SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 2447 Posts

·
Registered
Joined
·
858 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Gazeta Wyborcza:
Inwestycja na górkach czechowskich
Sylwia Szewc 12-04-2005 , ostatnia aktualizacja 12-04-2005 00:08

Przedstawiciele spółki Echo Investment forsują nowy pomysł na zagospodarowanie górek czechowskich. W poniedziałek podczas spotkania z radnymi zaproponowali zmniejszenie terenu, jaki zajmie centrum handlowe, i zmiany w komunikacji

Awantura o górki czechowskie trwa od czterech lat. Kielecka spółka Echo Investment ma 113 hektarów gruntów po byłym poligonie. Chce tam urządzić park m.in. z rezerwatem przyrody, kortami, ścieżkami rowerowymi. Na ośmiu hektarach miało powstać centrum handlowo-rozrywkowe i hipermarket. Ale na budowę tego ostatniego nie zgodzili się radni, bo plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje takich obiektów na tym terenie. Spółka wiedziała o tym, kupując ziemię, ale rozpoczęła lobbing. Wczoraj przedstawiciele firmy po raz kolejny spotkali się radnymi z Komisji Rozwoju Miasta. Zaprezentowali im nową koncepcję związaną z inwestycją na Czechowie. Zakłada ona zmniejszenie obszaru pod budowę centrum z 8 do 6 hektarów, tak, by obiekt nie blokował naturalnego przepływu powietrza i nie wychodził poza teren przeznaczony do zabudowy. Ale centrum urośnie - zamiast dwóch kondygnacji, budynek będzie mieć trzy. W podziemiach zaplanowano parking, a pozostałe poziomy zapełnią dwa duże sklepy, galerie mniejszych i multikino.

Spółka zaproponowała także przebudowę okolic skrzyżowania al. Solidarności, Sikorskiego i ul. Wyrwasa - chce m.in. dobudować trzeci pas ruchu na al. Solidarności i Sikorskiego.

Radny Jacek Gallant (SdPl) dociekał, jakie korzyści będzie mieć miasto z inwestycji.

Krzysztof Kwapisz, prokurent Echo Investment, zadeklarował, że firma będzie partycypować w tej przebudowie, a Krzysztof Giemza, dyrektor biura architektonicznego spółki dodał, że jeśli będzie taka potrzeba, to wybudują ekran dźwiękowy przy ul. Sikorskiego.

Zapytana przez radnych o opinię Elżbieta Mącik, zastępca dyrektora Wydziału Strategii i Rozwoju Urzędu Miasta podkreśliła, że to rozwiązanie zmierza w dobrym kierunku, ale wielkość powierzchni handlowej przekracza 2 tys. mkw. czyli jest to dalej powierzchnia hipermarketu, którego obecnie nie można wybudować na górkach.

Urzędnicy kończą prace nad planem zagospodarowania przestrzennego Lublina, ale, jak podkreśliła dyrektor Mącik, radni mogą tak zmienić studium, na podstawie którego powstaje plan, by dopuścić budowę na górkach hipermarketu.

Jacek Gallant pytał obecnego na spotkaniu zastępcę prezydenta Janusza Mazurka o stanowisko prezydenta Andrzeja Pruszkowskiego, co do nowej koncepcji Echa. Jednak prezydent Mazurek odpowiadał wymijająco: - Nie jest istotne, czy jest za czy przeciw, bo tego nie rozstrzygnie jedna osoba, tylko gremium.

Gallant zaproponował więc, by wstrzymać się z opinią nad nową koncepcją spółki do czasu przedstawienia radnym stanowiska Pruszkowskiego. Mazurek odparł jednak, że takiego stanowiska nie będzie.

Radni skomentowali to, że prezydent chce od nich opinii, a nie ma swojej.

Po zażartej dyskusji komisja przyjęła wniosek, w którym opowiada się za realizacją pomysłu spółki, jeśli spełni ona warunki przedstawione przez władze miasta. Być może będzie to finansowa gwarancja pełnego zrealizowania inwestycji i ustalenie kar za niewywiązanie się z umowy.

Teraz władze Ratusza muszą przedstawić spółce swoje warunki, które będą podstawą do dalszych negocjacji.

