SkyscraperCity banner

1 - 20 of 16485 Posts

·
user
23,164 Posts
Discussion Starter #1 (Edited by Moderator)

Lublin Airport - port lotniczy w Świdniku k. Lublina

Wątek poświęcony siatce połączeń, statystykom, danym i dojeździe do portu lotniczego szynobusem lub komunikacją miejską. Nie wlicza się w to sama budowa dróg dojazdowych, bo do tego jest inny wątek.
Tylko merytoryczna dyskusja.

Zapraszam.

Terminal lotniska - plan:

Strona www portu: http://www.airport.lublin.pl/

W wątku nie piszemy o zaobserwowanych lotach i nie wrzucamy zdjęć samolotów (ew. info i link do galerii w HP). Offtopic będzie karany brigiem, podobnie jak głupi komentarz. Głupi komentarz tzn. infantylne spostrzeżenia, nieprzemyślane posty z głupimi uwagami nic nie wnoszącymi do tematu, nie poparte niczym domysły, indywidualne dywagacje i życzenia odnośnie połączeń.

Dopisane: Wątek dotyczy tylko i wyłącznie statystyk dotyczących lubelskiego lotniska oraz regularnych połączeń (istniejących i planowanych). W wątku tym nie dyskutujemy o pojedynczych lotach, okazjonalnych czy biznesowych. Do tego służy lotniczy hydepark:
https://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1590345

Posty nie mieszczące się w ramach tego wątku mogą być usuwane, bądź przenoszone bez informowania o tym ich autorów. Proszę się z tym liczyć, jeżeli nie przestrzega się zasad tego wątku.

:)

·
Registered
1,362 Posts
Dane za rok 2012

Operacji: 40

Przyloty:
3073/153 LF 83%

Odloty:
2298/115 LF 62%

Suma:
5371/134 LF 73%

·
Registered
8,291 Posts
Mam nadzieję, że się wpiszę w nową formułę wątku. Kilka zdziśków ode mnie, robione odpadniętą gałką od radia tranzystorowego:

1. Na nowym wjeździe do Świdnika - kierunkowskazy do PLL

2. Jest już połączenie autobusowe

3. Są też busiki ... na razie chyba jeżdżące na tzw. krzywy ryj ;)

4. Pasażerowie odlatujący do Oslo, szacuję, że było ich w tym czasie około setki przy odprawie.

Sprawdziłem także dzisiaj kwestię bankomatu na lotnisku. Faktycznie póki co nie ma go, ale dowiedziałem się w informacji lotniska, że są przymiarki do zamontowania przynajmniej jednego w terminalu.

·
Registered
17 Posts
Luton-Luz 152
Luz-Luton 170
Dublin-Luz 70
Luz-Dublin 135
Oslo-Luz 77
Luz-Oslo 159
Statystyki liczone przeze mnie . Pewnie nie wszystkich zliczyłem może byc kilka na +

·
Registered
488 Posts
Wnioski z dzisiejszej wycieczki na lotnisku (po tygodniu od ostatniej :)

1. Jak już pisałem i pokazałem na zdjęciu (tak jak później również kolega Haveblue) w poprzednim wątku jeździ autobus z Lublina na lotnisko i z powrotem. Autobus jest na rejestracji świdnickiej a strona internetowa wypisana na nim na razie nie działa.
2. Działa już jedno ze stanowisk wypożyczalni samochodów - Hertz. Wygląda na to że wkrótce będzie otwarte stanowisko Europcar.
3. Bankomatu na razie nie ma jeszcze.
4. W strefie ogólnodostępnej działa Flying Bistro oraz kawiarnia, której nazwę obecnie już zapomniałem. Poza tym sklep 1 Minute i kiosk Relay. Te wszystkie marki zdaje się należą do jednego właściciela HDS. Podobnie jak i sklep Aelia Duty Free znajdujący się już w strefie za kontrolą bezpieczeństwa.
5. Wydaje mi się, że brakuje jeszcze oznaczenia z zewnątrz wejść na lotnisko - które ma służyć do odlotów a które do odlotów (oczywiście można przejść wewnątrz lotniska na drugi koniec ale jest jakieś ogólne założenie że na odloty powinno się wchodzić z jednej strony a wychodzić z drugiej. Wydaje się, że powinny się pojawić jakieś większe napisy na budynku wskazuje na to przeznaczenie wejść na lotnisko.
6. Zarówno dziś jak i tydzień temu na lotnisku było czysto. Nie zauważyłem brudu, którym pisali niektórzy.
7. Swoje biuro na lotnisku wykańcza już również firma Flyaway.

