SkyscraperCity banner

9441 - 9460 of 9463 Posts

·
Registered
1,070 Posts
^^tak

Czy ja dobrze czytam: z takim prędkościami "polecą" składy na całej długości szlaku Kraków-Rzeszów ??
Różnica czasowa dla 160 i 125 jest znikoma dla pociągów, które zatrzymują się wielokrotnie na takich stacjach jak Ropczyce, czy Sędziszów Młp. Patrz na przykład Matejki, Malinowskiego i Galicji, Łukasiewicza. To tylko 1-2min różnicy na trasie Rzeszów - Kraków. Znacznie lepiej to wygląda dla sprinterów - wtedy dopiero jest widoczny zysk z szybszej lokomotywy.

·
Registered
317 Posts
Czy ja dobrze czytam: z takim prędkościami "polecą" składy na całej długości szlaku Kraków-Rzeszów ??
Tak. Zapomniałem jeszcze o TLK 63170 / 36170 Pogórze - 125 km/h EP07

Różnica czasowa dla 160 i 125 jest znikoma dla pociągów, które zatrzymują się wielokrotnie na takich stacjach jak Ropczyce, czy Sędziszów Młp. Patrz na przykład Matejki, Malinowskiego i Galicji, Łukasiewicza. To tylko 1-2min różnicy na trasie Rzeszów - Kraków. Znacznie lepiej to wygląda dla sprinterów - wtedy dopiero jest widoczny zysk z szybszej lokomotywy.
Tu jeszcze dochodzi kwestia czy dany pociąg jedzie przez Płaszów czy też przez Nową Hutę. Wspomniany Matejko w stronę Krakowa jadąc przez Nową Hutę ma niewiele lepszy czas od wymienionych składów, jednak już w kierunku Przemyśla jadąc przez Płaszów czas jazdy poprawia się o około 15 minut. W kwestii sprinterów jest podobnie, np. Porta Moravica do Grazu przez Nową Hutę - 1:45 h, a w stronę Przemyśla przez Płaszów - 1:36 h (niemal identycznie jak EIP).

Panie to dziewiątek nagle nie przybędzie, a jak widać z Griffinami też bogato nie jest.
Dziewiątek najprawdopodobniej przybędzie w Zakładzie Południowym. W wątku ogólnym o PKP Intercity, wspominane było, że do Krakowa mają trafić niemal wszystkie lokomotywy tej serii (w związku z tym, że Warszawa otrzymuje Griffiny).
Odnośnie Griffinów w RJ 2020/2021, sytuacja będzie wyglądać podobnie jak teraz - 2 pociągi, z taką różnicą, że Ślązak będzie prowadzony Griffinem na całej trasie w obu kierunkach, tj. Przemyśl - Poznań i odwrotnie, zaś Malinowski z Griffinem pojedzie tylko na odcinku Kraków - Przemyśl / Przemyśl - Kraków.
Ponadto do Rzeszowa Griffin będzie planowo dojeżdżał z TLK 83100 / 38100 Gombrowicz relacji Szczecin Główny - Rzeszów Główny / Rzeszów Główny - Szczecin Główny (przez Lublin, Stalową Wolę, Nisko).

·
Registered
5,742 Posts
Tak. Zapomniałem jeszcze o TLK 63170 / 36170 Pogórze - 125 km/h EP07

Tu jeszcze dochodzi kwestia czy dany pociąg jedzie przez Płaszów czy też przez Nową Hutę. Wspomniany Matejko w stronę Krakowa jadąc przez Nową Hutę ma niewiele lepszy czas od wymienionych składów, jednak już w kierunku Przemyśla jadąc przez Płaszów czas jazdy poprawia się o około 15 minut. W kwestii sprinterów jest podobnie, np. Porta Moravica do Grazu przez Nową Hutę - 1:45 h, a w stronę Przemyśla przez Płaszów - 1:36 h (niemal identycznie jak EIP).
No to liczmy czasy na odc. np. Bochnia - Rzeszów. Różnice są na prawdę niewielkie

GN

·
Registered
22 Posts
Tak ten twór zaczyna kursowanie w ostatni dzień obowiązującego rozkładu i będzie miał wagony z Pragi i Budapesztu

