SkyscraperCity Forum banner

[Lubliniec i powiat lubliniecki] Inwestycje

20399 Views 119 Replies 13 Participants Last post by  starzec44
Lubliniec (śl. Lublynec, niem. Lublinitz oraz w latach 1941-45 Loben)– miasto w województwie śląskim, siedziba powiatu lublinieckiego. Główny ośrodek gospodarczy, edukacyjny, kulturowy i turystyczny Ziemi Lublinieckiej.
Jest głównym miastem Równiny Opolskiej.Lubliniec jest na 9 miejscu na liście największych miast województwa śląskiego pod względem powierzchni.
Miasto położone jest nad rzekami Lublinicą oraz Małą Panwią. W 2008 roku Dekretem Stolicy Apostolskiej patronką miasta została ustanowiona św. Edyta Stein.

Obecnie ośrodek przemysłu chemicznego (wykładziny PCW i włókniny), włókienniczego, lekkiego, obuwniczego, elektromaszynowego, drzewnego, materiałów budowlanych i spożywczego. Stosunek zatrudnienia w usługach do zatrudnienia w przemyśle i budownictwie ok. 1:1
Lubliniec jest jednym z 3 miast powiatowych na Śląsku oraz jednym z 18 miast w Polsce zaliczanych do klasy A pod względem atrakcyjności inwestycyjnej (dane Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w Warszawie)

Herb


Założono 1272
Prawa miejskie 1300
Burmistrz Edward Maniura
Powierzchnia 89,8 km²
Wysokość 260 m n.p.m.
Ludność (2008)
• liczba
• gęstość
23 314 (stan na 06.07.2009)
259 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 34
Kod pocztowy 42-700 do 42-715
Tablice rejestracyjne SLU

Miasta partnerskie:
Węgry Kiskunmajsa
Czechy Kravaře
Polska Łowicz
Polska Reda
Słowacja Stara Lubovna
Hiszpania Teruel

Lubliniec na tle powiatu

50°41'N 18°41'E

Tranzyt

Lubliniec jest ważnym węzłem drogowym położonym na skrzyżowaniu dróg krajowych:

* 11 Kołobrzeg – Poznań – Ostrów Wielkopolski – Lubliniec (obwodnica zachodnia) – Bytom

* DK46 Szczekociny – Częstochowa – Lubliniec (obwodnica północna - w budowie) – Opole – Nysa – Kłodzko

oraz dróg wojewódzkich:

* 906 Lubliniec – Koszęcin – Strzebiń - Woźniki – Koziegłowy – Myszków – Zawiercie

i dróg lokalnych (międzypowiatowych):

* Lubliniec - Zawadzkie - Strzelce Opolskie
* Lubliniec – Krupski Młyn – Pyskowice - Gliwice

Obwodnice

W Lublińcu istnieje obwodnica zachodnia łącząca dzielnice Kokotek z dzielnicą Steblów. W listopadzie 2008 r. ruszyła budowa obwodnicy północnej wraz z węzłem Lubliniec Północ (drugim co do wielkości węzłem po gliwickiej Sośnicy w województwie śląskim), natomiast w czerwcu 2009 r. - trasy śródmiejskiej czyli obwodnicy ścisłego centrum miasta która zamyka ring wokół lublinieckiej starówki. Budowa trasy śródmiejskiej - al. Solidarności zakończyła sie w listopadzie 2009. Prace nad inwestycjami wykonuje firma Skanska.
Komunikacja autobusowa [edytuj]

Z lublinieckiego dworca PKS odchodzą bezpośrednie autobusy m.in. do: Warszawy, Krakowa, Poznania, Katowic, Zielonej Góry, Wrocławia, Częstochowy, Ostrowca Świętokrzyskiego, Kielc, Lądka-Zdroju, Opola, Bytomia, Kędzierzyna-Koźla, Białegostoku, Kołobrzegu, Dzierżoniowa, Zakopanego, Kłodzka, Cieszyna, Kudowy-Zdroju, Lublina. Istnieją także połączenia międzynarodowe w szczególności do Niemiec (m.in. Ulm, Kolonia, Hanover, Hamburg, Bremerhaven), a także do Francji, Anglii, Belgii i Holandii. Autobusy z komunikacji lokalnej obsługują kursy do wszystkich miejscowości powiatu lublinieckiego i większości miejscowości z okolicznych powiatów dla których Lubliniec jest centrum administracyjnym i regionalnym.

