SkyscraperCity banner

1 - 20 of 14000 Posts

·
Registered
Joined
·
351 Posts
Nie wiem czy było o tym projekcie znalazłem troche w sieci więc wkleję

Terminal

Lokalizację projektowanego drugiego terminala pasażerskiego przewidziano równolegle w stosunku do pasa startowego i planowanej drogi kołowania na ich osi symetrii. Linie zabudowy wyznaczyliśmy w większej odległości od planowanej podstawowej drogi kołowania niż przewidziano w założeniach konkursu. Lokalizacja ta umożliwia realizację płyty postoju samolotów kodu „C” w dwóch rzędach ( 1. rząd – pozycje kontaktowe, 2. rząd – pozycje oddalone) oraz drugiej, równoległej drogi kołowania niezbędnej w przypadku rozbudowy portu lotniczego do planowanej docelowej przepustowości.

- Głównym obiektem kubaturowym jest budynek terminala. Jest to trójskrzydłowa hala mieszcząca obie strefy funkcjonalne, tzn. związane z płytą lotniska (airside) - sortownię bagażu, poczekalnie, hale odbioru bagażu przylatującego wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi jak również strefy związane ze stroną miejską (landside) - hale odpraw biletowo-bagażowych (odlotów i przylotów), oraz dworzec szynobusu, a także lokale komercyjne: biura linii lotniczych, gastronomię itd.

- Budynek terminala zaprojektowano w układzie głównej funkcji jednopoziomowym, podjazd pod terminal od strony ogólnodostępnej zorganizowany w jednym poziomie, odloty i przyloty od strony płyty aranżowane także w jednym poziomie.

Funkcjonowanie terminala

Wielkości i parametry dla Terminala przyjęto zgodnie z wytycznymi IATA i policzono dla przepustowości 1mln w pierwszym etapie i 3.2mln docelowo PAX. Daje to przepustowość przyjętą z wytycznych konkursowych. Przyjęto, że terminal będzie zapewniał poziom obsługi B co jest zgodne z wytycznymi Zamawiającego. Terminal zorganizowano w układzie z centralnie ustawioną kontrolą bezpieczeństwa. Wielkość strefy można regulować dostosowując ją z czasem do natężenia i rodzaju ruchu pasażerskiego. Wysokość hali terminala dała możliwość wykonania antresoli w centralnej części nad sortownią bagażu i pomieszczeniami obsługi na której zorganizowaliśmy dodatkowe pomieszczenia komercyjne, biurowe, sale konferencyjne, kaplicę oraz ogólnodostępną platformę widokową. W osobnym budynku poza zasięgiem przewidywanej rozbudowy terminala umieszczono funkcję administracyjną oraz wieżę kontroli wraz z jej pomieszczeniami obsługi.

W terminalu zapewniono funkcjonowanie niezależnych ścieżek dla załóg i obsługi naziemnej, VIP-ów, pasażerów lotów zagrożonych i podlegających częściowej kwarantannie, dla pasażerów niebezpiecznych i podlegających ekstradycji. Stworzono także miejsca na zlokalizowanie punktów kontroli paszportowej zarówno w hali przylotów jak i odlotów. Pomieszczenia komercyjne dla strefy miejskiej (landside) zlokalizowano w pobliżu głównych wejść do hali tak, że flankują one perony szynobusu, są to głównie pomieszczenia dla bezpośredniej obsługi pasażerów takie jak: biura podróży, wypożyczalnie samochodów, sprzedaż biletów linii lotniczych itp. Pozostałą część ogólnodostępnej strefy komercyjnej umieszczono na antresoli z tarasem widokowym, pomieszczono tam także salę konferencyjną i kaplicę. Strefę gastronomiczną zlokalizowano na krańcu hali odlotowej. Dla strefy odlotowej płyty (airside) przewiduje się wydzielenie części strefy poczekalni dla modułowych powierzchni handlowych montowanych lub rozmontowywanych w zależności od potrzeb, oraz wydzielenie strefy gastronomiczno – barowej.
Więcej informacji tutaj
http://www.a-ronet.pl/index.php?mod=nagroda&n_id=860

Etap I:


Etap II: (taxiway, drogi szybkiego zejścia z pasa, powiększona płyta postojwa, rozbudowany terminal, hotel przy parkingu, zabudowania cargo)
 

