SkyscraperCity banner

1 - 20 of 7073 Posts

·
Jestem z Miasta...
3,961 Posts
Discussion Starter #1
Poniewaz o wielu inwestycjach juz powstajacych piszemy w dziale nowosci i zapowiedzi, postanowilem wrzucic tu nowy watek zbiorczy dla mniejszych inwestycji realizowanych w naszym miescie.
Na poczatek Komisariat przy Zana:

A to spoleczny protest przeciwko budowie komisariatu:) Niestety nie bylo nie porwanych ulotek...

:redx: :redx: :redx: :redx: :redx: :redx: :redx: :redx: :redx: :redx: :redx: :redx: :redx: :redx: :redx: :redx:

Apartamentoweic na Spokojnej. Mimo swieta chlopaki placza sie w zbrojeniach.

·
Registered
1,230 Posts
Wczoraj widziałem douży ruch podczas przygotowania do budowy kamienicy-plomby na Narutowicza. Mam nadzieję że inwestycja po paru latach zastoju ruszy. Nie mogę znaleźć tylko wizualki tego budynku a wiem że gdzieś jest to w necie.

·
Registered
171 Posts
bumm said:
Wczoraj widziałem douży ruch podczas przygotowania do budowy kamienicy-plomby na Narutowicza. Mam nadzieję że inwestycja po paru latach zastoju ruszy. Nie mogę znaleźć tylko wizualki tego budynku a wiem że gdzieś jest to w necie.
Wizualki tej kamienicy masz na www.jpa.architekci.com

·
Jestem z Miasta...
3,961 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Mnie sie podoba, ale nie w tamtym miejscu. Po prostu nie pasuje tam.
Ale najbardziej rozwalil mnie projekt biurowca, ktory mial by w miejscu obenego skoku przy wallenroda, za zusem. Kolejny raz zwyciezyl minimalizm. Szkoooooooooooooooda!!!

·
Unregistered User
3,239 Posts
o tym mówisz?

Lubelskie Centrum Biznesu przy ul. Tomasza Zana w Lublinie dla LTL-Nieruchomości - I nagroda.
Zespół autorski: arch. arch. Jarosław Gołębiowski, Jadwiga Jabłońska, Tomasz Jabłoński.
\spółpraca autorska: arch. Marek Naja.

kurde.. wreszcie by przełamali lubelskie standardy :(

·
Jestem z Miasta...
3,961 Posts
Discussion Starter #6
Nie, ten o ktorym piszesz zdaje sie tez juz poszedl do smieci. Wchodzisz do projekty > budynki uzytecznosci publicznej > budynek biurowo uslugowy MW przy ul. Wallenroda. Dzis w tym miejscu stoi 4 pietrowy biurowiec, ten z duzymi literami SKOK na dachu. Ten projekt z JPA jest zdecydowanie ciekawszy.

·
Jestem z Miasta...
3,961 Posts
Discussion Starter #8
Nieciekawie to wyglada, brak tam perspektywy na jakies znosne fotki. Moze jak wybuduja.

·
Jestem z Miasta...
3,961 Posts
Discussion Starter #9
AA nowe rendery kamienicy przy Narutowicza 55a..Troche roznia sie od tego z jpaarchitekci. Podobal mi sie bardziej pierwszy choc wedlug mnie nie pasuje do otoczenia. A wygladac bedzie to tak:

·
Registered
290 Posts
Kurier Lubelski 19.11.2005 :

LUBLIN

Dobiega końca remont Sądu Okręgowego. Gmach przestał wyglądać jak wielka i brudna aluminiowa puszka. Po raz pierwszy od czasu wybudowania przeszedł gruntowną przebudowę. Poprawił się jego wygląd i funkcjonalność.