GN
No właśnie szukałem dalszych informacji bo mnie to bardzo zaciekawiło. Czy jeszcze 10 lat temu ktoś by pomyślał, że z takiej Dębicy dojedziesz bezpośrednim pociągiem do Berlina, Wiednia, Pragi, Bratysławy czy Budapesztu? Szkoda, że dopiero teraz, kiedy jazda pociągiem jest dla mnie kompletnie nieuzasadniona ekonomicznie, a żeby pojeździć dla przyjemności - nie mam czasu :D

·
Registered
5,742 Posts
No właśnie szukałem dalszych informacji bo mnie to bardzo zaciekawiło. Czy jeszcze 10 lat temu ktoś by pomyślał, że z takiej Dębicy dojedziesz bezpośrednim pociągiem do Berlina, Wiednia, Pragi, Bratysławy czy Budapesztu? Szkoda, że dopiero teraz, kiedy jazda pociągiem jest dla mnie kompletnie nieuzasadniona ekonomicznie, a żeby pojeździć dla przyjemności - nie mam czasu :D
Czasy, kiedy z takiej Dębicy dało sie dojechac do Berlina czy Drezna już były :) Jesli chodzi o pozostałe miejscowości, szkoda, że nie są to, jak w przypadku Berlina, pociągi nocne

GN

·
Registered
317 Posts
No to liczmy czasy na odc. np. Bochnia - Rzeszów. Różnice są na prawdę niewielkie

GN
Porównując czasy przejazdu odcinka Bochnia - Rzeszów dla dwóch pociągów z tymi samymi postojami z v-max 125 km/h i z v-max 160 km/h:
1. Dla pociągów z postojami w Ropczycach, Sędziszowie Małopolskim i Rzeszowie Zachodnim:
  • TLK 30105 Łukasiewicz v-max 125 km/h, czas przejazdu 1:17
  • IC 8305 Matejko v-max 160 km/h, czas przejazdu 1:08
2. Dla pociągów bez postojów w Ropczycach, Sędziszowie Małopolskim oraz Rzeszowie Zachodnim:
  • TLK 43004 Galicja v-max 125 km/h, czas przejazdu 1:12
  • IC 43002 Porta Moravica v-max 160 km/h, czas przejazdu 1:00
Różnica wynosi więc około 10 minut. Oczywiście, jeśli porównamy pociąg z v-max 160 km/h z większą ilością postojów do pociągu z v-max 125 km/h z mniejszą ilością postojów wtedy różnice zaczynają się zacierać i odwrotnie w przypadku pociągu z v-max 160 km/h zatrzymującego się rzadziej i tego z v-max 125 km/h zatrzymującego się częściej to wtedy różnica robi się coraz większa.

·
Registered
5,742 Posts
Porównując czasy przejazdu odcinka Bochnia - Rzeszów dla dwóch pociągów z tymi samymi postojami z v-max 125 km/h i z v-max 160 km/h:
1. Dla pociągów z postojami w Ropczycach, Sędziszowie Małopolskim i Rzeszowie Zachodnim:
  • TLK 30105 Łukasiewicz v-max 125 km/h, czas przejazdu 1:17
  • IC 8305 Matejko v-max 160 km/h, czas przejazdu 1:08
2. Dla pociągów bez postojów w Ropczycach, Sędziszowie Małopolskim oraz Rzeszowie Zachodnim:
  • TLK 43004 Galicja v-max 125 km/h, czas przejazdu 1:12
  • IC 43002 Porta Moravica v-max 160 km/h, czas przejazdu 1:00
Różnica wynosi więc około 10 minut. Oczywiście, jeśli porównamy pociąg z v-max 160 km/h z większą ilością postojów do pociągu z v-max 125 km/h z mniejszą ilością postojów wtedy różnice zaczynają się zacierać i odwrotnie w przypadku pociągu z v-max 160 km/h zatrzymującego się rzadziej i tego z v-max 125 km/h zatrzymującego się częściej to wtedy różnica robi się coraz większa.