·
Registered
Joined
·
17,607 Posts
Będzie lotnisko w Świdniku

Będzie lotnisko w Świdniku

Wojciech Andrusiewicz 06-09-2005 , ostatnia aktualizacja 06-09-2005 19:47
GAZETA WYBORCZA

Być może już za niecałe dwa i pół roku z lotniska w Świdniku będziemy mogli odlecieć w dowolnym kierunku Europy. Władze spółki Port Lotniczy Lublin rozpoczęły właśnie negocjacje z dużym włoskim koncernem

W Świdniku ma powstać lotnisko, które będzie obsługiwało samoloty mniejszego typu, przewożące do 60 osób i latające na trasach w Polsce i Europie. Powstała pięć lat temu spółka Port Lotniczy Lublin miała je wybudować w ciągu kilku lat. Niestety jak dotychczas nie miała szczęścia do inwestorów. Zaś kapitał spółki, w której skład wchodzą m.in. miasta Lublin i Świdnik, jest zbyt skromny i nie stać jej na wydatek nawet 100 tys. zł. Dlatego ze stanowiska prezesa odszedł w czerwcu tego roku Marek Szewczuk. W jego miejsce rada nadzorcza wybrała dotychczasowego kierownika lotniska Karola Ścibiora. Jak się okazało, był to trafny wybór. Nowy prezes jest bliski pozyskania inwestora strategicznego.

- Jesteśmy właśnie po rozmowach z przedstawicielem włoskiej firmy, która jest bardzo zainteresowana budową lotniska w Świdniku. M.in. dlatego, że wiele włoskich przedsiębiorstw chce inwestować w naszym regionie. W tym celu konieczne jest uruchomienie szybkich lotniczych połączeń z Lublinem. Jednak ze względu na dobro inwestora nie mogę wymieniać jego nazwy - mówi Ścibior.

Z władzami spółki rozmawia pośrednik Włochów - firma M.G.Poland, która zajmuje się m.in. kojarzeniem polskiego i włoskiego biznesu. - Reprezentujemy inwestora, który prowadzi już jeden port lotniczy we Włoszech. Firma interesuje się Świdnikiem od półtora roku. Jednak dotychczas nie można było rozpocząć negocjacji, bo niepewne były losy gruntów pod lotnisko. Teraz, gdy sprawa została wyjaśniona, potrzeba jeszcze uaktualnienia dokumentów. W najbliższych dwóch tygodniach do Lublina przyjadą przedstawiciele włoskiego inwestora - poinformował nas pracownik M.G.Poland.

Właścicielem gruntów, na których ma powstać lotnisko (120 ha), jest Bank PeKaO SA, który do niedawna stawiał zaporową cenę ich wykupu - 11 mln zł. Żaden z samorządów nie był w stanie zapłacić takiej kwoty. Jednak na początku roku władze banku zgodziły się wymienić teren na kamienicę przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie, gdzie mieści się III oddział banku.

Wczoraj prezes Ścibior przedłożył już firmie M.G.Poland część uaktualnionych planów inwestycji. Mówi, że jeżeli Włosi je zaakceptują, to jest duża szansa, iż pokryją całość kosztów budowy lotniska - ok. 80 mln zł. A jeżeli zdecydują się przystąpić do inwestycji jeszcze w tym roku, to lotnisko powinno powstać do końca 2008 r.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, zainteresowana współpracą przy budowie portu lotniczego jest także EVIP Grupa Firm Doradczych, która również rozmawia z władzami spółki.

Konkurentem dla świdnickiego lotniska ma być planowane lotnisko w Niedźwiadzie. Jego budowę forsuje samorząd województwa. Niedźwiada miałaby stać się portem międzynarodowym, na którym lądowałyby największe samoloty. Na razie jednak nic nie wskazuje, by lotnisko miało powstać. Władze województwa mimo szumnych zapowiedzi nie rozpoczęły nawet wykupu gruntów. Tymczasem już niedługo w życie wejdzie nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Niedźwiady i cena gruntów wzrośnie nawet kilkakrotnie.


