SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 48 Posts

·
Prokrastynator
Joined
·
1,199 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Rok temu wróciłem z Lublany, w której spędziłem 5 m-cy. Okrągła rocznica to czas wspomnień i podsumowań - stąd retrospetktywna fotorelacja :)



Na początek w skali makro. Północno-wschodnia część miasta widziana z góry zamkowej. W tle Alpy.




Alpy są częścią panoramy Lublany, choć samo miasto jest płaskie jak naleśnik (co w połączeniu z rozbudowaną siecią ścieżek rowerowych daje raj dla rowerzystów). Widok z dzielnicy Bezigrad:




I widok z mojego okna, jeśli się trochę wychylić, już pokazywany na FPW.
 

·
Prokrastynator
Joined
·
1,199 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
02/Stare Miasto I

Schodzimy na ziemię. Trochę Starego Miasta... Spędzałem tam na tak dużo czasa, że zawsze miałem czas na foty i w efekcie - zrobiłem ich mało. Ale nic staconego: Stare Miasto można obejrzeć na FPW. tu i tu.

Pierwsza noc w Lublanie. Słodko. Jak zrobione w photoshopie.


jeśli plac jest salonem miasta, to zgodnie z tą logiką nie może w nim zabraknąć żyrandola. Presern Trg.


nocne życie na Targu Preserna (Presern wg. mojej wiedzy słoweński Mickiewicz :))


życie w kawiarnianych ogródkach toczy się nawet zimą, jeśli jest pogoda. Ludzie grzeją się przy "grzybkach", wystawianych przez knajpy. Pija się grzane wino albo kawę. Tu - jeszcze jesienią :)
 

·
Prokrastynator
Joined
·
1,199 Posts
Discussion Starter · #3 ·
03/Stare Miasto II

Nad Lublanicą:




Ikona Lublany: 3 mosty Joze Plecnika i Presern Trg




Stare miasto żyje cały rok zasilane przez studentów i mieszkańców. Ostatnio jednak przegrywa (ponoć) konkurencję z wielkim centrum handlowym BTC oddalonym o jakieś 2,5 km. Mimo to, nie sprawia wrażenia zamarłego. Chciałbym żeby w Gdańsku (skąd jestem), tak wyglądała wygrana Śródmieścia jak w Lublanie wygląda jego porażka :)





Typowy kwartał Starego Miasta widziany z góry zamkowej:
 

·
Prokrastynator
Joined
·
1,199 Posts
Discussion Starter · #4 ·
04/Stare Miasto III

Lublana została mocno zniszczona podczas ostatniego (jak dotąd) trzęsiania ziemi w 1895 r. Mimo to przetrwało wiele starych budynków. Żeby nie być gołosłowym: trochę baroku



Ratusz (pełni tę funkcję do dziś):


Kongresni Trg


Kościół w kwartale Kriżanke, czyli krzyżackim. Nie zauważyłem żeby Krzyżacy kojarzyli się jakoś negatywnie Słoweńcom. Dawno ich tu nie ma.


Zachodni skrawek starego miasta widziany z góry zamkowej:
 

·
Prokrastynator
Joined
·
1,199 Posts
Discussion Starter · #5 ·
05/Stare Miasto IV

Ul. Krakovska w dzielnicy Krakovo, na skraju śródmieścia




Hall Muzeum Historii Naturalnej


zdobią rzeźby panienek zjeżdżających po poręczach schodów:


Jest w Lublanie sporo ciekawej secesji. Głównym architektem lublańskiej secesji był Maks Fabiani, autor pierwszej z kamienic (chyba):




Ta kamienica (1922) miała wg architekta Ivana Vurnika wcielać jakieś ideały słowiańskiej sztuki
 

·
Prokrastynator
Joined
·
1,199 Posts
Discussion Starter · #6 ·
06/Zamek

Średniowieczna Lublana urosła między ruinami rzymskiej Aemony a zamkiem:






Rekonstrukcja zamku przebiega w sposób, który w Polsce uznany by został za świętokradzwo. Wydaje się, że choć jej autorzy mają na celu stworzenie harmonijnej całości starego z nowym, to dbają o to, żeby to 'nowe' było 'nowe'.



