Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 1595 Posts

·
Registered
Joined
·
105 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Pomyślałem, ze przyda sie nowy wątek o tej tematyce zwłaszcza, że co jakiś czas pojawiają sie głosy nadziei o utworzeniu w Lublinie tej części milecekiej strefy
tak wiec:
Kurier Lubelski
22.06.2007
http://www.kurierlubelski.pl/index.php?module=dzial&func=viewpub&tid=9&pid=39977
Raj podatkowy

WRACAMY DO GRY O SPECJALNĄ STREFĘ EKONOMICZNĄ

Po ponad dwóch miesiącach „przestoju” procedury mają być wznowione – zapowiedziało wczoraj Ministerstwo Gospodarki. O inwestycje w „raju podatkowym” dla przedsiębiorców zabiega w Lublinie 15 firm. Wartość deklarowanych już inwestycji sięga 300 mln zł. Powstanie 1600 miejsc pracy.

Wniosek o powołanie w Lublinie podstrefy specjalnej strefy ekonomicznej trafił do Ministerstwa Gospodarki na początku kwietnia. I utknął na biurkach ministerialnych urzędników. Powód? Brak kryteriów, dotyczących włączania do takich obszarów gruntów prywatnych.
– Rozwiązania są już gotowe. Rząd przyjmie je w ciągu najbliższych dni, liczymy, że w tydzień sprawy zostaną rozstrzygnięte i ruszymy pełną parą z procedurami, dotyczącymi tworzenia nowych stref ekonomicznych m.in. w Lublinie – zapowiedział wczoraj Mariusz Kozłowski z biura prasowego Ministerstwa Gospodarki.
Ocena lubelskiego wniosku zajmie ok. dwóch miesięcy.
– We wrześniu można byłoby się spodziewać decyzji rządu o powołaniu lubelskiej podstrefy – ocenił Krzysztof Żuk, zastępca prezydenta Lublina. – Miastu zależy na jak najszybszym uruchomieniu strefy.
Inwestorzy, którzy deklarują rozpoczęcie działalności w strefie, niepokoją się, czy zdążą wykorzystać zarezerwowane na ten cel tegoroczne fundusze. Brak strefy ogranicza też możliwości szerszego przyciągania nowych przedsiębiorców do Lublina.
– Ostatnio zwróciła się do mnie firma komputerowa z USA w sprawie budowy zakładu w naszym mieście, ale warunkiem jej wejścia jest funkcjonowanie strefy – dodaje Żuk.
Dotychczas 15 firm złożyło wnioski o uruchomieniu działalności w strefie ekonomicznej.
– Nakłady inwestycyjne deklarowane są łącznie na poziomie 300 mln złotych, a liczba nowych miejsc pracy sięgnie 1600 stanowisk, m.in. w branży informatycznej, co da zatrudnienie absolwentom lubelskich uczelni – wyliczał Żuk.
Wśród inwestorów są m.in. Comarch, produkujący oprogramowanie komputerowe, SolarEnTech, który chce w Lublinie wytwarzać baterie słoneczne, Asseco Business Solutions (w skład którego wchodzi dawne Safo Lublin).
– A kolejne firmy wyrażają zainteresowanie uruchomieniem swojej działalności w Lublinie. Wśród nich są również nasi lokalni przedsiębiorcy – podkreślił Żuk.
Lubelska strefa obejmie grunty przy al. Witosa w rejonie ul. Doświadczalnej. Będzie podstrefą mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na początek ma mieć 70 ha powierzchni. Miasto już zapowiada, że jeszcze w tym roku zostanie rozszerzona. Objęłaby wówczas swoim zasięgiem do 150 ha gruntów.

Artur JurkowskiDziennik Wschodni
22.06.2007

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070622/LUBLIN/70622004


Perła Browary Lubelskie planuje w strefie centrum logistyczne. Inwestycja: 35 mln zł. Zatrudnienie: 40 osób. (Fot.: Karol Ziekiewicz/Archiwum)

Szczęśliwa trzynastka
Jako pierwsi dotarliśmy do listy firm, które chcą działać w strefie ekonomicznej na Felinie. Decyzja o jej utworzeniu może zapaść jesienią.

13 przedsiębiorstw chce stworzyć tam prawie 2 tysiące miejsc pracy.

