SkyscraperCity Forum banner

[Lublin] ul. Wyścigowa (przedłużenie ul. Dywizjonu 303)

96616 Views 282 Replies 72 Participants Last post by  dgi21
Kto zbuduje drogę łączącą ul. Kunickiego z Wrotkowską? Firma odwołuje się od decyzji miasta

Opóźni się wybór firmy, która zbuduje drogę mającą połączyć ul. Kunickiego z ul. Wrotkowską. Zdyskwalifikowana przez miasto firma budowlana odwołała się od tej decyzji i jej protest zostanie teraz rozpatrzony przez urzędników z Warszawy

Przetarg dotyczy budowy nowego odcinka ul. Dywizjonu 303. Dwujezdniowa droga ma być częścią przelotowej trasy łączącej kilka dzielnic i umożliwi przejazd od al. Witosa przez Krańcową, Dywizjonu 303, Wrotkowską, Krochmalną oraz Jana Pawła II.

Do ogłoszonego przez władze Lublina przetargu na budowę dwupasmówki zgłosiło się trzech chętnych. Najtańszą ofertę złożyło konsorcjum zawiązane przez Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów oraz Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lublina. Konsorcjum zaproponowało cenę 47 mln zł. Cenę wyższą o 75 tys. zł zaoferowała warszawska spółka Skanska, natomiast o 4,3 mln zł droższy od najtańszej oferty był pruszkowski Strabag. Wszyscy zaproponowali, że uporają się z zadaniem do połowy kwietnia 2019 r., wszyscy też zadeklarowali udzielenie pięcioletniej gwarancji na efekt robót.

Jedna z tych firm (Ratusz nie zdradza, która) została zdyskwalifikowana przez komisję przetargową. – Powodem był błąd rachunkowy w złożonej ofercie – mówi Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Zgodnie z procedurą, wstępna ocena została wysłana do uczestników przetargu, którzy do piątku mieli czas na złożenie odwołania. Zdyskwalifikowana firma skorzystała z tej możliwości. – W ciągu dwóch tygodni powinna się odbyć rozprawa przed Krajową Izbą Odwoławczą w Warszawie – informuje Kieliszek.

Odwołanie sprawia, że przetarg będzie rozstrzygnięty później niż spodziewali się urzędnicy, a czas jest w tym przypadku bardzo ważny. Budowa ul. Dywizjonu 303 to bardzo duże zadanie, wymaga m.in. budowy bezkolizyjnego skrzyżowania z bocznicą kolejową prowadzącą do elektrociepłowni na Wrotkowie.

Wszystko jednak musi się zakończyć najpóźniej wiosną 2019 r. Wszelkie opóźnienia zwiększają ryzyko tego, że miasto nie zdąży wydać unijnej dotacji przyznanej na budowę drogi.
http://www.dziennikwschodni.pl/lubl...oluje-sie-od-decyzji-miasta,n,1000208305.html
1 - 20 of 283 Posts
Przerywając tą pasjonującą wymianę zdań informuję, że wczoraj KIO przychyliła się do wniosku Skanska, iż miasto odrzuciło bezzasadnie ich ofertę, a raczej wyjaśnienia dotyczące oferty na budowę Dywizjonu 303 - w tym przypadku Skanska będzie mieć najtańszą ofertę.
Przerywając tą pasjonującą wymianę zdań informuję, że wczoraj KIO przychyliła się do wniosku Skanska, iż miasto odrzuciło bezzasadnie ich ofertę, a raczej wyjaśnienia dotyczące oferty na budowę Dywizjonu 303 - w tym przypadku Skanska będzie mieć najtańszą ofertę.
To oferta PRD Lubartów / KPRD Lublin została odrzucona ? Bo to ona była minimalnie tańsza od oferty SKANSKI.
To oferta PRD Lubartów / KPRD Lublin została odrzucona ? Bo to ona była minimalnie tańsza od oferty SKANSKI.
Skanska zdublowała pozycję przez co okazała się droższa niż PRD, ale po poprawieniu błędu jest tańsza kilkadziesiąt/kilkaset tysięcy - m.in. dlatego odwoływali się do KIO.
Kurier Lubelski donosi:

Ul. Dywizjonu 303: Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że ratusz nie miał racjiRatusz przegrał przed Krajową Izbą Odwoławczą z jedną z firm walczących o warty ok. 47 mln zł kontrakt na budowę przedłużenia Dywizjonu 303.