Luton-Luz 152
Luz-Luton 170
Dublin-Luz 70
Luz-Dublin 135
Oslo-Luz 77
Luz-Oslo 159
Statystyki liczone przeze mnie . Pewnie nie wszystkich zliczyłem może byc kilka na +
Coś zaskakująco mało było pasażerów lecących z Dublina do Lublina.

·
Registered
296 Posts
Mam takie pytanie, moze niesmaczne ale powazne: czy 'pasazerowie' ambulansu , ktory ladowal niedawno na EPLB tez sa liczeni jako pax? moze nie konkretnie o ten samolot mi chodzi ale o ogol .
Moglby ktos zdefiniowac kto jest liczony w statystyce , a kto nie.
TDQ

·
Registered
283 Posts
2. Jest już połączenie autobusowe

QUOTE]
Mam pytanko związane z tym autobusem. Czy w środku autobusu jest miejsce na przewóz bagażu, czy pozostaje tylko klasyczny bagażnik? Jeżeli to drugie, to może to być trochę kłopotliwe, jeżeli pasażerowie będą chcieli wysiąść gdzieś na przystankach pośrednich (Świdnik, dzielnice Lublina leżące na trasie) i kierowca będzie musiał wybiegać z autobusu, otwierać bagażnik i szukać odpowiednich walizek. Mocno skomplikuje to przewóz.
IMO optymalny byłby klasyczny autobus miejski, niskopodłogowy, z dużą ilością miejsc stojących. Trasa jest na tyle krótka, że nie trzeba siedzieć.
No, ale cóż, narazie cieszmy się z takiego. Może z czasem coś się zmieni.
PS. Poza tym intryguje mnie ten napis. BEZPOŚREDNI AUTOBUS NA LOTNISKO. Czyżby miało to znaczyć, że jedzie z punktu A do B, bez zatrzymywania się? Jak dla mnie bez sensu. Nie każdy ma potrzebę dojeżdżania do przystanka końcowego. Podobnie w drodze na lotnisko, wsiadania na początkowym.

·
Registered
1,921 Posts
jeżeli pasażerowie będą chcieli wysiąść gdzieś na przystankach pośrednich (Świdnik, dzielnice Lublina leżące na trasie) i kierowca będzie musiał wybiegać z autobusu, otwierać bagażnik i szukać odpowiednich walizek. Mocno skomplikuje to przewóz.
A pasażer sam sobie nie może włożyć i wyjąć bagażu z bocznego bagażnika? W BGO wygląda to mniej więcej tak:

Samoobsługa przy wsiadaniu i wysiadaniu, kierowca oczywiście może pomóc. Nigdy nie ma z tym problemu.

·
Registered
283 Posts
^^OK. Na początkowym lub końcowym nie ma problemu. Ale na pośrednich może być problem, szczególnie jeśli czyjaś walizka jest przywalona kilkoma innymi.No i ten bagażnik raczej otwiera kierowca, a nie pasażerowie na każdym przystanku.

·
Registered
1,921 Posts
^^ Powyżej bagażnik jest pewnie otwierany z kabiny, ale są tez mniejsze autobusy z ręcznym otwieraniem i także większość pasażerów sobie z tym radzi, czasami pomaga kierowca gdy go o to pasażer poprosi. Przystanki pośrednie także nie ma problemu, bo pasażerowie w przemyślany sposób starają się układać swoje bagaże tak aby się nie zakopywać.

·
Registered
314 Posts
A ja jestem ciekawy dwóch rzeczy:
po pierwsze: jaką trasą porusza sie powyższy pojazd i za jaką cenę?
po drugie: kto wogóle coś takiego dopuścił do kursowania?
ja rozumiem, że potrzebne nam jest coś co wspomorze pociąg i że lepsze to niż bus no ale litości, tak nigdy nie zbudujemy porządnej komunikacji z lotniskiem...

·
Registered
8,291 Posts
chwila, może właśnie czekał posłusznie na pasażerów :)

P.S. Nie wiem jak jest w środku autobusu. Niestety nie zaglądałem.

