SkyscraperCity banner

1 - 20 of 130 Posts

·
Inveniam viam
9,538 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Početkom jula ove godine proveo sam dvije sedmice u prelijepoj Engleskoj :cheers: Slika imam napretek, od ukupno 850 slika probrao sam 580 onih koje ću postaviti u ovu temu, tako da će s obzirom na ogroman broj slika reportaža ići postepeno. Reportaža je dakle dosta obimna i, s obzirom da mi je takva maršruta bila, slike su više turističke nego recimo kod kolege Namibije, čiju reportažu također svima preporučujem http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1934375 :cheers:

Dakle, ono što sam obišao i što ću vam predstaviti jeste London ...

England 2016 by nestva ran, on Flickr

... i historijske pokrajine Južne Engleske: Devon,

Cornwall,

i Somerset.

·
Inveniam viam
9,538 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Moje putovanje počinje u Osijeku. Prevoznik je Ryanair i letim na Stansted, po broju putnika treći najveći aerodrom u Londonu (ostali su redom Heathrow, Gatwick i Luton). Let za London iz Osijeka je najjeftinija opcija za putnike iz Tuzle i ostatka Sjeveroistočne Bosne, a povratnu kartu sam platio otprilike 300 KM.

Uzlijećemo

U daljini ispod nas je Osijek

·
Inveniam viam
9,538 Posts
Discussion Starter · #3 ·

·
Inveniam viam
9,538 Posts
Discussion Starter · #4 ·

·
Inveniam viam
9,538 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Počinjemo da se spuštamo. Ovo je odličan prizor tipičnog engleskog reljefa: brežuljkasti predio ispresjecan živom ogradom (hedges na engleskom) koja služi kao granica između imanja. Meni je zanimljivo bilo, pogotovo što dolazim iz Bosne gdje imamo obilje šuma, što je bukvalno čitavo područje prekriveno poljoprivrednim zemljištem i apsolutno je nemoguće bilo gdje pronaći šumu. Jednostavno sve je posječeno.

I slijećemo

Stansted je možda tek treći najveći aerodorm u Londonu, ali ipak nije mali. Ukupno tri terminala koji su dobro povezani podzemnim shuttlom.

·
Inveniam viam
9,538 Posts
Discussion Starter · #8 ·

I konačno sam kročio na britansko tlo :)

Dolazim na 'granicu'. Ovdje sam u redu proveo skoro dva sata.

Od Stansteda do centra grada, tačnije željezničke stanice Liverpool Street, treba oko 45 minuta vožnje vozom. Ovo je prvi prizor Londona koji sam ugledao i ne mogu baš reći da sam bio oduševljen :D ali i to je jedna strana metropole.

·
Inveniam viam
9,538 Posts

·
Inveniam viam
9,538 Posts
Discussion Starter · #10 ·

Baš sam potrefio da dođem kada je popodnevna gužva i kad se ljudi vraćaju sa posla. Osim što je željeznička stanica, Liverpool Street je i stanica podzemne gdje se ukrštaju čak četiri linije tako da je gužva ogromna. Mada kako sam se mogao uvjeriti kasnije, u Londonu je uvijek gužva i uvijek je ogromna :D

Silazim do stanice podzemne

·
Inveniam viam
9,538 Posts
Discussion Starter · #11 ·
'Mind the gap' je nešto što vam se toliko utuvi u glavu kada putujete tube-om da ćete se do kraja života sjećati da kad izlazite iz voza dobro pazite na razmak između platforme i vrata. To se konstantno vrti na razglasu i zidovi su oblijepljeni informacijama o tome koliko je prošle godine bilo povreda jer su ljudi nepažljivi

Dolazim na stanicu Queensway koja se nalazi 2 minuta pješke od hostela u kojem odsjedam

Izlazim na ulicu Bayswater Road

·
Inveniam viam
9,538 Posts
Discussion Starter · #12 ·

·
Inveniam viam
9,538 Posts
Discussion Starter · #13 ·

·
Inveniam viam
9,538 Posts

·
Inveniam viam
9,538 Posts
Discussion Starter · #15 ·

·
Inveniam viam
9,538 Posts
Discussion Starter · #18 ·

Začas kupujem kartu i trčim do Eye-a jer će još malo pa mrak a naumio da sam da odozgo slikam što više mogu. Oprema mi i nije neka s obzirom da sam naoružan samo telefonom koji se baš nije pokazao što se tiče slikanja po noći

Sutradan kada sam došao ovdje shvatio sam oliko sam ispravno postupio jer sam došao navečer na Eye jer su inače gužve ogromne i ljudi čekaju dugo u redovima da se popnu. Ja s druge strane sam uskočio odmah u prvu kapsulu koja je naišla

·
Inveniam viam
9,538 Posts
Discussion Starter · #19 ·
1 - 20 of 130 Posts