SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1155 Posts

·
Registered
Joined
·
12,089 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Hotele w miastach są świetnym barometrem ich atrakcyjności turystycznej, biznesowej i kulturalnej. Jak na tym tle wypada Lublin? Patrząc perspektywiczne (otwarcie w niedługim czasie Lubelskiego Centrum Konferencyjnego, Centrum Spotkania Kultur, Basenu Olimpijskiego i uruchomienie nowych połączeń lotniczych) jeszcze sporo zmian przed nami :)

Operując na danych GUSowskich z 2013 i 2014 zestawiłem bazę hotelową i jej wykorzystanie w miastach wojewódzkich:GUS 2014

GUS 2013


Jak widać już w 2013 roku Lublin wypadał całkiem nieźle na tle miast podobnej wielkości pod względem liczby nocujących w hotelach turystów (krajowych jak i zagranicznych), wynajętych pokoi i udzielonych noclegów. Słabo natomiast wyglądała liczba obiektów i dostępnych miejsc noclegowych. Oczywiście zestawienie GUS pokazuje pewien wycinek rzeczywistości, bo nie wiemy ile dokładnie osób spało w hostelach, na prywatnych kwaterach, pensjonatach czy akademikach (wynajmowanych w wakacje jako miejsca noclegowe). Wiemy natomiast ile w tej branży dzieli nas od wydawałoby się niewiele większego Szczecina, o Warszawie, Krakowie, Trójmieście i innych topowych destynacjach nie wspominając. Jest tu jednak pole do popisu i miejsce dla kilku większych i mniejszych inwestycji hotelowych w Lublinie. Od zestawienia GUSu z 2013 wkrótce miną dwa lata i
od tego czasu w Lublinie doszły::

***** Hotel Alter 13 pokoi, 40 miejsc noclegowych

**** Hotel Ilan 40 pokoi, 98 miejsc noclegowych

*** Hotel Luxor 44 pokoje 100 miejsc noclegowych

*** Hotel Forum 30 pokoi 50 miejsc noclegowych

*** Hotel Rezydencja Cleopatra 10 pokoi, 20 miejsc noclegowych

*** Hotel Royal Botanic 58 pokoi, 110 miejsc noclegowych

*** Hotel Piano 39 pokoi, 70 miejsc noclegowych

W budowie (stan na 23.05.2015) znajdują się :

*** Hotel Wieniawski 49 pokoi, 88 miejsc noclegowych

________________________________________________________________________________________________________________________________________

Łącznie: + 8 obiektów, +283 pokoje i +576 miejsc noclegowych


GUS dla Lublina nie liczy hoteli w nawet wąsko pojętej aglomeracji miasta (Świdnik i promień do 10 kilometrów od granic miasta) a tu mamy np.

**** Hotel Korona z 61 pokojami i 170 miejscami noclegowymi w Zemborzycach Tereszyńskich czy

*** Dwór Choiny w Kazimierzówce 10 pokoi, 30 miejsc noclegowych


Zapraszam do dyskusji, wrzucania informacji, zdjęć i filmów o istniejących i nowych inwestycjach hotelowych w Lublinie i jego najbliższych okolicach, a także zmianach dotyczących tej branży w mieście.
 

·
Registered
Joined
·
12,089 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Dwa hotele Mercure sprzedane lubelskim przedsiębiorcomDwa markowe hotele Mercure w Lublinie i Zamościu zmieniają właściciela. Firma Orbis sprzedaje je trzem znanym lubelskim przedsiębiorcom za prawie 26,5 mln zł. Mają oni kontynuować działalność hotelarską


Obie strony podpisały właśnie przedwstępną umowę sprzedaży. Dotyczy ona hoteli Mercure przy Al. Racławickich 12 w Lublinie oraz na zamojskim Starym Mieście.