– Remontowana obecnie część sądu powstała na przełomie lat 60. i 70. Od tego czasu nic przy niej nie robiono – mówi Halina Skikiewicz, dyrektor ds. finansowych Sądu Okręgowego w Lublinie.
Teraz sąd zupełnie inaczej wygląda. Zmieniono mu elewację. Zerwano starą blachę aluminiową.
– Jak się okazało, pod nią były płyty azbestowe. Na szczęście nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia pracowników – mówi H. Skikiewicz.
Do obu czteropiętrowych budynków dostawiono przeszklone szyby z windami. Dzięki nim osoby niepełnosprawne nie będą miały kłopotów z dotarciem na sale rozpraw na wyższych piętrach. W całym gmachu wymieniono także okna.
Remont będzie kosztował około 3 mln zł. Władze sądu mają nadzieję, że wszystkie prace zakończą się 29 listopada. Biorą jednak pod uwagę możliwość przedłużenia remontu o kilka dni. Szyki ekipie budowlanej może pokrzyżować tylko pogoda. W czwartek z powodu padającego śniegu z deszczem musiano przerwać wykańczanie elewacji. WIT

·
Registered
112 Posts
Budynek sądu w poprzedniej wersji wyglądał fatalnie. To był z pewnością jeden z najbrzydszych budynków w centrum miasta, zupełnie nie pasujący do otoczenia. Teraz jest skromnie, ale schludnie i bardzo ładnie. Byłoby świetnie, gdyby zadbano również o pobliski skwer.

Pozdr.

·
Jestem z Miasta...
3,961 Posts
Discussion Starter #12
Dobrze by bylo, gdyby znaleziono nieco inna lokalizacje dla "murku z kwiatami". Obecnie te stargany nie wygladaja szczegolnie estetycznie, ale taki handel kwiatkami mogl by pozostac tylko w innym miejscu (moze gdzies na obrzezach placu litewskiego od strony budynkow umcs-u).

·
Jestem z Miasta...
3,961 Posts
Discussion Starter #13
My tu gadu gadu, a tu przy Olszewskiego powstalo cos takiego. To chyba przebudowa jakis starych magazynow ale nie jestem pewien. Teraz bedzie tu centrum handlu meblami, otwarcie za tydzien.

W poniedzialkowej wyborczej bylo ogloszenie o wynajmie powierzchni handlowych w nowej galerii handlowej przy Tarasach Zana. Rozbawilo mnie to troszke, bo miejsca tam jest moze na galeryjke. Ale jak widac u nas wszystko mozna nazwac jak sie chce:) A tu fotki tego miejsca.

Nastepna sprawa, ktora u nas sie nie pojawiala chyba dotychczas to budowa Lubelskiego Parku Technologicznego. Idzie to bardzo slamazarnie i dalej bedzie szlo, ale moze za pare lat zacznie funkcjonowac jako kuznia mlodych talentow lub nowoczesniej inkubator technologii:) Lokalizacja Felin.

I rzut oka na Spokojna.

·
Registered
121 Posts
Jeśli chodzi o Park Naukowo-Technologiczny, to ledwo budowa ruszyła (troche betonu już wylali) a wypłynęłą na powierzchnie nierozwiązana sprawa z właścicielami gruntów! Również uczelnie lubelskie nie mogą dojść do porozumienia, ale niestety nie pamiętam dokładnie w jakiej sprawie!!

·
Refurbished_Parka_Boy
4,285 Posts
sonnenkind said:
Dobrze by bylo, gdyby znaleziono nieco inna lokalizacje dla "murku z kwiatami". Obecnie te stargany nie wygladaja szczegolnie estetycznie, ale taki handel kwiatkami mogl by pozostac tylko w innym miejscu (moze gdzies na obrzezach placu litewskiego od strony budynkow umcs-u).
Z jednej strony stragany kwiaciarek mmmmogłyby być jakieś ładniejsz, np takie jak w szczecinie niedawno robili, lub poprostu jakieś charakterniejsze. Zasłaniają też widok na skwer i bardzo ładny wg mnie kościół ewangelicki. Ale z drugiej strony to miejsce na kwiaciarki w najlepszy sposób spełnia swoją funkcję właśnie tam , w ciągu pieszym najwięcej ludzi chodzi i kupuje. N aplacu litewskim też mogły by być ale przeniesienie ich jest chyba nierealne. Dlatego raczej postulowałbym jakiś projekt przysbosobienia obecnych do otoczenia niż przeniesienie. Natomiast bardzo ciekawy jest ten skwer i kawałek cmentarza ewangelickiego . Niestety niedawno został ogrodzony chamską siatką a to dlatego ze okoliczni żule wyprowadzali tam psy i popijali sobie w nocy i w dzień przed samym wejsćiem do sądu! To tylko w lublinie chyba jest możliwe...

