SkyscraperCity banner

1141 - 1160 of 9612 Posts

·
Registered
1,708 Posts
W poniedziałek na tydzień zamknięty zostanie tor nr 1 szlaku Tarnów - Bogumiłowice, co ma związek z elektryfikacją nowych torów na stacji Bogumiłowice. W ten sposób na odcinku Rudzice - Tarnów dwutor pozostanie tylko między Brzeskiem a Biadolinami :D

·
Registered
344 Posts
^ Super...

A nie wiadomo, kiedy otwierają tor pomiędzy Biadolinami - Bogumiłowicami? Nie wiem czy jest już cały gotowy ale chyba tak.

·
Registered
1,708 Posts
^ Super...

A nie wiadomo, kiedy otwierają tor pomiędzy Biadolinami - Bogumiłowicami? Nie wiem czy jest już cały gotowy ale chyba tak.
Planowo 30 kwietnia, ale nie wiem czy nie zostanie minimalnie przedłużone.

P.S. Nie wiecie czy otwarto tor 2 między Tarnowem Wsch. a Wolą?

·
Registered
3,321 Posts
Nie wiecie czy otwarto tor 2 między Tarnowem Wsch. a Wolą
Wczoraj około 16 jeszcze był zamknięty.

Dzisiaj o 10 rano, w ten piękny słoneczny dzień, na stacji Dębica nie widziałem ani jednego robotnika. A byłem tam z chwile, bo czekałem na pociąg. Na odcinku Grabiny-Czarna tak samo - nie było nikogo, a wystarczy tyko dokończyć jeden przejazd w Grabinach i odblokowało by to~7KM toru...
W Czarnej również się dzisiaj nic nie działo. Wygląda na to, że wykonawca koncentruje się głównie na odcinku Tarnów-Wola - może muszą zdążyć przed jutrzejszą korektą rozkładu jazdy ?

Ktoś wie czy PLK nalicza wykonawcy kary umowne ze nie dotrzymywanie terminów?

I fajnie że rozpoczął się remont peronu 3 w Tarnowie - najlepsze w tym jest to, że teraz więcej pociągów z pierwszego peronu odjeżdża i nie trzeba "tyle" chodzić :lol:

·
Registered
1,236 Posts
Właśnie, zawsze się zastanawiałem, dlaczego nie jest wykorzystywane peron I gdzie wychodzimy z dworca i wsiadamy do składu, a tak zawsze tor pusty, a gonimy przejściem na sam koniec dworca i marzniemy pod kilkoma wiatami.
Może tak juz zostawić... :)

·
Registered
150 Posts
A tu myk i będzie wręcz przeciwnie, bo po modernizacji będą 3 perony dwukrawędziowe a obecny peron pierwszy przestanie pełnić swoją funkcję.

·
Registered
1,708 Posts
Właśnie, zawsze się zastanawiałem, dlaczego nie jest wykorzystywane peron I gdzie wychodzimy z dworca i wsiadamy do składu, a tak zawsze tor pusty, a gonimy przejściem na sam koniec dworca i marzniemy pod kilkoma wiatami.
Może tak juz zostawić... :)
Problemem jest zapewne podstawianie składów EZT z lokomotywowni, gdyż trzeba składami manewrowymi przecinać obydwa tory E30.

Dzisiaj o 10 rano, w ten piękny słoneczny dzień, na stacji Dębica nie widziałem ani jednego robotnika. A byłem tam z chwile, bo czekałem na pociąg.
Chyba dlatego, że oddanie tego peronu nie poprawi prawie wcale sytuacji ruchowej.

Na odcinku Grabiny-Czarna tak samo - nie było nikogo, a wystarczy tyko dokończyć jeden przejazd w Grabinach i odblokowało by to~7KM toru...
Tam jest budowa wiaduktu i zejdzie im jeszcze z tym jednym torem planowo do 20 maja. Teraz nie ma sensu wieszać sieci, którą ktoś mógłby sobie w dowolnym momencie ukraść :)

W Czarnej również się dzisiaj nic nie działo. Wygląda na to, że wykonawca koncentruje się głównie na odcinku Tarnów-Wola - może muszą zdążyć przed jutrzejszą korektą rozkładu jazdy ?
Fakt faktem, rozkład obowiązujący od 14.04 zakłada dwutor od Tarnowa do Woli, ale nie została jeszcze wykonana likwidacja konstrukcji tymczasowej w torze 1 - pytanie tylko, czy wykonawca będzie chciał ją przebudować teraz, czy później.