Nasza podstrefa ma być częścią strefy z Mielca. Obejmie ok. 70 ha powierzchni. Wniosek przeszedł już w Warszawie wstępną ocenę resortu gospodarki. W dokumencie mowa jest o 13 firmach zainteresowanych inwestycją na Felinie.
Najwięcej, bo aż 300 osób chce zatrudnić informatyczna spółka Asseco. Kosztem 15 milionów złotych ma zbudować zakład produkujący specjalistyczne programy komputerowe dla biznesu.
235 pracowników będzie potrzebowała wytwórnia oklein "Bracia Mrozik”. - To będzie typowy zakład produkcyjny, nie będziemy wymagać kwalifikacji - mówi Piotr Mrozik, współwłaściciel firmy.
Kolejny duży zakład ma otworzyć świdnicka spółka Świdnik Trade. Na Felinie ma powstać fabryka przyczep samochodowych, maszyn do etykietowania i maszyn rozlewniczych. W tym zakładzie pracę znajdzie 225 osób. Felinem interesuje się też Intrograf-Lublin, który chce ulokować na terenie strefy nowoczesną drukarnię opakowań tekturowych i opakowań na leki, dając pracę 198 osobom.
Strefa jest już coraz bliżej. - Prawdopodobnie w środę projekt rozporządzenia w sprawie strefy trafi do uzgodnień międzyresortowych - mówi Teresa Korycińska z Ministerstwa Gospodarki. - Liczymy na to, że rząd przyjmie takie rozporządzenie we wrześniu - cieszy się Krzysztof Żuk, zastępca prezydenta Lublina.
reklama

Pozostali inwestorzy

• Boxes Prestige Poland. Produkcja opakowań kartonowych. Inwestycja: 57,7 mln zł. Zatrudnienie: 70 osób. • Lumir. Zakład produkcji odzieży. Inwestycja: 12 mln zł. Zatrudnienie: 207 osób. • Aliplast. Produkcja aluminiowych profili budowlanych. Inwestycja: 41,9 mln zł. Zatrudnienie: 220 osób.• Herbapol Lublin. Centrum logistyczno-magazynowe. Inwestycja: 18 mln zł. Zatrudnienie: 30 osób. • Galauto. Centrum logistyczne. Inwestycja: 34,3 mln zł. Zatrudnienie: 130 osób.• Edbak. Zakład produkcji mocowań do telewizorów plazmowych. Inwestycja: 4 mln zł. Zatrudnienie: 50 osób. • Stowarzyszenie Lubelskie Drewno Regionalny Klaster w Lublinie. Zakład przerobu i obróbki drewna, w tym systemy dla budownictwa. Inwestycja: 3,5 mln zł. Zatrudnienie: 50 osób. • Zakład Obróbki Metali KOMECH. Wyrób części metalowych dla producentów sprzętu AGD. Inwestycja: 13,7 mln zł. Zatrudnienie: 58 osób. • Perła Browary Lubelskie. Centrum logistyczne. Inwestycja: 35 mln zł. Zatrudnienie: 40 osób.
 

·
Registered
Joined
·
7,684 Posts
Trochę się opóźnia, ale miejmy nadzieję, że coś z tego wyniknie. To jest największa porażka Pruszona, że wcześniej nam strefy nie załatwił. Ja bym z nim skończył jak baby z Jagną w "Chłopach"
 

·
Registered
Joined
·
4,103 Posts
:lol: ^^

Fakt, jakby strefa działała już kilka lat to na pewno Lublin szybciej zaktywizowałby się gospodarczo, bo to miasto ma ogromny potencjał, jednak, aby go sprawnie uruchomić potrzebny jest ten "kluczyk do stacyjki" jakim niewątpliwie byłaby strefa. Czasu nie cofniemy, ale obecne prognozy i zapowiedzi są dla mnie wielce obiecujące: organizacja strefy i załatwienie papierkowych spraw zajęło kilka miesięcy, a Pruszon miał 8 lat na to wszystko. Wszystko już teraz zależy chyba od Ministerstwa Gospodarki, gdzie nasz wniosek cały czas leży.
 

·
Czasy Wielkiej Depresji
Joined
·
3,300 Posts
To nie jest chyba takie proste panowie:)O utworzeniu strefy decyduje rzad i nie robi tego w wolnej chwili, tylko wtedy kiedy jest to przewidziane w planach.Poprzednie tworzenie nowych stref mialo miejsce kilka lat temu.Jezeli wtedy nie dostalismy, to musielismy czekac do nastepnego, czyli do teraz;)
Poprzednio byl chyba wniosek o strefe , ale Hausner go nie uzwglednił i strefy nie powolano.jak sie myle to niech ktos poprawi.
 

·
Owce
Joined
·
3,817 Posts
albo poligon do paintballa ;)
 

·
Registered
Joined
·
150 Posts
To ja odświeżę wątek:

25 września 2007
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070925/LUBLIN/70925038/-1/RSS
Dziennik Wschodni said:
Mamy strefę, będzie boom

Lublin dostał wielką szansę na rozwój. Premier podpisał rozporządzenie w sprawie utworzenia na Felinie podstrefy mieleckiej specjalnej strefy ekonomicznej.

