SkyscraperCity banner

Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 5787 Posts

·
www.fotoradarmm.pl
Joined
·
16,204 Posts
Discussion Starter #1
Luksusowe volvo dla lotniska w Świdniku: Marszałek i prezydent chcą wyjaśnień

Volvo S80. (fot. Maciej Kaczanowski)

Marszałek województwa i prezydent miasta wspólnie zażądają wyjaśnień od władz spółki Port Lotniczy Lublin w ujawnionej przez nas sprawie leasingu luksusowej limuzyny.
Wzięcie za 140 tys. zł volvo S80 spółka tłumaczy potrzebą posiadania auta do wożenia VIP-ów i pilotów. Tymczasem pytani przez nas przedstawiciele kilku polskich lotnisk stwierdzili, że nie posiadają specjalnych samochodów do tego celu. Co więcej, nasze lotnisko zatroszczyło się o auto już teraz, choć port ruszy za ponad rok.

Udziałowcy spółki, czyli samorządy miasta i województwa, oczekują wyjaśnień. Prezydent i marszałek chcą poznać uzasadnienie takiej transakcji. – Potwierdzam, takie pismo jest w przygotowaniu – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta.

O sprawie pisaliśmy w dzisiejszym wydaniu Dziennika Wschodniego. Okazało się, że Port Lotniczy Lublin ogłosił przetarg na auto, które musi spełniać m.in. takie warunki: napęd na cztery koła, automatyczna skrzynia biegów, silnik wysokoprężny – co najmniej pięciocylindrowy o pojemności 2,2–2,5 litra i mocy przynajmniej 200 KM, rok produkcji 2011.

Wybór padł na Volvo S80. To limuzyna klasy premium. Auto trafi do portu już na przełomie czerwca i lipca. – Otrzymaliśmy tylko jedną ofertę, z Volvo. Dlatego samochód tej marki, o wartości ok. 140 tys. zł, weźmiemy w leasing operacyjny – informuje Piotr Jankowski, rzecznik PLL.

Po co spółce, która dopiero buduje lotnisko, limuzyna klasy premium? – Będzie wozić z lotniska pasażerów I klasy, czyli VIP-ów oraz załogi samolotów – wyjaśnia Jankowski. – Dlatego musi spełniać odpowiednie standardy bezpieczeństwa.
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110526/SWIDNIK/270644152
Lotnisko w Świdniku: Zatrudnią strażaków i fachowców od ochrony

Specjaliści ze Szkoły Orląt będą szkolić załogę lotniska w Świdniku. W poniedziałek podpisano umowę w tej sprawie. Szkolenia rozpoczną się z początkiem nowego roku i obejmą ponad sto osób.

– Zajmiemy się teoretycznym przygotowaniem personelu przyszłego lotniska – mówi gen. Jan Rajchel, rektor Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. – Możemy to zrobić na profesjonalnym poziomie. Mamy specjalności, dotyczące zarówno logistyki, jak i bezpieczeństwa w portach lotniczych.

Właśnie osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, mają stanowić większość pracowników przyszłego lotniska.

– Docelowo zamierzamy zatrudnić 140 osób – mówi Grzegorz Muszyński, prezes spółki Port Lotniczy Lublin. – Dziesięć osób z tego grona to pracownicy administracyjni. Reszta zajmie się obsługą lotniska i to ich obejmą szkolenia. W tej grupie najwięcej będzie strażaków i pracowników ochrony.

Spółka zapowiada, że kompletując załogę zechce się oprzeć na zawodowych strażakach.

Stworzy także własną służbę ochrony lotniska. Rekrutacja ma się rozpocząć na przełomie roku.

– Wybrane osoby skierujemy na szkolenia. Jeśli zdadzą odpowiednie egzaminy, zostaną zatrudnieni w porcie – dodaje Muszyński.

Długość szkoleń będzie uzależniona od stanowiska i doświadczenia zawodowego kandydata.