Dziennik Wschodni:
Zielone światło dla Echa
Przełomowa decyzja w sprawie wielkiej inwestycji Echo Investment w Lublinie

Wczoraj lubelscy radni zgodzili się na inwestycję na górkach czechowskich. Postawili jednak warunek – muszą być zrealizowane warunki postawione przez miasto. Jakie? Tego nikt nie wie.

Na oczach gości radni kłócili się, obrażali, a przedstawiciel prezydenta Andrzeja Pruszkowskiego nie umiał powiedzieć, czy prezydent jest za budową hipermarketu czy przeciw.
Przedstawiciele kieleckiej spółki Echo Investment pokazali radnym z Komisji Rozwoju Rady Miasta nowy projekt inwestycji. Potwierdziły się wczorajsze informacje Dziennika. Firma nadal chce postawić obok parku hipermarket. Mimo że zabrania tego projekt planu zagospodarowania terenu. Centrum handlowo-rozrywkowe (z dwoma sklepami wielkopowierzchniowymi) ma zająć mniejszy teren, a w zamian zostanie powiększone do czterech kondygnacji. Dodatkowo Echo przedstawiło pomysł na przebudowę okolicznego układu komunikacyjnego, m.in. dodatkowy pas ruchu zyskają al. Solidarności i al. Sikorskiego.
Nic nie zapowiadało zaskakującej decyzji radnych. Od kilku lat władze miasta sprzeciwiają się, żeby Echo postawiło na górkach hipermarket, bo teren zarezerwowany jest na zieleń. Wczoraj długo dopytywali się m.in. o gwarancje, jakie spółka da miastu na to, że centrum handlowo-rozrywkowe i park będą budowane jednocześnie, czy firma dołoży się do przebudowy ulic i czy postawi przy Sikorskiego ekran dźwiękoszczelny. – Jesteśmy w stanie dać wszelkie gwarancje – zapewniał przedstawiciel Echo Investment Krzysztof Kwapisz.
Komisja zgodziła się zaakceptować realizację koncepcji Echa. Ale pod warunkiem, że zostaną spełnione warunki miasta. Taki wniosek złożył Jan Gąbka. A jakie warunki ma miasto? Nie wiadomo. – Czy prezydent Andrzej Pruszkowski jest za budową hipermarketu na górkach? – dopytywał się Jacek Gallant. – To nieistotne, bo to decyzja gremialna, proszę o to pytać prezydenta – odparł zastępca prezydenta Janusz Mazurek.
Potem radni popisywali się ciętymi językami. Najpierw po docinkach Jacka Sobczaka (związany z PO) wyszedł obrażony Zbigniew Wojciechowski (Prawo i Rodzina). Później kłócili się Jacek Gallant (SdPl) z Janem Gąbką (SLD–UP). Wszystko na oczach gości z Kielc, mieszkańców Lublina i dziennikarzy.
Co dalej? Po zgodzie komisji prezydent i jego urzędnicy będą mogli ustalić warunki umowy z Echo Investment. Żeby na górkach stanął hipermarket potrzebna jest zgoda Rady Miasta najpierw na zmianę studium zagospodarowania przestrzennegom, a później szczegółowego planu zagospodarowania.

Echo w Lublinie
2000 – Echo kupuje od Agencji Mienia Wojskowego 113 hektarów na górkach czechowskich za 12,2 mln zł. To bardzo atrakcyjna cena, bo grunt przeznaczony jest pod tereny rekreacyjne
2001 – miasto nie godzi się, żeby na górkach stanęły domki jednorodzinne oraz kompleks handlowo-usługowy
2002 – Echo rezygnuje z domków, proponuje władzom Lublina park i centrum handlowe. Negocjacje kończą się fiaskiem.
2004
luty – radni z komisji rozwoju nie wyrażają zgody na to, żeby w projekcie planu zagospodarowania przestrzennego znalazł się zapis umożliwiający budowę centrum handlowo-rozrywkowego
lipiec – wybucha tzw. afera korupcyjna w Ratuszu. W efekcie Mariusz Deckert, dyrektor kancelarii prezydenta Lublina i członek PiS jest oskarżony o złożenie korupcyjnej propozycji prawicowemu działaczowi, który miał przekonać radnych LPR, żeby głosowali korzystnie dla inwestycji Echo Investment. opr. (rp)