·
Registered
396 Posts
Kwiaciarek z murku nie przenosic :) Zywy poki co symbol murka,gdzie moja matka przed wszystkimi uroczystosciami,czy to imieniny znajomych,czy impreza rodzinna - jezdzi po kwiatki,jak zreszta duzo lublinian,powinien byc zachowany i pielegnowany :)
A tak powaznie miasto powinno zainwestowac pieniadze i albo dobudowac z kilka takich malych budek - co ladnie sie prezentuja przy sadzie ,albo przynajmniej zmienic kolorystyke i ogolnie wyglad tych straganow od strony Krakowskiego,bo wygladaja tragicznie

·
Lublinianin (Lubelak)
4,462 Posts
Może to nie za bardzo pasuje do tego wątku, ale stwierdziłem, że nie będę zakładał nowego wątku, w sumie to tylko taka wiadomość, którą wyczytałem dziś w Gazecie Wyborczej:
Architektoniczne laury
Małgorzata Bielecka-Hołda 24-11-2005 , ostatnia aktualizacja 24-11-2005 21:55

Najwyższe laury w architekturze za ubiegły rok zdobył lubelski architekt Bolesław Stelmach. Zaprojektowane przez niego nałęczowskie centrum hydroterapii otrzymało nagrodę główną roku 2004 przyznawaną przez Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Na Lubelszczyznę trafiła również nagroda specjalna SARP - otrzymał ją budynek muzeum na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady w Bełżcu.

Oceniając centrum hydroterapii w Nałęczowie, jurorzy zwrócili uwagę na "ponadprzeciętne umiejętności kształtowania nowej zabudowy w trudnym otoczeniu historycznym i przyrodniczym" autorów projektu, czyli Bolesława Stelmacha z zespołem (architekci Marek Zarzeczny, Józef Śliwiński i technik Zbigniew Wypych). Centrum zyskało ich uznanie tym, że ani bryła, ani materiały użyte do wykończenia elewacji nie nawiązują bezpośrednio do historycznej zabudowy, ale raczej są "łącznikiem pomiędzy przyrodą parku zdrojowego a jego budynkami". Jurorzy podkreślili też "rzadko spotykaną zgodność charakteru wnętrza i zewnętrza budynku, co przy dobrze przeprowadzonych relacjach budynku z jego otoczeniem daje przekonujący efekt przenikania się tych dwóch przestrzeni".

Projekt muzeum w Bełżcu, autorstwa krakowskich architektów Marka Dunikowskiego, Piotra Czerwińskiego i Piotra Uherka ze współpracownikami, jest zdaniem jurorów "przykładem dobrego zrozumienia idei powstania założenia pomnikowego". Jurorzy docenili także "udaną współpracę zespołów rzeźbiarskiego i architektonicznego".

Lubelska pracownia architektoniczna Stelmach i Partnerzy w 2000 r. wygrała konkurs na projekt rozbudowy Sejmu, w 2003 na zagospodarowanie terenu w centrum Warszawy, w pobliżu al. Jerozolimskich, a w lutym tego roku - na projekt Centrum Chopinowskiego w Warszawie. W tej chwili w Lublinie według jej projektów powstają m.in.: kompleks budynków mieszkalnych przy Popiełuszki, biurowiec Zana House, a wkrótce również Centrum Felicity.

Uzasadnienia jurorów

Nałęczowskie Centrum Hydroterapii

Nagroda została przyznana za projekt budynku Centrum Hydroterapii, gdyż w opinii członków jury konkursowego autorzy projektu wykazali się ponadprzeciętnymi umiejętnościami kształtowania nowej zabudowy w tak wymagającym otoczeniu historycznym i przyrodniczym, jak kompleks Zakładu Leczniczego "Uzdrowisko Nałęczów". Odważne decyzje projektowe i konsekwencja w ich realizacji dały wysokiej klasy efekty plastyczne i przestrzenne, dzięki którym nowy budynek kompleksu nie tylko doskonale wpisuje się w kontekst miejsca, ale w odczuwalny sposób podnosi jego jakość. Zarówno bryła budynku jak i zastosowane materiały elewacyjne i kolorystyka nie nawiązują bezpośrednio do historycznej zabudowy, będąc swoistym łącznikiem pomiędzy przyrodą parku zdrojowego a jego budynkami. Szczególnie uwidacznia się ten efekt w rzadko spotykanej zgodności charakteru wnętrza i zewnętrza budynku, co przy dobrze przeprowadzonych relacjach budynku z jego otoczeniem daje przekonujący efekt przenikania się tych dwóch przestrzeni.

