Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 193 Posts

·
Let's go digging
Joined
·
7,968 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Dziś miałem zrobić wrzutę "lubelską" w moim wątku ogólnopolskim, ale koniec końców pomyślałem, że nie ma powodu, by nie założyć nowego wątku. A wręcz przeciwnie, powodów jest kilka. Po pierwsze, już kilka razy się zarzekałem, że nie chcę Lublinem tamtego wątku zdominować, bo miałem zamiar pokazywać najprzeróżniejsze miejsca w Polsce, a te kilka tysięcy zdjęć kisi się, oj, kisi na dysku...
Po drugie - dziś dzień poniekąd szczególny/nieszczególny - już wiemy, nie będzie ESK, ale Lublin pozostaje sobą, klimatycznym miastem na wschodzie Polski, tym bardziej warto go pokazywać na forum. Mamy kilka fajnych wątków lubelskich, w tym dwa autorskie, ale myślę że na ten jeden też się znajdzie troszkę przestrzeni... Tym bardziej, że każdy widzi te same miejsca trochę inaczej. Jak zawsze, powtarzam że fotograf ze mnie żaden, ale lubię zdjęcia robić i coś ciekawego myślę z tego można wybrać.

W zasadzie nie planuję tu częstych, intensywnych wrzut, ale czasem będę coś pokazywał, formuła podobna jak w wątku ogólnopolskim - czyli brak stałej formuły. Raz pojedyncze zdjęcia, kiedy indziej fotorelacje, ale niezbyt długie. Zdjęcia raz świeżutkie, a kiedy indziej kilkuletnie staroci. W detalu i ogólnie. Stare i nowe, z przewagą starego rzecz jasna. No i poza Lublinem - planuję pokazać tu trochę jego bezpośrednich okolic. No i tytuł pompatyczny jakiś taki, ale na bieżąco tylko taki przyszedł mi do głowy. Może z czasem zmienię ;)

Liczę na wasz aktywny udział, na komentarze i spostrzeżenia, no i na uwagi merytoryczne rzecz jasna

Zapraszam :)
 

·
Let's go digging
Joined
·
7,968 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Na początek, jako że jesteśmy przed wydłużonym wekendem, próbka pilotażowa. Tradycyjnie, fotki pakowane w czteropaczki, wybór dla urozmaicenia

1. Wszędzie blisko. Lubelskie Stare Miasto ktoś kiedyś nazwał kieszonkowym. I coś w tym jest, bo na wielkość nie mamy startu do krajowych potentatów - Krakowa, Wrocławia czy Gdańska. Ale przez to, przez swoją kameralność, ma ono niezwykły, magiczny dla mnie klimat.2. Collegium JP2. Banał ale prawda - Lublin jest miastem uczelni. I dzięki nim mamy nie tylko tłum żaków przelewający się barwnie przez ulice i zaludniający knajpki, ale też sporo całkiem miłego oku XX-wiecznego budownictwa, tu w jednym z najnowszych, najbardziej monumentalnych ale też najoporniej budowanych przykładów...3. Wielkomiejska Chopina. Ta ulica pojawiała się już w wątku ogólnopolskim i przyznam bez bicia - jest jedną z moich ulubionych. Nie tylko dlatego, że mieszkałem na niej kilka lat, ale i dlatego, że jest po prostu jedną z ładniejszych. Nie wszędzie tak mamy, ale te akurat kamienice stanowią godną wizytówkę dużego miasta4. Niezbyt różowo. Nie ma co słodzić, bywa i tak. Raczej Wschód się tu kłania niż Zachód, jeśli chodzi o otoczenie Placu Po Farze. I chociaż miejsce tętni życiem, także nocnym, dzięki popularnym lokalom, to z zewnątrz kamienice stanem nie zachwycają. Ale z drugiej strony - bardzo lubię to miejsce i gdy w myślach widzę wymuskane fasady, boję się że plac mógłby stracić swój genius lociTak skromnie, na rozruch. Jak mi się uda, spróbuję jeszcze dorzucić niedługo drugi czteropaczek.
 