Rafał Panas
11. Kwietnia 2005 22:54
 

·
Registered
Joined
·
858 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Kurier Lubelski

KOMISJA RADY ZA BUDOWĄ NA GÓRKACH CZECHOWSKICH

Firma Echo Investment z Kielc, która od lat zabiega o budowę na górkach czechowskich w Lublinie centrum usługowo-handlowo-rekreacyjnego, pomału dochodzi swego celu. Wczoraj Komisja Rozwoju Rady Miasta zdecydowała, że jest skłonna zaakceptować budowę, jeżeli oferta Echo będzie korzystna dla miasta.

Przedstawiciele Echo zabiegali o spotkanie z komisją, ponieważ przygotowali znaczną modernizację projektu inwestycji, którą już raz odrzucił lubelski samorząd.
– Co macie nowego – spytał radny Roman Szot, szef komisji.
Krzysztof Kwapisz, dyrektor Echo mówił, że jego firma wyszła naprzeciw oczekiwaniom samorządu i mieszkańców Lublina. Pomniejszono centrum handlowo-usługowe. Zmianie uległy też połączenia drogowe z centrum oraz ze skrzyżowaniem ulic Solidarności, Północnej i Wyrwasa.
Krzysztof Giemza, który w Echo zajmuje się między innymi architekturą, mówił, że centrum z ośmiu hektarów skurczy się do sześciu.
– Przybędzie dodatkowa kondygnacja budynku. W środku oprócz sklepów wielkokubaturowych swoje miejsce znajdą galerie handlowe, lodowisko sztuczne, restauracje i multikino z siedmioma ekranami.
Zmiana w komunikacji dotyczyłaby budowy nowych rond oraz dodatkowego pasa ruchu. Za budowę dróg zapłaci Echo.
Radni zasypali przedstawicieli Echo gradem pytań. Czy warunki miasta są spełnione?
Elżbieta Mącik, zastępca dyr. w Wydziale Strategii i Rozwoju UM, podkreśliła, że Echo poszło naprzód. – Większość naszych zastrzeżeń została uwzględniona – mówi.
Radny Dariusz Piątek pytał, czy z Echo nie będzie tak, jak z innymi marketami, których szefowie tylko dużo obiecywali.
– Wychodzimy z propozycją równoległego pozwolenia na budowę wszystkich obiektów, żeby nie posądzano nas, że wybudujemy tylko część – odpierał Krzysztof Kwapisz.
Kwapisz zgadzał się na wiele ustępstw na rzecz miasta. Mówił m.in. o gwarancjach bankowych, prezentach na rzecz Lublina, a przede wszystkim o zagospodarowaniu ponad 99 hektarów parku górki czechowskie, które pozostaną poza obiektami usługowo-handlowymi i również należą do Echo.
– Jesteśmy otwarci na dalekie kompromisy – podsumował.
Radni złożyli trzy wnioski. Zbigniew Wojciechowski chciał, żeby dzisiaj nie podejmować decyzji w tej sprawie. Wniosek upadł. Jacek Gallant wnioskował, żeby poczekać na opinię prezydenta w sprawie hipermarketu. Wniosek upadł. Natomiast radny Jan Gąbka zasugerował, żeby przegłosować tekst, że komisja jest za projektem Echo Investment po spełnieniu warunków stawianych przez miasto. Ten wniosek został przyjęty (4 za, 2 przeciw, dwa głosy wstrzymujące się).
W rękach prezydenta pozostawiono szczegółowe negocjacje z Echo i uzgodnienia projektu oraz jego obwarowania prawne w taki sposób, żeby był korzystny dla miasta.

