SkyscraperCity banner

1 - 9 of 9 Posts

·
Registered
Joined
·
14 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Witam serdecznie!

Ponieważ na tym podforum nie istnieje jeszcze takowy wątek dotyczący KM w stolicy polskiej miedzi, postanowiłem samemu założyć takowy temat.

Będę się starał sukcesywnie zamieszczać tutaj wszelkie informacje dotyczące taboru, linii, biletów, zmian tras przejazdu, przetargów, wypadków z udziałem pojazdów KM oraz wszelkie inne informacje kluczowe dla lubińskiej komunikacji miejskiej.

Zapraszam wszystkich również do swobodnej dyskusji i wymiany poglądów oraz zadawania pytań w ramach tematu.

Na początek może parę podstawowych informacji odnośnie naszej lubińskiej komunikacji.

Historia

Komunikacja miejska w Lubinie istnieje od lat 60. XX w. W początkowych latach organizowana była przez PKS, w latach 1972–1975 przez MPK w Legnicy, w latach 1975–1994 przez Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Legnicy (oddział techniczno–eksploatacyjny w Lubinie). Począwszy od 1995 roku funkcjonuje w ramach modelu, w którym organizatorem przewozu jest Urząd Miasta, zaś wykonawcą podmiot zewnętrzny wybierany w przetargach na dziesięcioletnią obsługę wszystkich połączeń komunikacyjnych. Zarówno poprzedni przetarg, obejmujący lata 1996–2006, jak również obecny, obejmujący lata 2006–2016 wygrało miejscowe przedsiębiorstwo PKS Lubin.

Linie

PKS Lubin obsługuje obecnie 16 linii zarówno miejskich jak i podmiejskich(obejmuje 31 miejscowości Gminy wiejskiej Lubin). Część z tych linii to linie wyłącznie okresowe(8, 104, 105).

Linie miejskie

0 Małomice-Krzeczyn
1 Sportowa-Ustronie
2 Małomice-Krzeczyn
3 Ustronie-Ustronie(linia okrężna dookoła miasta)
4 Osiek Wieś/Kaufland-Ustronie/Obora/Szklary Górne/Szyb Zachodni
5 Krzeczyn/WPEC-Trawos/KGHM
6 Sportowa-Szyb ZG Lubin
7 Sportowa-Ustronie
8 Gola/Lotnisko-Gola/Lotnisko (linia kursuje od 1 kwietnia do 31 października)
Z Ustronie/Sportowa/Kaufland/Przylesie/KGHM-Zajezdnia PKS

Linie podmiejskie

100 KGHM/Gola-Niemstów
101 KGHM-Kłopotów
102 Gorzyca-Księgienice/Dąbrowa Górna
103 KGHM-Czerniec
104 KGHM-Buczynka (linia kursuje jedynie w okresie letnich wakacji szkolnych)
105 KGHM-Bukowna (linia kursuje jedynie w okresie letnich wakacji szkolnych)

Schemat linii komunikacji miejskiej w Lubinie
http://www.lubin.pl/rozklad_jazdy.html

Tabor

Jelcz 120 M/M
http://phototrans.pl/14,254425,0,Jelcz_120M_80106.html

MAN SL 223
http://phototrans.pl/14,503751,0,MAN_SL223_40152.html

Irisbus Karosa B951E
http://phototrans.pl/14,377644,0,Karosa_B951E_60184.html

Kapena Urbanino 65C
http://phototrans.pl/14,238350,0,Kapena_Urbanino_65C_80200.html

Irisbus Citelis 12M
http://phototrans.pl/14,239312,0,Irisbus_Citelis_12M_70191.html

MAN Lion's City (NL 273&NL 283)
http://phototrans.pl/14,507958,0,MAN_NL283_Lion_s_City_11314.html

:banana:
 

·
Registered
Joined
·
14 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Przyznam szczerze, że śledziłem to forum od dłuższego czasu a szczególnie wątki lubińskie i ktoś tam kiedyś zapytał w wątku o rewitalizacji centrum o coś związanego z km i wspomniał, że pisze tutaj bo odpowiedniego wątku brak. To mnie zainspirowało do działania. Lubin miał też kiedyś swoje prywatne forum dotyczące komunikacji: miejskiej, międzymiastowej i kolejowej, ale z uwagi na słabą frekwencję i poczytność padło. Poza tym, czemu niby mamy być gorsi od Dzierżoniowa czy Legnicy? :lol: Tak swoją drogą, to czekam teraz na podobny wątek dotyczący Głogowa.
 

·
Registered
Joined
·
14 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Wklejka już sprzed jakiegoś czasu, ale nadal aktualna.

Gdzie docelowo usytuowany będzie przystanek dla linii nr 1? – zastanawiają się mieszkańcy Przylesia. Teraz z remontowanej ul. Leśnej przeniesiono go pod przychodnię Medicus.
Tymczasowy znajduje się przy ul. Wyszyńskiego. Jak na razie nie ma w tym miejscu wiaty. Stoi jedynie znak informujący o przystanku.
Jak tłumaczy kierownik biura zarządu powiatu Ewa Legienc, przystanek będzie służył pasażerom nawet po zakończeniu remontu ul. Leśnej. – Zostanie zlokalizowany przy ul. Wyszyńskiego, za wyjazdem z planowanego ronda. Autobusy mają się tu zatrzymywać na żądanie.
Autor: MF
Link:
http://www.lubin.pl/aktualnosci,21323,zostanie_ale_na_zadanie.html
 

·
Registered
Joined
·
5,588 Posts
Pozwolę sobie tu wrzucić info o przetargu na obsługę całego powiatu:
DLA z tańszą ofertą dla Powiatu Lubińskiego

Dwóch przewoźników walczy o kontrakt na trzyletnią obsługę linii autobusowych organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Lubinie. To lubińskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej oraz Dolnośląskie Linie Autobusowe. Obie są znacznie poniżej kosztorysu, który oszacowali urzędnicy
.