Pracę znajdzie tam co najmniej dwa tysiące osób. A jak dobrze pójdzie, to nowych miejsc pracy będzie prawie dwa razy tyle.

- Chcemy zaraz gdy przyjdzie wiosna wbić w ziemię pierwszą łopatę. Tak, żeby pod koniec przyszłego roku otworzyć nowy zakład - zapowiada Jan Kidaj, prezes firmy Aliplast, która chce zainwestować w lubelskiej podstrefie. Na Felinie ma zbudować fabrykę aluminiowych elementów dla budownictwa. - Wydamy od 42 do 50 mln złotych i będziemy zatrudniać w sumie 300 osób.

A takich firm jest więcej. We wniosku o wyznaczenie podstrefy chęć inwestycji zadeklarowało 13 przedsiębiorstw, obiecując wydatki rzędu 300 mln złotych i zatrudnienie przynajmniej 2 tysięcy osób.

Skąd takie zainteresowanie? Przedsiębiorcy lokujący swoje zakłady na terenie strefy mogą liczyć na wielkie ulgi podatkowe. Klamka zapadła - będą ulgi i będą inwestycje. Premier podpisał rozporządzenie w sprawie wyznaczenia podstrefy w Lublinie. Zajmie ona 70 ha gruntów na Felinie.

- Bardzo się cieszę. Bardzo, bardzo - mówi Krzysztof Żuk, zastępca prezydenta Lublina. To on dyrygował zespołem tworzącym wniosek. Prace trwały dwa miesiące. - Teraz dostaliśmy duży impuls do rozwoju. Oprócz tych trzynastu firm, które były wymienione w naszym wniosku, zgłosiło się do nas jeszcze drugie tyle.

- I dlatego możemy już mówić o 3,5 tys. miejsc pracy - cieszy się Małgorzata Potiopa, kierownik miejskiego Biura Obsługi Inwestorów. Jedną z firm, która zgłosiła się już po zamknięciu listy wysyłanej przez Ratusz do Warszawy jest krakowski gigant informatyczny Comarch. - Dla wszystkich chętnych na pewno nie wystarczy miejsca - przyznaje Żuk. - Z tego powodu będziemy zabiegać o poszerzenie podstrefy.

W październiku prezydent Lublina ma powołać specjalnego pełnomocnika ds. strefy, który ma czuwać nad obsługą inwestorów. - Będziemy przesuwać pracowników do innych komórek, żeby maksymalnie ułatwić przedsiębiorcom uzyskiwanie wszelkich niezbędnych pozwoleń - zapowiada Żuk.

- Dla przedsiębiorców zainteresowanych strefą stworzymy szybką ścieżkę decyzyjną - obiecuje Potiopa. - Wyznaczymy dokładne terminy, w których urzędnicy będą musieli się zmieścić podejmując swoje decyzje.

Rządowe rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Firmy zainteresowane inwestycjami na Felinie będą musiały jeszcze uzyskać niezbędne dokumenty z Mielca.
28 września 2007
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070928/AKTUALNOSCI/70927146/-1/RSS
Dziennik Wschodni said:
Lublin > Specjalna strefa ekonomiczna

Dopiero za kilka miesięcy okaże się, jacy inwestorzy będą budować nowe zakłady pracy na terenie podstrefy ekonomicznej na Felinie. O tym, kto dostanie prawo do wejścia do strefy zdecyduje przetarg na zakup gruntu.

– Ktoś kto wcześniej deklarował chęć inwestowania może nie wygrać, ktoś może złożyć lepszy projekt – tłumaczy Mariusz Błędowski, dyrektor Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec, której częścią jest enklawa na Felinie.

Zwycięzców przetargu wyłoni komisja złożona z przedstawicieli SSE, Ratusza i uczelni, które są właścicielami gruntów. Liczyć się będzie nie cena, ale projekt inwestycyjny. Już w momencie składania lubelskiego wniosku do Ministerstwa Gospodarki, 13 firm zadeklarowało inwestycje rzędu 300 mln zł i zatrudnienie 2 tys. osób.

Rozporządzenie o wyznaczeniu Podstrefy Lublin premier podpisał w poniedziałek. Inwestorzy lokujący się w strefie mogą liczyć na ulgi w podatkach.

W październiku prezydent miasta powoła pełnomocnika, który będzie czuwał nad szybką obsługą firm zainteresowanych wejściem do strefy. Niemal pewne jest, że funkcja ta przypadnie Elżbiecie Kołodziej-Wnuk, która wspierała Ratusz w przygotowaniach wniosku o wyznaczenie podstrefy.
 