Tomasz Walaszczyk
 

·
Registered
Joined
·
21 Posts
maciekwr said:
Lublinianie, moze nie bedziemy w koncu musieli juz jezdzic masowo do Warszawy... :-D
Hehe, masowo niekoniecznie, ale indywidualnie kazdy znajdzie wiele potrzeb i checi zeby pojechac do Wawy (poza wydawaniem wielkiej gotowki zarobionej w Lublinie!?)...chociazby tez aby podziwiac architektutre XXI w...i caly ten zgielk i chaos wielkiej metropolii ;)

Co do Echo Investment majac na uwadze wglad na mape ich poprzednich inwestycji na terenie naszego kraju www.echo.com.pl jak widac nie posiadaja oni duzo doswiadczenia w budowaniu tzw. 'prawdziwych malli'...pierwszym udanym (raczej?) obiektem tego typu jest Centrum Handlowo-Rozrywkowe Galaxy w Szczecinie i moze mniej obiekt w Kielcach chociaz juz o wiele lepiej sie prezentuje niz reszta ich zwyklych galerii handlowych (plus hipermarket budowlany Nomi, Hypernova i duzy plac parkingowy przed budynkiem)...Takze radni Lublina (mimo innych nieudolnych decyzji badz ich braku) mieli chyba? jakis powod aby wymusic na Echo Investment troche inny pomysl niz tylko kolejny hipermarket...teraz wydaje sie, ze propozycje Echo sa coraz bardziej adekwatne i zgodne z oczekiwaniami: kilku pietrowa galeria 'typu mall' z parkingiem podziemnym plus multiplex otoczona rekreacyjnym 100h parkiem przy duzym osiedlu mieszkaniowym (Czechow) i drodze tranzytowej...bylaby napewno sukcesem w miescie pozbawionym tego typu inwestycji!? :)
 

·
Registered
Joined
·
858 Posts
Discussion Starter · #7 ·


Z CZEGO WRAZ Z LUBLINIANAMI ROZLICZYMY KIELECKĄ SPÓŁKĘ

W poniedziałek zapaliło się zielone światło dla inwestycji kieleckiej spółki Echo Investment na górkach czechowskich. Powstanie tam park i centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe. Dyrekcja i prezesi firmy dwoją się i troją w składaniu obietnic. Wielu lublinian nie we wszystko wierzy.

Echo wykupiło od wojska tereny poligonu. Według koncepcji zagospodarowania przestrzennego miał być tam park. Echo wystąpiło do samorządu o zgodę na budowę sklepów i centrum handlowego. Gmina zdecydowanie odmówiła. Spory trwają cztery lata. Echo podbija stawkę i deklaruje, co zrobi na górkach czechowskich oraz na rzecz miasta, jeśli samorząd da zgodę na budowę.
Kilka przykładów z wcześniejszych inwestycji handlowych w Lublinie daje powody do podejrzeń, że deklaracje mogą nie zostać wypełnione. Radni z Komisji Rozwoju Rady Miasta, którzy w poniedziałek wysłuchali propozycji przedstawicieli Echa, często podnosili ten wątek. Co więc obiecuje Echo?
Z liczącego 107 hektarów terenu 8 zostanie przeznaczonych na działalność komercyjną. W budynkach, które powstaną u zbiegu ulic Poligonowej i Wyrwasa, oprócz sklepów i galerii powstać mają także: sztuczne lodowisko, siedmioekranowe kino, restauracje, klub fitness, kręgielnia.
Do kompleksu prowadzić będzie sieć dróg z rondami wybudowanymi na koszt Echo. Ponadto firma partycypować ma w modernizacji skrzyżowania ulic Wyrwasa i al. Solidarności. Obiecała również grant pieniężny na rzecz miasta (padła kwota 7 milionów złotych).
Pozostałe 99 hektarów zająć ma park, który będzie dostępny dla wszystkich. W nim – według materiałów Echa – powstanie profesjonalny tor dla rowerów klasy bmx, zwykłe ścieżki rowerowe, amfiteatr. Przez tereny górek czechowskich wytyczone zostaną ścieżki spacerowe oraz tereny do organizowania pikników. Projektanci przewidzieli także rezerwat roślinności, w którym można będzie podziwiać szereg rzadkich okazów. Plan zakłada nasadzenia tysięcy drzew, krzewów itp.
Całość inwestycji pochłonąć ma 280 milionów złotych i dać setki miejsc pracy. Mówi się również o kortach tenisowych i kampusie uniwersyteckim (te informacje padały z ust szefów Echo).
Teraz kielecka firma, największy polski developer, ma negocjować z prezydentem miasta szczegółowe warunki inwestycji. Będziemy uważnie śledzić postęp rozmów, których efektem musi być przyjęcie jak najkorzystniejszych rozwiązań dla miasta. W tym roku Echo wycofało ze swojego budżetu kilkadziesiąt milionów złotych, które miały być przeznaczone na Lublin i przeniosło je do Łomży. Czy jest szansa, aby w przyszłym roku i u nas ruszyły roboty?