Lotnisko w Świdniku ma szanse zyskać inwestora

Fot. Iwona Burdzanowska / AG
 

·
Registered
Joined
·
2,033 Posts
Zanim wsiądziemy do samolotu byle jakiego


TANIE LATANIE ZE ŚWIDNIKA

Jak informowaliśmy w ub. tygodniu, władze województwa podjęły decyzję o budowie lotniska w Świdniku. Pierwsze samoloty pasażerskie mają tam się pojawić w 2010 roku. Przewoźnicy są zainteresowani Świdnikiem, ale... pod pewnymi warunkami.

Tak zwane tanie linie lotnicze, od kiedy pojawiły się w Polsce, zrobiły furorę. Jesteśmy krajem, gdzie rynek lotniczy rozwija się najszybciej w Europie. Tani przewoźnicy mogą się pojawić także na Lubelszczyźnie. – Jest to dość odległa perspektywa, ale jesteśmy oczywiście waszym regionem zainteresowani – mówi Eryk Kłopotowski, rzecznik słowackich linii SkyEurope.
Podobne deklaracje Kurier usłyszał od przedstawicieli Centralwings i Wizzair. – My się zajmujemy głównie obsługą lotnisk regionalnych, dlatego jak najbardziej myślimy o Świdniku – przyznaje Iza Bogus z Centralwings.
W większości maszyny, jakimi dysponują te linie są dostosowane do lądowania i startowania w warunkach, jakie będzie oferować Świdnik. – Dysponujemy flotą samolotów typu airbus A320 i parametry, jakie będziecie mieć są dla nas wystarczające – informuje Natasa Kazmer, rzecznik prasowy Wizzair.
– Jest linia, która zajmuje się połączeniami krajowymi i bliskimi międzynarodowymi, np. do Berlina, Wiednia. To DirectFly. Byłaby dla Świdnika, przynajmniej na początek, idealna – twierdzi Grzegorz Sobczak, redaktor naczelny magazynu branżowego „Skrzydlata Polska”.
Firmy lotnicze stawiają jednak warunki, od których zależy czy przylecą do naszego regionu. – Tani przewoźnik musi mieć pewność, że będzie miał klientów i zysk – mówi Karol Ścibor, prezes spółki Port Lotniczy Lublin. – Oni się przyłączą, ale jak już wszystko będzie gotowe. No i jak się ich zachęci – dodaje Ścibor. Przyznaje, że spółka prowadziła już rozmowy z jedną z firm lotniczych. – Obsługuje ona jednak loty rejsowe, nie niskokosztowe – powiedział, ale nie chciał zdradzić szczegółów.
– Określona infrastruktura, m.in. dojazdowa oraz zainteresowanie mieszkańców i turystów – to podstawowe warunki dla nas do startu – potwierdza Kłopotowski.
– Zależy to też od tego, jaką politykę promocyjną będą prowadziły władze regionu. – Musimy mieć przygotowane przez zarządy portów lotniczych ekspertyzy, m.in. na temat potencjału regionu. Potem przygotowujemy własne raporty i na tej podstawie podejmujemy decyzję – przyznaje Iza Bogus z Centralwings.
Czy lotnisko w Świdniku ma szansę przyciągnąć klientów z sąsiednich regionów, np. z Podlasia czy Podkarpacia? Specjaliści nie mają wątpliwości: dopóki nie będziemy mieć dobrych dróg i sprawnych połączeń kolejowych, nie mamy co marzyć o konkurowaniu z innymi portami lotniczymi. Nawet jeśli loty ze Świdnika będą tańsze. – Szanse na takie rozwiązanie są niewielkie – ocenia red. Grzegorz Sobczak ze „Skrzydlatej Polski”. – Świdnik powinien bardziej nastawić się na klientów z najbliższej okolicy, Chełma i Zamościa. DUN
 

·
Registered
Joined
·
2,033 Posts
Wypromujmy lotniczy Świdnik!
Konkurs na logo i hasło reklamowe


Do akcji przyłączyli się uczniowie klasy lotniczej Gimnazjum nr 3 w Świdniku (FOT. MACIEJ KACZANOWSKI)

Mamy wszystkie atuty, by być postrzegani w świecie jako prężny ośrodek lotnictwa - twierdzą władze Świdnika. My też tak uważamy i razem zapraszamy naszych Czytelników do udziału w konkursie na hasło i logo promocyjne miasta.
Od zeszłego tygodnia wiadomo, że za trzy lata w Świdniku powstanie lotnisko pasażerskie dla naszego regionu. - Władze miasta uznały, że to doskonały moment na akcję promocyjną. - Mamy znakomite tradycje, które sięgają okresu przedwojennego. Wtedy na terenach obecnego Świdnika powstało lotnisko, a kilka lat później Szkoła Pilotów im. marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego - mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.
reklama