·
Registered
Joined
·
150 Posts
To nie jest chyba takie proste panowie:)O utworzeniu strefy decyduje rzad i nie robi tego w wolnej chwili, tylko wtedy kiedy jest to przewidziane w planach.Poprzednie tworzenie nowych stref mialo miejsce kilka lat temu.Jezeli wtedy nie dostalismy, to musielismy czekac do nastepnego, czyli do teraz;)
Poprzednio byl chyba wniosek o strefe , ale Hausner go nie uzwglednił i strefy nie powolano.jak sie myle to niech ktos poprawi.
No i małe sprostowanie do ^^ : kilka lat temu był składany wniosek o utworzenie nowej SSE, i ten wniosek Hausner odrzucił, a później kilkakrotnie można było rozszerzać te strefy/tworzyć podstrefy, początkowo UE pozwoliła utworzyć SSE na niewielkim obszarze ponieważ obawiali się jak to wpłynie na całą gospodarkę Unii, natomiast później kilkakrotnie liberalizowali zasady, tzn. pozwalali na utworzenie stref/podstref na większym obszarze. Teraz powstanie w Lublinie podstrefa, a o to można było się starać kilkakrotnie, zresztą wydaje mi się że podstrefę można utworzyć w dowolnym momencie dopóki jeszcze nie jest wykorzystany do końca limit powierzchni na której UE pozwala Polsce utworzyć SSE. Ale postaram się znaleźć więcej info na ten temat i wtedy napiszę coś bardziej pewnego
 

·
Registered
Joined
·
150 Posts
c.d. prasówki, tym razem więcej konkretów
http://www.kurierlubelski.pl/module-dzial-viewpub-tid-9-pid-44223.html
Kurier Lubelski said:
Narodziny strefy
ŻEBY WNUKI ZOSTAŁY W LUBLINIE


Rozmowa z Krzysztofem Żukiem, wiceprezydentem miasta Lublina, Elżbietą Kołodziej-Wnuk, pełnomocnikiem do spraw strefy oraz dr. Marianem Stefańskim, ekonomistą, konsultantem do spraw strefy.

* Ewa Czerwińska: Już oficjalnie mamy Specjalną Strefę Ekonomiczną w Lublinie. To magiczne hasło rozbudza wielkie nadzieje. Dlaczego strefa jest tak atrakcyjna?

Krzysztof Żuk, wiceprezydent miasta Lublina: Strefa ekonomiczna jest jednym z wielu narzędzi przyciągania inwestorów i aktywizowania gospodarczego obszarów ze względu na oferowaną pomoc publiczną. Ta pomoc to choćby możliwość odliczania przez przedsiębiorców z kwoty podatku CIT ponoszonych nakładów inwestycyjnych – do 70 procent w przypadku małych przedsiębiorstw w okresie do 2017 roku. Ale nie tylko to jest atrakcyjne. Specjalne strefy wiążą się również z kompleksowym uzbrojeniem terenu. Nasza strefa, jako podstrefa specjalnej strefy ekonomicznej Europark Mielec, jest znakomicie skomunikowana zarówno z przyszłą obwodnicą, jak i dzisiejszą drogą ekspresową – ulicą Witosa (S 17). Jest dobrze zlokalizowana w układzie przestrzennym. Inwestor dostaje więc gotowe uzbrojenie pod swoją inwestycję.

* Miasto płaci?

Płaci te koszty, które udostępniają inwestorowi potrzebną infrastrukturę.

* Trzeba uzbroić – jak na razie – obszar nieco ponad 70 ha. Ile to będzie kosztować?

Część środków na infrastrukturę zostanie pozyskana z Regionalnego Programu Operacyjnego, część pochodzić będzie z budżetu gminy Lublin.

* Pomysł strefy nie pojawił się dziś. W Polsce mamy 14 takich specjalnych obszarów.

To nie jest nowe narzędzie rozwoju gospodarczego. W latach 90. okazało się, że duzi inwestorzy, ci, na których nam zależało, szukali lokalizacji w tzw. strefach ekonomicznych. Ale Lublin takiej strefy nie miał. W czasie, kiedy pan prezydent Wasilewski objął prezydenturę, zaczęliśmy przygotowywać – przy współudziale Elżbiety Kołodziej-Wnuk i dra Mariana Stefańskiego – koncepcję strefy. I w ciągu dwóch miesięcy złożyliśmy wniosek w Agencji Rozwoju Przemysłu, która zawiaduje strefą mielecką.