Przedłużenie Dywizjonu 303 od Kunickiego do Wrotkowskiej to jeden z priorytetów inwestycyjnych ratusza na 2018 rok. Od września urzędnicy nie mogli jednak wskazać wykonawcy prac. I to z własnej winy.

Zakwestionowali część oferty złożonej przez jednego z wykonawców, co w rankingu punktowym obniżało jej atrakcyjność.

Warszawska Krajowa Izba Odwoławcza przyznała właśnie rację firmie, która odwołała się od rozstrzygnięcia pracowników ratusza.

Krótkie przypomnienie. Do przetargu zgłosiło się trzech chętnych. Najtańszą ofertę – 47 mln zł - złożyło konsorcjum, w skład którego wchodzą Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów oraz Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lublina. Cenę wyższą o 75 tys. zł zaoferowała spółka Skanska. Najdroższą ofertę – 51,3 mln zł - złożył Strabag.

Ratusz zakwestionował jedną z ofert (nie podaje nazwy firmy, ale chodzi o Skanską) . - Powodem był błąd rachunkowy w ofercie – mówił Karol Kieliszek z biura pasowego ratusza.

Po decyzji KIO ratusz musi się wycofać ze swoich rozstrzygnięć.

- Liczymy, że wykonawca robót zostanie wskazany jeszcze w grudniu – dodał Kieliszek.

Droga będzie miała dwie jezdnie, każda z dwoma pasami ruchu. Ma biec śladem ul. Wyścigowej, następnie przetnie teren jednostki wojskowej. Na skrzyżowaniu z bocznicą kolejową prowadzącą na tereny Elektrociepłowni Lublin-Wrotków będzie wykonany tunel.

Tor kolejowy zostanie przykryty przepustem z blachy stalowej, a przedłużenie Dywizjonu 303 pobiegnie nad torami. Ulice: Wojenna, Spacerowa i Żeromskiego staną się drogami ślepymi.Inwestycja ma być gotowa do połowy kwietnia 2019 r.
Budowa nowego odcinka drogi łączącej ul. Kunickiego z ul. Wrotkowską w Lublinie wraz z budową bezkolizyjnego skrzyżowania z bocznicą kolejową i budową sieci wodociągowej oraz kanalizacji sanitarnej
Wybrano ofertę SKANSKA
https://bip.lublin.eu/bip/zdm/index.php?t=200&id=69821
  • Like
Reactions: 5
^^ Uff... :cheers:
  • Like
Reactions: 1
^^ Uff... :cheers:
Chyba wiemy, dlaczego ZDiM nie lubi Skanskiej... taki cytat z Dziennika Wschodniego z 2016 r. odnośnie przebudowy Ducha:

"Dawno nie było tak ostrych wypowiedzi Ratusza pod adresem firmy realizującej inwestycję drogową. Prace na skrzyżowaniu warte blisko 66 milionów złotych wykonuje dla miasta firma Skanska. – Obawiałem się, że ten wykonawca może sobie z tym tematem nie poradzić – mówi Kazimierz Pidek, dyrektor Zarządu Dróg i Mostów. – Nie jestem zadowolony z postępu prac i jakości. Miało być wcześniej, szybciej."
A to Skanska nie miała się zwijać z Polski?
  • Like
Reactions: 1
Mocno redukowali zatrudnienie (750 etatów?), ale nadal stają do przetargów, nic nie wskazuje żeby mieli się zwijać z Polski, być może zmienią główne kierunki i ograniczą działalność w infrastrukturze, ale inne działy budownictwa (deweloperka) nadal są w ich zainteresowaniu.

