SkyscraperCity banner

1 - 20 of 7599 Posts

·
Lublinianin (Lubelak)
Joined
·
4,462 Posts
Discussion Starter #1
Stwierdziłem, że czas najwyższy utworzyć wątek o naszych kolejach lubelskich. Przez pewien czas toczyła się dyskusja na ten temat na lubelskim forum urzędu miasta. Teraz przycichło. Była dyskusja o szybkim tramwaju między Lublinem, a Świdnikiem. A do założenia tego wątku zachęcił mnie artykuł z dzisiejszego Dziennika Wschodniego:
A może kolej na kolej?
Z Lublina do ŚwidnikaNie mielibyśmy nic przeciwko temu, żeby takie szynobusy jeździły na trasie ze Świdnika do Lublina. I szybciej, i wygodniej, i nie narzekalibyśmy na dziury w jezdni...

Jak się dostać z Lublina do Świdnika i odwrotnie? Można jechać busem, można autobusem. Można by i koleją, gdyby pociągi ze Świdnika jeździły częściej.
Codziennie rano na przystankach w Świdniku stoją ludzie i czekają na busa, który zawiezie ich do pracy do Lublina. Codziennie rano na przystankach stoją studenci, którzy dojeżdżają na zajęcia na lubelskie uczelnie.

Codziennie rano na przystankach stoją uczniowie, którzy spieszą się na lekcje do ogólniaków w Lublinie. Bus ze Świdnika do Lublina jedzie średnio 25-30 minut. Pociąg - trzy razy krócej.
- Czy nie lepiej byłoby uruchomić pociąg wahadłowy ze Świdnika i Lublina? Przecież wygodniej i szybciej byłoby podróżować właśnie pociągiem, który nie stoi w korkach - napisał internauta na jednym ze świdnickich forów dyskusyjnych.
Połączenie kolejowe ma swoje plusy, a największy to czas podróży. Bo trasę z Lublina do Świdnika pociąg pokonuje w 11 minut. Problemem jest lokalizacja dworców PKP. Bo z osiedla najbardziej oddalonego od świdnickiego dworca trzeba iść około godziny, żeby do niego dotrzeć, a busy objeżdżają prawie cały Świdnik. Podobnie jest w Lublinie, bo z dworca do centrum trzeba dojechać trolejbusem albo autobusem. Na upartego można iść na piechotę, np. na uczelnię przez park Ludowy. Ceny połączeń kolejowego i busowego są podobne. Za przejazd busem trzeba zapłacić od 2 do 3 zł, a normalny bilet na pociąg relacji Lublin-Świdnik kosztuje 3 zł.
Jednak sprawa usprawnienia połączeń kolejowych pomiędzy Świdnikiem a Lublinem wraca jak bumerang.
- Jeszcze w 2004 roku poruszaliśmy tę kwestię, ale sprawa ucichła. A wahadłowe połączenia kolejowe z Lublinem to doskonały pomysł, trzeba by wybudować jeszcze jeden przystanek kolejowy, np. na wysokości targowiska, a na to trudno znaleźć pieniądze - mówi Zenon Dec, radny świdnickiej Rady Miasta.
Kolej też chciałaby, żeby pociągów łączących Lublin i Świdnik było więcej, ale na to nie ma pieniędzy.
- Pociągów regionalnych ubywa, ale zdajemy sobie sprawę, że nie uciekniemy od tego tematu. Jest pomysł stworzenia lokalnej sieci, która połączyłaby oba miasta i funkcjonowała na podobnej zasadzie jak np. w Trójmieście, ale to tylko projekty. Na pewno trzeba by uruchomić przystanek Lublin Zachodni na Czubach, tam są już odpowiednio przygotowane tory i miejsce na wiaty. Wtedy można by np. wprowadzić wspólny bilet MPK i kolei. Ale wszystko rozbija się o pieniądze. Także na razie możemy mówić tylko o planach - mówi Lech Ogórkiewicz, z-ca dyrektora ds. eksploatacyjnych z Lubelskiego Zakładu Przewozów Regionalnych.