– To będzie taka matura z lotniska – mówi Marian Sławiński, nowy dyrektor operacyjny w PLL. Wcześniej pełnił podobne stanowisko na warszawskim Okęciu. Pracował również w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. – Będzie ją musiał zdać każdy, np. osoby odpowiedzialne za ruch w porcie, logistykę, komunikację czy oświetlenie. Po etapie teoretycznym, rozpoczniemy szkolenia praktyczne w działających portach lotniczych w całym kraju.

Fachowcy z Dęblina będą uczyć nie tylko załogę obsługującą przyszłe lotnisko.

Wyszkolą również kontrolerów ruchu, którzy kiedyś zasiądą na wieży w Świdniku.

– Przygotowujemy grupę dziesięciu osób – potwierdza gen Rajchel. – Zadeklarowały one chęć pracy w powstającym Porcie Lotniczym Lublin. Oczywiście dziś nie możemy powiedzieć, jaka część tej grupy dotrwa do końca szkolenia.

Zapewnienie obsługi kontrolerów to domena Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. To ona zatrudni odpowiednich specjalistów i skieruje ich do pracy w Lublinie. W drugiej połowie przyszłego roku powinni oni sprowadzić na ziemię pierwszy samolot.
http://www.strefabiznesu.dziennikwschodni.pl/artykul/lotnisko-w-swidniku-zatrudnia-strazakow-i-fachowcow-od-ochrony-58895.html

Lotnisko w Świdniku: Cała Europa w naszym zasięgu
Przykładowy zasięg samolotów startujących z przyszłego lotniska w Świdniku. Dla maszyn transatlantyckich potrzebny byłby dłuższy pas startowy

Cała Europa, a może Izrael i Egipt. Taki będzie zasięg samolotów, które wystartują z Portu Lotniczego Lublin w Świdniku. Ilu zabiorą pasażerów?

Przygotowania do budowy lotniska w Świdniku nabierają tempa. Jednocześnie trwają poszukiwanie linii lotniczych, które zechcą lądować pod Lublinem.– Rozmawiamy ze wszystkimi, odwiedzamy targi lotnicze, staramy się, żeby linie lotnicze i biura turystyczne uwzględniły nasze lotnisko w planach na 2012 rok i kolejne – mówi Piotr Jankowski, rzecznik PLL. W rozmowach pomaga angielska firma ASM, ta sama, która współpracowała z rzeszowskim lotniskiem.

Padają deklaracje firm zainteresowanych współpracą, ale na razie nie ma żadnych umów. – Nikt nie będzie składał twardych deklaracji w sprawie lotniska, które będzie gotowe za dwa lata – tłumaczy Jankowski. Pewne jest, że w zasięgu samolotów startujących z lubelskiego lotniska znajdzie się cała Europa oraz kraje z Bliskiego Wschodu czy Afryki Północnej.

3,2 mln osób rocznie w wariancie optymistycznym, 2,4 mln pasażerów w wariancie „podstawowym”, 1,6 mln osób w wariancie ostrożnym – takie prognozy ruchu do 2035 r. przedstawia Port Lotniczy Lublin. Dla porównania, przez port na Okęciu przewinie się w tym roku prawdopodobnie 9 mln pasażerów.

Czy lubelskie wyliczenia są realne? Według Urzędu Lotnictwa Cywilnego, co roku coraz więcej osób korzysta z polskich portów lotniczych. W 2001 roku obsłużyły 6,3 mln pasażerów, a w 2006 r. już 15,4 mln. Wystarczy jednak chmura pyłu wulkanicznego w powietrzu, żeby ruch na lotniskach zamarł. Lotniska wyludniają się też po katastrofach i zamachach terrorystycznych.