I dlatego wszędzie powtarzam, że ładowanie kasy w krótkie odcinkui z du żą prędkościa nie zawsze ma sens. (tu akurat cały odcinek od pdłęża do Rzeszowa Zachodniego jest na 160)Taki przykład na remontowanej lk 108 między Zagórzanami a Wolą łużańską. Między Wolą a Moszczenicą jest spory odcinek na 100 i jesk ok natomiast między Moszczenicą a Zagórzanami dwa kilometrowe odcinki na 100 przedzielone 80-tką. Maszynisci nawet nastawnika tam nie dotykają a by przyspieszyć i zaraz hamować. No i jeszcze trzeba pamiętac o rezerwach czasowych w rozkładach

GN

·
Registered
100 Posts
Szybkie pociągi nie powinny już zatrzymywać się na stacji Brzesko Okocim, objętej przecież połączeniami aglomeracji krakowskiej SKA3, o dużej częstotliwości kursów. W niedalekiej przyszłości to samo powinno dotyczyć stacji Ropczyce i Sędziszów Małopolski, kiedy już zaczną kursować pociągi aglomeracyjne Dębica - Rzeszów - Przeworsk.

·
Registered
7,998 Posts
I dlatego wszędzie powtarzam, że ładowanie kasy w krótkie odcinkui z du żą prędkościa nie zawsze ma sens.
Przy czasie przejazdu w okolicach godziny, te 10 minut to już całkiem istotna różnica a nie "bezsensowna". Tak że nawet przy wielu postojach widać korzyść dla 160. Poza tym gdyby PIC miał lepiej przyspieszające składy toby różnica była jeszcze większa.

·
Registered
5,742 Posts
Przy czasie przejazdu w okolicach godziny, te 10 minut to już całkiem istotna różnica a nie "bezsensowna". Tak że nawet przy wielu postojach widać korzyść dla 160. Poza tym gdyby PIC miał lepiej przyspieszające składy toby różnica była jeszcze większa.
Ale te 10 minut uzyskujemy właśnie na długich odcinkach na 160 ( w zasadzie cała trasa od Podłęża do Rzeszowa ma 160) ja pisałem o krótkich . W innym z wątków można przeczytac o próbach jazdy pendolinem do Gdańska. Na kawałku między Warszawą a Legionowem ma być 200. problem taki, że nawet nie za każdym razem to 200 da się osiągnąć nie mówiąc juz o jeździe dłuższy czas z taka prędkością.. Więc po co ta cała kosztujaca krocie zabawa?

GN

·
Registered
1,178 Posts
Szybkie pociągi nie powinny już zatrzymywać się na stacji Brzesko Okocim, objętej przecież połączeniami aglomeracji krakowskiej SKA3, o dużej częstotliwości kursów. W niedalekiej przyszłości to samo powinno dotyczyć stacji Ropczyce i Sędziszów Małopolski, kiedy już zaczną kursować pociągi aglomeracyjne Dębica - Rzeszów - Przeworsk.
Brzesko Okocim nie broni się frekwencją jesli chodzi o postoje poc. dalekobieżnych, no ale "zawsze był to musi być", po drugie polityka, niemniej fajnie że nie bedzie tego postoju dla kilku najszybszych pociagow od grudnia.

• Like
Reactions: BR232

·
Registered
100 Posts
Brzesko Okocim nie broni się frekwencją jesli chodzi o postoje poc. dalekobieżnych, no ale "zawsze był to musi być", po drugie polityka, niemniej fajnie że nie bedzie tego postoju dla kilku najszybszych pociagow od grudnia.
Zawsze myślałem, że nie po to wydano ciężkie pieniądze na przyspieszanie ruchu pociągów, żeby zaprzepaszczać efekty poprzez postoje na mało znaczących stacyjkach - zwłaszcza, gdy stacyjki te mają pierwszorzędną obsługę ruchem osobowym i aglomeracyjnym. Zysk czasowy to niby ledwie parę minut, może kilka minut - ale jakaż satysfakcja :cool:

·
Registered
7,998 Posts
Na kawałku między Warszawą a Legionowem ma być 200. problem taki, że nawet nie za każdym razem to 200 da się osiągnąć nie mówiąc juz o jeździe dłuższy czas z taka prędkością.. Więc po co ta cała kosztujaca krocie zabawa?
Z Warszawy do Legionowa to 200 jest mizerne bo to takie 200 w gratisie, niczym się nie różni cenowo od 160. Tu na LK91 też mogło być takie 200 w gratisie na wielu odcinkach, głównie z Rzeszowa do Dębicy bo i tak wszystkie łuki były nowe, te na 200 byłyby nawet kilometrowo krótsze, są wiadukty, będzie działał ETCS :)

·
Registered
1,178 Posts
A co to za twór? Przedłużenie Cracovii jest planowane do Przemyśla? Próbowałem szukać ale nic mądrego nie znalazłem.
Dokładnie. Przykrycie czapką planow wejścia RegioJeta na tą linię - dlatego zamiast pociagów do Wrocławia mamy Galicje do Bohumina, Portę Morawikę do Grazu, Cracovię, i jeszcze jakby tego bylo mało to jeszcze Roztocze do Bohumina.
A Malczewski skrócony do Krakowa no bo za dużo pociągow by bylo na Kraków-Przemyśl...

• Like
Reactions: mr1120

·
Registered
1,070 Posts
^^ no i chyba RegioJet dostał cynka, żeby się nie wychylać za bardzo, bo w sierpniu złożyli poprawkę wniosku. Ogólnie bez postojów między Przemyślem, a Krakowem i tylko dla wsiadających/wysiadających na terenie Polski. Podejrzewam, że w Przemyślu zrobią hub przesiadkowy z ukraińskich autobusów - mają to przetestowane w Rijece. Zobaczymy ile taki bezpostojowiec z Vectronem/Traxxem wyciągnie z Przemyśla do Krakowa.

·
Registered
1,659 Posts
Celem podróży przytłaczającej większości pasażerów stacji Brzesko Okocim jest Kraków. I mogą tam dojechać KMł częściej, taniej i nie dużo dłużej nic IC. Więc mało kto wsiada tam do pociągu IC. A jak już ktoś jedzie dalej to może się przesiąść w Krakowie czy Bochni. Do tej ostatniej mogą być także odwiezieni samochodami pasażerowie z okolic Brzeska. Obecna wymiana pasażerów IC w Brzesku mówi sama za siebie i woła o likwidacje tych postojów tamże.

W Sędziszowie PKA nie rozwiąże problemu dojazdu do Krakowa, do którego udaje się jednak spora część tamtejszych potencjalnych pasażerów. I zanim skasowano tam większość postojów pociągów IC to była tam dość dobra wymiana pasażerów.

Oczywiście postój w Ropczycach jest bez sensu bo z tego miasta równie łatwiej jest dojechać do Sędziszowa czy Dębicy jak na tamtejszy dworzec.

·
Czytam PHP dla beki
3,348 Posts
Celem podróży przytłaczającej większości pasażerów stacji Brzesko Okocim jest Kraków. I mogą tam dojechać KMł częściej, taniej i nie dużo dłużej nic IC. Więc mało kto wsiada tam do pociągu IC. A jak już ktoś jedzie dalej to może się przesiąść w Krakowie czy Bochni. Do tej ostatniej mogą być także odwiezieni samochodami pasażerowie z okolic Brzeska. Obecna wymiana pasażerów IC w Brzesku mówi sama za siebie i woła o likwidacje tych postojów tamże.

W Sędziszowie PKA nie rozwiąże problemu dojazdu do Krakowa, do którego udaje się jednak spora część tamtejszych potencjalnych pasażerów. I zanim skasowano tam większość postojów pociągów IC to była tam dość dobra wymiana pasażerów.

Oczywiście postój w Ropczycach jest bez sensu bo z tego miasta równie łatwiej jest dojechać do Sędziszowa czy Dębicy jak na tamtejszy dworzec.
Ale poza 4 pociągami całą reszta ma postoje - nie ma w ogóle sytuacji, że 2 pociągi pod rząd nie mają postoju.

Oczywiście mowa o nowym RJ.

9441 - 9460 of 9463 Posts