SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1607 Posts

·
Hammerite Order
Joined
·
5,860 Posts
Discussion Starter #1
Temat wątku jest prosty zabytki zrujnowane (ewentualnie zdewastowane) i przeznaczone do wyburzenia.
Na początek budynek łaźni, pralni i farbiarni rodziny Łabęckich, ul. Farbiarska 4. W latach 90 odzyskany przez prawowitych właścicieli którzy następnie sprzedali go i od tego czasu budynek niszczeje (m.in. przeszedł pożar). Trzeba dodać budynek przeznaczony do rozbiórki tylko nie ma na to kasy.

Poniżej przykład jak wspaniale właściciel zabezpieczył budynek przed dewastacją:

Ślady jeszcze nie rozkradzionego stylowego ogrodzenia:

Dodać trzeba obiekt znajduje się jakieś 5/10 min. od urzędu miasta Lublina i Starego Miasta.
 

·
Hammerite Order
Joined
·
5,860 Posts
Discussion Starter #2
Secesyjna kamienica na skrzyżowaniu Lubartowskiej i Unickiej. Wyznaczająca praktycznie koniec zabytkowej zabudowy na północy Lublina. Jak widać budynek nie jest w najlepszym stanie choć niemniej zawalenie mu nie grozi raczej wyburzenie przy okazji planowanego poszerzania Unickiej. Za szybko to się nie stanie bo trzeba by przenieść sporą liczbę mieszkańców niemniej przyszłość kamienica ma niepewną.
 

·
Hammerite Order
Joined
·
5,860 Posts
Discussion Starter #4
^^ Bardzo możliwe nie znam się aż tak dobrze na architekturze, tym bardzie że i tak kamienica straciła już wiele detali, balkony też już pewnie PRL-owskie.
Kolejny punkt kamienica przy Niecałej 3, z 1881 roku. Budynek mocno zniszczony, przeszedł już dwa podpalenia jak i pewnie wizyty wandali. Jego sytuacja jest dziwna, należy on do spółki "Kamienice Miasta" powołanej do remontów i nadzorowania zabytkowych kamienic. Jak dotąd ta spółeczka potrafiła jedynie wysiedlić mieszkańców obiektu ale zabezpieczyć go przed wandalami już nie potrafiła. Przez dwa lata nie potrafiła budynku sprzedać ani wynająć, aż do tego roku kiedy znalazł się chętny do kupna ale w ostatniej chwili miasto zmieniło zdanie i będzie chciało samo wyremontować obiekt. Pytanie czy budynek w końcu dotrwa remontu.
 

·
Hammerite Order
Joined
·
5,860 Posts
Discussion Starter #6
Dzięki Hubert.
Kolejny punkt kamienice na ul Fabrycznej:

Wszystkie trzy zaplanowane do wyburzenia albo przy poszerzaniu Fabrycznej albo przy rozbudowie galerii Gala (obie wersje pojawiały się w prasie). Trudno powiedzieć kiedy zostaną zburzone miasto ostatnio tnie wydatki i pewnie w 2010 nic z Fabryczną nie będą robić, co do rozbudowy Gali to o tym ostatnio cicho (sama galeria nie okazała się sukcesem). Kamienice nie są może za piękne ale warto o nich wspomnieć z przynajmniej dwóch powodów: po pierwsze ze względu na nie ciekawy los mieszkańców (budynki są w nie najlepszym stanie) no i po drugie sprawa Lubelskich starych dzielnic przemysłowych (często będą się przewijać w tym wątku) - brak remontów znajdujących się tam zabytków, brak ochrony ze strony konserwatora i brak planu zagospodarowania przestrzennego.
 

·
Czasy Wielkiej Depresji
Joined
·
3,340 Posts
Brakuje mi stwierdzenia, ze te kamienice są przede wszystkim świadectwem rozwoju tej części Lublina po wybudowaniu linii kolejowej i warto je z tego względu zachować:)
 

·
Moderator
Joined
·
13,640 Posts
Ten budynek masakrycznie wygląda od drugiej strony, jakby był po wojnie. Niestety jak byłem w Luxmedzie na poddaszu niedawno, to nie miałem aparatu, a chyba stamtąd jest najlepszy widok.
 

·
Hammerite Order
Joined
·
5,860 Posts
Discussion Starter #10
Ech nóż się otwiera widząc ten budynek:

Nie mam niestety żadnych lepszych zdjęć a szkoda bo to mimo stanu bardzo ładny i potężny budynek, wart ratowania z wielu powodów:
- po pierwsze to jeden z nielicznych tak dużych budynków fabrycznych które się ostały w Lublinie
-jest to kolejna ruina znajdująca się parę kroków od Starego Miasta
-renowacja Słodowni pozytywnie wpłynęła by na okolicę
Warto też wspomnieć że Słodownia była częścią znajdującego się nie opodal Browaru Perła, stworzonego przez rodzinę Vetterów (rycina ze strony portalu Moje Miasto Lublin, na górze widać omawiany budynek):
 

·
Hammerite Order
Joined
·
5,860 Posts
Discussion Starter #11 (Edited)
I kolejna ruina wymagająca ratowania, a praktycznie odbudowy. Znajdujący się w rejestrze zabytków pałacyk rodziny Węglińskich, przy al. Kraśnickich:Historia budynku jest podobna do wielu innych, za PRL były tam mieszkania (pewnie już wtedy był w takim sobie stanie), po 89 przejęli go prawowici właściciele, którzy nic z nim nie zrobili, później wiadomo pożar i wandale. Od 2004 roku obiekt jest w posiadaniu biznesmena który chciał obok pałacyku wybudować hotel/ centrum konferencyjne ale nie mógł się dogadać z WKZ, jedyne co zrobił to otoczył pałacyk i park ogrodzeniem (o 20 lat za późno).
Druga sprawa to znajdujący się parę kroków dalej spichlerz:Ten budynek należy już do sąsiedniej Parafii Kościoła Katolickiego, choć jak widać dużo lepiej na tym nie wyszedł.
 