* CZEKAMY NA POMYSŁY
Propozycje można przesyłać do 15 marca 2006 roku na adres: Urząd Miejski, 21-047 Świdnik, ul. Wyszyńskiego 15, z dopiskiem "Lotniczy Świdnik” (technika dowolna). Można przysłać samo hasło albo samo logo, a także hasło i logo razem. Do projektu należy dołączyć swoje dane osobowe wraz z podpisanym oświadczeniem: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb konkursu”. Kapituła konkursu wybierze trzy najciekawsze projekty, które nagrodzimy.

Do tego dochodzi wieloletnia tradycja świdnickich zakładów, produkujących światowej klasy śmigłowce. Stąd pochodzi słynny ród Kasperków, znany z mistrzowskich akrobacji lotniczych. - Nie ma drugiego takiego miasta w Polsce, gdzie wszystko sprowadzałoby się do latania - uważa Piotr Jankowski z Wydziału Strategii i Rozwoju UM w Świdniku. - Dlatego planujemy stworzyć promocyjny znak graficzny Świdnika, który jednoznacznie wskazywałby właśnie na te tradycje. - Spójrzmy choćby na Karpacz. Jego herb niewiele mówi, ale promocyjne hasło brzmi: "Miasto pod Śnieżką”. I już wszyscy wiedzą, że chodzi o znany ośrodek górski - dodaje Jakson.

W akcję zaangażowały się Państwowe Zakłady Lotnicze Świdnik, spółka Port Lotniczy Lublin, która wybuduje lotnisko w Świdniku oraz Gimnazjum nr 3, w którym od września 2006 jest klasa lotnicza. - Przygotowujemy do dalszej edukacji przyszłych pilotów, techników lotnictwa, stewardessy i konstruktorów - mówi Waldemar Białowąs, dyrektor szkoły i prezes stowarzyszenia "Lotnisko w Świdniku”. - To właśnie u nas rośnie nadzieja polskiego lotnictwa.
Specjaliści marketingu uważają, że pomysł na promocję "lotniczego Świdnika” jest znakomity. - To szansa na bezpłatną i, co najważniejsze, skuteczną promocję miasta - twierdzi dr Magdalena Rzemieniak z Wydziału Marketingu Politechniki Lubelskiej.
 

·
Registered
Joined
·
2,033 Posts
TEMAT DNIA: Susły albo lotnisko


EKOLODZY OPROTESTOWALI BUDOWĘ PASA STARTOWEGO W ŚWIDNIKU

Organizacja Towarzystwo dla Natury i Człowieka nie chce budowy lotniska w Świdniku. Zamierza chronić żyjącą tam kolonię susłów perełkowanych. Ekolodzy protestują w Urzędzie Marszałkowskim i Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Zapowiadają też, że zawiadomią Komisję Europejską. Ich działania mogą zablokować całą inwestycję.