A co Państwo sądzą o połączeniach kolejowych naszego miasta i Lublina? Czekamy na Wasze opinie pod nr 081 46 26 813 lub 081 46 26 808.
Moim zadaniem fajny pomysł tylko, właśnie minusem jest umiejscowienie obu dworców, bo niestety np. ze Świdnika dojedziemy do Lublina szybciutko, ale już dojazd np. z dworca na jakąkolwiek uczelnie może zająć sporo czasu zwłaszcza w godzinach szczytu.
 

·
Refurbished_Parka_Boy
Joined
·
4,286 Posts
Ja mam również wrażenie ze dworce koleowe w świdniku nie są w najlepszym miejscu i dlatego wszyscy jeżdżą raczej busami. No i oczywiście byłoby to możliwe tylko przy współnym bilecie :) ale to byłby ewenement na skale całego kraju.

Dobry wątek, możnaby pisać np. o dofinansowaniu do przewozów regionalnych, ktoś ma jakieś wieśći na ten temat?

MOże też podzieli się kotś refleksją na temat najważniejszego połączenia kolejowego w tym mieście czyli Lublin Warszawa, jakie macie zdanie w temacie pociąg vs busy?
 

·
Unregistered User
Joined
·
3,239 Posts
Co to za argument z dużą odległością PKP od lubelskich uczelni?
Przecież busy przyjeźdzają albo pod ten właśnie dworzec, lub na dworzec PKS, który jest od uczelni równie daleko jak PKP.

Fajny pomysł.. zlikwidować wymówki i realizować! :)
 

·
Obcy Astronom
Joined
·
4,646 Posts
jestem oczywiście za ale to i tak moim zdaniem mało pisałem już właśnie na forum um
że moim zdaniem powinno powstać w Lubelskim coś na kształt KM albo przynajmniej kolej aglomeracyjna tak aby miasta wchodzące w skład aglomeracji miały dobre połączenie z lublinem to co jest teraz woła o pomste do nieba np. z takiego lubartowa od lat nie jeżdżą żadne pociągi czy szynobusy
 

·
Lublinianin (Lubelak)
Joined
·
4,462 Posts
Discussion Starter #5
Z Dziennika Wschodniego:
Wciąż do pociągu byle jakiego
Kolej wyłoży rekordowe pieniądze na odnowienie taboru. Ale nie w naszym regionie

Gdyby pociąg jechał 160 km na godzinę, podróż z Lublina do Warszawy trwałaby zaledwie 90 minut.
Ale, niestety, nie będziemy mieli ani nowych torów, ani lepszych wagonów. Wszystkie pieniądze zgarnęły miasta większe od Lublina.

Lublin - Warszawa
1 godz. 59 min - tyle trwała podróż w 1939 roku
2 godz. 25 min - tyle trwa teraz

W tym roku PKP Przewozy Regionalne wydadzą rekordowe w swojej historii pieniądze - 236 mln zł. Gruntownie wyremontują 75 pociągów elektrycznych i 81 wagonów. Za kolejne 171 mln zł spółka kupi 11 nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT). Ale na torach Lubelszczyzny ich nie zobaczymy.
- Bardzo liczyliśmy na to, że też coś dostaniemy. Niestety, wszystko trafi do dużych aglomeracji miejskich. My możemy jedynie zabiegać o wydłużenie tras z Warszawy do Lublina - nie kryje żalu Lech Ogórkiewicz, zastępca dyrektora Lubelskiego Zakładu PKP PR.
Nowe pociągi będą jeździć po nowych torach. W zeszłym tygodniu spółka Polskie Linie Kolejowe podpisała kontrakt na niebagatelną sumę ponad 135 mln euro. Ale żaden z 300 km torów przeznaczonych do wymiany nie biegnie przez nasz region. - Skupiliśmy się na liniach kolejowych znajdujących się w najgorszym stanie technicznym i na trasach najważniejszych - tłumaczy Krzysztof Łańcucki, rzecznik centrali PLK.
W tym rozdzielniku nie ma nawet linii kolejowej Warszawa-Dorohusk. Mimo że leży na trasie europejskiego korytarza transportowego Gdańsk- Odessa trafiła na listę rezerwową i na pieniądze z centrali może liczyć dopiero za... 7 lat.
- Dla nas to sprawa priorytetowa. Na odcinku przygranicznym remont jest potrzebny niemal natychmiast, bo potencjalni inwestorzy usytuują swoje bazy przeładunkowe gdzie indziej. Bardzo pilna jest też modernizacja trasy Lublin-Puławy - mówi Małgorzata Kwiatkowska, rzecznik lubelskiego oddziału PLK.
Ale sprawa remontu trasy Lublin-Warszawa nie jest beznadziejna. Samorząd województwa chce umieścić inwestycje kolejowe w programie rozwoju regionu. Byłaby wtedy szansa na uzyskanie 75 proc. unijnego dofinansowania. Resztę pieniędzy musiałyby dołożyć PLK. - Już dogadaliśmy się z marszałkiem województwa mazowieckiego. Wspólnie będziemy się ubiegać o fundusze europejskie - mówi Tomasz Makowski, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.
Na razie to umowa ustna. Marszałkowie prawdopodobnie w lipcu podpiszą porozumienie. Wtedy powinno być wiadomo, ile dostaną pieniędzy na lata 2007-2013.
Agnieszka Mazuś
28. Marca 2006 22:14
 