– Należy się spodziewać, że przez pierwsze lata lotnisko obsłuży ok. 500 tys. pasażerów rocznie i będzie deficytowe. Później powinno być coraz lepiej. Na korzyść Lublina działa, że w pobliżu nie ma takich obiektów. Druga szansa to pasażerowie z Ukrainy. Na loty do Anglii już bym nie liczył, natomiast trzeba myśleć o turystach latających do Egiptu, Tunezji czy Turcji – zauważa Adrian Furgalski, ekspert z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

niech ktoś wstawi badania bo nie mogę znaleźć...
 

·
Registered
Joined
·
36 Posts
Zarząd PLL tłumaczy jednak, że nasze lotnisko będzie trzymać najwyższe standardy obsługi pasażerów i personelu lotniczego.

tak, tak, oczywiscie, jak najbardziej, jak by nie mozna bylo z miasta taxi zamowic za 50PLN raz na miesiac przy dobrych wiatrach. :bash:
 

·
Registered
Joined
·
36 Posts
^^Frustrację na ten temat wylewamy w tym wątku:

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1388126

Pzdr.
Nie wiem po czym wnosisz jakakolwiek frustracje. Ja na tym forum tylko pisze jak jest, a nie jak fajnie by było...

To lotnisko i ekipa ktora to buduje to jakies nieporozumienie i nie wrozy to rychlego, o ile w ogole zakonczenia budowy.

Z ciekawostek, na co jeszcze wydaje sie pieniadze, dla przypomnienia nasze pieniadze.

Sygn. akt KIO/UZP 427/11
WYROK
z dnia 11 marca 2011 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Katarzyna Brzeska
Członkowie: Anna Chudzik
Przemysław Dzierzędzki
Protokolant: Łukasz Liskiewicz
po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 marca 2011 r. w Warszawie odwołania wniesionego
przez Skanska S. A., ul. Gen. Zajączka 9, 01-518 Warszawa, adres do korespondencji:
Ruda Mała 47, 36-060 Głogów Młp. od rozstrzygnięcia przez Zamawiającego: Port
Lotniczy Lublin S. A., ul. Hempla 6, 20-008 Lublin protestu z dnia 10 lutego 2011 r.
orzeka:
1. Uwzględnia odwołanie i nakazuje Zamawiającemu w części I zamówienia
uniewaŜnienie czynności zaproszenia do negocjacji, oceny wniosków oraz
wykluczenia Odwołującego oraz dokonanie ponownego badania i oceny wniosków w
zakresie wskazanym w uzasadnieniu niniejszego wyroku
2. kosztami postępowania obciąŜa Port Lotniczy Lublin S. A., ul. Hempla 6, 20-008 Lublin
i nakazuje:
1) zaliczyć na rzecz Urzędu Zamówień Publicznych wpis w wysokości
20 000 zł 00 gr (słownie: dwadzieścia tysięcy złotych zero groszy) uiszczony przez
Skanska S. A., ul. Gen. Zajączka 9, 01-518 Warszawa, adres do korespondencji:
Ruda Mała 47, 36-060 Głogów Młp stanowiący koszty postępowania odwoławczego,2) dokonać wpłaty kwoty 20.000,00 zł 00 gr (słownie: dwadzieścia tysięcy złotych zero
groszy) przez Port Lotniczy Lublin S. A., ul. Hempla 6, 20-008 Lublin na rzecz
Skanska S. A., ul. Gen. Zajączka 9, 01-518 Warszawa, adres do korespondencji:
Ruda Mała 47, 36-060 Głogów Młp., stanowiącej uzasadnione koszty strony
poniesione z tytułu uiszczonego wpisu

dla zainteresowanych pełna wersja: ftp://ftp.uzp.gov.pl/KIO/Wyroki/2011_0427.pdf

to tez frustracja?

P.S. a prosze jak sprytnie na stronie schowali informacje o przetargu na ten samochod. W archiwum zastapila informacje o defenderze, kotrej juz nie ma. Ani informacji o zlozonych ofertach, ani o wybranej ofercie... Bo tak z ciekawosci to skonfigurowalem pobieznie ten samochod wg wymagan SIWZ i wychodzi prawie 200 000 PLN, tak wiec bardzo chetnie bym zobaczyl zestawienie ofert.....
 