Hotele trafią do spółki DWP, powołanej przez trzech lubelskich przedsiębiorców: Wojciecha Dziobę, szefa TBV, jednej z największych firm deweloperskich w Lublinie, Dariusza Piątka, byłego radnego PO i znanego motocrossowa, uczestnika rajdu Paryż-Dakar oraz Cezarego Wielgusa.

Zgodnie z umową spółka DWP przed podpisaniem umowy przedwstępnej zapłaciła Orbisowi 20 proc. ceny całkowitej, czyli około 5,3 mln zł. Pozostała kwota, ponad 21 mln zł, zostanie przekazana przy podpisaniu ostatecznej umowy sprzedaży.

Udziałowcy DWP znani są głównie z działalności deweloperskiej. Nie oznacza to jednak, że w hotelach powstaną mieszkania czy pokoje dla studentów. Oba hotele mają działać pod dotychczasową marką Mercure w oparciu o umowy franczyzowe.

– Wierzymy w rozwój branży hotelarskiej w Lublinie i Zamościu – mówi Wojciech Dzioba, prezes DWP. – Wielkim atutem obu obiektów jest oczywiście lokalizacja. Ta w Lublinie niedługo będzie jeszcze bardziej atrakcyjna. Zbliżające się otwarcie pobliskiego Centrum Spotkania Kultur z pewnością przyciągnie do miasta wielu gości.

Przedstawiciele DWP nie zdradzają, czy wprowadzą jakieś większe zmiany w działaniu hoteli. – Analizujemy sytuację – kwituje Dzioba.

Ze wstępnych deklaracji wynika, że hotel Mercure przy Al. Racławickich może przejść niewielki remont. To jednak w najlepszym razie kwestia miesięcy. Sprzedaż hoteli musi jeszcze zatwierdzić Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy „Orbis” SA. Podpisanie końcowej umowy ma nastąpić w ciągu 3 miesięcy.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku wystawiono na sprzedaż Hotel Europa w Lublinie. Zgłosiło się dwóch kupców, ale dwumiesięczne negocjacje zakończyły się fiaskiem. – Rozmowy zostały zawieszone. Wycofujemy się ze sprzedaży obiektu –przyznał wówczas Józef Szymbara, prezes sanockiej spółki Bieszczadzkie Schroniska i Hotele PTTK, do której należy hotel przy Krakowskim Przedmieściu 29. – Proponowane ceny zakupu były znacznie niższe od naszych oczekiwań – dodał prezes.

Przedstawiciele PTTK nie zdradzili, jakich pieniędzy oczekiwali, ani ile zaproponowali potencjalni kupcy. – Nie musimy pozbywać się Hotelu Europa. To było swego rodzaju sondowanie rynku – przyznał Szymbara.

Trzy gwiazdki

Hotel Mercure w Lublinie może się pochwalić trzema gwiazdkami. Do dyspozycji gości jest tu nieco ponad 100 pokoi, 6 apartamentów, sale konferencyjne, restauracja i siłownia.

Obiekt na zamojskim Starym Mieście również ma trzy gwiazdki. Działa w zabytkowych kamienicach, których historia sięga niemal XVI wieku. Hotel ma ponad 50 pokoi, w tym apartamenty z widokiem na Rynek Wielki.
http://www.dziennikwschodni.pl/lubl...cure-sprzedane-lubelskim-przedsiebiorcom.html
 

·
Registered
Joined
·
12,089 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Bardzo fajny temat. Od dawna myślałem że brakuje go na naszym forum ale jakoś trudno zebrać się i odwalić taki wstęp jak Strzała. Dobra robota:)
Od siebie dodam że od 2013 otworzył się też nie mały hotel Forum na Obywatelskiej.
Dzięki, już dodałem hotel Forum i wyszperałem info o kilku nowych.Hotele – jak przyznaje się gwiazdki?