·
Registered
1,143 Posts
Co do autobusu - lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu, ale... cóż, moim marzeniem w tym przypadku to kursowanie ZTM-owskich autobusów z Lublina , przez Świdnik pod lotnisko. Ze dwie regularne linie, kursujące przynajmniej dwa razy na godzinę, w porach typowych dla normalnymch linii, obsługiwane taborem wielkopojemnym - dla pomieszczenia ludzi i bagażu. Linie te miały by wspólny początek /koniec przy samym terminalu, kilka przystanków w Świdniku a potem, po wjeździe do Lublina, rozjeżdżały by się tak, aby mniej więcej jedna obsługiwała okolice Kaliny, Śródmieścia i Czechowa a druga okolice PKP, Czubów, LSM, Węglina. To by rozwiązywało w zasadzie jakakolwiek potrzebę zastanawiania sie kiedy są loty, bo autobusy i tak, ze sporą w sumie częstotliwością, były by dostępne. A jak ktoś chciałby się dostać ekspresowo do Lublina z lotniska, to mogły by wówczas być dodatkowo takie autobusy jak ten ze zdjecia, uzupełniajace w zasadzie braki w rozkładzie pociągu.

·
Registered
501 Posts
chwila, może właśnie czekał posłusznie na pasażerów :)

P.S. Nie wiem jak jest w środku autobusu. Niestety nie zaglądałem.
No pani zapowiadała, że odjazd szynobusu został przesunięty na 12tą w związku z przylotem samolotu. Po czym po 12tej już zadnych informacji nie było kiedy odjedzie mimo, że szynobus jeszcze stał na stacji... A przed 12tą informacji mówionych przez mikrofon było kilka. Troche groteskowe :)

·
Registered
488 Posts
Natomiast co do tego Autubusu to nie wiem czy jest w ogóle sens jego istnienia. Czy przypadkiem nie należy szynobusu dopracować w ten sposób, by to wszystko płynnie działało... To nie jest aż takie trudne.
Dzisiaj była smieszna sytuacja. Kobieta pracująca zapowiadała, że w związku z przylotem samolotu odjazd szynobusu został przesunięty na godzine 12. Kilka razy przez mikrofon o tym mówiła. Byłem zaskoczony, zszokowany, że tak informują. Po czym minęła 12ta i szynobus dalej stał i stał i żadnej informacji nie było o której odjedzie. Niestety mój zachwyt trwał tylko do 12tej. :)
Bez przesady. Akurat u nas dworzec główny PKP jest położony w miejscu które nie jest dla wszystkich dogodne (pomijając oczywiście osoby, które dalej chcą jechać pociągiem albo mieszkają w okolicy). I oczywiście znajduje się daleko od głównego dworca PKS. Jest na pewno miejsce na rynku na autobus z lotniska przy zwiększeniu liczby lotów.
Co do tego pociągu, który miał jechać o 12 i stał jeszcze chyba ze 20 minut to mnóstwo ludzi intensywnie studiowało rozkład jazdy i było przekonanych, że to stoi już kolejny pociąg odjeżdżający o wiele później. Zdecydowanie zabrakło kolejnych komunikatów na temat godziny odjazdu.