·
Refurbished_Parka_Boy
Joined
·
4,286 Posts
o tej porze (rano) szybciej jedzie przez warszawe nie? wszystko zależy od potrzeb, jeżeli ktoś się spieszy to najlepszy jest bus, jeżeli ktoś np jedzie z dzieckiem to chyba najlepsza jest kolej, która jednocześnie jest niestety najdroższa (normalny bilet) ale jeżeli jedzie się z dzieckiem to jest bilet rodzinny, jeszcze inaczej jest polski expres jedzie długo ale wygodnie (jezeli nie jest to akurat też busik, to sie zdarza)
Więc jeżeli jade sam i mi się śpieszy -- jade busem chociaż niewygodnie
jeżeli jade sam i mi sie nie śpieszy -- jade polskim expresem bo w miare tani i wygodny
jezeli jade z dzieckiem bądz w środku tygodnia ----jade pociagiem wygodnie i wtedy taniej
 

·
Lublinianin (Lubelak)
Joined
·
4,462 Posts
Discussion Starter #9
Z Kuriera Lubelskiego:
WIADOMOŚCI: Więcej szynobusów
LUBLIN

W ciągu dwóch najbliższych tygodni Lubelski Zakład Przewozów Regionalnych wprowadzi do ruchu dwa kolejne autobusy szynowe: jeden nowy, drugi po remoncie. Tak więc liczba szynobusów wzrośnie do pięciu. Będą jeździć m.in. na trasie Lublin – Rozwadów.

Nowy pojazd został ufundowany przez Lubelski Urząd Marszałkowski. – Będzie to autobus identyczny jak dwa ostatnio zakupione – informuje Lech Ogórkiewicz, zastępca dyrektora Lubelskiego Zakładu Przewozów Regionalnych.
– Jego producentem jest Pesa z Bydgoszczy. Konstrukcja wydaje się być zdecydowanie bardziej udana niż „kolzamowska”.
Autobus ma 60 miejsc siedzących i 90 stojących. Trafi do nas dokładnie 22 kwietnia, a dwa dni później dokonamy oficjalnej prezentacji. Od 1 czerwca planujemy „puszczenie” autobusów szynowych w kierunku Dęblina. KOT
 

·
Registered
Joined
·
7,651 Posts
czy ktoś może ma jakieś nowe informacje w sprawie tych nowych szynobusów?
jakoś sprawa przycichła
 

·
Lublinianin (Lubelak)
Joined
·
4,462 Posts
Discussion Starter #11
Odpowiedź na twoje pytanie SIMSI. Z Kuriera Lubelskiego:
WIADOMOŚCI: Dlaczego taki drogi?
LUBLIN PRZETARG NA SZYNOBUS ZOSTAŁ ZAWIESZONY

Nie będzie zapowiadanej na koniec kwietnia prezentacji nowego autobusu szynowego ufundowanego przez Urząd Marszałkowski dla Lubelskiego Zakładu Przewozów Regionalnych PKP. Powodem jest protest, jaki złożyła firma z Chrzanowa uczestnicząca w przetargu na dostarczenie pojazdu.
– Nie rozumiemy, dlaczego lubelski Urząd Marszałkowski chce zapłacić dwukrotnie więcej niż powinien – usłyszeliśmy w firmie.