Tomasz Walaszczyk
 

·
Registered
Joined
·
7,811 Posts
BEZ SZANS NA KOMPROMIS? MIĘDZY WŁADZAMI MIASTA A INWESTOREM PANUJE GŁUCHA CISZA

Po raz drugi radni zobowiązali prezydenta Lublina do podjęcia rozmów z kielecką firmą Echo Investment w sprawie budowy kompleksu handlowo-rozrywkowego na górkach czechowskich. Przez dwa miesiące prezydent nie zrobił nic, aby doszło do negocjacji, bo jak twierdzi, nie wie o czym rozmawiać.

W połowie kwietnia radni z komisji rozwoju dali polityczne „zielone światło” dla inwestycji na górkach czechowskich. Zobowiązali prezydenta do rozpoczęcia rozmów z inwestorem. Przez dwa miesiące prezydent nie zrobił nic, aby do takich rozmów doszło.

– Nie wiemy o czym mamy rozmawiać – tłumaczy się Janusz Mazurek, zastępca prezydenta Lublina. I zaraz wylicza wątpliwości: – Jakie mamy postawić warunki? Co z kluczową dla inwestora kwestią, jaką jest powstanie hipermarketu? Czy stanowisko radnych w sprawie sklepów wielkopowierzchniowych uległo zmianie?
Radni z komisji rozwoju, do których prezydent Mazurek zwrócił się o „doprecyzowanie warunków negocjacji” twierdzą, że ich stanowisko w sprawie hipermarketu nie uległo zmianie.
– Ale w oparciu o to stanowisko nie ma sensu negocjować, bo wszystko już zostało powiedziane – twierdzi Stanisław Podgórski, radny LPR.

Echo na 113 ha gruntów po byłym poligonie chce urządzić park ogólnomiejski oraz postawić centrum handlowo-rozrywkowe z hipermarketem. Kością niezgody jest właśnie hipermarket, którego budowy nie dopuszcza studium zagospodarowania terenu.
– Prezydent jako gospodarz musi rozstrzygnąć co jest bardziej korzystne i przyniesie więcej dobra: trwanie przy obecnym studium, które nie dopuszcza powstania hipermarketu czy może zgoda na istotną zmianę przestrzeni publicznej, jaką niesie ze sobą ewentualna inwestycja – mówi Jacek Sobczak (PO).
Wstępne warunki jakie powinien stawiać prezydent zdecydował się wyliczyć radny Jan Gąbka (SLD-UP): – Jednoczesna realizacja i uruchomienie parku oraz centrum, przebudowa na koszt inwestora skrzyżowania Wyrwasa, Północna, Solidarności, nawet z budową wiaduktu nad al. Solidarności oraz bonus dla miasta, np. przebudowa placu Litewskiego.
– A może inwestor jest skłonny do zrezygnowania z hipermarketu i zastąpienia go inną komercyjną realizacją, np. parkiem wodnym? – sugeruje Zbigniew Wojciechowski, radny (PiR).

Na rezygnację Echa z hipermarketu nie ma co liczyć. – To integralna część kompleksu. O wszystkim innym chcemy rozmawiać – mówi Krzysztof Kwapisz, prezes Echo Investment. – Co oferujemy? Przede wszystkim parki i kompleks sportowy dla mieszkańców. 30-50 mln zł gwarancji bankowych, że jednocześnie zrealizujemy wszystkie części inwestycji. Przebudowę dróg dojazdowych. Co jeszcze? To kwestia negocjacji, ale musi do nich dojść, a na razie prezydent takich rozmów unika.