·
Registered
2,944 Posts
Aljumo said:
Mam pytanko związane z tym autobusem. Czy w środku autobusu jest miejsce na przewóz bagażu, czy pozostaje tylko klasyczny bagażnik? Jeżeli to drugie, to może to być trochę kłopotliwe, jeżeli pasażerowie będą chcieli wysiąść gdzieś na przystankach pośrednich (Świdnik, dzielnice Lublina leżące na trasie) i kierowca będzie musiał wybiegać z autobusu, otwierać bagażnik i szukać odpowiednich walizek. Mocno skomplikuje to przewóz.
IMO optymalny byłby klasyczny autobus miejski, niskopodłogowy, z dużą ilością miejsc stojących. Trasa jest na tyle krótka, że nie trzeba siedzieć.
No, ale cóż, narazie cieszmy się z takiego. Może z czasem coś się zmieni.
PS. Poza tym intryguje mnie ten napis. BEZPOŚREDNI AUTOBUS NA LOTNISKO. Czyżby miało to znaczyć, że jedzie z punktu A do B, bez zatrzymywania się? Jak dla mnie bez sensu. Nie każdy ma potrzebę dojeżdżania do przystanka końcowego. Podobnie w drodze na lotnisko, wsiadania na początkowym.
No ale kto powiedział że ten autobus będzie się zatrzymywać gdzieś po drodze? W samym Lublinie jest to niemożliwe bo wymagana jest zgoda m.in. na korzystanie z przystanków, a tą wydaje ZTM który nie ma w tym żadnego interesu. Pewnie trasa będzie wyglądać tak że wsiadamy przy terminalu a wysiadamy na Dworcu Gł. PKS. Dla mnie skandalem jest to że Port Lotniczy Lublin którego jednym z większościowych udziałowców jest miasto Lublin nie ma połączenia ZTM z miastem, które można pokonać na normalnych biletach komunikacji miejskiej. Idealne wydają się w tym przypadku także bilety krótkookresowe(lotnisko mogło by spowodować większe wykorzystanie takowych przez np. potencjalnych turystów) ale w zaistniałej sytuacji nic z tego(nawet jesli te na lotnisko miały by być trochę droższe z racji strefy podmiejskiej). Poza tym jakoś nie zauważyłem żeby w Warszawie czy Poznaniu nie było połączenia by ZTM które gwarantuje konkretną jakość usług połączoną z wygodną taryfą. Tymczasem(co stało się już jakąś nową świecką tradycją) w okolicach Lublina zawsze robi się coś sprzecznie z logiką i interesami ludzi którym ma to służyć.

·
Registered
283 Posts
Co do autobusu - lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu, ale... cóż, moim marzeniem w tym przypadku to kursowanie ZTM-owskich autobusów z Lublina , przez Świdnik pod lotnisko. Ze dwie regularne linie, kursujące przynajmniej dwa razy na godzinę, w porach typowych dla normalnymch linii, obsługiwane taborem wielkopojemnym - dla pomieszczenia ludzi i bagażu. Linie te miały by wspólny początek /koniec przy samym terminalu, kilka przystanków w Świdniku a potem, po wjeździe do Lublina, rozjeżdżały by się tak, aby mniej więcej jedna obsługiwała okolice Kaliny, Śródmieścia i Czechowa a druga okolice PKP, Czubów, LSM, Węglina. To by rozwiązywało w zasadzie jakakolwiek potrzebę zastanawiania sie kiedy są loty, bo autobusy i tak, ze sporą w sumie częstotliwością, były by dostępne. A jak ktoś chciałby się dostać ekspresowo do Lublina z lotniska, to mogły by wówczas być dodatkowo takie autobusy jak ten ze zdjecia, uzupełniajace w zasadzie braki w rozkładzie pociągu.
Ty tak byś chciał, inni też by tak chcieli. Ale niestety przynajmniej na chwilę obecną jest marnowana znakomita szansa na to, aby przy okazji zapewnienia komunikacji na lotnisko, zrobić w końcu normalną komunikację miejską Lublin-Świdnik.
Niestety, jak na moje oko, występuje tam pewien konflikt interesów. Z lotniskiem związani są:
-p. J. Sobczak (mocno skonfliktowany z prezydentem LBN),
-rzecznik portu jest pracownikiem UM Świdnik (znana jest od wielu lat niechęć Świdnika do wpuszczenia ZTM i jakichkolwiek dopłat), niby ostatnio coś mówili, że byliby skłonni dofinansowywać linię na lotnisko, ale nie wiadomo, czy to nie tylko takie gadanie.
Boli mnie to tym bardziej, że mieszkam w LSW i widzę na codzień jak ta komunikacja wygląda.

·
Registered
2,944 Posts
Ja sobię z tego doskonale zdaję sprawę i nie musisz mi wyjaśniać sytuacji komunikacyjnej na linii Lublin-Świdnik. Z tym że na litość boską to lotnisko powstało przedewszystkim dla Lublina(czy się to komuś podoba czy nie) dlatego normalna komunikacja portu z miastem powinna być priorytetem. Ogólnie dziwi mnie tez brak reakcji władz miasta w tym temacie. Czyżby UM Lublin uważał że wszystko jest OK podczas gdy tak nie jest?

1 - 20 of 16485 Posts