Jestem pewien, że kolory tych stolików i krzeseł nie są przypadkowe. Nie ma też mowy o żadnym parasolu-reklamie coli.


Podziemia


 

·
Prokrastynator
Joined
·
1,199 Posts
Discussion Starter · #7 · (Edited)
07/Skyscraper

Jednym z najciekawszych budynków w śródmieściu jest niewątpliwie Neboticnik - wybudowany w 1930-33 wg proj. Vladimira Subica jako najwyższy drapacz chmur w Europie Środkowej (z Bałkanami) :) Wraz z iglicą mierzy 70,35 m. Wnętrze zachowało wiele art deco-wych detali





Neboticnik stał się przed laty bohaterem piosenki "Na vrhu Neboticnika" znanej także jako "Mala Terasa" opowiadającej o miłości i marzeniach o małym domku, snutych na tarasie widokowym skyscrapera. Widać obecny deficyt mieszkań i ich wysokie ceny nie są niczym nowym dla mieszkańców Lublany.

D G D
Mala terasa in spodaj Ljubljana, pomanjšana,
A A7 D A7
da odnesla bi od tu bele hišice v predpasniku.
D G D
Tukaj s te male terase na sredi Ljubljane ta hip lahko
A A7
bi dosegel Krim z roko.

itd.






 

·
Prokrastynator
Joined
·
1,199 Posts
Discussion Starter · #8 ·
08/Lublana modernistyczna

Modernizm nie ominął Lublany. Słoweńcy bez kompeksów stawiali nowoczesną zabudowę w śródmieściu Lublany, trochę zapewne dlatego by zatrzeć małomiasteczkowy charakter niktórych jego części. Skutki lepsze lub gorsze...



proj. Milan Mihelic, 1969-71

Dalej od centrum, dzielnica Beżigrad:




Mi spodobał się ten zespół biurowo-usługowy (1963-70 proj. Savin Saver):



Taki trochę Luis Kahn czy coś...

W Śródmieściu znajduje się monumentalne założenie Targu Republiki (dawniej Trg Revolucije), proj. Edvarda Ravnikara i jego uczniów, budowane na raty od 1960 do 1982 r.


podobno wieże swoją intrygującą formę (mówię bez ironii) zawdzięczają temu, ze nigdy nie zostały dokończone. Docelowo miały być dwukrotnie wyższe. Niezależnie od prawdziwości tej informacji, forma wież zdradza prawdziwą naturę każdego skyscrapera: konstrukcyjny trzon otoczony przestrzenią użytkową, która tu jakby się z niego "zsunęła". Wnętrza jednego z budynków zespołu:



Inna, dość śmiała konstrukcja. Schowaj się CCTV!




wewnętrzny pasaż, niestety w stanie upadku
 

·
Prokrastynator
Joined
·
1,199 Posts
Discussion Starter · #9 ·
09/Plecnik I

Tak wyglądał słoweński tolar zanim 1 stycznia 2007 nie wyszedł z obiegu na rzecz euro.


Jeśli nie wiecie, że człowiek na banknocie to architekt Joze Plecnik (1872-1956), to pewnie niedługo się dowiecie, bo Słoweńcy o to zadbają :) Od czasu monograficznej wystawy w Centrum Pompidou w Paryżu (1986) Plecnik zdobywa sobie zasłużone miejsce w historii architektury ("słowiański Gaudi", "prekusor postmodernizmu"). W Polsce to miejsce zaczął zdobywać w zeszym roku wystawą (i bogatym katalogiem-albumem "Plecnik. Architekt i wizjoner") w MCK Krakowie. Do tego wydaje się, że kształcony w Wiedniu (najlepszy student Otto Wagnera), pracujący w Pradze (Hradczany), Wiedniu i Lublanie, Plecnik jest dobrym "towarem eksportowym" w dobie jednoczącej się Europy.