Ekolodzy podkreślają, że teren przeznaczony pod planowaną budowę to największa w Europie kolonia susła perełkowanego. Z tego powodu został on włączony do tworzonej właśnie Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Dopóki Komisja Europejska nie zatwierdzi tego programu, nie jest możliwe wydanie zgody na inwestycję i pozyskiwanie na nią dodatkowych funduszy. Tymczasem unijni urzędnicy mają aż 6 lat na podjęcie decyzji.
Działacze Towarzystwa dla Natury i Człowieka uważają także, że Lubelszczyzna nie ma co liczyć na pozytywną opinię Brukseli, ponieważ w regionie istnieje alternatywna lokalizacja dla lotniska. Chodzi o Niedźwiadę, którą lansowały poprzednie władze województwa, ale pomysł został odrzucony przez obecny Zarząd Województwa Lubelskiego.
– Do 6 marca ministerstwo musi wybrać projekty regionalnych inwestycji, które trafią do Komisji Europejskiej. Jeśli nasze władze centralne uwzględnią projekt lotniska w Świdniku, to w kwietniu poprosimy o ustosunkowanie się do naszych wątpliwości odpowiednie agendy Komisji Europejskiej. To zaś grozi zamrożeniem funduszy strukturalnych, jakie miał dostać nasz region na tę inwestycję – zapowiada Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie.
Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Zdrojkowski zapewnia, że w momencie podejmowania decyzji o lokalizacji lotniska w Świdniku władze regionu opierały się m.in. na zapewnieniach burmistrza Świdnika Waldemara Jaksona, że problemu z susłami nie będzie.
– Według badań prowadzonych przez Instytut Biologii UMCS nie ma najmniejszego zagrożenia dla susłów – przekonuje Artur Soboń, sekretarz Urzędu Miasta Świdnik.
– To prawda, że 10 proc. kolonii trzeba będzie przenieść do Radawca, ale to jej na pewno nie zaszkodzi.
Krzysztof Gorczyca jest innego zdania: – Były w przeszłości próby przenoszenia kolonii susłów w inne miejsca, ale to nic nie dało. Zwierzątka żyły w nowych miejscach najwyżej dwa lata i cała kolonia znikała.
Władze województwa chcą, aby lotnisko ruszyło najpóźniej w 2010 r. Dzisiaj Regionalny Projekt Operacyjny, do którego wpisano lotnisko w Świdniku, ma być rozpatrywany przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.
– Wypełnimy wszystkie elementy programu Natura 2000 i Komisja Europejska na pewno zaakceptuje nasz projekt. Nie można jednak dać gwarancji, że protesty organizacji pana Gorczycy i jej podobnych nie przedłużą czasu rozpatrywania sprawy – podkreśla Artur Soboń. DUN, KOR


zaczyna sie
 

·
Registered
Joined
·
7,650 Posts
Czyli jest dokładnie tak jak przepowiadałem jakieś 2 miesiące temu. Mnie wcale nie dziwi zachowanie ekologów (większość to jednak ekoterroryści). Mnie dziwi jednak debilizm podejmujących tą decyzję o budowie lotniska w Świdniku. :bash: :bash:
 

·
Owce
Joined
·
4,495 Posts
susłów przesiedlic sie nie da , ale nie do konca, bo obecna kolonia jest niczym innym jak sztucznozasiedlonym miejscem przez susly , ktore zaplatały sie kiedys w jakis radzieckich (chyba) samolotach i sie tu rozmnozyły. Udało im sie mimochodem, gorzej z przymusowymi przesiedleniami, bo ponoc rzadko sie to udaje. IStnienie lotniska (jesli bedzie strzyzona trawa , jak dotychczas) wcale nie wyklucza dalszego egzystowania susłow, ktore potrzebuja niskiej trawy oraz ochrony przed drapieznikami przeplaszanymi przez samoloty
 

·
Refurbished_Parka_Boy
Joined
·
4,285 Posts
Podobno na Węgrzech egzystuje lotnisko wojskowe, gdzie susły mieszkają sobie bez problemu pomimo strasznego hałasu wytwarzanego przez startujące wojskowe odrzutowce. Podobno...
 

·
Registered
Joined
·
348 Posts
i najnowsze informacje o lotnisku :

ŚWIDNIK
18 czerwca 2007 - 16:20

Są pieniądze na start
Lotnisko w Świdniku ma być jednym z 11 portów lotniczych, na których rozbudowę rząd przeznaczy 120 mln zł z rezerwy budżetowej w ramach kontraktów wojewódzkich.

Pierwsze samoloty
Pierwsze samoloty ze Świdnika miałyby wystartować w 2010 roku. (Fot.: Archiwum)
PRZECZYTAJ WIĘCEJ
Lotnisko poleci w las
19-06-2007
Lotnisko idzie w las
23-05-2007
Najpierw polata prokurator
23-05-2007

Taką deklarację złożył dziś w Kielcach wicepremier Przemysław Gosiewski. Sieć lotnisk regionalnych ma zostać uzupełniona w pierwszej kolejności o porty zlokalizowane w województwach: zachodnio-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim i świętokrzyskim.

Zarząd Portu Lotniczego Lublin kilka tygodni temu złożył do urzędu marszałkowskiego wniosek o włączenie projektu "Przygotowanie rozbudowy lotniska Lublin - Świdnik” do krajowej części Kontraktu Wojewódzkiego dla Lubelszczyzny na 2007 rok. Spółka potrzebuje na to zadanie 14 mln zł, z czego 7 mln ma pochodzić właśnie z kontraktu.