Nowy autobus szynowy miał być identyczny jak dwa ostatnio zakupione. Jego producentem jest Pesa z Bydgoszczy. Miał przyjechać do Lublina 22 kwietnia, a teraz miała się odbyć oficjalna prezentacja. Ale się nie odbyła. Wszystko z powodu wstrzymania procedury przetargowej i protestu, jaki wniósł jeden z uczestników przetargu – spółka Bumar-Fablok z Chrzanowa.
– Moim zdaniem specyfikacje autobusów powinny mieć najwyżej jedną stronę maszynopisu – mówi Andrzej Smolana, dyrektor ds. marketingu i rozwoju w spółce Bumar-Fablok. – Jeżeli natomiast do specyfikacji dołącza się elementy tylko jednego z producentów, można mieć uzasadnione pretensje o uczciwość przetargu. Nie potrafię też zrozumieć, jak lubelski Urząd Marszałkowski chce dobrowolnie wydać dwukrotnie więcej pieniędzy niż powinien. Skierowaliśmy sprawę najpierw do arbitrażu, potem do sądu. Orzeczenie jest dla nas korzystne – przetarg powinien być unieważniony.
– Rzeczywiście, procedura została zawieszona, bo jedna z firm oprotestowała przeprowadzenie przetargu – tyle miał nam do zakomunikowania Tomasz Makowski z Urzędu Marszałkowskiego. – Czekamy na wyjaśnienie sprawy, bo zależy nam, żeby nowy autobus dotarł do Lublina jak najszybciej.
Grzegorz Kotyłło
 

·
Registered
Joined
·
7,651 Posts
mam nadzieję, że jednak i tak będą to szynobusy z Pesy są mniej szkaradne i mniej psujące się od tych z Chorzowa
 

·
Lublinianin (Lubelak)
Joined
·
4,462 Posts
Discussion Starter #13
Z Kuriera Lubelskiego:
WIADOMOŚCI: Pasztet z szynobusem
REGION UCZESTNIK PRZETARGU TWIERDZI, ŻE PROCEDURA BYŁA „USTAWIONA”

Nie dotarł do Lublina zapowiadany na koniec kwietnia nowy autobus szynowy ufundowany przez lubelski Urząd Marszałkowski. W ostatniej chwili zawieszono przetarg, ponieważ jeden z jego uczestników złożył protest. Zarzuca w nim faworyzowanie jednego z konkurentów.

– Przetargowa specyfikacja autobusu nie dość, że zbyt długa, to dodatkowo zawierała elementy, które spełnia tylko jeden z producentów. Stąd biorą się uzasadnione podejrzenia o nierówne szanse w przetargu. Dlatego oprotestowaliśmy jego przebieg – mówi Andrzej Smolana, dyrektor ds. marketingu i rozwoju w spółce Bumar-Fablok z Chrzanowa.
Nowy autobus szynowy miał być identyczny jak dwa ostatnio zakupione. Jego producentem jest Pesa z Bydgoszczy. Miał przyjechać do Lublina 22 kwietnia. Lubelski Zakład Przewozów Regionalnych PKP chciał nawet dokonać oficjalnej prezentacji. Ale z planów nic nie wyszło. Jak Urząd Marszałkowski planuje rozwiązać sprawę? – Mogę obiecać, że wszystko rozstrzygnie się w ciągu dwóch tygodni – obiecuje Tomasz Makowski, rzecznik urzędu. – Prowadzone są intensywne rozmowy ze wszystkimi zainteresowanymi, ale ich treści nie mogę zdradzić. Zależy nam, żeby autobus szynowy dotarł do Lublina jak najszybciej i wierzę, że tak się stanie. Na razie nie wiadomo, czy przetarg będzie unieważniony, powtórzony, czy dokończony zgodnie z rozstrzygnięciem.
Przedmiotem sporu jest pojazd z 60 miejscami siedzącymi i 90 stojącymi. Przetarg wygrała bydgoska firma Pesa, która dostarczyła do Lublina dwa poprzednie, bliźniaczo podobne autobusy. Zdaniem użytkowników są one zdecydowanie mniej awaryjne niż oferowane przez nieistniejącą firmę Kolzam z Raciborza. Kolzamowskie autobusy jako pierwsze ruszyły po lubelskich torach. Dopiero w trakcie użytkowania okazało się, jak bardzo są niedoskonałe. Wystarczyło killka mroź-nych dni, żeby stanęły w szczerym polu i blokowały tory.
Lubelski Zakład Przewozów Regionalnych miał zamiar wprowadzić do ruchu dwa autobusy szynowe: jeden nowy, drugi po remoncie. Tym samym liczba pojazdów miała wzrosnąć do pięciu. Oprócz dotychczasowej trasy Lublin – Rozwadów, planowano uruchomienie już od 1 czerwca nowych połączeń z Lublina w kierunku Dęblina.
Grzegorz Kotyłło
 