·
Registered
Joined
·
11,157 Posts
Chodzi tylko o pilnowanie właściwych wątków. A jak masz zastrzeżenia co do pracy 'ekipy' która 'to' buduje to opisuj sobie to ile wlezie. Polecam dla lepszego efektu napisanie do mediów(czwarta władza), Prokuratury,RIO,KIO,UZP,NIK etc.- to są instytucje które z chęcią podejmą temat.A skoro wiesz jak jest to na pewno tak jest.

Pzdr.
 

·
Registered
Joined
·
3,820 Posts
Dokładnie @mietek- spełnij swój obywatelski obowiązek i poinformuj odpowiednie instytucje, jeśli coś wiesz o jakimś przestępstwie, nas tu nie katuj, bo nic z tym nie zrobimy.
 

·
Registered
Joined
·
20,663 Posts
Nadchodzi czas mocnego zaciskania pasa. Przez lotnisko Co roku miasto i województwo będzie dokładało do lotniska grube miliony złotych. To oznacza, że będzie trzeba ciąć inne wydatki - na szpitale, drogi i chodniki.
Powstające lotnisko w Świdniku ma kosztować około 350 mln zł. Niemal połowę potrzebnych pieniędzy daje UE oraz samorządy - udziałowcy spółki Port Lotniczy Lublin. Jednak nadal brakuje 180 mln zł. Te pieniądze spółka chce pozyskać z emisji obligacji, które kupi Bank Gospodarstwa Krajowego. Zamysł jest prosty. Bank kupi obligacje, a spółka systematycznie będzie je wykupywać, doliczając do tego ustalone wcześniej oprocentowanie. W jakiej wysokości? To tajne, ale spółka i władze województwa twierdzą, że wybrali najlepszą ofertę. Transakcję finansowo mają wspierać najwięksi udziałowcy - Lublin i województwo lubelskie.

Prezes zmienia koncepcje

Uzgodnienia z bankiem trwają już kilka miesięcy. Prezes spółki Port Lotniczy Lublin przedstawił biznesplan, według którego lotnisko ma być ekonomicznym hitem. Przekonywał, że w pierwszym roku działania lotniska (właściwie w ciągu pół roku, bo port ma zostać uruchomiony najwcześniej latem 2012) obsłuży 300 tys. pasażerów. W 2013 r. ma mieć już pół miliona klientów.

Tę wizję skrytykowali fachowcy, podkreślając, że takich wyników nie notuje działający od dawna port w Rzeszowie. Według naszych informacji wiele wątpliwości miał też BGK. Miał uznać biznesplan za mało realny.

- Na tym etapie transakcji dotyczącej spółki Port Lotniczy Lublin nie możemy udzielić komentarza - ucina dyskusję Magdalena Kałdunek-Soroczyńska z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Prezes zmienia koncepcję

Ale coś w koncepcjach prezesa się zmieniło. W lutym Muszyński mówił "Gazecie", że tanie linie w Świdniku są ostatecznością, a port postawi na regularnych, dużych przewoźników. Przed kilkoma dniami prezes udzielił wywiadu portalowi Pasażer.com i zmienia zdanie: - Chciałbym powiedzieć to bardzo wyraźnie: rozmawiamy ze wszystkimi przewoźnikami, liniami regularnymi i tanimi. Nie wykluczamy nikogo. Uczestniczymy od prawie dwóch lat w każdej edycji spotkań branży lotniczej w ramach Routes, siadając do rozmów z każdym. Podczas tych ostatnich nawet więcej rozmów przeprowadziliśmy z przedstawicielami low-costów.