Oczekujecie wysokiego standardu w hotelu i chcecie mieć pewność, że wiecie czego spodziewać się po danym obiekcie podczas urlopu lub podróży biznesowej? Gwiazdki w nazwach hoteli pomogą, ale nie dadzą gwarancji. Jak są przyznawane i co oznaczają?

Niestety, ale system przyznawania gwiazdek nie jest ustandaryzowany i większość państw stosuje indywidualne systemy klasyfikacji. Są kraje w których skala sięga od 0 do 5 gwiazdek (np. Szwajcaria), a także takie, gdzie przyznaje się od 2 do 5 gwiazdek (np. Malta), albo nawet do 7 gwiazdek (Burj Al Arab, czyli Żagiel w Dubaju). W wielu krajach wymagania są różne, stąd najbezpieczniej jest korzystać z dużych sieci hotelowych, w których są utrzymywane identyczne standardy niezależnie od położenia geograficznego. Konsorcja hotelowe, w oparciu o kategorie hotelowe, rozgraniczają marki swoich obiektów.

Jak przyznaje się gwiazdki w Polsce?

W Polsce, decyzję o zaszeregowaniu hotelu do odpowiedniej kategorii, wydaje Marszałek Województwa (na podstawie art.38 ustawy o usługach turystycznych). Kontrola spełniania odpowiednich standardów przez hotele powierzana jest komisji składającej się z przedstawicieli oraz specjalistów z zakresu hotelarstwa wybranych przez Marszałka Województwa, a także nierzadko przez przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej albo Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Poddanie się kategoryzacji ma u nas charakter obowiązkowy (podobnie jest m.in. na Węgrzech, w Belgii, Holandii, Luksemburgu, Grecji, Włoszech, Hiszpanii). Są jednak kraje jak np. Austria, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, gdzie poddanie się klasyfikacji jest dobrowolne.

Co oznaczają gwiazdki?

Podajemy opis w miarę ujednolicony klasyfikacji gwiazdek, ale warto pamiętać, że w zależności od kultury i położenia danego kraju możliwe są znaczne różnice. Na przykład standard „dużego” pokoju w hotelu w Japonii i USA będzie znacznie się różnił pomimo tej samej ilości gwiazdek. Klimatyzacja w Emiratach Arabskich będzie standardem w hotelu 2**, podczas gdy w USA standardowym wyposażeniem w 2** przydrożnych hotelach będzie dystrybutor lodu na korytarzu.

1*

Hotele tej kategorii nie muszą spełnić wielu warunków. Wystarczy, że w pokojach będzie znajdować się łóżko, szafa, szafka nocna i umywalka. Łazienka może być na zewnątrz pokoju. W hotelu może nie być parkingu i restauracji (zwykle jest gdzieś w pobliżu). Podobnie, nie powinniśmy spodziewać się tu telewizora w pokoju. Obsługa hotelowa musi mieć wykształcenie min. średnie i w stopniu komunikatywnym znać, co najmniej jeden język.

2**

W tych hotelach znajdziemy pokoje z łazienką, telefonem, telewizor. Powinna tu być restauracja, śniadanie w cenie noclegu i wymiana pościeli dwa razy w tygodniu. Parking dla gości hotelowych może, ale nie musi być na miejscu.

3***


Pokoje są tu większe i powinny mieć m.in. klimatyzację, codzienną wymianę pościeli i ręczników, sprzątanie, płatną TV oraz telefon. Pokoje powinny być wyciszone i wyposażone w system otwierania drzwi na kartę. Możemy tu oczekiwać restauracji dobrej klasy (śniadanie zwykle wliczone w cenę) oraz parkingu. W obiekcie powinna znajdować się siłownia, SPA, dwie sale konferencyjne odpowiednie do organizacji szkoleń, ułatwienia dla niepełnosprawnych, pobliski postój taksówek. Kwalifikacje obsługi hotelu? Wykształcenie wyższe lub średnie specjalistyczne ze znajomością 2 języków obcych (ten warunek bardzo różni się w zależności od kraju).