Ktoś wie czy PLK nalicza wykonawcy kary umowne ze nie dotrzymywanie terminów?
Rozkład jest niestety układany z takimi rezerwami, że ciężko złapać opóźnienie wynikające konkretnie z robót torowych (wydłużenia czasu jazdy z powodu robót). Najczęstszymi problemami są np. przecięcia kabli SBL, powodujące wprowadzanie ruchu w odstępie posterunków. Wiele zamknięć torowych pod które ułożono rozkład nie jest niestety realizowana, więc tu powstają dodatkowe rezerwy. Pytanie tylko jak będzie z rozliczeniem końca kontraktu, gdyż część wydłużonych robót jest spowodowana m.in. przez wydłużone roztrzyganie przetargów na roboty dodatkowe (np. wzmocnienie podtorza).

·
Registered
344 Posts
Jest i nowy rozkład... nie ciekawie szczerze mówiąc. Co dziwne jeden skład (Sterkowiec-Tarnów) jedzie ~10 minut dłużej od pozostałych (41 minut) ??

·
Registered
155 Posts
Dwie dzisiejsze fotki ze stacji Tarnów:

Tunel na 3 peron zamknięty:

Widok z peronu 2 na peron 3: (ściągnęli trakcję, rozebrali 1 wiatę i płyty chodnikowe i parę rzeczy które może ktoś wypatrzy)

·
Registered
599 Posts
Tak wyglądał kiedyś... a teraz wygląda jak po wybuchu w Czarnobylu.
by FP
Ale to nie ten sam budynek. Nowy dworzec postawiono na wschód od starego (czyli w głębi powyższego zdjęcia). A ten stary obracał się powoli w ruinę, aż go wyburzono, właśnie w ramach obecnej przebudowy linii i peronów (poprawcie mnie, jeżeli się mylę).

Nawiasem mówiąc, nowy budynek dworca najwyraźniej nawiązuje do starego, i gdyby go godnie odremontować (przywrócić stan pierwotny), byłby jednym z najpiękniejszych budynków w Dębicy.

·
Tak, to ja!
546 Posts
Przetarg na wzmocnienie podtorza na kolejnym odcinku E30

PKP PLK ogłasza kolejne przetargi na wzmocnienie podtorza na linii E30. Zły stan nasypów jest jedną z przyczyn zatrzymania modernizacji tej linii. Tym razem chodzi o projekt i wykonanie prac na odcinku Podłęże - Bochnia.
PKP Polskie Linie Kolejowe nie podały szacunkowej wartości zamówienia.Zamówienie obejmuje opracowanie dokumentacji projektowych (projekt wykonawczy) dla zrealizowania robót obejmujących wzmocnienie podtorza, oraz wykonanie robót budowlanych w oparciu o dokumentację projektową z obsługą geodezyjną.
Poprzedni kontrakt na wzmocnienie podtorza na 10-kilometrowym odcinku E30 Bochnia - Okocim Brzesko został podpisany w grudniu. PLK zapłaci za tamto zamówienie aż 35 milionów złotych.
Modernizacja linii E30 na odcinku Kraków - Rzeszów umożliwi pociągom pasażerskim osiągnięcie prędkości 160 km/h, co przyczyni się do skrócenia czasu przejazdu aż o 71 minut. Dzięki tej inwestycji szybciej pojadą również pociągi towarowe – 120 km/h, co wpłynie na większą konkurencyjność transportu kolejowego.
W roku 2012 udało się oddać do eksploatacji prawie 50 km torów na szlakach Tarnów – Wola Rzędzińska, Czarna Tarnowska – Grabiny, Dębica – Ropczyce i Trzciana – Ruda Wielka, a także w stacjach Bogumiłowice, Wola Rzędzińska i Dębica oraz na posterunku odstępowym Rudzice. Zmodernizowano również 7 mostów, 17 wiaduktów, oraz 6 nowoczesnych peronów jednokrawędziowych, które zastępują starsze konstrukcje dwukrawędziowe o wysokości 30cm.
Koszt modernizacji linii kolejowej E30/C-E30,odcinek Kraków ‒ Rzeszów etap III POIiŚ 7.1-30, wyniesie ok. 3,4 mld zł, z czego kwota dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej to ok. 1,9 mld zł. Zakończenie całej modernizacji przewidywane jest w 2015 roku.
http://www.rynek-kolejowy.pl/44099/Przetarg_na%C2%A0wzmocnienie_podtorza_na%C2%A0kolejnym_odcinku_E30.htm

Wzmacniania ciąg dalszy.

Pozdrawiam,
Michalus

·
Registered
461 Posts
Skrócenie czasu przejazdu o 71 minut ? w 2010 jeździłem RE 2:10 z Rzeszowa do Krakowa, w takim razie po remoncie będzie godzinka? Czary mary?