O liczbie pasażerów także Muszyński nie mówi już z taką pewnością: - Będę bardzo zadowolony, jeżeli po pierwszym roku funkcjonowania lotniska obsłużymy 300 tys. pasażerów.

Rozmowy z bankiem zmierzają do finału. - Prezydent otrzymał już projekt umowy między miastem, sejmikiem województwa a BGK. Teraz dokument muszą ocenić nasi radcy prawni - mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prasowy Krzysztofa Żuka. - Jest to tzw. umowa wsparcia. To oznacza, że jeśli lotnisko nie będzie spłacać obligacji, to udziałowcy zobowiązują się do systematycznego, corocznego podnoszenia kapitału spółki - dodaje pani rzecznik.

Lotnisko będzie kosztować

I tu jest problem. Pieniądze mają pochodzić z kasy Lublina i województwa. W większym stopniu z miasta, bo ma większy pakiet akcji. W umowie zapisane są już nawet konkretne kwoty. Na razie są tajemnicą, ale wiemy, że chodzi o kilkadziesiąt milionów złotych co roku. Dlaczego tak dużo? Bo do rat trzeba doliczyć odsetki i potrzebne są pieniądze na samo funkcjonowanie lotniska.

- Z zasady spółka przez pierwszy okres działania lotniska nie będzie w stanie spłacać obligacji - nie ukrywa Mieczkowska-Czerniak. Czyli to miasto i województwo weźmie na siebie milionowe obciążenie.

- To duże wyzwanie, ale nie mamy wyjścia. Lotnisko jest już normą, jeśli region i miasto chcą się rozwijać - mówi nam jeden z polityków zaangażowany w budowę portu. - Musimy zacisnąć zęby, bo przez parę lat trzeba będzie ograniczać wydatki. Zwłaszcza w mieście - dodaje.

Już teraz Lublinowi brakuje np. 486 mln zł na budowę dojazdu do obwodnicy. Nie ma pieniędzy na remont ul. Narutowicza. Ba! Nie ma nawet pieniędzy na regularne koszenie miejskich trawników. Do tego dojdzie dokapitalizowanie portu.

- Jak długo będzie trzeba to znosić? To zależy, kiedy lotnisko zacznie na siebie zarabiać. Miejmy tylko nadzieję, że prognozy przygotowane przez spółkę się sprawdzą - dodaje nasz rozmówca.

Według Muszyńskiego lotnisko zacznie zarabiać po czterech latach. Ale znów fachowcy przypominają, że istniejące od sześciu lat lotnisko w Łodzi zamknęło ubiegły rok stratą 17 mln zł.
http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,48724,9687826,Nadchodzi_czas_mocnego_zaciskania_pasa__Przez_lotnisko.html

Boshe co za marny dziennikarzyna, aż sie nie chce tego czytać.
Co to znaczy dokładać? Raczej będą spłacać kredyt tak jak pewnie w przypadku wielu inwestycji. Nie wiem jak to jest w Lublinie, ale pewnie czy to autobusy, czy remont jakiejś szkoły był na kredyt, były obligacj i nikt nie pisał, że przez to będzie zaciskanie pasa. Po prostu spłaca się kredyt na inwestycje i tyle a co do utrzymania to do wielu miejsc miasto dokłada i nie ma problemu. Niech poda ile Lubelskie dokłada do Przewozów Regionalnych i czy ludzie są zadowoleni z ich usług.
Również jak się obsadza rady nadzorcze i wybiera prezesów nie ma problemu, ale kiedy trzeba sypnąć groszem jest problem.
 

·
Registered
Joined
·
20,663 Posts
Wiadomo, że port lotniczy kosztuje np. sama budowa koło 350 mln ale ponad połowę dostaniecie z RPO-dziś była informacja, że znalazło się koło 25 mln zł dodatkowo. Owszem trzeba będzie na poczatku ,,płacić za latanie" czy jakoś tak, ale port stanowi magnes dla wielu inwestorów, turystów itd. Pomaga wyjść z tej błędnej spirali: dlaczego jesteś biedny? Bo nikt nie chce inwestować. Dlaczego nie chcą inwestować? Bo nie ma portu. Dlaczego nie mam portu? Bom biedny , nie ma chętnych inwestorów z zagranicy(a ci chcą łatwo dostać się) co by płacili podatki itd.