* Dlaczego nie możemy mieć samodzielnej strefy?

Bo dziś takiej możliwości prawnej nie ma. Istniejące już strefy mogą co najwyżej rozszerzać swoje obszary. W Polsce na te obszary przeznacza się 12 000 ha. 10 000 ha już wykorzystano, zostało około 2 tysięcy ha. Więc musimy się spieszyć.

* Jakie warunki musiał spełnić Lublin, żeby mieć taki specjalny obszar gospodarczy?

Teoretycznie strefę może mieć każde miasto. Ale logika działań inwestycyjnych związana jest z pojemnością rynku – w zakresie odbioru towarów i usług, wielkością podaży wykwalifikowanej siły roboczej itp. Lublin ma duży potencjał, żeby przyciągnąć inwestorów – chociażby: 20 tysięcy absolwentów wyższych uczelni co roku, 100 tysięcy studentów i prawie 70 procent ludności w wieku produkcyjnym. Jednym słowem: wchodząc na lubelski teren przedsiębiorca ma dosyć duże możliwości sprzedaży swoich produktów i usług tutaj, dużą podaż siły roboczej, stosunkowo niezłą infrastrukturę oraz dobrą komunikację – może jeszcze nie dziś, ale za parę lat – z Polską i Europą. Mamy szansę obsługiwać rynki wschodnie. Powstanie droga ekspresowa Warszawa – Lublin, lotnisko w Świdniku, most na Wiśle na wysokości Opola Lubelskiego. A to wszystko będzie przyciągać inwestorów.

* Apetyty rosną i – jak wiem – miasto liczy na poszerzenie strefy.

Elżbieta Kołodziej-Wnuk, pełnomocnik do spraw strefy: Strefa leży na Felinie. To bardzo dobra lokalizacja, bo jest tam doskonała komunikacja, a grunty są niezabudowane, co umożliwa przeprowadzenie inwestycji od początku. Inwestor wchodzi na teren i buduje. Nie musi niczego zmieniać, przerabiać. Grunty są własnością AR i UMCS. W strefie zaplanowaliśmy sieć dróg. Wzdłuż ulicy Rataja pobiegnie droga oddzielająca strefę. Już przygotowujemy się do prac zbrojeniowych, a także myślimy o przyszłych inwestorach. Zależy nam na tym, żeby pomóc im uzyskać niezbędne pozwolenia pozwalające przygotować się do swojej inwestycji. Dotychczasowe ponad 70 ha 10 arów zamierzamy w najbliższej przyszłości poszerzyć o tereny leżące w sąsiedztwie.

* To grunty prywatnych właścicieli?

Zabiegamy o dodatkowe 70 hektarów. Jesteśmy na etapie rozmów z właścicielami gruntów. Z częścią podpisaliśmy wstępne porozumienia na wykup ziemi. Chcemy jak najszybciej zakończyć negocjacje z mieszkańcami tego terenu.

* Jak miasto przekona właścicieli gruntów do sprzedaży?

Dr Marian Stefański, ekonomista, konsultant do spraw strefy: Najważniejszym argumentem jest cena. Jeśli te grunty pozostaną gruntami rolnymi, to metr kwadratowy będzie wart 10-20 złotych. Po włączeniu do strefy zostaną odrolnione i ich cena będzie wyższa. Proponuje się 50 złotych za metr. To interes ekonomiczny. Jeśli natomiast pozostaną jako rolne, to przez kilka, czy kilkanaście lat będzie można na nich uprawiać pietruszkę. Ale nie wiem, czy ludzie będą chcieli ją jeść, bo tam przecież w bliskiej odległości była odlewnia. Optymistyczne jest to, że coraz więcej właścicieli zgłasza chęć sprzedaży swoich działek. Szkoda, że tak późno rozpoczęliśmy w Lublinie działania w sprawie utworzenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Trzeba było zacząć dziesięć lat wcześniej, jak Mielec. Wówczas stary Mielec, zatrudniający 25 tysięcy ludzi, upadał. To była katastrofa. Ludzie poszli na bruk. Dzięki powołaniu strefy, wszyscy zostali zatrudnieni. A dziś nawet brakuje tam pracowników. Efekt jest więc niesamowity. Wystarczy popatrzeć, jak tam ludzie wychodzą z pracy. Wylewają się ze strefy jak kibice po meczu. Rejon Mielca jest dziś jednym z najbardziej uprzemysłowionych rejonów w Polsce. Ostatnio pojawił się u nich Sikorski, amerykańska firma produkująca helikoptery apache.

* Lublin ma szansę zostać takim drugim Mielcem?