Artur Jurkowski
 

·
Michal
Joined
·
235 Posts
w sumie jak to coś nie powstanie, to nie ma czego żałować
ani nie jest to specjalnie ładne, ani nie ma tutaj żadnych projektów dotyczących zagospodarowania górek czechowskich
zwykła buda, tylko, że duża...jezeli już naprawdę mają taki zajebisty teren to ja bym chciał tam widzieć następujące pojekty:
tereny jeździeckie dla koni
jakis stok dla nart, tory saneczkowe, do biegówek....(wśród wąwozów)
aquapark
trochę zwykłych zadbanych terenów zielonych z chodnikami, przyciętą trawą, itp
i ten poprzedni projekt chyba lepiej tam pasował
 

·
Registered
Joined
·
7,811 Posts
aaaaaa1 said:
w sumie jak to coś nie powstanie, to nie ma czego żałować
ani nie jest to specjalnie ładne, ani nie ma tutaj żadnych projektów dotyczących zagospodarowania górek czechowskich
zwykła buda, tylko, że duża...jezeli już naprawdę mają taki zajebisty teren to ja bym chciał tam widzieć następujące pojekty:
tereny jeździeckie dla koni
jakis stok dla nart, tory saneczkowe, do biegówek....(wśród wąwozów)
aquapark
trochę zwykłych zadbanych terenów zielonych z chodnikami, przyciętą trawą, itp
i ten poprzedni projekt chyba lepiej tam pasował

A świstak, siedział i zawijał te sreberka.

Może za 100 lat
 

·
Michal
Joined
·
235 Posts
SIMSI said:
A świstak, siedział i zawijał te sreberka.

Może za 100 lat
nie zgadzam się, jezeli nie tu to gdzie?
w Lublinie chyba nie ma lepszego terenu do tego żeby go zajebiście zagospodarować, obok przecież jest jedna wielka blokowa pustynia 60 tys mieszkańców i wieje nudą, oprócz kilku barów to tam zupełnie nic nie ma jak na totalnym zadupiu
zabudować takie tereny zielone blaszanymi halami to najlepszy pomysł aby przyczynić się do upadku tej dzielnicy...bo jedynym miejscem gdzie się można przejśc w lecie wsród zieleni jest własnie poligon]
wydaje mi się, że jeżeli z takimi koncepcjami będa pierwsi i pierwsi to zrobią to mają wszelkie możliwości aby to się opłaciło
bez przesady wybieg, dróżki dla koni
chodniki, ścieżki stawy,
trasy rowerowe, narciarskie
zieleń
ktos kto o to dba
to nie są takie gigantyczne pieniądze
w przypadku aquaparku, rzeczywiście mozna mieć wątpliwości, chociażby ze względu na klimat
ale w lecie w tym mieście wszystkie basen są pozamykane i nie ma gdzie popływać, więc być moze to jest właśnie błogosławieństwo dla tego typu inwestycji
oczywiście nie wierzę w to , że znajdzie się jakiś bogaty wujek i w to zainwestuje bez chęci osiągnięcia zysków,
ale pamiętajmy o tym, że echo najpierw chciało postawić tam osiedle domków, potem dopiero była koncepcja centrum handlowego
sadząć po ich poprzednich inwestycjach i osobie Sołowowa dobrze muszą wiedzieć czego chcą...tern mają..umoczyli trochę kasy...ale jeżeli dobrze pomyslą to te 117 ha mogą przerobić w niezłą maszynkę
a my możemy w tej chwili tylko żądać, jesteśmy w uprzywilejowanej pozycji i trzeba to wykorzystać
bo nie wierzę w to , że przy takiej zajebistej lokalizacji można umoczyć kasę nawet jeżeli się trochę dopłaci do infrastruktury
 

·
PS3 & PSP Fan
Joined
·
282 Posts


Rozmowy z Echem

O GÓRKACH CZECHOWSKICH

Władze miasta będą rozmawiały z Echo Investment o zagospodarowaniu górek czechowskich. Spotkanie odbędzie się w najbliższą środę.

Nic jednak nie wskazuje, że rozmowy spowodują przełom w sprawie inwestycji proponowanej przez kielecką firmę na poligonie. Powód?
– Podtrzymujemy warunek, że częścią planowanej inwestycji nie może być hipermarket – mówi Janusz Mazurek, zastępca prezydenta Lublina, który w imieniu prezydenta Andrzeja Pruszkowskiego będzie prowadził rozmowy.
Tymczasem Echo zapowiedziało, że z hipermarketu nie zamierza zrezygnować. Zdaniem Krzysztofa Kwapisza, prokurenta kieleckiej firmy, tylko jego wybudowanie daje gwarancje zwrotu poniesionych przez inwestora nakładów.
Na górkach czechowskich Echo Investment chce urządzić park ogólnomiejski oraz postawić centrum handlowo-rozrywkowe z hipermarketem. Koszt inwestycji jest szacowany na 280 mln zł. Bój idzie o hipermarket, którego budowy nie dopuszcza studium zagospodarowania terenu.
Prezydenta do rozmów z inwestorem zobowiązała Komisja Rozwoju, Urbanistyki i Ochrony Środowiska Rady Miasta Lublin. JAXA