Lublin: Zbudują nową drogę, inwestycja będzie kosztować 46 mln zł


Wiadomo już kto zbuduje nową drogę łączącą ul. Kunickiego z Wrotkowską. Ratusz rozstrzygnął przetarg na budowę trasy będącej przedłużeniem ul. Dywizjonu 303. Ma być ona gotowa na wiosnę 2019 r., a jej budowa będzie kosztować 46 mln złotych


Nowa droga będzie dokończeniem przelotowej trasy łączącej kilka dzielnic i kilka ważnych arterii, zwanej nieraz „miejską obwodnicą”. Trasa umożliwi przejazd od al. Witosa przez Krańcową, Dywizjonu 303, Wrotkowską, Diamentową i Krochmalną aż do ul. Jana Pawła II.

Teraz brakuje jeszcze odcinka między Kunickiego a Wrotkowską, ale to ma się zmienić w połowie kwietnia 2019 r., bo do tego czasu powinno powstać przedłużenie ul. Dywizjonu 303.

Droga będzie mieć dwie jezdnie, na każdej po dwa pasy ruchu. Wyznaczonych zostanie siedem przystanków komunikacji miejskiej, wzdłuż jezdni będą biegły ścieżki rowerowe, a na skrzyżowaniach z Inżynierską, Smoluchowskiego i Wojenną mają powstać sygnalizacje świetlne.

Bocznica kolejowa zostanie przykryta przepustem z blachy, jezdnia będzie prowadzona górą, nad torem. Rozbudowana do czterech pasów ruchu będzie ul. Smoluchowskiego. – Istotną zmianą jest też rozbudowa skrzyżowania z ul. Dunikowskiego i Wojenną – informuje Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

W piątek wybrano firmę, która ma to wszystko zbudować. Miejski przetarg wygrała firma Skanska, której oferta była najtańsza: opiewała na 46 mln zł.

Cena okazała się tutaj decydująca. Co prawda wybierając wykonawcę miasto miało uwzględniać także oferowany okres gwarancji i deklarowany termin zakończenia robót, ale pod tym względem oferty niczym się nie różniły. W każdej było pięć lat gwarancji i zakończenie prac do 17 kwietnia 2019 r. Dlatego ostatecznie liczyła się wyłącznie cena.

O zlecenie starał się również pruszkowski Strabag oraz konsorcjum firm PRD Lubartów. Przegrane firmy mogą się jeszcze odwołać od rozstrzygnięcia przetargu. Jeśli tego nie zrobią, komplet dokumentów trafi do Urzędu Zamówień Publicznych, który prześwietlić przetarg ze względu na jego dużą wartość. Dopiero pomyślny wynik tej kontroli da władzom miasta prawo do zawarcia umowy z wykonawcą robót.

Niezależnie od czasu trwania tych procedur, zwycięska firma będzie musiała wykonać pracę w zadeklarowanym terminie. W ostatnim czasie Skanska była w Lublinie generalnym wykonawcą przebudowy skrzyżowania al. Solidarności z al. Sikorskiego oraz ul. Ducha.
http://www.dziennikwschodni.pl/lubl...-budowa-pochlonie-46-mln-zl,n,1000210104.html
Mocno redukowali zatrudnienie (750 etatów?), ale nadal stają do przetargów, nic nie wskazuje żeby mieli się zwijać z Polski, być może zmienią główne kierunki i ograniczą działalność w infrastrukturze, ale inne działy budownictwa (deweloperka) nadal są w ich zainteresowaniu.
A to nie jest tak, że Skanska tylko firmuje budowę a i tak wszystko robią podwykonawcy i podwykonawcy podwykonawców? No może jakiś nadzór ogólny jest tylko z ich strony.
Jakoś na budowie węzła Willowa, Tysiąclecia, Sikorskiego oprócz rozścielaczy asfaltu i kilku wałów (i zapewne ich obsługi) z logo Skanska to więcej nikogo nie widziałem.
Chyba wiemy, dlaczego ZDiM nie lubi Skanskiej... taki cytat z Dziennika Wschodniego z 2016 r. odnośnie przebudowy Ducha:

"Dawno nie było tak ostrych wypowiedzi Ratusza pod adresem firmy realizującej inwestycję drogową. Prace na skrzyżowaniu warte blisko 66 milionów złotych wykonuje dla miasta firma Skanska. – Obawiałem się, że ten wykonawca może sobie z tym tematem nie poradzić – mówi Kazimierz Pidek, dyrektor Zarządu Dróg i Mostów. – Nie jestem zadowolony z postępu prac i jakości. Miało być wcześniej, szybciej."
Nie ma tu konsekwencji, jeśli za to ZDiM nie lubi Skanska, to PRD Lubartów powinni nienawidzić. Wszyscy pamiętamy remont Filaretów, opóźnienie pół roku. PRD wybłagało nienakładanie kar zobowiązując się do szybszego ukończenia następnego odcinka. Nie dość, że nie ukończyli wcześniej to jeszcze wykonali bubla na DDR.
  • Like
Reactions: 4
^^ Innych inwestycji też nie kończyli o czasie, chociaż Filaretów faktycznie jest najbardziej pamiętnym przykładem.
Ponawiam postulat właściwego nazwania tego wątku.
Nowa droga będzie dokończeniem przelotowej trasy łączącej kilka dzielnic i kilka ważnych arterii, zwanej nieraz „miejską obwodnicą”. Trasa umożliwi przejazd od al. Witosa przez Krańcową, Dywizjonu 303, Wrotkowską, Diamentową i Krochmalną aż do ul. Jana Pawła II.

Teraz brakuje jeszcze odcinka między Kunickiego a Wrotkowską, ale to ma się zmienić w połowie kwietnia 2019 r., bo do tego czasu powinno powstać przedłużenie ul. Dywizjonu 303.
To, że media nie słyszały o ulicy Wyścigowej nie jest argumentem, aby wątek miał niewłaściwą nazwę. To my (SSC) powinniśmy być autorytetem dla dziennikarzy, a nie odwrotnie.
  • Like
Reactions: 3
^^Popieram.Jeżeli ulica ma już swoją nazwę niech ta nazwa zostanie.
Piszą przedłużenie Dywizjonu 303 to co jak ukończą połączenie z Wrotkowską to skasują nazwę ulicy Wyścigowej i zastąpią ją Dywizjonu 303.Chyba to jakaś pomyłka i jak pisał "abdank" powinna być zmieniona nazwa tego wątku
Ponawiam postulat właściwego nazwania tego wątku.
To, że media nie słyszały o ulicy Wyścigowej nie jest argumentem, aby wątek miał niewłaściwą nazwę. To my (SSC) powinniśmy być autorytetem dla dziennikarzy, a nie odwrotnie.
Oczywiście masz rację, sam nie wiedziałem że to będzie ul. Wyścigowa :p
  • Like
Reactions: 1
Widzę, że jeszcze oficjalnie nie zostało to podane, ale kilka dni temu Skanska podjęła decyzję, że jednak nie podpisze umowy na budowę przedłużenia Dywizjonu 303 czy jak kto woli ul. Wyścigowej - oddział w Lublinie jest bardzo bliski zamknięcia jak zresztą i kilka innych w Polsce. Najciekawsze jest to, że PRD też wcale się nie pali do wzięcia tej budowy także może jednak Strabag?
sam nie wiedziałem że to będzie ul. Wyścigowa :p
przedłużenia Dywizjonu 303 czy jak kto woli ul. Wyścigowej
Informacja dla młodych, nietutejszych i innych niezorientowanych:
ul. Wyścigowa istnieje w tym miejscu od około 100 lat i nosi taką nazwę od ponad 80 lat (ok. 1931 r.), a ul. Dywizjonu 303 powstała na przedłużeniu Wyścigowej* w 2010 r. Nie ma wiec żadnych powodów, żeby z powodu poszerzenia ul. Wyścigowej wymyślać jej nową nazwę, albo nazywać ją "przedłużeniem Dywizjonu 303".

* Jeszcze dokładniej to na przedłużeniu Oboźnej, która przestała istnieć w wyniku (prze)budowy skrzyżowania Kunickiego z Wyścigową i Dywizjonu 303
  • Like
Reactions: 1
1 - 20 of 283 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top