Mamy nadzieję, że nasze miasto docenią inwestorzy nie tylko krajowi, ale i zagraniczni. Przedsiębiorcy z całego świata szukają miejsc, gdzie jest wykształcona, młoda, chętna do pracy, ambitna siła robocza. Tragedią Lublina jest to, że przez kilkanaście lat nie znaleźliśmy sposobu, żeby pokazać nasze miasto światu. Jesteśmy producentem siły roboczej – kilkanaście szkół wyższych! – ale tę siłę konsumuje ktoś inny. Ludzie kończą studia i szukają pracy gdzie indziej. Może sentyment do Lublina pozostanie, ale też i niechęć, że miasto traktuje ich jak wyrodny rodzic. Wyraźnie widać, że od kilku lat Lublin się wyludnia. A chodzi o to, żeby babcie miały wnuki w Lublinie, a nie w Londynie. Strefa to ratunek dla miasta. Przewidziane w pierwszym etapie 2 tysiące nowych miejsc pracy spowoduje, że pojawi się popyt na usługi i produkcję związaną z inwestycjami, a więc wzrośnie zapotrzebowanie na nowych pracowników. Zadziała efekt mnożnikowy. Ponadto miasto, które jest beneficjentem podatku PIT, będzie miało większy dochód z podatków zatrudnionych w strefie ludzi. Może znajdą się wtedy pieniądze na przykład na podupadający lubelski sport? Były prezydent Stanów Zjednoczonych, Bill Clinton powiedział przed laty: „Gospodarka, głupcze”. I miał rację. Gospodarka to podstawa, żeby ruszył rozwój innych dziedzin życia społecznego.

* Czy jest już komplet inwestorów?

Zgłosiło się kilkanaście przedsiębiorstw. Największe z nich to dwie firmy informatyczne: Comarch SA i ASSESCO Poland SA. Po uprawomocnieniu się rozporządzenia Rady Ministrów ogłosimy przetarg dla inwestorów. Zależy nam też na tym, żeby międzynarodowe firmy przeniosły do Lublina swoje centra finansowo-księgowe. Mamy w Lublinie i dobrych informatyków, i wysoko wykwalifikowanych księgowych, którym trzeba dać pracę. Jedna z takich firm przeniesie się wkrótce, jak podała prasa, do Rzeszowa. Podają przyczynę: Rzeszów ma lotnisko. Lotnisko jest bardzo ważne dla firm międzynarodowych.

* A my będziemy je w końcu mieli?

Marszałek województwa twierdzi, że nasze będzie gotowe w trzecim kwartale 2010 roku. Obiecałem żonie, że zabiorę ją w podróż pierwszym lotem. Do Mediolanu, do La Scali. Jestem w tej materii optymistą.

Elżbieta Kołodziej-Wnuk: Mnie cieszy fakt, że mamy więcej inwestorów niż gruntów. To daje możliwość na powiększenie strefy.
(Nie wiedziałem że dziekan mojego wydziału jest konsultantem ds strefy - już wiem kogo będę pytać o szczegóły, bo mnie ten temat bardzo interesuje :p)
 

·
Registered
Joined
·
150 Posts
lotniska nie ma a juz wiedza gdziebedzie pierwszy lot :eek:hno

moze panu prezydentowi chodzilo olot z przesiadka w warszawie...:lol:
Z lotniskiem to jesteśmy jeszcze w lesie, i to dosłownie :/
Jeżeli przygotujemy teren, potrzebną dokumentację i wszystkie zezwolenia, tzn. nic tylko wchodzić i budować, to wtedy możemy szukać inwestora który samą budowę sfinansuje, ale najpierw musimy się sami uporać z tym nieszczęsnym lasem i domami, które tam rosną :bash: no ale w Polsce lotnisko od podstaw buduje się przeciętnie 30 lat jak nie więcej, w tym kontekście nasze może powstać wyjątkowo szybko :nuts:

----
Pojawiały się pytania o Asseco, ich nową siedzibę w Rzeszowie i jak to się ma do inwestycji w Lbn.

Asseco Poland: http://www.asseco.pl/ - to rzeszowska spółka, która buduje główną siedzibę w Rzeszowie

Asseco Poland wraz z Safo, Softlab, Wa-Pro utworzyła spólkę-córkę Asseco Business Solutions (http://www.assecobs.pl/ASSECO/pl/24/), która zainwestuje w Lublinie. ABS po połączeniu jest największym polskim producentem oprogramowania ERP (systemy wspomagania zarządzania firmą)
 

·
Registered
Joined
·
696 Posts
Z lotniskiem to jesteśmy jeszcze w lesie, i to dosłownie :/
Jeżeli przygotujemy teren, potrzebną dokumentację i wszystkie zezwolenia, tzn. nic tylko wchodzić i budować, to wtedy możemy szukać inwestora który samą budowę sfinansuje, ale najpierw musimy się sami uporać z tym nieszczęsnym lasem i domami, które tam rosną :bash: no ale w Polsce lotnisko od podstaw buduje się przeciętnie 30 lat jak nie więcej, w tym kontekście nasze może powstać wyjątkowo szybko :nuts:

----
Pojawiały się pytania o Asseco, ich nową siedzibę w Rzeszowie i jak to się ma do inwestycji w Lbn.