- Pozostała kwota pokryta zostanie z kolejnej emisji akcji - mówi Piotr Jankowski ze spółki Port Lotniczy Lublin.

Władze spółki planują jeszcze w tym roku przeznaczyć pieniądze na sporządzenie kompletnej dokumentacji projektowej (ekspertyzy, badania, projekt budowlano-wykonawczy, pozwolenie na budowę) oraz wykup gruntów od prywatnych właścicieli. Pierwsze samoloty ze Świdnika miałyby wystartować w 2010 roku. (PAP, MAG)
 

·
Registered
Joined
·
348 Posts
WIADOMOŚCI ŚWIDNIK 21.06.2007

I susły i lotnisko

PAS STARTOWY BĘDZIE MIAŁ 2200 METRÓW
WCZORAJSZA KONFERENCJA W LUW Podsumowująca dwudniowe seminarium na temat lotniczej inwestycji. Fot. MM

WCZORAJSZA KONFERENCJA W LUW Podsumowująca dwudniowe seminarium na temat lotniczej inwestycji. Fot. MM

Teraz, kiedy już wiadomo, że lotnisko w Świdniku nie będzie szkodzić susłom, ze spokojem wydam pozytywną decyzję środowiskową w tej sprawie – zapowiedział Wojciech Żukowski, wojewoda lubelski.

Wczoraj zakończyła się dwudniowa konferencja poświęcona planowanej inwestycji.
Grzegorz Muszyński, prezes PLL Świdnik, zapowiedział natomiast, że mimo potrzeby przesunięcia lotniska i wykarczowania prawie 150 ha lasu (o tej decyzji pisaliśmy we wczorajszym Kurierze), koszty inwestycji nie wzrosną. – Zmiany nastąpiły w sferze planów. Nie poczyniliśmy żadnych ruchów, na które wydalibyśmy pieniądze i które moglibyśmy stracić – zapewnił prezes Muszyński.
Prezes PLL Świdnik poinformował także, że pas startowy będzie miał ostatecznie długość 2200 m. – Dłuższy nie jest potrzebny dla samolotów boeing 737 czy airbus 320, latających po Europie – argumentował prezes Muszyński.
Uczestnicy konferencji optymistycznie wypowiadali się o planach nabycia terenu leśnego w gminie Wólka Lubelska.
– Z prowadzonych rozmów wynika, że Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych jest przychylna propozycji przekazania tych ziem dla inwestycji – oświadczył wojewoda Żukowski. – Rozmowy z Agencją Nieruchomości Rolnych, za pośrednictwem której mogłyby być przekazane grunty, zostały już podjęte. Przebiegają pomyślnie – dorzucił Grzegorz Muszyński. I zaraz dodał: – Terminarz inwestycji widzę następująco – dwa lata na przygotowanie dokumentacji i dwa lata na budowę.
Ten entuzjazm studził Edward Wojtas, były marszałek województwa lubelskiego, który optował za lotniskiem w Niedźwiadzie. – Problemy ekologiczne nie są jedynymi, jakie stoją przed inwestycją w Świdniku. Przecież na samą zmianę planu zagospodarowania przestrzennego gminy Wólka trzeba będzie czekać ponad dwa lata – podkreślił Wojtas. – Obawiam się także, że koszty inwestycji jednak wzrosną. Tylko za same przekształcenie gruntu z leśnego na inny trzeba będzie zapłacić 600 tys. zł – podał przykład.

BĘDĄ CHRONIĆ SUSŁA
Uczestnicy konferencji powołali także wczoraj Fundację Ochrony Susła Perełkowanego. Pod listem intencyjnym w sprawie jej powstania podpisali się przedstawiciele samorządu województwa, miast Lublina i Świdnika oraz Portu Lublin-Świdnik SA, Stowarzyszenia Lotnisko w Świdniku i świdnickiego Aeroklubu. – Do udziału w przedsięwzięciu chcemy też zachęcić organizacje ekologiczne, biznesowe oraz środowiska naukowe – mówił Jacek Sobczak, wicemarszałek województwa lubelskiego. Fundacja będzie działać na rzecz ochrony susła perełkowanego. Jako cel stawia sobie także m.in. rozwój edukacji ekologicznej i wspieranie badań naukowych. DUN
 