4****

Hotele tej kategorii, oprócz spełnienia wszystkich warunków obiektów 3***, muszą przede wszystkim posiadać wysoką klasę urządzeń i wyposażenia pokoi. Pokoje i obsługa są tu jeszcze lepsze niż w obiektach trzygwiazdkowych. Możemy więc oczekiwać wysokiej jakości SPA, basenu, siłowni, dobrze wyposażonego centrum biznesowego oraz Internetu bezprzewodowego w pokojach (standardem światowym jest pobieranie opłaty). W hotelu powinno być też kilka sal konferencyjnych, minimum dwie restauracje, bar, klub nocny, a także strzeżony garaż lub miejsca parkingowe. W pokojach muszą być dźwiękoszczelne okna (w ogóle powinny być to dobrze wyciszone pokoje), minibar i sejf. Obsługa hotelowa jest w tych obiektach dostępna 24h i możliwa jest tu realizacja zamówień specjalnych oraz zamawiania jedzenia przez całą dobę.

5*****

Te obiekty wyróżnia jakość wyposażenia hotelu oraz jakość i ilość świadczonych usług. Pokoje są znacznie większe niż w hotelach niższej kategorii (w Polsce pokój dwuosobowy powinien mieć minimum 18m2), dba się tu szczególnie o wygodne łóżka i wysokiej jakości materace. Na wyposażeniu jest oczywiście telewizor plazmowy, płatna telewizja, telefon, klimatyzacja (najlepiej z regulacją wilgotności powietrza) sejf, minibar, kieliszki oraz coraz częściej stacja dokująca do iphone’a/ipada. Ponadto w pokoju znajdziemy stolik i fotele, biurko oraz lustro. W łazience jest oczywiście suszarka, szlafroki, waga osobowa, często telefon i głośniki do telewizora.
W samym hotelu znajdziemy profesjonalne centrum biznesowe z sekretarką, nowoczesną odnowę biologiczną, fryzjera, kwiaciarnię oraz strzeżone miejsce parkingowe dla każdego gościa hotelu, rezerwowane według numerów pokoju. Goście powinni mieć oddzielne wejście dla siebie oraz wydzieloną drogę dla bagażu. Hotel kategorii ***** zobowiązany jest też zapewnić: usługi dodatkowe usługi, np. budzenie, codzienną prasę, możliwość dostarczenia kwiatów, prasowanie, pranie.

W pięciogwiazdkowym hotelu standardem powinno być również sprzątanie 2 razy dziennie, żywe kwiaty na stoliku oraz jacuzzi. Różnie jednak bywa w zależności od kraju. Co ciekawe, nie każdy pięciogwiazdkowy hotel ma otwierane okna, co powinno być postrzegane jako spora wada, gdyż wiele osób źle znosi klimatyzację i potrzebuje świeżego powietrza.

Często podróżując powinniśmy się jednak przyzwyczaić do niespodzianek i dokładnie sprawdzić przed przyjazdem, czy hotel wyposażono w niezbędne dla nas udogodnienia. Warto zrobić swoją indywidualną checklistę, by uniknąć rozczarowań, szczególnie podczas urlopu.

AWP

http://www.luxlux.pl/artykul/hotele-jak-przyznaje-sie-gwiazdki-22801

Tu ciekawy artykuł o zmianie systemu przyznawania gwiazdek w polskich hotelachm, który w wielu punktach wydaje się archaiczny: http://www.rp.pl/artykul/979762.html?print=tak&p=0


Kilkanaście hoteli w Lublinie mogło by praktycznie z miejsca przeskoczyć o 1-2 gwiazdki w górę ale z pewnych powodów tego nie robią.

