SkyscraperCity banner

14341 - 14359 of 14359 Posts

·
Registered
26 Posts
Którzy "ci, którzy przyszli"?
Ci teraz, ci 2-3-5 lat temu, czy w 2008 roku, kiedy wchodziły pierwsze dyrektywy dotyczące TSI?
Podejrzewam, że gdyby od samego początku prowadzono tą modernizację pod kątem zgodności z TSI, to byłoby dziś prościej, bo udowadnianie zgodności z TSI czegoś zrobionego dawno, faktycznie proste nie jest.
Już producenci taboru troszkę o tym wiedzą. Z nowymi projektami jest jednak łatwiej.
Mówiąc o przyczynach opóźnień w uruchomieniu 200 km/h Pan Prezes Merchel używa form bezosobowych, tak jakby wiedza o tym, co się aktualnie na torach PKP dzieje, albo jakie są efekty tych działań była przed nim ukrywana.
Nie buduje to zaufania do PKP jako inwestora i do kolei w ogóle, a dodatkowo jest źródłem ryzyka dla inwestycji kolejowych na przyszłość bo utwierdza rynek w przekonaniu, że PKP uważa, że inwestowanie poza harmonogramami jest ok. Fragment, w którym p. prezes mówi, że skoro czekaliśmy tak długo to możemy poczekać jeszcze kilka miesięcy - dobrze ilustruje to podejście. Rozwiązaniem nie jest też przemilczanie takich sytuacji - tutaj rola dziennikarzy i mediów.

·
Registered
Jay B. Tanstaafl
1,700 Posts
nowolazur said:
Fragment, w którym p. prezes mówi, że skoro czekaliśmy tak długo to możemy poczekać jeszcze kilka miesięcy - dobrze ilustruje to podejście
To podejscie prezes zaczerpnął z lat kształowania swej osobowości, niewatpliwie:) - azaliż w czasach jego młodości tak ten kraj sobie wesoło funkcjonował:

• Like
Reactions: stoker

·
Registered
828 Posts
Mówiąc o przyczynach opóźnień w uruchomieniu 200 km/h Pan Prezes Merchel używa form bezosobowych, tak jakby wiedza o tym, co się aktualnie na torach PKP dzieje, albo jakie są efekty tych działań była przed nim ukrywana.
Nie buduje to zaufania do PKP jako inwestora i do kolei w ogóle, a dodatkowo jest źródłem ryzyka dla inwestycji kolejowych na przyszłość bo utwierdza rynek w przekonaniu, że PKP uważa, że inwestowanie poza harmonogramami jest ok. Fragment, w którym p. prezes mówi, że skoro czekaliśmy tak długo to możemy poczekać jeszcze kilka miesięcy - dobrze ilustruje to podejście. Rozwiązaniem nie jest też przemilczanie takich sytuacji - tutaj rola dziennikarzy i mediów.
Czego tu oczekiwać po zwykłym kolejarzu z Olsztyna, która od drugiej połowy lat 90 aż do 2016 roku piastował tak ważne, menedżerskie stanowisko jak dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Olsztynie, skąd w 2016 trafił, w ramach awansów "na kangura" (kilka szczebli na raz, popularne w czasach dobrej zmiany) do zarządu PLK, a chwilę pozniej na stanowisko prezesa.

·
Registered
26 Posts
Czego tu oczekiwać po zwykłym kolejarzu z Olsztyna, która od drugiej połowy lat 90 aż do 2016 roku piastował tak ważne, menedżerskie stanowisko jak dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Olsztynie, skąd w 2016 trafił, w ramach awansów "na kangura" (kilka szczebli na raz, popularne w czasach dobrej zmiany) do zarządu PLK, a chwilę pozniej na stanowisko prezesa.
Mi chodzi o pewne standardy komunikacji, które być może nigdy dotąd w Polsce nie były respektowane.
(Na drugą nóżkę, proponuję sprawdzić, czy i kiedy zostały zrealizowane wszystkie plany związane z EURO 2012 https://www.plk-sa.pl/uploads/media/Euro_-_G.Prawna_-_Infrastruktura_Transport_Euro_2012.pdf
i przypomnieć sobie w jakim trybie dowiadywaliśmy się o opóźnieniach.