·
Mancunian
Joined
·
5,478 Posts
co do dlugosci pasa 2200jest wystarczajace ale przyklad innych pol,skich miast podpowiada ze 2500 jest optymalne do startow z prelnym obciazeniem a co do suslow to powinny byc stopniowo odlawiane i przenoszone w inne miejsce moze radawiec a lotnisko z biegiem lat i jego roxzwojem powinno byc powiekszane o te tereny gdzie teraz susly spia w norach
 

·
Registered
Joined
·
348 Posts
WIADOMOŚCI ŚWIDNIK 21.06.2007

Zostaną susły i będzie lotnisko

PRZESUNIĘCIE PASA STARTOWEGO POZWOLI OMINĄĆ PRZESZKODY
RZECZYWIŚCIE SĄ! Oficjele podglądają susły na lotnisku. Fot. PM

RZECZYWIŚCIE SĄ! Oficjele podglądają susły na lotnisku. Fot. PM
WTOREK Wizja lokalna na przyfabrycznym lotnisku WSK Świdnik. Fot. PM

WTOREK Wizja lokalna na przyfabrycznym lotnisku WSK Świdnik. Fot. PM

Teraz uwierzyłem, że tutaj są susły – żartował Jacek Sobczak, wicemarszałek województwa lubelskiego, który we wtorek przez lunetę podglądał te zwierzęta na świdnickim lotnisku. Jak się okazuje, susły już nie stanowią przeszkody dla tej inwestycji. Zgodnie z najnowszą koncepcją pas startowy planowanego lotniska ma być zbudowany poza ich kolonią.

Taka koncepcja rozwiązuje wiele problemów, których przede wszystkim nastręcza unijny program Natura 2000, a które w praktyce chyba są nierozwiązywalne. Świdnicka kolonia susłów perełkowanych należy do największych w Europie, stąd tyle troski o nie wykazuje Bruksela, organizacje ekologiczne, ale także osoby i instytucje zaangażowane w realizację tej inwestycji.
Grzegorz Muszyński, prezes firmy Port Lotniczy Lublin SA, która zajmuje się realizacją przedsięwzięcia, przypomina, że ostatnio coraz więcej znaczących przedsiębiorców krajowych i zagranicznych pyta, czy w Świdniku mogą lądować duże samoloty pasażerskie. Ludzie ci są zainteresowani inwestowaniem pieniędzy w Świdniku, Lublinie i regionie. Tymczasem obecnie lotnisko trawiaste nie może obsługiwać samolotów pasażerskich, z których korzystają ludzie biznesu.
Wielkie nadzieje z inwestycją łączą mieszkańcy miasta, którzy upatrują w niej nadzieję na przyrost nowych miejsc pracy i w ogóle szansę na rozwój gospodarczy. Lotnisko pasażerskie stworzy także warunki do szybkiego przemieszczania się ludzi, którzy głównie wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu zatrudnienia. Planowany pas startowy ma mieć 2200 m długości. Będą mogły z niego korzystać samoloty typu boeing 737 czy airbus 320, tj. eksploatowane przez tanie linie lotnicze.
Problemy jednak nadal istnieją. Żeby powstał pas o proponowanej długości i w proponowanym obecnie miejscu, konieczne jest wycięcie części lasu za szosą, prowadzącą do Mełgwi. Marszałek Jacek Sobczak jest jednak dobrej myśli. Jego zdaniem, jeśli grunt jest własnością publiczną, a ten las ma taki status, nietrudno pozyskać go na cele publiczne. Mówi, że potrzebną część lasu można kupić, zamienić na inny grunt, a nawet otrzymać bezpłatnie.
Wielkim zwolennikiem budowy lotniska pasażerskiego w Świdniku jest marszałek województwa lubelskiego Jarosław Zdrojkowski.
– Nasz region jest atrakcyjny pod względem turystycznym i biznesowym. Dlatego pasażerski porty lotniczy jest bardzo potrzebny. Jestem przekonany, że inwestycja ta zostanie zrealizowana w zgodzie z unijnym programem Natura 2000. Tym sposobem unikniemy wielu problemów i zachowamy naturę w obecnym stanie dla przyszłych pokoleń – powiedział marszałek Jarosław Zdrojkowski.
Jeśli obecna koncepcja realizacji inwestycji zostanie przyjęta, roboty budowlane powinny rozpocząć się w ciągu dwu lat.
 