Trzeba zadbać o odpowiedni marketing i promocję i nie mówię tylko o dopłacaniu do połączeń(bo na 100% bez tego się nie obędzie na początku) do LCC ale o odpowiedniej liczbie plakatów, ulotek np. na dworcach PKS skąd odjeżdżają autobusy do Anglii, Niemiec czy Włoch, ale to jak już będzie znana wstępna siatka połączeń. Zorganizować dni otwarte, promocje wśród lokalnych gazet, w lokalnym radiu, kupić miejsce w gazecie, wśród stowarzyszeń typu Bisness Center Club, LEwiatan, na targach biznesowych, wsród biur turystycznych(czartery), stworzyć profile na portalach typu nasz, na fejsiku by stronka działała, na lotnictwo.net. na pasazer.com , goldenline itd. Sprawić, żeby było głośno o porcie, o lotach(oczywiście w pozytywnym sensie).
Nalezy również pokazać, że samolot to nie jakichś luksusowy środek transportu a coraz popularniejszy i dostępny sposób wygodnego podróżowania by ludzie brali to pod uwagę. Warto zaznaczyć, że wielu mieszkańców Lubelszczyzny najczęściej wyjeżdża na Zachód czyli ma do przebycia kawał drogi przez Polskę np. jadąc autobusem, autem albo sporo do Warszawy co sprawia, że już na naszych drogach tracą sporo czasu a wielu z nich będzie miało port na prawdę blisko.
Trzeba to zrobić przed uruchomieniem portu by nie obudzić się z ręką w nocniku
Wystarczy podpatrzyć jak to robią w innych regionach, a na pewno się uda.

Ocenia się, że w Polsce dopiero odprawiając koło 1 mln paxów port zacznie zarabiać. Chciałbym, żeby w Lublinie było tak jak najszybciej, ale trzeba będzie sypnąć na początku działalności jakimś liniom bo inaczej terminal będzie stał pusty( a i tak jego bieżące utrzymanie będzie kosztować podobnie niezależnie czy będzie obsługiwał 1 samolot czy 6 dziennie). Po drugie bez ruchu lotniczego ciężko będzie spłacić kredyty i to co np. miasto czy Marszałek ,,zaoszczędzą" bo nie zapłacą tanim liniom spowoduje, że będą musieli de facto dopłacać do kredytów na budowę.

Nie zarobią na odprawie paxów, na handlingu, na prowizji za paliwo, będzie mało chętnych do skorzystania z parkingów, nie będzie również chętnych by płacić dużo za wynajęcie powierzchni komercyjnej, reklam na lotnisku i na wielu innych rzeczach-tak długo jak nie będzie paxów czy wystarczającego ruchu (np. w 2013 r. 300 tys paxów byłby realnym sukcesem-to raptem 3 loty dziennie ze średnim obłożeniem 145 paxów).

Dlatego na moje oko, na poczatku mają do wyboru albo płacić liniom, wówczas port zacznie się rozwijać, spełniać funkcję do której(po wydaniu 350 mln) był przeznaczony, spłaci kredyty albo udawać, że nie zapłacą a wówczas trzeba dołożyć na bieżące utrzymanie, na kredyty z obligacji a po trzecie inwestycja za 350 mln będzie niemalże nieużywana. Sami widzicie jak działają porty w Polsce podobnej wielkości(RZE,BZG,LCJ,SZZ) i jak idzie w tych, których władze nie chcą subsydiować połączeń np. marazm od kilku lat w Bydgoszczy czy do niedawna w Rzeszowie.