·
Let's go digging
Joined
·
7,968 Posts
Discussion Starter · #7 · (Edited)
Miło zobaczyć wasze wpisy, to motywuje do ciągu dalszego :)
No to, paszli. Jeszcze obiecane cztery zdjęcia

5. Miasto wąwozów. Jedną ze specyficznych cech lubelskiego ukształtowania powierzchni są rozcinające płaskowyż wąwozy, stanowiące naturalną granicę pomiędzy poszczególnymi dzielnicami czy osiedlami, będące już to naturalnymi ciągami komunikacyjnymi już to terenami zielonymi. Tak jak ten, dzielący dzielnicę Czuby na dwie części, całkiem niedawno uporządkowany z przeznaczeniem na park. I dzięki tym wąwozom nie jest niczym niezwykłym widok domów, wspinających się na zbocza6. Kaplica św Trójcy. Jakiejś oczywistości na dzień dobry nie mogło zabraknąć. Najsłynniejszy lubelski zabytek, chociaż gabarytowo niewielki, jest jednym z symboli miasta. I miejscem, gdzie symbolicznie Zachód spotyka się ze Wschodem; bo ruskie freski zdobią łaciński gotycki kościół. Na niezbyt technicznym zdjęciu jako pamiątka Nocy Muzeów7. Hipoteczna jednobarwnie. I kolejna ciekawa ulica, a właściwie uliczka lubelskiego Śródmieścia. W spojrzeniu od Chopina ciekawie zakręca, zamknięta widokowo gmachem sądu rejonowego. A w tej nieco nudnej w gruncie rzeczy piaskowej barwie nawet przypomina wąwóz...8. WZW po lubelsku - czyli Widok Ze Wzgórza. Popularny na forum skrót w przypadku miasta położonego na wzgórzach jak Lublin, można odczytywać nieco inaczej. Dzięki bogatej rzeźbie terenu takich widoków nam nie brakuje, wystarczy spojrzeć na przeciwległe zbocze. Widok na SM ze wzgórza Czwartek z pewnością należy do najpiękniejszych. A choć to duma miasta, to u stóp lezy też jego wstyd - czyli od lat nieuporządkowany teren pekaesu, o którego przyszły kształt od dawna toczą się boje

 

·
Registered
Joined
·
586 Posts
Dla mnie ten autorski wątek to była kwestia czasu. Znając dokonania, pasję i nadzwyczajną ilość i jakość tak zdjęć jak i komentarzy do jakiej autor wątku nas przyzwyczaił. Należy się spodziewać wątku z wysokiej półki. Podobnego do nie raz przedstawianego przeze mnie za wzór Filossowego wątku o Warszawie.
 

·
Registered
Joined
·
7,742 Posts
4. Niezbyt różowo. Nie ma co słodzić, bywa i tak. Raczej Wschód się tu kłania niż Zachód, jeśli chodzi o otoczenie Placu Po Farze. I chociaż miejsce tętni życiem, także nocnym, dzięki popularnym lokalom, to z zewnątrz kamienice stanem nie zachwycają.
W tym roku sporo zaczęło sie dziać w ramach remontów kamienic na Grodzkiej. Faktycznie po ich ukończeniu, ciekawe czy specyficzny klimat miejsca się utrzyma.
 

·
Registered
Joined
·
70,189 Posts
No, no, no - począteczek twarzowy :| - zobaczymy jak będzie dalej :cheers:.
 

·
Let's go digging
Joined
·
7,968 Posts
Discussion Starter · #15 ·
O jak miło - wracam sobiem do Lublina po kilkudniowej nieobecności i odpalam komputer - i czytam Wasze miłe komentarze. Aż mi głupio trochę, że raptem osiem fotek wrzuciłem i wyjechałem, a tu widzę rozbudziłem żywą reakcję i pewne oczekiwania ;)
Nie obiecuję, że stanę na wysokości zadania, ale postaram się coś dzisiaj wrzucić :wave:
 

·
Let's go digging
Joined
·
7,968 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Teraz jeśli chodzi o zdjęcia nieco skromniej, to co miałem pod ręką na pracowym kompie, ale idąc za ciosem od razu przynajmniej cztery wrzucę :D

9. Niespodziewana Tepsa. To co w wyżynnym Lublinie tak lubię - czyli nieoczekiwane zamknięcia perspektyw i optyczne złudzenia. Ulica 3-go Maja na znacznym odcinku stanowiąca de facto zachodnią pierzeję Placu Litewskiego biegnie prosto by potem załamać się zakosem i stromo zbiec w dolinę, czego na zdjęciu nie widać. Gmach Telekomunikacji Polskiej na Czechowie, zdający się wznosić tuż obok, oddalony jest tak naprawdę o kilka kilometrów - i leży za głęboką i szeroką doliną Czechówki.10. Staromiejskie ptaki. W zaułkach starego Miasta często zobaczymy wystrzelający w niebo masyw Wieży Trynitarskiej, zwieńczonej złotym kogucikiem, o którym w wierszu pisał Czechowicz. Kogut czujnie strzeże miasta z wysokości - i musiał dostrzec coś interesującego, co przykuło też wzrok staromiejskiego gołębia... Zdjęcie historyczne, bo aktualnie wieża odzyskuje dawną świetność, opięta kokonem rusztowań11. Łowi się. Niespodziewanie niemiejskie zdjęcie, ale przecież uprzedzałem - że będą też okolice Lublina. Cofka Zalewu Zemborzyckiego na Bystrzycy to jedno z ulubionych miejsc wędkarzy, którzy nad zalewem z przyległościami występują wręcz tłumnie, niezależnie od pory roku. Lekka lutowa odwilż sprzed kilku lat odsłoniła taflę wody ku uciesze ptactwa i panów z kijami12. Krakowskie przed burzą. Charakterystyczne miejsce, gdzie główna ulica lubelskiego śródmieścia przechodzi w zamkniętą dla ruchu kołowego część. Niedługo bardzo się tu zmieni, wraz z planowanym przedłużeniem deptaka o część przebiegającą przez "Litwę", cieszy ta zmiana, a chciałoby się by to ograniczenie samochodowego ruchu szło jeszcze dalej - niekoniecznie nawet Krakowskim, ale raczej w boczne uliczki.