Asseco Poland: http://www.asseco.pl/ - to rzeszowska spółka, która buduje główną siedzibę w Rzeszowie

Asseco Poland wraz z Safo, Softlab, Wa-Pro utworzyła spólkę-córkę Asseco Business Solutions (http://www.assecobs.pl/ASSECO/pl/24/), która zainwestuje w Lublinie. ABS po połączeniu jest największym polskim producentem oprogramowania ERP (systemy wspomagania zarządzania firmą)

masz świętą racje i myśle tak samo jak ty :D
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,378 Posts
Pojawiały się pytania o Asseco, ich nową siedzibę w Rzeszowie i jak to się ma do inwestycji w Lbn.

Asseco Poland: http://www.asseco.pl/ - to rzeszowska spółka, która buduje główną siedzibę w Rzeszowie

Asseco Poland wraz z Safo, Softlab, Wa-Pro utworzyła spólkę-córkę Asseco Business Solutions (http://www.assecobs.pl/ASSECO/pl/24/), która zainwestuje w Lublinie. ABS po połączeniu jest największym polskim producentem oprogramowania ERP (systemy wspomagania zarządzania firmą)
Centrala grupy kapitałowej Asseco już ma biurowiec w Rzeszowie od 93r(jest na moim avatarze) startują z budową dodatkowego biurowca.
Asseco Business Solutions jest to jedna z spółek grupy kapitałowej http://www.asseco.pl/go.php/pl/firma/grupa_kapitalowa
Jedna z najważniejszych i najbardziej przyszłowściowych i tak naprawdę to że buduje się nowy biurowiec w Rzeszowie nie ma żadnego znaczenia dla tego czy powstanie biurowiec w Lublinie
 

·
Registered
Joined
·
150 Posts
...
Asseco Business Solutions jest to jedna z spółek grupy kapitałowej http://www.asseco.pl/go.php/pl/firma/grupa_kapitalowa
Jedna z najważniejszych i najbardziej przyszłowściowych i tak naprawdę to że buduje się nowy biurowiec w Rzeszowie nie ma żadnego znaczenia dla tego czy powstanie biurowiec w Lublinie
Dodam że Asseco Poland specjalizuje się w obsłudze informatycznej banków, a ABS w oprogramowaniu dla przedsiębiorstw - a właśnie ten ostatni rynek się teraz w Polsce (i nie tylko) bardzo dynamicznie rozwija
 

·
Registered
Joined
·
105 Posts
Discussion Starter · #17 ·
z cyklu marzenia o lubelszczyźnie:

jakby lubelski ratusz potrafił ich ściagnac do naszej strefy:
http://biznes.onet.pl/0,1617223,wiadomosci.html

Cadbury zwalnia 700 osób i przenosi się do Polski
(PAP, pr/03.10.2007, godz. 14:50)
Firma Cadbury Schweppes ogłosiła w środę plan grupowych zwolnień 700 pracowników. Chce zamknąć zakłady Somerdale w Keynsham koło Bristolu w południowo-zachodniej Anglii i zredukować zatrudnienie w Bournville pod Birmingham. Część produkcji ma być przeniesiona do Polski.

Dla 500-osobowej załogi zakładów w Keynsham oznacza to grupowe zwolnienia. Dalszych 200 pracowników straci pracę w Bournville, skąd część produkcji zostanie w 2008 r. przeniesiona do Polski.

Na spotkaniu z załogą w Keynsham dyrekcja ogłosiła, iż działania te są elementem przyjętego w czerwcu planu zmniejszenia kosztów. Przyczynią się do "zwiększenia efektywności łańcucha dostaw". Stopniowe zmniejszanie produkcji rozpocznie się w 2009 roku i zakończy w 2010 roku.

Plany dyrekcji obejmują też zainwestowanie ok. 40 mln funtów w zakłady w Bournville, które przejmą produkcję Keynsham. Według kierownictwa inwestycja dowodzi, iż Cadbury chce utrzymać produkcję w W. Brytanii.