·
Unregistered User
Joined
·
767 Posts
^^ Parafia od dawna stara się na pozwolnie wyburzenia budynku. Na jego miejscu chcą coś stawiać
 

·
Banned
Joined
·
10,752 Posts
^^ W Łodzi arcybiskup łódzki nakazał rozwalić 100 letni kościółek przy ul. Rzgowskiej, jeden z ostatnich budynków historycznych w okolicy Czerwonego Rynku. Pomimo sprzeciwu parafian i zakonu franciszkanów, do których ta parafia należy, abp. Ziółek wie najlepiej. Będą budować nowy kościół, WIĘKSZY i NOWOCZEŚNIEJSZY (mogę jeszcze pogrubić, żeby pokazać jak to podkreślano ;) ). Z tym, że ten stary był założony przez baptystów... a może właśnie o to chodziło?

Ech nóż się otwiera widząc ten budynek:
To jest przepiękne, szkoda, że nie robicie wycieczek w Lublinie po takich miejscach. Zadbajcie o to, bo szkoda tak fantastycznego zabytku.
 

·
Hammerite Order
Joined
·
5,860 Posts
Discussion Starter #15
Niestety Jakub miasto nie potrafi jakoś zdobywać unijnych pieniędzy na zabytki, a na Słodownie jak dotąd nie znalazł się chętny - trzeba by utopić dużo kasy w jego remont.
Kolejny punkt programu Kino Kosmos, powstałe w 1961 roku, swego czasu najnowocześniejszy taki obiekt w Lublinie. Co ciekawe w Szczecinie znajduje się dokładnie taki sam obiekt.Jak większość budynków tutaj jego historia jest dziwna. To kina i dwa inne przejęła od miasta (nie rozumiem na jakiej zasadzie gdyż nie zapłaciła ani grosza), warszawska Instytucja Filmowa MAX-FILM. Spółka należy do mazowieckiego samorządu, powołana została niby do promowania kultury. Max-FILM jak dotąd najlepiej potrafi zamykać kina (w Lublinie ma już tylko jedno działające, w Warszawie też parę zamknęli), co do Kosmosu zaplanowali rozbiórkę i wybudowanie Galerii/Multikina z tym że zabrakło kasy.
Teraz ciąg dalszy dziwnych zagrań (cytat z Gazety Wyborczej):
Od maja najemcą dawnego kina jest spółka Art Club, która prowadzi bardzo popularny klub Fashion. Chce w dawnym kinie urządzić Studenckie Centrum Kultury. Najpierw jednak budynek trzeba wyremontować i Art Club chciał przystąpić do prac jak najszybciej. Musiał w tym celu złożyć w urzędzie miasta zgłoszenie robót remontowych. Ku jego zaskoczeniu, ratusz na remont kina Kosmos się nie zgodził.

- Przyjęcie zgłoszenia spółki Art Club byłoby naruszeniem prawa, bo wcześniej, na wniosek właściciela budynku, wydaliśmy zgodę na jego rozbiórkę. Nie możemy wydać dwóch decyzji w sprawie tego samego obiektu, w dodatku sprzecznych ze sobą - tłumaczy Ewa Boguta, zastępca dyrektora wydziału architektury, budownictwa i urbanistyki urzędu miasta
Teraz nie wiadomo co będzie jak się klub wprowadzi będzie sporo czasu na ratowanie obiektu (umowa na 5 lat) jak nie to nie wiadomo (WKZ nic dotąd nie wskurał).
 

·
Hammerite Order
Joined
·
5,860 Posts
Discussion Starter #16
Kolejna część tym razem ul. Dolnej Panny Marii jako całość, bo i cała ulica z większością budynków wymaga pilnych remontów. Zaczynami od wieży ciśnień, pozostałość po XV wiecznej sieci wodociągów. Wstyd że tak stary budynek, świadectwo że te 500 lat temu Lublin już był dobrze rozwiniętym miastem, jest w takim stanie. Częściowo zburzony, przerobiony na mieszkanie z "gustowną" przybudówką i to niecałe 5 min od Urzędu Miasta i centrum


 

·
Człowiek Wschodu:-)
Joined
·
5,608 Posts
Kolejny punkt programu Kino Kosmos, powstałe w 1961 roku, swego czasu najnowocześniejszy taki obiekt w Lublinie. Co ciekawe w Szczecinie znajduje się dokładnie taki sam obiekt.
A ściślej w Słupsku. Kino "Kosmos" w Szczecinie wygląda inaczej.
 

·
Hammerite Order
Joined
·
5,860 Posts
Discussion Starter #19
Pewnie masz rację, dość dawno o tym czytałem i zapomniałem, albo gdzieś w gazecie przekręcili. Wracając do tematu, Dolnej Panny Marii:

Bałbym się mieszkać w takich warunkach, dla przypomnienia niecałe 5 min od zadbanego centrum miasta i taka różnica.
 

·
Registered
Joined
·
760 Posts
^^ fatalnie to wyglada, prawde mowiac gorzej nawet niz niektore zaulki na pradze, z kamiennicami nie ruszanymi od wojny. wielka szkoda, bo zawsze lublilem ta ulice. nie znam sie ale to wyzej to chyba juz tylko do wyburzenia?

pozdr.
 
1 - 20 of 1607 Posts
Top