·
Lublinianin (Lubelak)
Joined
·
4,462 Posts
Z NML:
Radykalna zmiana koncepcji budowy portu lotniczego w Świdniku
Lotnisko idzie w las

Radykalnie zmienia się koncepcja budowy lotniska w Świdniku. Przedstawiciele władzy i organizacji ekologicznych podpisali w tym tygodniu list intencyjny, który podsumowuje rozmowy na zakończonym właśnie seminarium "Środowiskowe skutki projektu rozbudowy lotniska w Świdniku".

Pas lotniska ma zostać przesunięty poza siedliska susła perełkowanego, co pociągnie za sobą potrzebę wycięcia co najmniej 150 hektarów lasu z Zielonego Pierścienia Lublina. Ta strata w ekosystemie leśnym, budowanym od wielu dziesięcioleci, będzie wymagała szeregu intensywnych działań wzmacniających strefę przyrodniczą naszego miasta. Populacja susłów ma być aktywnie chroniona - to główne wnioski płynące z tych uzgodnień.

- Zawsze, gdy podczas jakichś rozmów ministerialnych poruszano sprawę Rospudy, słyszałem: a wy macie ten Świdnik. Teraz Lublin może być przykładem dążenia wszystkich zainteresowanych stron do rozwiązywania podobnych problemów rozwoju gospodarczego regionów w harmonii z przyrodą. Trzeba tylko rozmawiać, traktując po partnersku wszystkie strony - nie krył zadowolenia Wojciech Żukowski, wojewoda lubelski.

Zdaniem Grzegorza Muszyńskiego, prezesa Portu Lublin-Świdnik SA zaproponowane rozwiązanie stworzy możliwość budowy dłuższego pasa startowego, lepiej usytuowanego ze względu na różę wiatrów. Lotnisko nie będzie dzięki temu również kolidować z zabudową Felina. (yj)
 

·
Registered
Joined
·
348 Posts
WIADOMOŚCI LUBLIN 26.06.2007

Ratusz naciska na lotnisko


ŚWIDNIK Lotnisko przyzakładowe WSK. Pasażerskie ma być gotowe do 2012 r. Fot. WJ
Władze Lublina niecierpliwią się z powodu braku postępów w powstaniu lotniska w Świdniku. Wczoraj na dywaniku prezydenta stanął prezes spółki Port Lotniczy Lublin w Świdniku, Grzegorz Muszyński.


– Oczekujemy szybkiego uporządkowania spraw niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji. Rozumiemy trudności, na jakie w swojej działalności napotyka spółka, ale dla nas najważniejsze jest jak najszybsze uruchomienie połączeń lotniczych – przekonywał Stanisław Fic, zastępca prezydenta Lublina.

Gmina jest największym udziałowcem spółki. Obecnie ma 30 proc. udziałów. Chce też przeznaczyć kolejny milion złotych na podwyższenie kapitału zakładowego. Sprawą zajmą się radni miejscy na czwartkowej sesji. – Łącznie kapitał zakładowy spółki ma wzrosnąć, po wykupieniu akcji również przez innych udziałowców, z 874 100 złotych do 2 119 500 zł – wyliczał Krzysztof Żuk, zastępca prezydenta Lublina.

W tym roku Port Lotniczy Lublin może liczyć łącznie na dofinansowanie nawet w wysokości 8,2 mln zł. Obok pieniędzy udziałowców (1,25 mln zł) do kasy spółki ma trafić bowiem 7 mln zł, które województwo otrzyma z rezerwy celowej budżetu państwa. – To spore środki, które dają podstawę, aby oczekiwać przyspieszenia opracowania niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji ekspertyz i dokumentacji – podkreśla Żuk.

Obok dokumentacji pieniądze pójdą na wykup potrzebnych gruntów. Chodzi o 160 ha, które w części znajdują się w prywatnych rękach.

Lotnisko ma być gotowe do 2012 roku. Inwestycja pochłonie ok. 200 mln zł, z czego 55 mln zł będzie pochodziło z funduszy unijnych. JAXA
 
1 - 20 of 14000 Posts
Top