Niedawno (?) po cichu otworzył się Hotel Royal-Botanic na rogu Północnej i Zdrojowej:

 

·
Registered
Joined
·
12,089 Posts
Discussion Starter · #6 ·
^^ Z zewnątrz nie jest najpiękniejszy (i ten napis na dachu...) ale okolica super. Może obsadzą go bluszczem? ;)
 

·
Registered
Joined
·
12,089 Posts
Discussion Starter · #8 ·
^^To wiem ale skoro to mus to mogłoby być bardziej estetyczne/fajne np. jakiś wpadający w oko neon:Po przeciągającej się budowie i kształcie architektonicznym mniemam,że brakuje tam komuś pomysłu na działalność i/lub pieniędzy.
 

·
Registered
Joined
·
5,190 Posts
Z czego wynika tak dobry wynik Białegostoku jeśli chodzi o turystów zagranicznych? Miasto nie ma lotniska, a z atrakcjami raczej średnio.

Lublin pewnie zyska sporo turystów zagranicznych dzięki nowym połączeniom lotniczym, które będą uruchamiane na jesieni.
 

·
Registered
Joined
·
12,089 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Atrakcyjność Białegostoku wynika z Białorusinów. Większość tamtejszych hoteli nie ukrywa, że żyje głownie ze wschodnich sąsiadów, którzy posiadają ciut grubsze portfele niż nasi Ukraińcy. Podobnie jest z handlem. Białostockie markety i elelektromarkety mają największe obroty w kraju.
To prawda. Do tego Białystok jest położony znacznie bliżej granicy niż Lublin i jedynie 75 kilometrów od 330 tysięcznego białoruskiego Grodna, no i dochodzi jeszcze sąsiedztwo z Litwą. Po danych widać,że pobyty w Białymstoku są krótsze niż w Lublinie. Każde miasto ma odmienne główne "motywy pobytowe" i to widać w hotelowych statystykach. Kielce mają duże targi, Toruń to przede wszystkim głównie krajowa destynacja turystyczna. Lublin ma wszystkiego po trochu i dobrze, bo to oznacza większą stabilność dla branży.
 

·
Registered
Joined
·
12,089 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Tu chodzi bardziej o bliskość dużego skupiska ludzkiego, a nie atrakcyjność turystyczną.
 

·
Registered
Joined
·
4,072 Posts
Dodać należy, że w Grodnie mieszka spora grupa Polaków i oni też często jeżdżą na zakupy do Polski.
 

·
Registered
Joined
·
12,089 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Artykuł z lutego 2015:

Lublin: Hostele powstają, jak grzyby po deszczu. "Nie żałuję otwarcia interesu"
Dodano: 13 lutego 2015, 11:15 Autor: Dominik SmagaJak grzyby po deszczu powstają w mieście nowe hostele. A jeszcze niedawno brak taniej bazy noclegowej był wskazywany przez turystów jako jedna z większych wad Lublina

- Nie żałuję otwarcia interesu - mówi Karol Jemioł, właściciel hostelu Lolek działającego od maja przy ul. Bernardyńskiej. W sezonie letnim nie miał problemu z zapełnieniem miejsc. - W lecie podróżuje bardzo wielu ludzi, którzy potrzebują tylko noclegu i nie mają żadnych wygórowanych potrzeb. Latem miejsca są obłożone. Ale poza sezonem Lublin nie jest jednak tak atrakcyjnym miejscem dla turystów. Nie jest to ani Kraków, ani Gdańsk.

- Do Lublina nikt w zimie za bardzo nie przyjeżdża - potwierdza Tomasz Daniłoś, który Folk Hostel przy Krakowskim Przedmieściu prowadzi od 2012 roku.
Daniłoś przyznaje, że klientów najwięcej jest w trakcie odbywających się w Lublinie festiwali. - Przyjeżdża na nie bardzo dużo osób. Jarmark Jagielloński i Carnaval Sztuk-Mistrzów to dwa wydarzenia, które przyciągają najwięcej osób - mówi pan Tomasz.
- Wtedy jest naprawdę bardzo duże zainteresowanie - przyznaje Anna Koteczki, menadżerka hostelu Cent przy Ewangelickiej. - W okresie takich imprez kulturalnych miejsca w hostelu mamy zarezerwowane z dużym wyprzedzeniem. Już około kwietnia mamy zajęte większość terminów na letnie wydarzenia.
Zdecydowana większość osób nocujących w hostelach rezerwuje miejsca przez internet. Ludzie, którzy przychodzą "z ulicy” też się zdarzają, choć stosunkowo rzadko.