·
Registered
1,236 Posts
Nadal pojawiają sie różne czasy przejazdu na trasie Kraków Gł/ Tarnów/ Rzeszów. Najczęściej reportezry liczą tak: jeśli mamy szlak długości np 160 km, czyli jak pociąg pojedzie 160 km/h, to mamy godzinę jazdy ;)
Teoretycznie tak, ale tylko teoretycznie. Np Tarnów Kraków podają do dzisiaj ok 30 minut.
Przypomnę tylko, szlak nie jest na całej długości do 160 km/h. Ba, nawet na części nie jest zupełnie remontowany /Kraków gł/ Płaszów i dalej na wschód/
Do tego dochodzą stacje na których czasem staniemy np Płaszów, Bochnia, Tarnów, Dębica. Staniemy i postoimy kilka minut, ale też nie w ułamku sek osiągnie te 160, a i część układu torowego jest na prędkości mniejsze.
Pomijam wjazd do Krakowa głównego 40 km/h!!!
A zatem powoli, powoli, nie wiem jak z Rzeszowem, ale Tarnów - Kraków Gł to realnie ok 50 min. I zapewne podobnie Tarnów Rzeszów, nawet kilka minut mniej, ale za to stacja Tarnów zajmie 2-3 min. Ale przyznacie ok 90 min Rzeszów Kraków Główny robi wrażenie :)

·
Registered
10,900 Posts
Nadal pojawiają sie różne czasy przejazdu na trasie Kraków Gł/ Tarnów/ Rzeszów. Najczęściej reportezry liczą tak: jeśli mamy szlak długości np 160 km, czyli jak pociąg pojedzie 160 km/h, to mamy godzinę jazdy ;)
Teoretycznie tak, ale tylko teoretycznie. Np Tarnów Kraków podają do dzisiaj ok 30 minut.
Przypomnę tylko, szlak nie jest na całej długości do 160 km/h. Ba, nawet na części nie jest zupełnie remontowany /Kraków gł/ Płaszów i dalej na wschód/
Jeżeli to podają tylko dziennikarze, to pół biedy. Gorzej. Jak takie rzeczy umieszcza się na jakiś oficjalnych prezentacjach, nie wiadomo po co. Niestety PLK ma w zwyczaju trochę koloryzować. Warszawa-Gdańsk jest chyba najlepszym przykładem...

·
Registered
808 Posts
Moim zdaniem, jak będzie można dojechać od centrum Rzeszowa do centrum Krakowa w 1,5 godz bez większych problemów to będzie dobra alternatywa dla samochodu.

·
Registered
105 Posts
A autem to się da nie łamiąc przepisów tak przejechać?

+ kilka kongestii transportowych po drodze, i robią się prawie 3 godziny.

(trasa już po A4, jeszcze przed grudniem 2012 roku jazda autostradą tylko do Szarowa, więc dodatkowe kilkadziesiąt minut dochodziło.

·
Registered
985 Posts
DębickiM;102150126 said:
Czyli zamiast obecnego przejazdu kolejowego w Dębicy będzie podziemne przejście dla pieszych a nie wiadukt kolejowy dla samochodów osobowych jak planowało miasto?
Miasto od lat przebąkuje o tunelu albo wiadukcie, ale jakoś na to pieniędzy nie ma. Kolejarze od początku modernizacji planowali zamkniecie przejazdu i wybudowanie tunelu dla pieszych zamiast zamkniętej od dawna kładki.

·
Registered
419 Posts
Tunel połączy ulicę Kochanowskiego z placem Dworcowym?

Polskie Linie Kolejową chcą zmodernizować stację Rzeszów Główny.

Prace objęłyby nie tylko remont torowisk i peronów, ale również przedłużenie przejścia podziemnego. Obecnie tunel kończy sie na trzecim peronie. W przyszłości ma połączyć dwie części miasta po obu stronach torów czyli ulicę Kochanowskiego z placem Dworcowym. Teraz jest tam kładka. Przedłużenie tunelu to pomysł sprzed lat, ale ciągle nie udaje sie go zrealizować. Inwestycją jest zainteresowany urząd miasta.

PLK chce także przebudować wiadukt kolejowy nad ulicą Batorego. Teraz ruch samochodów odbywa sie tam wahadłowo, bo droga jest wąska. Inwestycja ma być zrealizowana wspólnie z miastem.

Modernizacja stacji Rzeszów Główny ma kosztować ponad 200 milionów złotych. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z budżetu unijnego na lata 2014-20. Być moze w tym roku uda się zdobyć fundusze na opracowanie dokumentacji.
http://radio.rzeszow.pl/powiat-rzeszowski/item/24971-tunel-po%C5%82%C4%85czy-ulic%C4%99-kochanowskiego-z-placem-dworcowym?

·
Banned
3,234 Posts
^^ Najwyższa pora, dworzec (perony) w Rzeszowie wyglądają jak w 30 tysięcznej mieścinie. Ostatnio miałem NIE przyjemność korzystania z WC na dworcu ... dramat - jedna, wspólna toaleta dla obu płci ... czas zatrzymał się tam w latach 80.
Wiadukt na Batorego rozumie, że do poszerzenia/likwidacja świateł?!

1141 - 1160 of 9612 Posts