 

·
Registered
Joined
·
67 Posts
Super fotki, nie ma co ukrywac*, Lublin jest bardzo klimatyczny.
Co do tytułu, ja jako, że mieszkam w Białymstoku, a Lublin udało mi się całkiem niedawno odwiedzic i zwiedzic (ostatnio lubię porównywac oba te miasta), powiem, że trafiłeś w samo sedno. O ile w Białymstoku wieje Wschodem i to bardzo mocno, to w Lublinie da się wyczuc klimat i Wschodni i Zachodni.
Lublin ma w sobie 'to coś' co lubię i bardzo mi się podoba :cheers:
Więc czekam na jeszcze!


*sory za błędy nie wiem czemu alt nie zmienia mi literki 'c' na wiadomą literkę :p
 

·
Registered
Joined
·
12,256 Posts
4. Niezbyt różowo. Nie ma co słodzić, bywa i tak. Raczej Wschód się tu kłania niż Zachód, jeśli chodzi o otoczenie Placu Po Farze. I chociaż miejsce tętni życiem, także nocnym, dzięki popularnym lokalom, to z zewnątrz kamienice stanem nie zachwycają. Ale z drugiej strony - bardzo lubię to miejsce i gdy w myślach widzę wymuskane fasady, boję się że plac mógłby stracić swój genius loci

To jest aktualne zdjęcie?Kamienica po prawej jest już chyba wyremontowana, a te dwie w środku między "U Szewca" a Galerią chyba są właśnie remontowane pod ho(s)tel i restauracje przez właściciela "U Szewca"?

Miło się ogląda,czekamy na więcej:)
 

·
Let's go digging
Joined
·
7,968 Posts
Discussion Starter · #19 · (Edited)
^^ Część zdjęć w wątku będzie "z rupieciarni" kilkuletniej, ale raczej będę się starał by dominowały w miarę aktualne fotki, 2010-11. To akurat jest świeże, sprzed dwu tygodni, sobotni spacerek po placu z 11 czerwca. O remontach tam mówi się już parę lat i nie zauważyłem, żeby coś się specjalnie zmieniało, poza kolorem elewacji tej wąskiej kamienicy po prawej. Przeszłą już kilka kolorów, a aktualnie co... to się chyba róż pompejański nazywa?

Super fotki, nie ma co ukrywac*, Lublin jest bardzo klimatyczny.
Co do tytułu, ja jako, że mieszkam w Białymstoku, a Lublin udało mi się całkiem niedawno odwiedzic i zwiedzic (ostatnio lubię porównywac oba te miasta), powiem, że trafiłeś w samo sedno. O ile w Białymstoku wieje Wschodem i to bardzo mocno, to w Lublinie da się wyczuc klimat i Wschodni i Zachodni.
Lublin ma w sobie 'to coś' co lubię i bardzo mi się podoba :cheers:
Więc czekam na jeszcze!
Cieszę się, że ci się podoba moje miasto. Ja też je lubię rzecz jasna, ale jestem też miłośnikiem Białegostoku i w ogóle Podlasia (i Zambrów też, te dwie białe świątynie niemal obok siebie). Lubię tamten wiejący ze wschodu mroźny wiatr, kresowy misz-masz i wyraźny udział prawosławia. Odnośnie mieszanki Wschodu i Zachodu, zapraszam też do mojego wątku dokumentacyjnego o Zamojszczyźnie z sygnaturki
 

·
Registered
Joined
·
7,742 Posts
Na Grodzkiej w tym miejscu wydaje się, że większość prac remontowych trwa od "tyłu" i w środku. Nowe elewacje to będzie taka wisienka na torcie. Nie wyobrażam sobie, by detale nie zostały zrewitalizowane.

Fajne, takie inne ujęcia. Wrzucaj dalej!
 
1 - 20 of 193 Posts
Top