Polacy, Rosjanie i Ukraińcy

Hostele żyją głównie z weekendów.

- Hotele mają największe obłożenie od poniedziałku do piątku, bo tam są klienci biznesowi. Natomiast w hostelach jest to sytuacja odwrotna, większość noclegów to piątek-niedziela lub piątek-poniedziałek -mówi pani Anna.

Wśród klientów hostelu Folk dominują Polacy, a wśród obcokrajowców Ukraińcy. - Mamy klientów w każdym wieku, nie ma jakiejś wiodącej grupy wiekowej - stwierdza Daniłoś. Z kolei w Lolku mniej więcej połowa klientów to Polacy, a połowa goście z zagranicy.

- Przeważają Ukraińcy i Rosjanie - mówi szef hostelu. - Dla Rosjan jesteśmy bardzo często pierwszym przystankiem w drodze na wakacje, na przykład na Węgry albo do Grecji. Podobnie dla mieszkańców dalszej części Ukrainy, jak choćby Dnietropietrowska.

Studenci

- Z usług naszego hostelu korzystają w dużym stopniu również studenci zaoczni przyjeżdżający do Lublina - dodaje Anna Koteczki. - Lokalizacja w centrum to dobre miejsce i dla gości przyjeżdżających w celach turystycznych i dla studentów, bo blisko jest i na miasteczko akademickie, i na Stare Miasto, i do takich atrakcji jak dyskoteki. Biorąc pod uwagę to, że hostele nie są obiektami skategoryzowanymi i nie ma ściśle określonych standardów, to istotnym czynnikiem dla klienta jest czystość.

Jeszcze niedawno brak taniej bazy noclegowej wskazywany był jako jeden z głównych mankamentów lubelskiej turystyki. Widać to choćby w badaniach przeprowadzonych w 2013 r. na zlecenie miasta przez UMCS. Ceny noclegów były najgorzej ocenionym przez ankietowanych turystów aspektem pobytu w Lublinie. Dziś w mieście działa aż sześć hosteli.

- Wydaje mi się, że im więcej będzie hosteli przybywać, tym będzie trudniej - komentuje prowadzący Folk Hostel. - Powstaną jeszcze dwa - trzy i rynek się wysyci.
http://www.dziennikwschodni.pl/lubl...-po-deszczu-nie-zaluje-otwarcia-interesu.html
 

·
Registered
Joined
·
3,213 Posts
To, że powstało ostatnio kilka hosteli to było w pewien sposób oczywiste, jeszcze kilak lat temu w Lublinie nie było praktycznie takiej taniej/młodzieżowej bazy noclegowej (chyba, że akademiki można wynajmować na noce? ale w trakcie roku akademickiego chyba nie, prawda?)

Ostatnio prasa pisała, że otworzy się jeszcze jeden hostel - przy ul. Krótkiej.

http://www.dziennikwschodni.pl/lubl...n-nowy-hostel-powstanie-przy-ul-krotkiej.html
 

·
Mancunian
Joined
·
5,470 Posts
Przydałby się Qubus hotel ale taki 4 gwiazdkowy.
Często korzystam z wrocławskiego i jak dla mnie najlepszy hotel w tej cenie różnica z gliwickim 3 gwiazdkowym zauważalna.
Generalnie dobry hotel.
 
1 - 20 of 1155 Posts
Top