O warunkach zamówienia pisaliśmy pod koniec marca. Do zrealizowania umowy operator będzie musiał dysponować przynajmniej 50 autobusami. Muszą być one wyprodukowane nie wcześniej niż w 2006 roku, spełniać normę emisji spalin przynajmniej EURO3. Ich łączny średni wiek nie może przekroczyć ośmiu lat przez cały okres realizacji umowy. Maksymalnie cztery autobusy mogą być nawet z 2004 roku.

Ponadto do zadań operatora będzie należało także wydawanie i zarządzanie systemem kart chipowych, które będą uprawniały mieszkańców powiatu do bezpłatnych przejazdów. Zajmie się on także obsługą dynamicznej informacji pasażerskiej na przystankach oraz jej rozbudową we wskazanych przez zamawiającego lokalizacjach. Ponadto będzie zobligowany do aktualizowania informacji przystankowej wedle określonej przez powiat instrukcji. Ten zakres czynności, który zazwyczaj zarządca komunikacji bierze na siebie w tym wypadku z pewnych względów scedowano na operatora.

Zamawiający postawił także jedną klauzulę społeczną i wymaga zatrudnienia przynajmniej 85 osób na umowach o pracę w pełnym wymiarze godzin. Dodatkowo zwycięzca przetargu będzie musiał posiadać zaplecze techniczne, które powinno zapewnić możliwość garażowania i odpowiedniego utrzymania floty składającej się z przynajmniej 50 autobusów. Ma być ono zlokalizowane, w której z gmin powiatu lubińskiego.

Wybrany operator będzie obsługiwał 16 linii autobusowych. Zadanie to będzie wykonywał przez trzy lata, począwszy od 1 lipca bieżącego roku do końca czerwca 2019 r. Maksymalny zakres pracy eksploatacyjnej, która zostanie powierzona zwycięzcy przetargu oszacowano na 9 829 800 wzkm. Wartość tej puli oszacowano na 112,5 mln zł netto. Daje to stawkę jednostkową na poziomie 11,44 zł/wzkm netto (12,36 zł brutto).

Chęć realizacji zamówienia na takich warunkach zgłosiło dwóch oferentów. Ich propozycje są dużo niższe od szacunków urzędników. Droższą przedstawił PKS Lubin. Opiewa ona na 80 238 785,22 zł brutto, co daje średnią stawkę za wzkm w wysokości 8,16 zł. Tańszą ofertę dosyć niespodziewanie złożyło wrocławskie DLA. Spółka zaproponowała realizację kontraktu za 76 714 575,42 zł brutto. Daje to średnio 7,80 zł/wzkm.

Przy takich stawkach, które znacznie odbiegają od kosztorysu istnieje teoretyczna możliwość, że urzędnicy będą wymagali od oferentów dodatkowych wyjaśnień. Oferta DLA różni się o 37% od szacunkowej wartości zamówienia, natomiast ta, którą przedstawił PKS to 34%. Czy tak się stanie przekonamy się zapewne niedługo. Jednak na tą chwilę wydaje się, że to DLA jest w korzystniejszej sytuacji, gdyż dzięki przewadze cenowej ma 4,8 pkt przewagi nad PKS. Pozostaje jeszcze kwestia ważności ofert.
http://infobus.pl/dla-z-tansza-oferta-dla-powiatu-lubinskiego_more_83440.html
 

·
Eurotram
Joined
·
18,961 Posts
Kiedy ostatnio byłem w Lubinie w grudniu, to wszystkie nowe MANidła stały pochowane w garażach. Dzisiaj nie tylko na mieście ich pełno, ale i na terenie bazy ładna ilość sobie stała. Szczerze mówiąc nie sprawdzałem czy są na wszystkich liniach stricte miejskich (poza minibusowymi), ale na pewno były na 1,4 i 7 (przeplatane z poprzednią generacją Lion'sów, tak mniej więcej w stosunku pół na pół). Ogólnie na mieście widać już praktycznie wyłącznie MAN-y (gdzieś tam zaplątał mi się dosłownie pojedynczy Neochłam, ale to jedyny wyjątek).
Nowe MANidła sprawiają wrażenie solidnie wykonanych (tyle przynajmniej mogę powiedzieć na podstawie przejażdżki), na pewno postaram się z nimi bliżej zapoznać przy kolejnej wizycie w mieście (być może już w cieplejszym i normalniejszym okresie).
I jeszcze jedno ciekawe spostrzeżenie: w różnych miastach (nawet w pobliskim Głogowie) bardzo różnie wygląda ostatnio (najczęściej słabo) wypełnienie autobusów pasażerami; tymczasem w Lubinie zacząłem się z niepokojem zastanawiać jaki w mieście przyjęto model dostępności miejsc w pojeździe (50% miejsc siedzących czy 30% całości)? I tak po prawdzie to nie jestem pewien czy obu nie przekroczono... ale głowy nie dam, może w sumie nie przekroczyło 30 osób ;)

 
1 - 9 of 9 Posts
Top