Pora wrócić do Lublina. Oto kolejna porcja kalendarium - okres dziesięciu lat zawarty pomiędzy końcem panowania Bolesława Wstydliwego a śmiercią jego następcy, Leszka Czarnego. Pomimo, że wydarzeń w tym czasie nie było wiele to w źródłach jest wiele sprzeczności na ich temat. Chyba jedyną drogą do próby rozwikłania tych sprzeczności jest analiza wszystkich informacji o wydarzeniach, które miały miejsce w owym czasie.
1277 - kapituła generalna OO. Dominikanów w Bordeaux wydaje zgodę na utworzenie dwóch konwentów w pobliżu granicy z Rusią:
Concedimus provincie Polonie .ii. domos versus Russiam collocandas [Monumenta Ordinis Fratrum Praedicatorum Historica, t.3, s.192].
Jest wielce prawdopodobne, że jednym z tych konwentów miał być konwent lubelski.
1278/9, zima – [Gdy] Trojden jeszcze panował w litewskiej ziemi, posłał wojsko wielkie na Lachów i brata swego Sirputja. Byli [też] i Jaćwięgowie wówczas z nimi. I wojowali wokół Lublina przez trzy dni i wzięli niezliczone mnóstwo zdobyczy i tak przyszli z czcią wielką do domów [KHW, s.230].
1278 – Leszek Czarny zwycięża Litwinów pod Rownem w ziemi łukowskiej odbijając pojmanych chrześcijan: Anno domini 1278 dux Lesthko congrediens cum Lithwanis devicit eos in Rowne, seu in districtu Lucoviensi eos investigando, et spolia ab eisdem cum captis Christianis rehabuit [Rocznik świętokrzyski – MPH, t.3, s.76]
Być może chodzi o wieś Rowiny, na północ od Wisznic, na drodze do Brześcia. Rocznik krakowski najazd Litwinów na ziemię lubelską i bitwa po Rownem (Rowinami?) umieszcza pod rokiem 1283 [MPH, t.2, s.849].
1279, grudzień 7 – śmierć Bolesława Wstydliwego. Dziedzictwo obejmuje Leszek Czarny.
1279/80, zima – wyprawa Lwa Daniłowicza z Mongołami na ziemię sandomierską i krakowską [KHW, s.232]. W bitwie pod Goźlicami (Koprzywnicą), 23 lutego 1280 r., Lew ponosi klęskę [KHW, s.233]. Na ten sam rok datuje tą bitwę [in Goszlicz] Rocznik Małopolski w kodeksach: Kuropatnickiego [MPH, t.3, s.180] i Szamotulskiego [MPH, t.3, s.181], Rocznik krakowski [MPH, t.2, s.847] oraz Rocznik Traski [MPH, t.2, s.847]. Rocznik świętokrzyski wspomina o najeździe Rusinów i Mongołów pod rokiem 1282 [MPH, t.3, s.76].
1280, początek – w czasie wyprawy Lwa na Małopolskę, Lachowie najeżdżają wsie w pobliżu Brześcia. Brześcianie ruszają za nimi w pogoń, biją ich, a łupy odzyskują. [KHW, s. 238]
1280-81, w dokumentach wydanych przez Leszka Czarnego wymieniany jest jako świadek kasztelan lubelski Żegota [KDM, t.2, s.146], [KDM, t.2, s.150], [KDM, t.1, s.119].
1282, kwiecień wrzesień 24 – najazd Jaćwingów i Litwinów na ziemię lubelską i Lublin: nieprzyjaciele ci „roznieśli wszechstronnie rzezie, łupiestwa i spustoszenia, wymordowali księży i sługi Chrystusowe, między nimi dwóch braci zakonu kaznodziejskiego, starców i niemowlęta i wielki gmin ludzi wraz z stadami bydła zagarnęli w zdobyczy itd.” [Długosz, VII, s.462(825)] [Dzieła wszystkie t.3, s.447 i 448; tłum. Przeździeckiego , za Wadowskim].
Informacja Długosza powstała na podstawie zapisu z Rocznika Traski:
1282 – Lestko dux Cracoviensis, Sandomiriensis et Syradiensis persecutus est Iaczuizitas, ammonitus in sompniis per Michaelem archangelum et comprehendit eos ultra Narew. Quibus superatis reduxit totam predam quam ipsi de Lublin abduxerant. In quo conflictu nullos hominum occisus est de ipsius exercitu; ubi mirabile accidit, quia canes quos predcti gentiles abduxerant, viso christianorum exercitu ceperunt gaudere, ululare et exultare per signa qui simul cum christianis in occisionem gentilium conversi sunt mordentes atrocissime [Rocznik Traski, MPH, t.2, s.848]. Treść tą powtarza Rocznik małopolski – kodeks Szamotulskiego [MPH, t.3, s.181] i Rocznik franciszkański krakowski [MPH, t.3, s.51] (ale bez daty rocznej).
Z nieznanego źródła pochodzą następujące wiadomości:
a) Udział Litwinów w tej wyprawie.
b) Liczba wojska pogańskiego.
c) Zamordowanie dwóch Dominikanów.
d) Piętnastodniowe pustoszenie ziemi lubelskiej.
e) Sądy w Krakowie.
f) Dzień napadu na ziemię lubelską, dzień bitwy oraz liczba rycerzy polskich.
g) Szczegóły bitwy.
h) Fundacja kościoła św. Michała w Lublinie.
1285, początek – łupieska wyprawa Bolesława II Siemowitowica na wsie w okolicach Szczekarzowa w czasie gdy Rusini zostali zmuszeni przez Tatarów do wyprawy na Węgry [KHW, s.237].
1285 – łupieska wyprawa Litwinów w okolice Lublina, zainspirowana przez Włodzimierza z Brześcia, jako reperkusja za niezwrócenie czeladzi uprowadzonej przez Małopolan podczas najazdu na wieś Wojn (Wohyń?) [KHW, s.238]. Według KHW wysłał książę Włodzimierz Litwę na Polskę za to, że Leszek zajął pograniczną wioskę Woyn (Wohyń?) i wiele ludzi zabrał w niewolę. Gdy prośby Włodzimierza nie skutkowały, wysłał on Litwinów, którzy wojowali około Lublina.
1287/8, zima – wyprawa Mongołów (pod dowództwem Telebugi) na Zawichost i Sandomierz oraz na Kraków (pod dowództwem Nogaja) [KHW, s.240-241]. Napaść Mongołów potwierdza Rocznik świętokrzyski [MPH, t.3, s.76] choć nie wiedzieć czemu łączy z nią bitwę pod Goźlicami.
1288, wrzesień 30 – umiera Leszek Czarny.
Tyle mówią źródła (mam nadzieję, że niczego nie pominąłem), komentarz pozwolę sobie zawrzeć w następnym poście.