Skoro Rzeszów dopłaca te 6 mln rocznie obsługując niemal 450tys paxów to myślę, że za 3-4 mln rocznie ,,dopłat" powinni znaleźć się chętni do Lublinie(mniejszy spodziewany ruch a więc mniejsza dopłata). Te kilka mln rocznie, zwłaszcza na początku będą kluczowe dla powodzenia całego kilkuset milionowego projektu. Ile wydaje się na promocje regionu miasta? To już dziś udziałowcy powinni ustalić proporcje kosztów by nie kłocić się a już zbierać kasę(sami widzicie do czego to prowadzi na przykładzie Bydgoszczy-wzajemne animozje itd a port traci). Można wziąć przykład z Kujawsko-Pomorskiego: Marszałek za każdego mieszkańca płaci 1 € a prezydenci Bydgoszczy i Torunia również po 1€.

Macie jakiejś inne pomysły jak ,,wypromować" lotnisko? Czy bardziej chodzi o wypromowanie np. wśród linii lotniczych?
 

·
Registered
Не имеет аналогов в мире
Joined
·
2,612 Posts
Co to znaczy "płacić liniom na początku"? Myslisz, że jak po kilku latach dopłaty znikną, to linie lotniczne się nie zawiną?
 

·
Registered
Joined
·
20,663 Posts
Co to znaczy "płacić liniom na początku"? Myslisz, że jak po kilku latach dopłaty znikną, to linie lotniczne się nie zawiną?
Najgorzej będzie na początku- nie wiadomo jaki będzie ruch, jakim potencjałem dysponować będzie port(co innego jak wchodzi się do istniejącego już portu).

Jeśli za 3-4 lata port będzie obsługiwał koło 300-500 tys, znane będą najpopularniejsze kierunki i ruch będzie systematycznie rósł to znajdą się chętni by latać za mniejsze dopłaty np. dziś dajemy 3-4 mln rocznie przez 3 lata (w tym za ryzyko w związku z wejściem na zupełnie nowy rynek) a za kilka lat ograniczamy, bo jeśli port wypali i będzie sobie radził, to po co tyle dopłacać?

Powinien być przetarg czy konkurs(jak teraz planują w Bydgoszczy )-czy Wizzair czy Ryanair zaproponują więcej lotów tygodniowo i tyle.
 

·
Registered
Joined
·
20,663 Posts
Żeby robić konkurs trzeba wyłożyć kolejne kilka(naście) mln ... wizz ci nie przyjdzie - jedynie ryan i na niego bym liczył.
Kilkanaście tak, ale rocznie to 3-5 mln, zobaczymy czy W6 przyleci-ostatnio zaczyna latać, ze ,,niezdobytych" przez Ryana portów i może chciałbym tutaj wejść-również oczywiście z dopłatami. Ryan nawet jak przegra to i tak zaoferuje loty do Stansted i do Dublina.
 

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
Jakie to niezdobyte porty Wizz`em odbija ryanowi w Polsce? Bo jak narazie to prawie sie nie rozwijają w Polsce. W Rzeszowie było tyle milionów do zgarnięcia i nawet nie stanęli do przetargu chyba. Ryan bez dopłaty nic ci nie zaoferuje znając życie - za promocję na stronie trzeba płacić :) Hehe
 

·
Registered
Joined
·
20,663 Posts
Nie mówię w Polsce, ale w Europie śr-Wsch- w Serbii, w Skopje w Macedonii , na Litwie np. Wilno-co ciekawe po jakimś czasie Ryan tam wszedł niemal dublując połączenia Wizziara! Może to wynika z braku floty?