>Ja mam nadzieję, że wreszcie coś z tego wyniknie. Pozdrawiam
 

·
PS3 & PSP Fan
Joined
·
282 Posts


Górki mają pod górkę
Atrakcyjny teren czeka na rozstrzygnięcie sporu właściciela z miastem

Górki czechowskie od lat leżą odłogiem – zaśmiecone, zarośnięte, niebezpieczne. Właściciel, kielecka spółka Echo Investment, nie może dogadać się z władzami miasta. Poszło o planowaną budowę hipermarketu. Za tydzień kolejna runda rozmów miasto – właściciel gruntu.

– Mieszkańcy czekają na zagospodarowanie górek czechowskich. To piękny teren. Widziałabym tam kompleks sportowy z polem golfowym.
W naszej dzielnicy po prostu brakuje obiektów rekreacyjnych – mówi Teresa Pasek, mieszkanka Czechowa.
Pole golfowe nie, ale korty i ścieżki rowerowe mają szansę na dawnym poligonie powstać. Tylko nie wiadomo kiedy.
Echo Investment ma na dawnym poligonie 113 hektarów terenu. Chce wydać ok. 280 mln złotych, by zrobić na ugorze ogólnodostępny park. I to się władzom miasta podoba. Ale, żeby zarobić na inwestycji, firma planuje postawić centrum handlowo-rozrywkowe. I tu jest pies pogrzebany. Teraz trwa wymiana pism między firmą a Ratuszem.
– Jesteśmy gotowi prowadzić rozmowy. Już w środę w tym celu się spotykamy. Ale nie możemy zgodzić się na budowę wielkiego sklepu – mówi Janusz Mazurek, zastępca prezydenta Lublina.
Echo kupiło nieruchomość tanio, bo teren przeznaczony jest w planie zagospodarowania pod zieleń i rekreację, a nie wielki sklep. Firma tłumaczy, że cenę wyrówna tworząc park. Na razie nie przekonała ani prezydenta, ani radnych.
Ale Echo ma szanse przeforsować budowę hipermarketu. Wszystko zależy od tego, co zaoferuje miastu. Być może jeszcze w tym roku radni będą głosowali zmiany do dokumentów planistycznych dla Lublina. Jeśli zgodzą się zapisać wielki sklep w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego inwestycja będzie możliwa.

Rafał Panas
 

·
Jestem z Miasta...
Joined
·
3,960 Posts
Dalej to samo! Tu sie moze cos zmieni jak przyjdzie nowa wladza...o ile bedzie nowa...Zycze tej inwestycji jak najlepiej ale obawiam sie, ze jesli wogole dojdzie do skutku to dluuuuugo sobie na nia poczekamy. Poki co zobaczymy co bedzie dalej z Plaza/klepiere
 

·
PS3 & PSP Fan
Joined
·
282 Posts
Poczekamy- zobaczymy, może teraz coś się ruszy w sprawie tego centrum. Plany są obiecujące, ale możliwe do zrealizowania dlatego czekam na dalsze informacje. Pozdrawiam.
 

·
PS3 & PSP Fan
Joined
·
282 Posts
Tmte tereny są idealne pod tego typu inwestycje, a należy paniętać o tym, że oprócz hipermarketów znajdą się tam tereny "zielone" i rekreacyjne. Może to wreszcie przemówi za budową centrum.
 

·
Registered
Joined
·
933 Posts
Należy wszakże mieć na uwadze to, że w planach zagospodarowania tych terenów nie było mowy o sklepie wielkopowierzchniowym a o przeznaczeniu na rekreację i rozrywkę. Dlatego Echo tak tanio te tereny kupiło.
 
1 - 20 of 2447 Posts
Top