SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 512 Posts

· Registered
691 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Witam :) Przedstawię wam miasto w którym mieszkam. Będą to miejsca znane i nieznane. Niekoniecznie będę się skupiał na odnowionych rejonach miasta, ale będę zaglądał także w zaniedbane, pokażę kontrasty jakich w Lublinie nie mało :lol: zapraszam do komentowania :)

1. Nie zaczynam od pięknych kolorowych pocztówek, bo ten wątek ma pokazać prawdziwe oblicze miasta a trzeba przyznać że tylko niewielka część starego miasta jest odremontowana.

Wieża Trynitarska od strony ul. Jezuickiej.

2. Jezuicka w stronę Bramy Krakowskiej.

3. widok z bramy Teatru im. Hansa Christiana Andersena.

4.

5. ul. Jezuicka w kierunku ul. Złotej.

6. Ul. Archidiakońska która wymaga natychmiastowego remontu, bo kamienice straszą z deskami w oknach :eek:hno:

7. i z drugiej strony

8. Pomnik kościoła św. Michała Archanioła.

9. Kościół św. Michała Archanioła - nieistniejący obecnie rzymskokatolicki kościół farny pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Lublinie, jedna z najstarszych świątyń w tym mieście, najprawdopodobniej pierwsza murowana świątynia we wschodniej Polsce. Nie doczekała ona jednak naszych czasów. Byłaby najstarszym gotyckim kościołem Lublina.

· Autostradowy Leming
21,015 Posts
A ja byłem ostatnio chyba ze sto lat temu. Miałem w tym roku przyjechać i pospacerować, zobaczyć, co się pozmieniało. Czekam więc na kolejne zdjęcia. Może nie wrzucaj aż tylu do jednego posta, bo strona szybko się przeciąży :)

· Registered
691 Posts
Discussion Starter · #4 ·
10. widok na Zamek

11. Kamienice przy Placu po Farze

12. Chodząc tamtędy troszkę mi przykro że takie miasto jak Lublin ma tak zaniedbaną starówkę, słyszałem takie głosy że taki stan nadaje fajnego charakteru temu miejscu, ale chyba były wypowiadane z ironią.

13. i dalej ulica Grodzka, tu już troszkę lepiej

14. Charakterystyczne dla lubelskich kamienic są gołębniki, prawie w każdej kamienicy się znajdują

15. tutaj nawet chyba od roku przygotowują do remontu ale już się nie mogę doczekać kiedy będzie po wszystkim

· Autostradowy Leming
21,015 Posts
16. i 19. - widać, jaki potencjał na lubelska zabudowa. Jednak sporo się zmieniło, odkąd ostatnio byłem na Starym Mieście. Gdyby tak wyremontować wszystkie kamieniczki, jak teraz kombinują w Zamościu...

· City & Colour
16,821 Posts
Chodząc tamtędy troszkę mi przykro że takie miasto jak Lublin ma tak zaniedbaną starówkę, słyszałem takie głosy że taki stan nadaje fajnego charakteru temu miejscu, ale chyba były wypowiadane z ironią.
Ktoś kiedyś napisał w jednym z wątków o Krakowie, że zaniedbane kamienice z ichniejszego Kazimierza w każdym innym mieście byłby uznane za wadę, a tam wygląda "klimatycznie". I to chyba prawda, że "przybrudzone" kamienice w miastach typu Lublin, czy Kraków nadają im specyficznego sznytu, co nie pasuje miastom takim jak np. Łódź :)

Fajne zdjęcia, dawno niczego z Lublina nie było :)

· Registered
691 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Gdyby tak wyremontować wszystkie kamieniczki
Marzenie ściętej głowy, gdyby te kamienice były własnością miasta to pewnie dużo więcej byłoby wyremontowanych ale one są w rękach prywatnych, a tacy kasy nie mają na remonty a jak już mają to tam gdzie w macierzystym projekcie były jakieś ozdoby, gzymsiki itd. to ściany zostają z nich ogołocone i taka kamienica traci dużo uroku. Jeszcze można się przyczepić do kolorów, bo zamiast ożywić to dają same pastelowe kolory i robi się nijak, oczywiści na starówce są 2 wyjątki a jeden z nich na zdjęciu nr. 15

· Registered
9,127 Posts
Ja jestem zdecydowanie za jak najszybszą rewitalizacją lubelskiego Starego Miasta i remontami kamienic, chociaż muszę przyznać rację, te "przybrudzone" kamienice tworzą niesamowity klimat i mają swój urok. Wielu moich znajomych z kraju i zagranicy wypowiadało się podobnie.

· City & Colour
16,821 Posts
Marzenie ściętej głowy, gdyby te kamienice były własnością miasta to pewnie dużo więcej byłoby wyremontowanych ale one są w rękach prywatnych, a tacy kasy nie mają na remonty a jak już mają to tam gdzie w macierzystym projekcie były jakieś ozdoby, gzymsiki itd. to ściany zostają z nich ogołocone i taka kamienica traci dużo uroku. Jeszcze można się przyczepić do kolorów, bo zamiast ożywić to dają same pastelowe kolory i robi się nijak, oczywiści na starówce są 2 wyjątki a jeden z nich na zdjęciu nr. 15
Ty chyba nie wiesz o czym piszesz... ;)

· Registered
691 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Ty chyba nie wiesz o czym piszesz... ;)
wiem wiem, bo te miejskie są sukcesywnie odnawiane a prywatne nie, nawet miasto teraz jakieś kary chce nakładać na prywatnych właścicieli kamienic, które kwalifikują się do natychmiastowego remontu:cheers:

· Registered
691 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Akurat to do czego się doczepiliście wyczytałem prawie rok temu w Kurierze więc już nie wiem, bo wy tak a gazeta tak. Być może jest tak że ktoś z miasta wydał wtedy takie oświadczenie w którym niewiele jest prawdy :) a to Wy drodzy komentatorzy macie rację :) :cheers:
A czy ktoś z was się może orientuje czy już zostały sprzedane te dwie kamienice na prawo od Szewca (zdjęcie nr 12), bo wiem że właściciel nie miał kasy na remont więc chciał sprzedać je za ok 6 mln

· Hammerite Order
7,018 Posts
Te dwie zostały sprzedane i to właśnie właścicielowi Szewca. Co do remontów to trudno powiedzieć kto remontuje więcej miasto czy prywatni i tak jest tych remontów tyle co kot napłakał. Zresztą na Starym Mieście jest często problem z własnością kamienic, często jest paru właścicieli którzy sobie przeszkadzają albo są trudności ze znalezieniem prawowitych właścicieli.
Co do zdjęć to fajne ale Stare Miasto fotografuje każdy a w Lublinie jest tyle fajnych miejsc poza centrum.

· Registered
691 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Co do zdjęć to fajne ale Stare Miasto fotografuje każdy a w Lublinie jest tyle fajnych miejsc poza centrum.
Będą będą z innych rejonów miasta, ale narazie pada non stop i nie chce się wychodzić. Teraz wrzucam zdjęcia z jednorazowego wyjścia, ale będą kolejne wycieczki :)

1 - 20 of 512 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.