Nałęczowskie Centrum Hydroterapii mieści krytą pływalnię z masażem wodnym, miniplażą i leżakami wodnymi. Jest tam basen do kąpieli błotnych z białą glinką, sala do ćwiczeń ruchowych oraz indywidualne gabinety terapeutyczne. W dolnej kondygnacji, ukrytej w skarpie, z wejściem od strony Starych Łazienek, znajduje się kręgielnia i kawiarnia. Zbudowane jest z betonu, szkła i drewna.

Muzeum-Miejsce Pamięci w Bełżcu

W opinii jury wyróżniony projekt muzeum jest przykładem dobrego zrozumienia idei powstania Założenia Pomnikowego. Jest on też dowodem udanej współpracy zespołów rzeźbiarskiego i architektonicznego, dzięki czemu architektura muzeum stała się adekwatnym dopełnieniem założenia pomnikowego. Szczególnego podkreślenia wymaga fakt, iż autorzy zarówno koncepcji pomnika, jak i projektanci muzeum uniknęli pokusy zbędnego patosu poprzez ograniczenie zakresu użytych środków i skupienie się na samej idei Założenia. Jakość uzyskanych rozwiązań przestrzennych Założenia Pomnikowego i detali muzeum stawia tę realizację na równi z jej odpowiednikami w architekturze europejskiej i światowej.

Muzeum-Miejsce Pamięci w Bełżcu obejmuje całość obozu-mogiły. Nie naruszono jego terenu, zbocze, gdzie był obóz, pokryto tylko specjalnym żużlem. Wokół znajduje się chodnik z nazwami ponad 400 gmin żydowskich, z których pochodziły ofiary. Wzgórze przecięto wąską drogą-szczeliną prowadzącą do niszy z imionami zamordowanych. Monument kosztował 10 mln złotych, został sfinansowany po połowie przez Polskę oraz środowiska żydowskie, głównie z USA.
oraz rozmowa z laureatem:

Małgorzata Bielecka-Hołda: W lutym wygrana w konkursie na projekt Centrum Chopinowskiego, wczoraj Nagroda Główna SARP. Dobry rok?

Bolesław Stelmach: Wspaniały rok. Ta nagroda cieszy tym bardziej, że przygotowywaliśmy projekt na zlecenie generalnego wykonawcy, a nie inwestora.

To trudniejsze?

- Tak, bo to znaczy, że w chwili, kiedy zaczęliśmy przygotowywać projekt, budżet był już zamknięty. Musieliśmy się zmieścić w 5-6 milionach złotych. Już w trakcie budowy, jeśli się okazywało, że coś, co zaprojektowaliśmy, jest zbyt drogie - musieliśmy szukać zamienników. Do ostatniej chwili - to dotyczyło mebli, opraw... Ale udało się, i to mimo strasznego niedoboru czasu.

To znaczy?

- Przygotowanie całego projektu zajęło nam niecałe trzy, a właściwie dwa miesiące.

A co teraz?

- Centrum Chopinowskie, a w Lublinie najważniejsza nasza inwestycja to Centrum Felicity.

Po tych sukcesach nie korci Pana, żeby wyjechać z Lublina?

- Czuję się bardzo związany z Lublinem. Lublin jest fantastycznym miastem, żeby robić w nim światową architekturę. Trzeba tylko chcieć.

·
Jestem z Miasta...
3,961 Posts
Discussion Starter #19
To ja proponuje przyznac panu Stelamchowi nagrode za wyjatkowy i ponadprzecietny projekt mediamarkt w Lublinie. Nie slyszalem, aby komus ten budynek w naleczowie (atrium) podobal sie. Mozna odniesc wrazenie, ze w przyznawaniu tych nagrod chodzi o zupelnie inne "walory".

·
Lublinianin (Lubelak)
4,462 Posts
Co do atrium zgadzam się z tobą sonnenkind ten budynek wogóle tam nie pasuje, ale nie jestem architektem, więc może któryś z nich nam wytłumaczy jakie walory zostały uwzględnione.

1 - 20 of 7073 Posts