SkyscraperCity Forum banner
21 - 40 of 50 Posts

· Człowiek Wschodu:-)
7,031 Posts
Discussion Starter · #22 ·
no.morro said:
Chodziło o wejscie do piwnic. Mogly byc z klatki, z sieni (np w Krakowie) i jak widze "z fasady".
Dla gospodarzy - od wewnątrz i do magazynów - a dla klientów - z rynku :D Dosć oczywiste rozwiązanie.
Pozdr.

· Fortuna favet fortibus
4,928 Posts
Przepiękne detale. Podziwiałem tę kamienicę swego czasu kiedy byłem w Lublinie.
I inne też. ;)

7,031 Posts
Discussion Starter · #25 ·
Bodajże wapienie pińczowskie, spytam moją Madzię, ona wie (jak jużmówiłem, pisała o tej elewacji magisterkę. W każdym razie deekoracje wykonano w Piczaowie, a na miesjcu zestawiono - podobnie jak różne nagrobki w polskich kosciołach czy portale. To wszystko wykonywano w warsztatach pryz kamieniołomach (Czerna, Pińczów, Chęciny, Janowiec itd.) a transportowano na miejsce już gotowe do złożenia elementy.

· Registered
9,129 Posts
ale dlaczego nie wymienili okien, wczoraj dokładnie sie przyjrzałem psują cały efekt

7,031 Posts
Discussion Starter · #30 ·
^^Spytam, ja go widzialem tylk na zdjęciu z dokumentacji konserwatorskiej. Zdaje się, ze z poziomu gruntu nie jets widoczny.
Co kamienicy Lubomelskich - postaram się :d
Adres to Rynek 8 (ta gdzie mieści się Zadora, Galeria Sceny Plastycznej KUL i Biuro Promocji Miasta. Najciekawsze są w niej malowidła: w piwnicy (w knajpie) i na patrerze, tam gdzie galeria. Malowidła unikatowe w skali Europy Środkowej, nie tylko Polski.

· Registered
2,129 Posts
^^ a wiesz odnosnie kamienicy konpnicow znalazlem info ze mial nazwe kamienica Sobieskich,w zwiazku z tym ze chciano nadac jej jakas nazwe po kims znanym,info to pochodzi z ilustrowanego albumu dosyc starego,ale wszystkim chyba dobrze znanego,z taka brazowa okladka w ksztalcie kwadratu
A kaminice lubomelskim czem predzej udam sie obejrzec

7,031 Posts
Discussion Starter · #32 ·
Z Sobieskimi to było takie typowe chciejstwo dziewiętnastowiecznych badaczy. Komuś sięubzdurało, ze ten wąsaty jegomosć na medalionie to hetman żółkiewski i co za tym idzie kamienica z pewnoscią należała później do jego prawdnuka Jana III :D I dlatego wlaściwie do poł. XX wieku określano ten budynek jako kamienicę Sobieskich.
Oczywiscie jest to bzdura, a Sobiescy mieli w Lublinie od XVI wieku okazały pałac na Żmigrodzie. To obecny budynek Politechnii Lubelskiej, tam, gdzie studiuje Kylo :D

· Registered
2,129 Posts
^^A wiec to byl palac Sobieskich!IMOJest to jeden z najciekawszych architektonicznie budynkow w miescie,ktory tak naprawde dobrze widac czyt.wyeksponowany jest od Rusalki,natomiast od Dabrowskiego slabo,jest poprostu schowany,Przejezdzajac ulicami miasta ciezko go zobaczyc..Byl tam do niedawna Rektorat Poltechniki...i nie tylko
W tej chwili lub do niedawna z tego co wiem,bylo tam archiwum Politechniki
nie tylko papierow ale starych komputerow skanerow i innego dziadostwa
Pracowal/uje tam ojciec mojego kolegi wiec widzialem kiedys ta rupieciarnie
Kiedys studenci tam zalatwiali niektore sprawy

7,031 Posts
Discussion Starter · #34 ·
Gwoli ścisłości dodam jeszcze, że obecną formę palac Sobieskich uzyskal w XIX wieku. Niejaki Boczarski robudowal go na młyn. Dobudowano tę masywną wieżę na środku, a na niej były skrzydla wiatraka, umieszone nietypowo, bo płasko, na wierzchu. Niestety splajtowal, a ludzie ukuli powiedzenie "wyszedł jak Boczarski na młynie".

· Registered
9,129 Posts
^^A wiec to byl palac Sobieskich!IMOJest to jeden z najciekawszych architektonicznie budynkow w miescie,ktory tak naprawde dobrze widac czyt.wyeksponowany jest od Rusalki,natomiast od Dabrowskiego slabo,jest poprostu schowany,
Dąbrowskiego :nuts:
kolega jeszcze z poprzedniej epoki? :)

· Registered
2,129 Posts
^^ slabo pamietam poprzednia epoke,nie dlatego ze byla dawno
Jestem z poprzedniego kwartalu poprzedniego wieku jak kto woli poprostu JPII chociarz nie wiem czy moge takiego okreslenia uzywac

Hubertakm sypie takimi informacjami ze az wstyd sie przyznac ze sie tu urodzilem!Chyba za dlugo siedzialem w piaskownicy
Ale ciesze ze ktos taki jest wsrod lubelskich forumowiczow
Wybiore sie i do Palacu Sobieskich na przegald

· Unregistered User
3,747 Posts
Się zgadza :)
W Pałacu jest teraz wszystko o czym wspomniał inz_Krys plus początki Wydziału Architektury, który pewnie w przyszłości powstanie. Mamy tam zajęcia kilka razy w tygodniu, dla studentów przeznaczono lewe skrzydło. Mieszczą się tam 3 pracownie i pokoiki do picia kawy :) Cały budynek jest w opłakanym stanie, podobno ma być niedługo wyremontowany ale są kłopoty z ostatecznym określeniem własności.

7,031 Posts
Discussion Starter · #38 ·
Się zgadza :)
W Pałacu jest teraz wszystko o czym wspomniał inz_Krys plus początki Wydziału Architektury, który pewnie w przyszłości powstanie. Mamy tam zajęcia kilka razy w tygodniu, dla studentów przeznaczono lewe skrzydło. Mieszczą się tam 3 pracownie i pokoiki do picia kawy :) Cały budynek jest w opłakanym stanie, podobno ma być niedługo wyremontowany ale są kłopoty z ostatecznym określeniem własności.
Jeszcze? Jakis czas temu mówiono, że jużwsyztsko poustalane i remont pewny?

· Registered
4,234 Posts
Witam
Życze Lublinowi tylko takich inwestorów (MECENASÓW)! Nawet w tedy gdy by maiały tam powstać prywatne mieszkania!' NIECH KUPIĄ CAŁY RYNEK' i tak go wyremontują!

pozdr.

· UrbanLifeStyle
6,144 Posts
ta niebieska kamienica to moim zdaniem bardzo prowincjonalny manieryzm. trudno odmawiać jej "przaśnego" uroku ale żeby znowu nazywać ją "perłą"... i to do tego jeszcze "polskiej" architektury? no chyba że polskiej bo "w Polsce, czyli nigdzie";) urocza. założę się, że pierwotnie rzeźby miały pstrokatą polichromię.

21 - 40 of 50 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.