Nie tylko Rayan ale i Wizz za free nie wejdą na nowobudowany port, zażyczą sobie czegoś-jakąś premię za ryzyko + do tego to co standardowo by wzięli np. za 10-20 lotów tygodniowo. Port musi się do tego szykować, że będzie musiał znaleźć kilka mln na reklamę bo inaczej inwestycja poniesie klapę. NA szczęście po pierwszych wypowiedziach(nie będziemy płacić tanim liniom itd) łagodzą ton. Może wynika to z taktyki negocjacyjnej. Może również wymusił na nich bank w czasie negocjacji obligacji bo on patrzy na ruch i liczbę paxów a ta wiadomo , że wynikać będzie od chęci dopłacania.
 

·
Banned
Joined
·
2,564 Posts
Nie mówię w Polsce, ale w Europie śr-Wsch- w Serbii, w Skopje w Macedonii , na Litwie np. Wilno-co ciekawe po jakimś czasie Ryan tam wszedł niemal dublując połączenia Wizziara! Może to wynika z braku floty?

Nie tylko Rayan ale i Wizz za free nie wejdą na nowobudowany port, zażyczą sobie czegoś-jakąś premię za ryzyko + do tego to co standardowo by wzięli np. za 10-20 lotów tygodniowo. Port musi się do tego szykować, że będzie musiał znaleźć kilka mln na reklamę bo inaczej inwestycja poniesie klapę. NA szczęście po pierwszych wypowiedziach(nie będziemy płacić tanim liniom itd) łagodzą ton. Może wynika to z taktyki negocjacyjnej. Może również wymusił na nich bank w czasie negocjacji obligacji bo on patrzy na ruch i liczbę paxów a ta wiadomo , że wynikać będzie od chęci dopłacania.
Yes WizzAir has two flights from Skopje to London and Venezia.
 

·
Czechów Południowy
Joined
·
4,103 Posts
Jakiś czas temu była informacja o podobnym przetargu przez gminę podajże i też tylko jedna oferta mogła wpłynąć, bo tylko jedna spełniała warunki. Widzę, że to normalna praktyka, żeby wybrać konkretnego dostawcę, zresztą w przetargu na autobusy podobnie specyfikacja jest układana pod konkretnych dostawców i jakoś nikt nie robi z tego powodu awantury. Tylko z drugiej strony jakby rozszerzyć specyfikację to wpłynęło by więcej ofert i cena by się zmniejszyła co jest lepsze dla udziałowców portu. Ręka rękę myje...
 

·
Registered
Joined
·
4,963 Posts
Tak, ale w przetargach na autobusy nie robi się nigdy tak, że konkurencja nie może wystartować w ogóle. Po prostu za spełnienie określonych (mniej lub bardziej istotnych) warunków przyznaje się więcej punktów, ale konkurencja może nadrobić to na przykład ceną. Gdyby w przetargu dla lotniska 5 cylindrowy silnik nie był wymagany odgórnie, ale dodatowo punktowany, to sprawa wyglądałaby inaczej.
W tym przypadku mamy doczynienia już nie z faworyzowaniem jakiegoś producenta czy producentów (typowe warunki, które stawia się w autobusowych przetargach faworyzujących Mercedesa spełnia też m.in Man i Volvo, ale te firmy prawie nigdy nie skladają ofert), ale po prostu z ustawieniem przetargu pod konkretnego dostawcę w taki sposób, że nikt inny nie ma prawa zdobyć tego zamówienia. To jest zwyczajne ograniczanie konkurencji i nie sądzę, żeby było zupełnie bezinteresowne. Tą sprawą, jak i wszelkimi innymi ustawianymi przetargami, powinny się zająć po prostu odpowiednie organy ścigania i tyle.

W ogóle ja się dziwię, że w spółce, która jest tak medialna i wszyscy jej patrzą na ręce są tacy idioci, którzy ustawiają przetargi. Oni myśleli, że to nie wyjdzie, czy jak? I to jeszcze sprawa dotyczy zakupu luksusowego samochodu, co już samo w sobie jest przewaznie kontrowersyjne i interesują się tym media.
 
1 - 20 of 5787 Posts
Status
Not open for further replies.
Top