Lubliniec (śl. Lublynec, niem. Lublinitz oraz w latach 1941-45 Loben)– miasto w województwie śląskim, siedziba powiatu lublinieckiego. Główny ośrodek gospodarczy, edukacyjny, kulturowy i turystyczny Ziemi Lublinieckiej.
Jest głównym miastem Równiny Opolskiej.Lubliniec jest na 9 miejscu na liście największych miast województwa śląskiego pod względem powierzchni.
Miasto położone jest nad rzekami Lublinicą oraz Małą Panwią. W 2008 roku Dekretem Stolicy Apostolskiej patronką miasta została ustanowiona św. Edyta Stein.
Obecnie ośrodek przemysłu chemicznego (wykładziny PCW i włókniny), włókienniczego, lekkiego, obuwniczego, elektromaszynowego, drzewnego, materiałów budowlanych i spożywczego. Stosunek zatrudnienia w usługach do zatrudnienia w przemyśle i budownictwie ok. 1:1
Lubliniec jest jednym z 3 miast powiatowych na Śląsku oraz jednym z 18 miast w Polsce zaliczanych do klasy A pod względem atrakcyjności inwestycyjnej (dane Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w Warszawie)
Herb
Założono 1272
Prawa miejskie 1300
Burmistrz Edward Maniura
Powierzchnia 89,8 km²
Wysokość 260 m n.p.m.
Ludność (2008)
• liczba
• gęstość
23 314 (stan na 06.07.2009)
259 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 34
Kod pocztowy 42-700 do 42-715
Tablice rejestracyjne SLU
Miasta partnerskie:
Węgry Kiskunmajsa
Czechy Kravaře
Polska Łowicz
Polska Reda
Słowacja Stara Lubovna
Hiszpania Teruel
Lubliniec na tle powiatu
50°41'N 18°41'E
Tranzyt
Lubliniec jest ważnym węzłem drogowym położonym na skrzyżowaniu dróg krajowych:
*
11
Kołobrzeg – Poznań – Ostrów Wielkopolski – Lubliniec (obwodnica zachodnia) – Bytom
*
DK46
Szczekociny – Częstochowa – Lubliniec (obwodnica północna - w budowie) – Opole – Nysa – Kłodzko
oraz dróg wojewódzkich:
*
906
Lubliniec – Koszęcin – Strzebiń - Woźniki – Koziegłowy – Myszków – Zawiercie
i dróg lokalnych (międzypowiatowych):
* Lubliniec - Zawadzkie - Strzelce Opolskie
* Lubliniec – Krupski Młyn – Pyskowice - Gliwice
Obwodnice
W Lublińcu istnieje obwodnica zachodnia łącząca dzielnice Kokotek z dzielnicą Steblów. W listopadzie 2008 r. ruszyła budowa obwodnicy północnej wraz z węzłem Lubliniec Północ (drugim co do wielkości węzłem po gliwickiej Sośnicy w województwie śląskim), natomiast w czerwcu 2009 r. - trasy śródmiejskiej czyli obwodnicy ścisłego centrum miasta która zamyka ring wokół lublinieckiej starówki. Budowa trasy śródmiejskiej - al. Solidarności zakończyła sie w listopadzie 2009. Prace nad inwestycjami wykonuje firma Skanska.
Komunikacja autobusowa [edytuj]
Z lublinieckiego
dworca PKS odchodzą bezpośrednie autobusy m.in. do: Warszawy, Krakowa, Poznania, Katowic, Zielonej Góry, Wrocławia, Częstochowy, Ostrowca Świętokrzyskiego, Kielc, Lądka-Zdroju, Opola, Bytomia, Kędzierzyna-Koźla, Białegostoku, Kołobrzegu, Dzierżoniowa, Zakopanego, Kłodzka, Cieszyna, Kudowy-Zdroju, Lublina. Istnieją także połączenia międzynarodowe w szczególności do Niemiec (m.in. Ulm, Kolonia, Hanover, Hamburg, Bremerhaven), a także do Francji, Anglii, Belgii i Holandii. Autobusy z komunikacji lokalnej obsługują kursy do wszystkich miejscowości powiatu lublinieckiego i większości miejscowości z okolicznych powiatów dla których Lubliniec jest centrum administracyjnym i regionalnym.
Dworce autobusowe:
* Dworzec autobusowy PKS (Śródmieście Wschodnie, pl. Niepodległości)
Kolej
Lubliniec jest ważnym węzłem kolejowym, posiada 5 kierunków wylotowych. Przez Lubliniec przebiegają następujące szlaki kolejowe[6]:
* Wrocław - Oleśnica - Lubliniec - Katowice
* Fosowskie - Lubliniec - Częstochowa - Kielce
* Lubliniec - Pyskowice (część małej magistrali węglowej)
Jedyną stacją kolejową na terenie miasta jest Lubliniec. W przeszłości istniały jeszcze przystanki kolejowe Lubliniec Kokotek i Lubliniec Lipie (później Lubliniec Zachodni). Stacja kolejowa w Lublińcu jest bezpośrednio połączona z większością dużych miast Polski (m.in. Warszawa, Szczecin, Kraków, Lublin, Bydgoszcz, Olsztyn, Wrocław, Katowice, Poznań, Białystok, Kielce); do wielu ośrodków turystycznych (Szklarska Poręba, Zakopane, Kołobrzeg, Wisła, Kudowa-Zdrój, Świnoujście).
Dworzec kolejowy stacji Lubliniec został włączony w sieć obiektów podlegających Oddziałowi Dworce Kolejowe PKP. Otrzymał kategorię C. Ponadto w Lublińcu znajdują się inne instytucje związane z grupą PKP:
* Zakład Linii Kolejowych PKP Polskie Linie Kolejowe
* PKP Cargo (dystrybucja)
* Zakład Naprawy - Zakład Staropolski (oddział)
* Sekcja Przewozów Pasażerskich PKP Przewozy Regionalne i in.
Komunikacja Miejska
PKS Lubliniec prowadzi komunikację miejską po Lublińcu, zapewnia ona transport mieszkańców w obrębie miasta i w jego najbliższej okolicy. Ważną rolę odgrywają też zrzeszeni przewoźnicy prywatni, obsługujący linie miejskie oraz podmiejskie.
Czynione są także starania aby linia MZKP nr 129 kursująca z Piekar Śląskich do Krupskiego Młyna (pod Lublińcem) została przeciągnięta do miasta.
Lotnisko
Na terenie miasta znajduje się lotnisko wojskowe i lądowisko dla helikopterów. Czynione są starania aby powstało lotnisko sportowe dla tutejszego aeroklubu. Najbliższy port lotniczy znajduje się w odległości ok. 60 km w Pyrzowicach
Hasło o Lublińcu to:
"Lubliniec miasto zielonych klimatów"
opracowane na podstawie:
1.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Lubliniec
2.
http://www.lubliniec.pl/