·
Registered
Joined
·
7,651 Posts
stelo said:
Z Kuriera Lubelskiego:
w ciągu 2 tygodni? jakoś nie chce mi się wierzyć, ale lubię się miło zaskakiwać, oby pozytywnie
 

·
Lublinianin (Lubelak)
Joined
·
4,462 Posts
Discussion Starter #15
Z Dziennika Wschodniego:
Pociągi z Lublina, Warszawy i znienacka
Dęblin. Dworcowe megafony zbywają milczeniem Koleje Mazowieckie

Po tygodniu ciszy w megafonach na dęblińskim dworcu znów będzie można usłyszeć informację o odjazdach pociągów. Ale tylko niektórych. Zapowiadane będą tylko składy Przewozów Regionalnych PKP. O biało-zielonych pociągach Kolei Mazowieckich podróżni nadal nie usłyszą.

Dworzec w Dęblinie to ważny węzeł kolejowy. Zatrzymują się tu pociągi obsługiwane przez lubelski Zakład Przewozów Regionalnych i spółkę Koleje Mazowieckie (ponad dwadzieścia).
Przez pierwszy tydzień maja megafony na dęblińskiej stacji milczały zupełnie. Dlaczego? Zapowiadaniem pociągów w Dęblinie zajmuje się niezależna spółka "Mega”. Założyły ją cztery byłe pracownice PKP. Spółka miała umowę z Lubelskim Zakładem PKP PR na zapowiadanie pociągów, ale ta wygasła z końcem kwietnia. Wcześniej umowę wypowiedziały Koleje Mazowieckie. Wtedy cały koszt zapowiadania pociągów - prawie 6 tys. zł miesięcznie - spadł na Przewozy Regionalne.
- Nie ukrywam, że to dla nas dużo. Ale już podpisujemy nową umowę z "Mega”. W tym tygodniu nasze pociągi będą już zapowiadane - mówi Lech Ogórkiewicz, zastępca dyrektora Lubelskiego Zakładu Przewozów Regionalnych PKP.
Szefowie lubelskiego zakładu chcą namówić Koleje Mazowieckie, żeby ponownie wykupiły usługę zapowiadania pociągów w Dęblinie. Ale to się raczej nie uda, bo rzecznik prasowy spółki z Mazowsza, Donata Nowakowska, twierdzi, że należy to do kompetencji Polskich Linii Kolejowych.
Brak informacji o pociągach uderza w podróżnych. - Chciałam się przesiąść w Dęblinie w pociąg do Radomia. Liczyłam na to, że jak zwykle usłyszę informację, na którym peronie stoi. Jestem osobą starszą, schorowaną i nie mam siły biegać po peronach. Megafony jednak milczały i ledwie zdążyłam na pociąg - opowiada nasza Czytelniczka. I nie jest to odosobniona opinia. - Dla wielu podróżnych to na pewno duży problem - przyznaje pracownik stacji w Dęblinie.
Monika Połowska
11. Maja 2006 18:44
 

·
Lublinianin (Lubelak)
Joined
·
4,462 Posts
Discussion Starter #16
Z Kuriera Lubelskiego:
NAUKA TECHNIKA INNOWACJE: Nowoczesne pociągi
PKP
Dzięki środkom Unii Europejskiej gruntowną modernizację przeszedł pierwszy elektryczny pociąg przewożący pasażerów na liniach regionalnych. Na co dzień podróżować nim będą mieszkańcy Śląska. Ale na trasy w całym kraju w ciągu najbliższych dwóch lat wyruszy 75 takich pojazdów. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego TRANSPORT Unii Europejskiej.