Mam nadzieję, że rosnące, także w wyniku poprawy jakości połączeń na wielu trasach, oczekiwania klientów/wyborców wobec kolei przełożą się z czasem na większe oczekiwania polityków wobec podległych im zarządów, których obowiązkiem jest rzetelne komunikowanie planów inwestycyjnych i ich realizacji, bo w grę wchodzą środki publiczne.

Swoją drogą, zastanawiam się, jak to możliwe, że dzisiaj panowie prezesi tak otwarcie przyznają, że założenia wielu istotnych inwestycji (np Poznań - Szczecin, Warszawa - Gdańsk) były wadliwe. Jak to możliwe, że na ich podstawie wydatkowano pieniądze z budżetu i z UE. Argument, że jednocześnie prowadzono wiele inwestycji, i że trudno było dopilnować wszystkiego jednocześnie jest w mojej ocenie prośbą o wstrzymanie współfinansowania jakichkolwiek inwestycji na kolei do czasu ogarnięcia procesów zarządczych. Tak to wygląda z zewnątrz.

·
Registered
1,071 Posts
A ja na podstawie obserwacji indolencji PLK mam dziwne przeczucie, że z czasem to 200 km/h Warszawa - Gdańsk zostanie zarzucone, ponieważ "zaraz zostanie zbudowana szprycha nr 1 CPK i przestało się opłacać, a te kilka lat czekania nie zrobi nam przecież żadnej różnicy" ;)

·
Registered
26 Posts
A ja na podstawie obserwacji indolencji PLK mam dziwne przeczucie, że z czasem to 200 km/h Warszawa - Gdańsk zostanie zarzucone, ponieważ "zaraz zostanie zbudowana szprycha nr 1 CPK i przestało się opłacać, a te kilka lat czekania nie zrobi nam przecież żadnej różnicy" ;)
Ta, zwłaszcza, że to 200 km/h jest "tylko na 45% trasy". Kierując się tą logiką proponuję rozważyć wprowadzenie ograniczenia na całej trasie do 100 km/h na jakiś czas (np. 3 lata) pod dowolnym pretekstem (coś w stylu "czasowe dostosowanie do przepisów przejściowych"), żeby po zmianie lepiej było widać efekty żmudnych ale zwycięskich starań.

·
Registered
1,717 Posts
Weź nie kracz bo zaraz jakiś ludek z PLKi to podchwyci i tak faktycznie będzie.

·
Registered
151 Posts
Kolejarz czy bankomat... Po owocach ich poznacie. Dyskredytowanie prezesa dlatego, że wcześniej był dyrektorem to gruba przesada. Gorzej gdyby był szefem związków zawodowych. To faktycznie obciach :eek: Problemem jest słaba efektywność, a nie życiorys.

·
Registered
26 Posts
Dzisiejszy EIC Jantar (bezpostojowiec) odcinek Warszawa Centralna - Gdańsk Główny pokonał w 2h40min (-10).
EP09 + 7 wagonów
EIP3508 wyjeżdża z Warszawy o 8:35 i jedzie planowo 2h50min zatrzymując się 3 razy (+9 min) + 6 min rezerwy na 300 km => w idealnych warunkach można by zejść poniżej 2h35min.

·
Registered
9 Posts
Na stronie PLK pojawił się nowy-stary regulamin sieci z v200 od rozkładu 2020/21. Czyżby w tym roku w końcu się udało?

·
Registered
532 Posts
^^
Wisiało już dwa razy, ja bym się nie przywiązywał.
Ostatnia korekta danych bywa chyba pod koniec listopada, jak wtedy nie skreślą to znaczy że będzie.

·
Registered
26 Posts
Btw, gdyby od stabilności internetu w Pendolino zależało życie na Ziemi - nasza planeta byłaby już tylko smutnym kamieniem. Pozdro z 4504 :)

14341 - 14359 of 14359 Posts