Ale w Słowenii jego kult jest znacznie dłuższy, dlatego znalazł się nie tylko na tolarach ale i słoweńskim euro. Poza tym jest nadreprezentowany w każdej dziedzinie życia: do Lublany możemy przyjechać z Pragi pociągiem Joze Plecnik, posłać dzieci do gimnazjum jego imienia a samemu spić kawę na pobliskim placu Plecnika, jeśli już zwiedziliśmy jego dom, itd.



Znaczna część jego twórczości przypada na lata wczesnego modernizmu, co w zestawieniu z Bauhausem czy Le Corbusierem czyni go dość anachronicznym i mało wpływowym twórcą. Dlatego też na międzynarodową sławę musiał czekać tak długo. Geniusz Plecnika leży jednak gdzie inidziej i jest na początek trudny do uchwycenia... Być może najlepszym jego wskaźnikiem jest fakt, że po 3 dniach w Lublanie jesteście w stanie bezbłędnie rozpoznać jego budynki, detale, małą architekturę. Tak projektować mógł tylko Plecnik.



Dla Słoweńców Plecnik jest także kimś w rodzaju wieszcza, bo zaczął przekształcać Lublanę w stolicę Słoweńców na pół wieku przed tym, jak po raz pierwszy w historii stała się ona faktycznie ich stolicą. Czyli w 1991.

Na zdjęciu powyżej Trojmostavije = 3 mosty, najbardziej charakterystyczna budowla Plecnika. Poniżej Zapornica czyli zapora na Lublanicy:


Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka (1936-41)


 

·
Prokrastynator
Joined
·
1,199 Posts
Discussion Starter · #10 ·
10/Plecnik II


Plecnik uwielbiał piramidy. Pewnie dlatego jedną wstawił w pozostałości murów rzymskiej Aemony, którym współcześni wybrali pokojowe zastosowanie ścianki wspinaczkowej.




Kilka detali Rynku Miejskiego:




Joze Plecnik wierzył, że Grecy wynaleźli kolumnę by on mógł postawić na niej żarówkę:


Inne plecnikalia




 

·
Prokrastynator
Joined
·
1,199 Posts
Discussion Starter · #11 ·
11/Plecnikove Zale

Ważnym dziełem Plecnika jest rozbudowa lublańskiego cmentarza Żale (1937-40), zw. Plecnikowe Żale. Założenie Plecnika stanowi brama ("propyleje") do "nekropolis" i znajdujący się za nią "temenos", okręk kultowy złożony z kilkunastu kaplic pogrzebowych - każdej dla innego wyznania i każdej w innej formie. (O cmentarzu Zale będzie obszerniej, bo mam go pokazać forumowiczom ze Szczecina :))















 

·
Prokrastynator
Joined
·
1,199 Posts
Discussion Starter · #12 ·
12/Zale

W 1988 cmentarz rozbudowano wg proj. Marco Musica o kaplicę i cmentarz krematoryjny. Nigdy nie widziałem tak perfekcyjnie zaprojektowanego i zbudowanego cmentarza. Po 20 latach razi trochę jego natrętna symbolika bram (do wieczoności) i piramid (ją symbolizujących ale i w oczywisty sposób nawiązujących do Plecnika), ale cmentarz działa, ma się dobrze i stanowi część popularnej w Lublanie drogi spacerowej.


google earth


^^ brama główna. poniżej brama do jeden z kwater z urnami:






Miejsce do rozsypywania prochów jest dobrym przykładem architektury krajobrazu. Grunt jest nawieziony (jakieś 1,5 m ponad poziom terenu + sztuczne pagórki) i uformowany w ten sposób, że zasłania najbliższe sąsiedztwo. Dlatego tłem dla krzyża i obrzędów jest zawsze niebo i zieleń, a nie aktywności związane z rolnictwem czy rekreacją, które się tam odbywają.


