz.
No super, czyli prędkość dojazdu z milionowej metropolii do stolicy będzie dwukrotnie mniejsza, niż np. do Poznania, czy Wrocławia (nie umniejszając oczywiście tym dwóm wspaniałym miastom).
Dlaczego nie można od razu tego porządnie zrobić?

·
ltomekl
144 Posts
No super, czyli prędkość dojazdu z milionowej metropolii do stolicy będzie dwukrotnie mniejsza, niż np. do Poznania, czy Wrocławia (nie umniejszając oczywiście tym dwóm wspaniałym miastom).
Z pieniedzmi jest u nas coraz lepiej, ale bez przesady.

·
Registered
851 Posts
Mądre przysłowie mówi: lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu.

HST w Polsce to w w chwili obecnej projekt mocno przyszły i bardzo niepewny, a remont (a właściwie budowa) trasy Gdynia-Wawa jest już bardzo zaawansowana i wszystko wskazuje na to, że faktycznie zakończy się nie później niż w 2014 (przy czym ponad 200 km jeszcze przed Euro2012).

·
Registered
463 Posts
bede bardzo szczesliwy jesli dostaniemy choc wychylne pudlo

·
Registered
903 Posts
I jeszcze ode mnie kilka fotek z Gdyni Głównej. Po śniegu już nie ma ani śladu, więc znowu się zabrali do roboty... Dzisiaj już weszli z robotami między peron 3 i 4, a część peronu 4 została już rozwalona, więc miejmy nadzieję, że za perony też już się zabierają ;-)

1301 - 1320 of 15134 Posts