SkyscraperCity Forum banner

[Lubuskie] by MarcinK

7239 Views 43 Replies 13 Participants Last post by  MarcinK
W tym wątku pojawi się co najmniej Bytom Odrz., Nowa Sól, Zielona Góra, Żagań, Żary i Gościkowo.


Na początek Nowa Sól - miasto zaskoczyło mnie na plus jak mało które, a sporo już miast w tym kraju widziałem ;)


1


2


3


4 Zjednoczenia


5
See less See more
5
1 - 20 of 44 Posts
Czekam na Zieloną Górę, bo w końcu to historycznie nasz Dolny Śląsk :D

Kopę lat tam nie byłem w sensie zwiedzania. Bo człowiek często tamtędy przejeżdża.
Prawdziwy atak na forum :)
W Nowej Soli nie widać jakiś większych zniszczeń wojennych ( i powojennych ), dlatego jest co oglądać i focić. Dotarłeś do Odry i portu ?
^^
:eek:kay:

Będę pilnie śledził ten wątek. W Nowej Soli bywam często i od dawna. :cheers:
Już po kilku zdjęciach widać, że wielu użytkowników to miasto zaskoczy. Małe miasteczka na Śląsku różnią się małych miasteczek na Lubelszczyźnie gabarytami zabudowy.
^^ zabudowa na całym Śląsku jest monumentalna i w podobnej skali, ale najciekawsze jest dla mnie to, że są tu stosunkowo niewielkie różnice między skalą zabudowy takich miast jak Katowice czy Wrocław, a takimi jak np. Nowa Sól, Dzierżoniów, Kłodzko, Ząbkowice Śląskie itd.

Tutaj Śląsk się kończy (okolice Zielonej Góry to jeszcze historycznie Śląsk mimo że województwo już lubuskie, ale za to kawał Małopolski jest w woj.śląskim;)), a zabudowa Nowej Soli przypomina inne śląskie miasta przemysłowe m.in. GOP-u i okolic Wałbrzycha.

9


10


11


12 Zjednoczenia/Roweckiego
See less See more
4
^^

Miernikiem wielkości i znaczenia miasta na Śląsku i nie tylko, może być budynek poczty. Im miasto większe i bogatsze, tym bardziej okazały gmach poczty.
Nowa Sól to było miasto głównie przemysłowe i w stosunku do innych miast na Dolnym Śląsku nie tak stare. Rolę rynku pełni odcinek głównej ulicy. Dużo było w Nowej Soli monumentalnych budynków przemysłowych które szybko znikają z miejskiego krajobrazu.
See less See more
Szkoda, że we Wrocławiu ten gmach poczty się nie zachował...
Przyjemnie, mnie ten Plac Powstańców jakoś tak poznański Pl Wolnosci przypomina, szczególnie po fotkach 21 i 24, takie pierwsze skojarzenie.
Ogólnie miasto jest bardzo fajne, byłem tam wile racy. Polecam także wyprawę w okolice nowego osiedla akademickiego.
Świetne ujęcia :cheers:
Choć w Soli bywałem często, to nigdy nie zwracałem uwagi na detale kamienic. Czuć w nich tę śląskość, której w ZG chyba nie można doświadczyć na większą skalę.
Pozdrawiam
1 - 20 of 44 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top