Dworce autobusowe:

* Dworzec autobusowy PKS (Śródmieście Wschodnie, pl. Niepodległości)

Kolej

Lubliniec jest ważnym węzłem kolejowym, posiada 5 kierunków wylotowych. Przez Lubliniec przebiegają następujące szlaki kolejowe[6]:

* Wrocław - Oleśnica - Lubliniec - Katowice
* Fosowskie - Lubliniec - Częstochowa - Kielce
* Lubliniec - Pyskowice (część małej magistrali węglowej)

Jedyną stacją kolejową na terenie miasta jest Lubliniec. W przeszłości istniały jeszcze przystanki kolejowe Lubliniec Kokotek i Lubliniec Lipie (później Lubliniec Zachodni). Stacja kolejowa w Lublińcu jest bezpośrednio połączona z większością dużych miast Polski (m.in. Warszawa, Szczecin, Kraków, Lublin, Bydgoszcz, Olsztyn, Wrocław, Katowice, Poznań, Białystok, Kielce); do wielu ośrodków turystycznych (Szklarska Poręba, Zakopane, Kołobrzeg, Wisła, Kudowa-Zdrój, Świnoujście).

Dworzec kolejowy stacji Lubliniec został włączony w sieć obiektów podlegających Oddziałowi Dworce Kolejowe PKP. Otrzymał kategorię C. Ponadto w Lublińcu znajdują się inne instytucje związane z grupą PKP:

* Zakład Linii Kolejowych PKP Polskie Linie Kolejowe
* PKP Cargo (dystrybucja)
* Zakład Naprawy - Zakład Staropolski (oddział)
* Sekcja Przewozów Pasażerskich PKP Przewozy Regionalne i in.

Komunikacja Miejska

PKS Lubliniec prowadzi komunikację miejską po Lublińcu, zapewnia ona transport mieszkańców w obrębie miasta i w jego najbliższej okolicy. Ważną rolę odgrywają też zrzeszeni przewoźnicy prywatni, obsługujący linie miejskie oraz podmiejskie.

Czynione są także starania aby linia MZKP nr 129 kursująca z Piekar Śląskich do Krupskiego Młyna (pod Lublińcem) została przeciągnięta do miasta.

Lotnisko

Na terenie miasta znajduje się lotnisko wojskowe i lądowisko dla helikopterów. Czynione są starania aby powstało lotnisko sportowe dla tutejszego aeroklubu. Najbliższy port lotniczy znajduje się w odległości ok. 60 km w Pyrzowicach

Hasło o Lublińcu to:
"Lubliniec miasto zielonych klimatów"

opracowane na podstawie:
1.http://pl.wikipedia.org/wiki/Lubliniec
2.http://www.lubliniec.pl/
See less See more
12
1 - 20 of 120 Posts
[Obwodnica Lubliniec] OTWARTA

NA początek najważniejsze na dzisiaj info w Lublincu dla kierowców tych lokalnych jak i przejezdnych którzy napewno sie uciesza ;).
Oto pare moich fotek ;]

http://img812.imageshack.us/slideshow/webplayer.php?id=dsc00023th.jpg
See less See more
Pozwalam sobie odkopac watek.

Ostatnio przejezdzalem przez Lubliniec i rzucily mi sie w oczy dwie nowosci:

Pierwsza to spora budowa przy drodze wyjazdowej na Czestochowe (naprzeciw stacji paliw i chyba serwisu Renault) - co tam sie buduje to nie wiem, moze ktos wie?

Druga zauwazona przeze mnie nowinka (nowinka jak dla mnie, pojawiajacego sie przejazdem przez to miasto z rzadka) to serwis Volkswagena na ktorym wisi informacja ze to pierwszy taki serwis w Polsce. Po pobieznym pogrzebaniu w sieci wychodzi na to ze to rzeczywiscie jakas nowosc w naszym pieknym kraju - serwis VW skierowany glownie do wlascicieli kilku-kilkunastoletnich aut tej marki. W sumie dziwie sie ze dopiero tak pozno w polskim oddziale VW ktos wpadl na pomysl zagospodarowania rynku napraw nadal jezdzacych w kraju starych Volkswagenow, bo to naprawde pokazna flota. Jezeli dobrze wywaza stosunek jakosci do ceny to moze byc strzal w dziesiatke.
See less See more
Ojjj jak na 25 tysięczne miasto to kiepsko z informacjami o inwestycjach. Szkoda bo Lubliniec z roku na rok sie zmienia na duży plus.

Żeby nie było to na początek, który może ożywi lublinieckich forumowiczów.

Od maja prace na linii kolejowej przebiegają w szybkim tempie. Na liczącym ponad 20 km odcinku Fosowskie – Lubliniec wykonawca wymienił już szyny i wykonał niezbędne prace torowe zapewniające sprawny przejazd pociągów. Przebudowano perony na stacjach Pludry, Pawonków, Lubliniec i Kochanowice.


więcej na: http://www.plk-sa.pl/komunikaty-i-wydarzenia/komunikaty-i-wydarzenia/?tx_ttnews%5Btt_news%5D=5215&cHash=695db257aef08be167f920f1a22b6690
See less See more
Odkopać wątek.