Urny:


zejście do kaplicy częściowo ukrytej w ziemii




trochę upiorne są te wózki na trumny :)
 

·
Prokrastynator
Joined
·
1,199 Posts
Discussion Starter · #13 ·
13/Lublana współczesna I

Nie wiem jak to jest, że kraj o populacji Warszawy produkuje więcej dobrej architektury niż cała Polska.

Na terenach poprzemysłowych i powojskowych przy dworcu głównym:



zejście do parkingu podziemnego:


Pobliski Hostel Celica, wybrany najlepszym hostelem Lonley Planet, znany z tego, że służył jako więzienie. Można wynajmować 2-osobowe cele (każda zaprojektowana przez innego artystę) lub spać w wieloosobowym dormitorium. Celica graniczy z kwartałem Metelkova skolonizowanym przez artystów i pseudoartystów. W nocy - gwarne miejsce rozrywki i obyczajowej rozwiązłości:


Po drugiej stronie torów:



Ciekawy parking wielopoziomowy:

 

·
Prokrastynator
Joined
·
1,199 Posts
Discussion Starter · #14 · (Edited)
14/Lublana współczesna II

Pawiolon - lapidarium rzymskiej Lublany (i Słowenii) przy muzeum historycznym






Nie wiem jak to jest że do lapidarium można wejśc z ulicy bez żadnej kontroli, a eksponaty są nie draśnięte. Może jakaś forma kontroli tam funkcjonuje, ale jeśli, to tak dyskretna, że nie dostrzegłem :)

A to znana nam już dzielnica Krakovo - "Dom XXS" - dom weekendowy ludzi mieszkających poza Lublaną i wpadających do niej tylko w dni wolne. Proj. Deklevic Gregoric Arhitekti:


Dwie ulice dalej apartemanty duetu Sagar Vuga.


Sadar i Vuga debiutowali w wielkim stylu wygrywając konkurs na siedzibę słoweńskiej Izby Gospodarczej w 1996. Była to ich pierwsza realizacja, która wyszła na przeciw zapotrzebowaniu na reprezentacyjny gmach publiczny, jakiego brakowało w stolicy nowego państwa. Budynek stał się ikoną młodej słoweńskiej architektury. Niestety moje zdjęcia mogą tego nie oddać, ale łatwo odnaleźć lepsze w necie:




Mam wrażenie, że kolejne realizacje Sadar Vuga nie były już tak udane jak Izba. Domek zwany "jaszczurką" a przez zlośliwych "łazienką" (od kafli na elewacji) jest jednak całkiem sympatyczny:



 

·
Prokrastynator
Joined
·
1,199 Posts
Discussion Starter · #15 · (Edited)
15/Lublana współczesna III

Poza Sadar-Vuga w Słowenii działa kilka młodych ambitnych pracowni, o których niedługo usłyszy świat. Ofis Arhitekti - zabudowa SOCJALNA w dzielnicy Poljane, budowana dzięki programom rządowym (2006). Już po moim wyjeździe przybyły w sąsiedztwie kolejne, jeszcze lepsze domy, zw. Tetris Apartments.





Widać Słoweńcy znaleźli sobie lepszą drogę do odreagowania post-totalitarnej czarości niż malowanie swoich bloków w kuriozalne zestawy kolorystyczne. My musimy dorosnąć do tego poziomu.

Elewacja akademików proj. pracowni Bevk-Perovic (2006). Poza niebanalną elewacją ten (ulubiony przez studentów architektury) akademik ma bardzo ciekawe podjeście do wewnętrznej przestrzeni publicznej. Niestety nie mam foty całości, bo mi drzewa zasadzone z okazji 80 urodzin Tity zasłaniały.




Fetysz każdego architeka - perforowana blacha nierdzewna.
 

·
Prokrastynator
Joined
·
1,199 Posts
Discussion Starter · #16 · (Edited)
16/Ściany Lublany

To jak się tu maluje po murach dopełnia w moich oczach obraz wyczilowanej Lublany. Malują tak jak budują - niezbyt wymagające ale miłe dla oka. Mało tu walki z systemem, jeszcze mniej tagów.