Tabor PKP Przewozy Regionalne jest konstrukcyjnie przestarzały – średni wiek 26 lat. Nie zapewnia oczekiwanego przez pasażerów komfortu podróżowania i nie jest przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. – Po analizie stanu technicznego pojazdów okazało się, że zasadnicza konstrukcja mechaniczna jest w dobrym stanie. Uzasadnione więc było wykonanie modernizacji polegającej głównie na poprawie estetyki i funkcjonalności wnętrza, oraz wymianie na nowoczesne przestarzałych i awaryjnych podzespołów – tłumaczą kolejarze.
– Przeprowadzenie modernizacji pozwoliło na pozyskanie taboru o standardzie akceptowalnym w krótkich podróżach regionalnych i nadal przydatnego do obsługi ruchu lokalnego. Modernizacja pociągów poprawi konkurencyjność usług spółki i sprawi, że codzienne dojazdy do pracy czy szkoły nie będą dla pasażerów męczące – mówi prezes PKP Przewozy Regionalne Jan Tereszczuk.
Nowoczesne pociągi będą kursowały przede wszystkim na trasach regionalnych, gdzie jeździ najwięcej ludzi.
Przetarg na modernizację 75 elektrycznych zespołów trakcyjnych wygrało konsorcjum trzech firm: ZNTK Mińsk Mazowiecki, Pojazdy Szynowe PESA z Bydgoszczy oraz Newag z Nowego Sącza. Koszt inwestycji wynosi 164 mln zł brutto. Do końca tego roku w trasy wyjedzie 45 takich pojazdów, w 2007 roku pojawi się kolejnych 30 pociągów.
Zakres modernizacji jest ogromny. Pojazd zyskał nie tylko nowoczesny wygląd, ale i wnętrze. Unowocześnione zostało czoło jednostki poprzez zmianę kształtu na opływowy. Zaprojektowano ją z uwzględnieniem najnowszych europejskich trendów. Pociąg po modernizacji został wyposażony w nowoczesne kabiny sanitarne, w tym przystosowane dla osób niepełnosprawnych, monitoring pojazdu z rejestracją obrazu, co poprawi bezpieczeństwo podróżnych. Całkowicie wymienione zostało wnętrze pojazdu. Zastosowano siedzenia odporne na dewastację, indywidualne sterowanie drzwiami wejściowymi. Zamontowano elektroniczne tablice informacyjne na czole i bokach pojazdu.
Zmodernizowany został również przedział dla podróżnych z większym bagażem, z możliwością przewozu rowerów oraz przewozu osób na wózkach inwalidzkich. Osoby niepełnosprawne bez trudu dostaną się do wnętrza przy pomocy rampy wjazdowej.
Hanna Bednarzewska
KOLEJOWE ZMIANY
Modernizacja 75 elektrycznych zespołów trakcyjnych to jeden z trzech projektów, współfinansowanych przez Unię Europejską. W ramach Sektorowego Programu Operacyjnego TRANSPORT spółka „PKP Przewozy Regionalne” zmodernizuje również 81 wagonów i kupi 11 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Łączna wartość wszystkich projektów to ponad pół miliarda złotych.


 

·
Tribunus Plebis
Joined
·
468 Posts
stelo said:
Pociąg po modernizacji został wyposażony w nowoczesne kabiny sanitarne, w tym przystosowane dla osób niepełnosprawnych

Cos mi sie nie wydaje, zeby do srodka wnetrza kibla w kiblu;) mozna bylo sie dostac wozkiem inwalidzkim... Zrobili ladne uchwyty z metalu, ale drzwi sa tak samo waskie jak zawsze.
 
1 - 20 of 7599 Posts
Top