Tyle się dzieje inwestycyjnie w mieście a na forum cisza ehhhh
Wrzucajcie fotki z inwestycyjnych tematów w mieście.
Może warto zmienić temat na obszar całego powiatu? Podobny temat mają Tarnowskie Góry.

W sąsiednim Koszęcinie zaczyna się generalny remont siedziby Nadleśnictwa i jak na lokalne warunki całość ma potężny budżet. Zmian będzie sporo.
W Lublińcu powstanie centrum przesiadkowe Park & Ride

Firma Silesia Architekci z Katowic, na zlecenie Urzędu opracowała koncepcję centrum przesiadkowego, zapewniającego możliwości przesiadkowe z autobusów i środków komunikacji indywidualnej na kolej, w zakresie dojazdów do aglomeracji śląskiej, Częstochowy i Opola.

Projekt zakłada budowę czteropoziomowego parkingu ze 118 miejscami postojowymi, jezdnie manewrowe wokół parkingu z peronami przystankowymi dla autobusów (4 stanowiska) i busów (2 stanowiska) oraz stanowiskami dłuższego postoju dla autobusów (4 stanowiska) i busów (2 stanowiska).
Nad peronami i wejściem na dworzec przewidziano zadaszenie.
W celu skomunikowania z resztą miasta, zakłada się zmianę dotychczasowego układu komunikacyjnego w rejonie pl. Niepodległości, poprzez m.in. budowę ronda w miejscu skrzyżowania ul. Oświęcimskiej z ul. Paderewskiego. Przewidziano również połączenie z istniejącą infrastrukturą rowerową
Założono również w bezpośrednim sąsiedztwie budynku dworca, powstanie niewielkiego placu postojowego dla taksówek, osób niepełnosprawnych oraz samochodów podjeżdżających, których postój nie przekracza 10 minut.

Projekt będzie dofinansowany w 85 % z funduszy unijnych w ramach Subregionalnego Programu Rozwoju na lata 2014-2020.
Dworzec obecnie (via Google Street View):Wizualizacje:See less See more
5
MPBP w Lublińcu już wkrótce będzie mieć nowa siedzibę

MPBP w Lublińcu już wkrótce będzie mieć nowa siedzibę na ulicy Sportowej.

O ile pytania dotyczące szczegółów funkcjonowania biblioteki są oczywiste, to pytania „czy jesteś za budową biblioteki przy ul. Sportowej, czy będziesz z niej korzystać, czy budynek przy ul. Konrada Mańki 10 spełnia twoje oczekiwania” sugerują, że nowa lokalizacja budzi wątpliwości.

Tak jednak nie jest. – Staramy się o dofinansowanie z funduszu norweskiego, a to związane jest z koniecznością przeprowadzania konsultacji – wyjaśnia Żaneta Białek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Lubliniec.

Projekt budynku jest już gotowy. Koszt jego wykonania oscyluje w granicach 8-9 mln zł.

– Na złożenie wniosku mamy czas do końca września, teraz najważniejsza jest dokumentacja, ale myślę, że do tego czasu uda się wszystko przygotować. Z funduszu norweskiego można otrzymać nawet 85 proc. dofinansowanie, więc koszty po naszej stronie wyniosłyby ok. miliona złotych – mówi burmistrz Edward Maniura.

Nowa siedziba biblioteki powstanie w miejscu starej koniarni. Pierwotnie planowano remont obiektu, ale przeprowadzane ekspertyzy wykazały, że stan techniczny budynku wyklucza taka możliwość. Konieczne więc będzie wyburzenie obiektu i budowa nowego.

Potrzeba stworzenia nowej, większej siedziby dla MPBP w Lublińcu jest pilna. W chwili obecnej biblioteka ma w swoich zbiorach 52,5 tys. pozycji. Wypożyczeń jest ponad 92 tys. i ponad 20 tys. czytelników korzysta ze zbiorów na miejscu.
Nowa biblioteka za blisko 10 mln zł - wizualizacje
Ogłoszony został wynik przetargu na budowę nowej, nowoczesnej biblioteki w naszym mieście. Przetarg wygrało konsorcjum firm: Zakład Produkcyjno-Handlowo-Usługowy Import Eksport Kromar Marian Krotla i Zakład Produkcyjno-Handlowo-Usługowy MAR-bud Joanna Gawlik.