Koleś widoczny na schodach wyprowadzał swoją sforę na deskorolce: pieski ciągały go przez miasto czy - jak na zdjęciu - parki Tivoli.















 

·
Prokrastynator
Joined
·
1,199 Posts
Discussion Starter · #17 ·
17/Lublański śmietnik

Na koniec - wszystko co nie załapało sie do poprzednich postów:



Ozdoby świąteczno-noworoczne (szaleństwo, całe stare miasto obwieszone lampkami). Tu - lampiony na Kongresnim Trgu, dyndające ponad autobusami, w których nie kasuje się biletów tylko wrzuca żetony


Kasztany jadłem pierwszy raz w Słowenii. Zimą na ulicach miasta pojawiają się stragany, w których można kupić pieczone na miejscu. Słoweńcy przyrządzają z nich także świetne ciasto podobne do naszego makowca (z kasztanami zamiast maku :))


W Jugosławii Słoweńcy uchodzili za czyściochów. To ponoć wpływ wieków spędzonych pod austryjackim panowaniem.


a jednak znajdzie się czasem coś takiego - czego z kolei nie ma w Polsce. A jeśli wystąpi - to na chwilę, której długość jest funkcją ceny złomu:


Jest coś na rzeczy w takiej nazwie parkomatu


Taki ślad po pewnym Polaku znalazłem przypadkowo na jednym z cmentarzy. Ja na szczęście z Lublany wróciłem, żeby móc założyć ten wątek.


Nazwa słoweńskiego fast-fooda nie nastraja do konsumpcji, zresztą jego smak też nie bardzo.

Burek to rodzaj ciasta dostępnego w trzech konfiguracjach: pizza-burek, mięso-burek i ser-burek. Kierowany podświadomym lękiem spróbowałem opcji wegetariańskiej, która znudziła i zmęczyła mój zmysł smaku. Trzeba było zaryzykować mięsoburka.

I tym przypadkowym wyznaniem zakończę moją retrospektywną wędrówkę po Lublanie 2006/2007.
 

·
hipp-E
Joined
·
11,303 Posts
Świetna fotorelacja zupełnie nieznanego mi miasta, dobry komentarz i dużo interesujących informacji. :eek:kay: Bardzo miło się czyta i ogląda.
Trochę mi ta Ljubljana wygląda austriacko-szwajcarsko, jakoś nie bardzo słowiańsko. A to budownictwo socjalne chyba jeszcze lepsze od holenderskiego. ;) W każdym razie zdjęcie mogłoby kłamać, że było zrobione gdzieś w Holandii.
 

·
Prokrastynator
Joined
·
1,199 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Świetna fotorelacja zupełnie nieznanego mi miasta, dobry komentarz i dużo interesujących informacji. :eek:kay: Bardzo miło się czyta i ogląda.
Trochę mi ta Ljubljana wygląda austriacko-szwajcarsko, jakoś nie bardzo słowiańsko. A to budownictwo socjalne chyba jeszcze lepsze od holenderskiego. ;) W każdym razie zdjęcie mogłoby kłamać, że było zrobione gdzieś w Holandii.
Dzięki. Wygląda na to, że Słoweńcy uczą się od najlepszych, choć powoli działa to w drugą stronę, bo Bevk albo Perovic (ci od akademika) dawali wykłady w Berlage w Rotterdamie :)
 

·
extremely flammable
Joined
·
1,222 Posts
Rewelacyjna fotorelacja, jedna z najlepszych na tym forum! Obejrzałem każde zdjęcie i przeczytałem każdy podpis. Wielkie dzięki.

Coś jest w powiedzeniu, że Słowenia to jedyne słowiańskie państwo na zachodzie;)

Trochę żałuję, że na wizytę w Ljubljanie miałem tylko pół dnia. Pamiętam, że ominęła nas wizyta w Krakovie :)
 
1 - 20 of 48 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top