W Polsce Cadbury Schweppes buduje zakłady produkcji bezcukrowej gumy do żucia w Skarbimierzu koło Brzegu na opolszczyźnie. Zakłady mają rozpocząć produkcję przed końcem 2008 r. i zatrudniać ok. 500 osób. Wcześniej Cadbury wybudował zakłady pod Wrocławiem. Jest też właścicielem marki towarowej Wedla.
 

·
Registered
Joined
·
2,033 Posts
GW
Strefa ekonomiczna bez przyszłości?
Marcin Bielesz
2007-10-03, ostatnia aktualizacja 2007-10-03 20:53

Unijne prawo i "wojna o strefy" Warszawy z Brukselą może przeszkodzić Lublinowi w planowanym rozszerzeniu specjalnej strefy ekonomicznej na Felinie.
Zaledwie tydzień temu władze Lublina chwaliły się utworzeniem na Felinie 70-hektarowej podstrefy mieleckiej strefy ekonomicznej. Ma tam powstać ponad 2 tys. miejsc pracy, a wartość inwestycji jest szacowana na ok. 300 mln złotych. Władze miasta od razu zapowiedziały, że wraz z dyrekcją strefy Euro-Park Mielec przystępują do starań o rozszerzenie strefy na Felinie, bo zainteresowanie potencjalnych inwestorów przechodzi wcześniejsze oczekiwania.

Jednak odważne plany lubelskiego ratusza stoją pod znakiem zapytania ze względu na prawo Unii Europejskiej. Zgodnie z traktatem akcesyjnym o przystąpieniu Polski do UE zgodziliśmy się na określenie wielkości, o jakie strefy mogą być powiększane, a w dodatku zobowiązaliśmy się, że nie powstaną nowe SSE.

- Przesądzone w zeszłym tygodniu powstanie lubelskiej podstrefy na Felinie jest w pełni zgodne z unijnym prawem, bo na 100 proc. zmieściliśmy się w limicie - zapewnia Krzysztof Żuk, zastępca prezydenta Lublina. Jednocześnie przyznaje, że z wnioskiem o rozszerzenie strefy na Felinie mogą już być problemy.

- Gdybyśmy występowali o rozszerzenie, a mamy taki zamiar, to rzeczywiście strefa mogłaby już wykraczać poza limit, co musiałoby być uzgodnione z Komisją Europejską - przyznaje Żuk. Bruksela jest zaś w ogóle niechętna istnieniu stref, bo według unijnych ekonomistów stosowane w strefach preferencyjne zasady opodatkowania (inwestorzy mają duże ulgi podatkowe) zakłócają działanie rynku.

Przyszłości lubelskiej strefy mógłby pomóc rząd. - Będziemy proponować Komisji Europejskiej rezygnację z limitów w sprawie SSE i wszelkich innych obszarów gospodarczych. - zapowiedział w poniedziałek Jacek Kościelniak, wiceszef kancelarii prezesa rady ministrów. W rzeczywistości jednak rząd może nie liczyć na zgodę Unii w sprawie wielkości stref. - Spodziewamy się, że będzie opór, ale można powiedzieć, że idziemy na otwartą konfrontację - dodał Kościelniak.

Komisja Europejska wyraziła zdziwienie planami rządu, bo kwestia stref została już ustalona w trakcie negocjacji warunków wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin
 

·
Czasy Wielkiej Depresji
Joined
·
3,300 Posts
GW
Bruksela jest zaś w ogóle niechętna istnieniu stref, bo według unijnych ekonomistów stosowane w strefach preferencyjne zasady opodatkowania (inwestorzy mają duże ulgi podatkowe) zakłócają działanie rynku.
Ciekawe co to za "unijni ekonomisci" i czy zdaja sobie sprawe ze najwiekszym zaklocajacym wolny rynek sa wlasnie oni sami i urzednicy z Brukseli:eek:hno:
Sonnenkinder w watku obok narzeka na zidiocenie, ale czego tu wymagac jak taki przyklad idzie z góry??
 

·
Proud of Lublin
Joined
·
3,959 Posts
Gdybyśmy występowali o rozszerzenie, a mamy taki zamiar, to rzeczywiście strefa mogłaby już wykraczać poza limit, co musiałoby być uzgodnione z Komisją Europejską - przyznaje Żuk. Bruksela jest zaś w ogóle niechętna istnieniu stref, bo według unijnych ekonomistów stosowane w strefach preferencyjne zasady opodatkowania (inwestorzy mają duże ulgi podatkowe) zakłócają działanie rynku.
W negocjacjach moze uda sie wywalczyc rozszerzenie SSE przynajmniej na obszarze najbiedniejszych wojewodztw w Unii...
 
1 - 20 of 1595 Posts
Top