Konsorcjum otrzyma wynagrodzenie w kwocie 9 907 355,98 zł. Nowa siedziba Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublińcu ma być oddana do użytku najpóźniej 30 listopada 2018 roku. Powstanie w miejscu starej koniarni, przy ul. Sportowej, obok Kauflandu. Projekt i wizualizacje powstały już kilka lat temu, jednak dopiero teraz podjęto działania w kierunku budowy. W najbliższych latach miejsce wokół nowej biblioteki znacząco się zmieni. Miasto planuje bowiem uporządkowanie pobliskich terenów i wydłużenie Bulwaru Franciszka Grotowskiego właśnie do nowego obiektu.
Biblioteka ma powstać w tym miejscu:


Poniżej mapka z miejscem inwestycji i planowanym przedłużeniem Bulwaru:


Wizualizacje - projekt Happach architekci:


Nowsze wizki:Wnętrza:

Plany:


See less See more
17
Halo czy ten wątek jeszcze żyje, czy umarł całkowicie?
Najważniejsze inwestycje w Lublińcu i w powiecie zaplanowane do realizacji w roku 2021:

- Termomodernizacja budynków Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Lublińcu przy ul.Stalmacha 90 w Lublińcu (szkołapodstawowa, internat chłopców,zasadnicza szkoła zawodowa)

-Termomodernizacja budynku Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu przy ul.Stalmacha 90

- Przebudowa odcinka drogi powiatowej nr 2301 S (ul. Szkolna) w m.Wędzina.

- Modernizacja instalacji elektrycznej w budynku Powiatowego Centrum Usług Społecznych w Lublińcu.

- Modernizacja szczegółowych osnów geodezyjnych na terenie Powiatu Lublinieckiego.

- Modernizacja ewidencji gruntów i budynków wraz z założenie ewidencji budynków i lokali gm. w gminie Koszęcin

- Rewitalizacja terenów przyległych do rzeki Lublińcu - etap III miedzy ul. Sportową i Spokojną - dokumentacja projektowa

- Modernizacja instalacji wewnętrznych i pomieszczeń w szkole Podstawowej nr 4

-Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

- Budowa budynku Domu Spotkań w miejscowości Lubockie

-Budowa studni głębinowej w gminne Pawonków

- pierwszy etap przebudowy boiska sportowego w Psarach

See less See more
  • Like
Reactions: 2
Tak ma wyglądać stara gorzelnia w Kochłowicach ,która jest obecnie modernizowana:
See less See more
8
  • Like
Reactions: 1
W Lublińcu trwa modernizacja Centralnej Oczyszczalni Ścieków za kwotę 51 milionów złoty.


W Woźnikach zakończyła się budowa ścieżki pieszo-rowerowej przy drodze wojewódzkiej nr. 789.

W Dyrdach bezpieczniej pieszo i rowerem. Woźniki zakończyły kolejną inwestycję

W Lublińcu jakiś czas temu otwarto nowe centrum przesiadkowe wraz z budową 45 km dróg rowerowych
See less See more
2
  • Like
Reactions: 2
Trwa przebudowa III etapu ulicy Mickiewicza na odcinku 135 metrów. Prace budowalne mają zakończyć się do wakacji.


See less See more
  • Like
Reactions: 2
Cztery miesiące temu w Lublińcu zostało otwarte centrum przesiadkowe. Mieszkańcy są bardzo zadowoleni ,że taki obiekt ich w mieście powstał, ponieważ bardzo ułatwił im przemieszanie się do innych miast. Jakie macie zadnie na temat tego centrum przesiadkowego?


See less See more
  • Like
Reactions: 2
W Lublińcu na ulicy Wilniewczycy rozpoczeła się budowa dwóch budynków mieszkalnych, której inwestorem jest MTBS w Tarnowskich Górach.

1048116


1048120


See less See more
2
  • Like
Reactions: 2
"WFOŚiGW w Katowicach przekaże dotację Zespołowi Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie. Umowę w tej sprawie podpisali 18 stycznia w Koszęcinie dyrektor zespołu Zbigniew Cierniak i Tomasz Bednarek, prezes katowickiego WFOŚiGW.

Środki zostaną przeznaczone na prace przy zieleni w zabytkowym zespole pałacowo-parkowym. – Na powierzchni ponad 12-hektarowego zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie, aż 10 hektarów stanowi piękny park w stylu angielskim. Wraz z pałacem jest jednym z największych w Polsce zespołów pałacowo-parkowych okresu neoklasycyzmu, wpisanym do rejestru zabytków – informuje Agnieszka Kukuła, rzecznik prasowy Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie."

See less See more
  • Like
Reactions: 2
1 - 20 of 120 Posts
Top