SkyscraperCity banner

1 - 20 of 183 Posts

·
Hammerite Order
5,860 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Nie bijcie jeśli nie spodoba wam się pomysł ale chce stworzyć katalog tematyczny interesujących Lubelskich budynków. Pogrupuje je tematycznie szkoły, szpitale, teatry .. itd. Skupie się głównie na przedwojennych budynkach i PRL-u, jakoś nie lubię nowoczesnej architektury. Zacznę od szkół: licea, gimnazja, przedszkola.

1. Zespołu Szkół Ekonomicznych, ufundowany przez braci Augusta i Karola Vetterów w 1906 - 07 r.

·
Moderator
13,640 Posts
^^ Wróci :) Wynikł pewien problem o którym wtedy nie pomyślałem - że przez sezon jesienno-zimowy nie będę w stanie robić zdjęć po pracy, gdyż... będzie ciemno. Teraz po zmianie czasu jest już ok ;)

·
Hammerite Order
5,860 Posts
Discussion Starter #4
^^ Temat z ulicami był fajny ale to syzyfowa robota w Lublinie mamy z pół tysiąca ulic. Niestety będę musiał zrobić sobie 2 tygodniową przerwę z nowymi fotkami - nie będę miał internetu w domu :no:.
A teraz dla odmiany coś prostszego:

2.Zespół Szkół Odzieżowo-Włókienniczych im. Władysława Stanisława Reymonta Lublin ul. Spokojna 10. Budynek oddany do użytku w 1931r.

Ta korona wygląda na dodaną dopiero w 90 latach, pewnie oryginalna skuta za komuny.

·
Registered
1,315 Posts
Życzę wytrwałości, bo wątek może być interesujący. Dodam że szkołę Vetterów zaprojektowali Józef Holewiński i Teofil Wiśniewski. A fundatorami byli August i Juliusz (Karol to drugie imie Augusta). A szkołę na Spokojnej zaprojektował Ignacy Kędzierski.

p.s. ulic w Lublinie jest coś koło 1200, ten wątek to wyzwanie :cheers:

·
Lublinensis Civitatis
1,788 Posts
Wątek ciekawy. Już czekam na moje liceum (Staszic), choć z nim powinieneś poczekać do października ;)

I jedna mała sugestia. Rób przerwę między zdjęciami to lepiej się to ogląda niż takie "sklejone".

·
Hammerite Order
5,860 Posts
Discussion Starter #15
^^ Trudno mi dokładnie powiedzieć z Zamoyem, na stronie głównej dokładnie piszę że od 1915 siedziba szkoły mieści się przy Ogrodowej, choć nie wyklucza że sam budynek mógł być przebudowywany.
7. XXI Liceum Ogólnokształcące im. św Stanisława Kostki. Budynek wybudowany w latach 1927-34 r. z inicjatywy biskupa Marian Fulmana jako prywatna średnia szkoła katolicka dla młodzieży męskiej, stąd tez pewnie pochodzi potoczna nazwa szkoły "Biskupiak".

Zwróćcie uwagę na witraże w oknach.

Boczne skrzydło.

Tył budynku i boisko.

·
Registered
125 Posts
Gdzies w necie znalazłem informację, że początkowo Zamoyski mieścił się przy ogrodowej 10. czy to aby nie jest ta kamienica sprzed I wojny dwie posesje blizej? Wtedy brakowało budynków szkolnych (kłaniała się jeszcze polityka rządzących do 1914 władz carskich - łatwiej było rządzić społeczeństwem niepiśmiennym) i często nowe szkoły umieszczano w zwykłych domach mieszkalnych, więc byłoby to całkiem możliwe.

·
Registered
11,585 Posts
To jest wg mnie bardzo interesujący budynek:

Zna ktoś jego obecną i pierwotną funkcję?
Obecnie zza szyb widać kwiaty ale szklarnia to chyba nie jest?;)

·
Lublinensis Civitatis
1,788 Posts
^^ Najpierw myślałem, że ktoś się pomylił i wrzucił kielecki Dworzec PKS :D

1 - 20 of 183 Posts