SkyscraperCity Forum banner

[Lubuskie] Infrastruktura rowerowa i szlaki rowerowe

27476 Views 243 Replies 33 Participants Last post by  miklo
Infrastruktura na DW 279 i 283 na południe od Zielonej Góry.

Prezydent Janusz Kubicki podpisał dzisiaj kolejną już umowę na budowę dróg dla rowerów! Za blisko 8 milionów złotych powstaną trasy łączące Jędrzychów z Zatoniem oraz Drzonków z Kiełpinem i Ochlą.

Robert Górski, szef Stowarzyszenia Rowerem do Przodu, zapewnia, że wszystkie ścieżki będą miały nawierzchnię asfaltową. Urzędnicy i projektanci przyjęli praktycznie wszystkie uwagi stowarzyszenia do dokumentacji wykonawczej. Budowa rusza za 2 tygodnie i ma potrwać maksymalnie do 31 sierpnia 2018 roku.
Materiał filmowy do obejrzenia:
https://www.facebook.com/RoweremDoPrzodu/videos/1433407380047690/
1 - 20 of 244 Posts
Chciałbym w tym miejscu zwrócić się do Pana radnego Górskiego o zorganizowanie kampanii informacyjnej np. z puli środków przeznaczonych dla radnych, której celem byłoby uświadomienie właścicieli różnego rodzaju obiektów handlowych, biurowych, urzędów, itp., że montowanie stojaków rowerowych typu wyrwikółki jest wysoce szkodliwe i wręcz obraża rowerzystów. Niestety poruszając się po mieście widzę, że niektórzy zarządcy nieruchomości myślą, że są "nowocześni" i pro-ekologiczni, montując ciągle wspomniane wyżej wyrwikółki. Po prostu szkoda ich zachodu i pieniędzy na tak bezużyteczne rozwiązania. Jedynym słusznym rozwiązaniem powinny być stojaki w kształcie odwróconej litery U. A jest naprawdę w czym wybierać! Mam też żal do producentów wyrwikółków, że wciąż oferują takie badziewie, zamiast uświadamiać kupujących i oferować im zdecydowanie lepsze rozwiązanie z punktu widzenia rowerzystów. Panie radny, czy podejmie się Pan tego wyzwania? :)
Lubuskie - Będą nowe ścieżki rowerowe w trzech gminach
PAP - Biznes28.11.2017, Gorzów Wielkopolski (PAP) - W gminach Babimost, Kargowa i Zbąszynek powstaną nowe ścieżki rowerowe o łącznej długości ponad 24 km. Ich budowa będzie kosztowała prawie 13 mln zł. Inwestycja otrzyma 9,8 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych - zadecydował we wtorek Zarząd Województwa Lubuskiego.
(...)

Celem projektu pn. "Zintegrowany System Ścieżek Rowerowych w gminach Babimost, Kargowa i Zbąszynek" jest budowa sieci ścieżek rowerowych, które będą pełniły funkcję korytarzy transportowych, będących alternatywą dla innych środków transportu.

Projekt jest wspólnie realizowany przez kilka lubuskich samorządów - gminy: Babimost, Zbąszynek i Kargowa oraz powiat zielonogórski i świebodziński.
ciąg dalszy : https://stooq.com/n/?f=1208264&c=0&p=4+22
Witam, jaki jest stan trasy Cigacice - Las Odrzański? Da radę bez problemu przejechać rowerem trekkingowym?
^^ A o której z możliwych tras mowa? ;) Jeśli o tej przy samym wale Odry to w porządku (choć w porze mokrej jak gąbka), ale trzeba uważać na biegające luzem psy.
W dniu 01 października 2018 r. Burmistrz Sulechowa Ignacy Odważny i Skarbnik Gminy Sulechów Magdalena Klucznik podpisali umowę o dofinansowanie zadania pn. „Budowa infrastruktury rowerowej na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Zielona Góra – Gmina Sulechów. Etap: Cigacice – Kalsk”. Zadanie realizowane jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020, Osi priorytetowej 3. Gospodarka niskoemisyjna, Działania 3.3. Ograniczenie niskiej emisji w miastach oraz Poddziałania 3.3.3 Ograniczanie niskiej emisji w miastach – ZIT Zielona Góra. Zakończenie zadania przewiduje się na koniec 2019 roku. Wydatki ogółem (wydatki kwalifikowalne) wynoszą 11.612.666,75 zł. Gmina Sulechów otrzyma dofinansowanie w wysokości 9.870.766,69 zł przy wkładzie własnym 1.741.900,06 zł. Warto tutaj zaznaczyć, że Gmina w okresie realizacji inwestycji skorzysta z tzw. zaliczkowania w wysokości 7.896.613,35 zł.
http://www.sulechow.pl/pl/aktualnos...-budowe-sciezki-rowerowej-cigacice-kalsk.html
  • Like
Reactions: broker80
Hej, słówko o Trasie Rowerowej Warta-Noteć, którą przejechałem kilka dni temu.
Trudno dzisiaj mówić o wielkiej infrastrukturze rowerowej - nie ma praktycznie żadnej oprócz tablic i znaków, ale jest za to niesamowity potencjał do wykorzystania, nie tylko rekreacyjny, ale przyrodniczy i edukacyjny w postaci Parku Narodowego Ujście Warty i inicjatywy Rzeczpopolita Ptasia.

Trasa biegnie z Santoka przez Gorzów do Kostrzyna, łącznie ma około 70 kilometrów. Między Santokiem a Gorzowem prowadzi publiczną, widokową, wyremontowaną drogą publiczną wzdłuż Warty.

Między Gorzowem a promem w Kłopotowie biegnie cały czas wałem powodziowym Warty - gruntową drogą udostępnioną do ruchu ogólnego, choć uczęszczaną w bardzo niewielkim stopniu. Nie zawsze idealnie równą, za to właściwie zawsze twardą i bezproblemową rowerowo, nawet w wydaniu rodzinnym. Fajne widoki, zupełnie pojedyncze zabudowania, chyba jedna wieś po drodze. Niestety, nie ma ani jednego miejsca postojowego, gdzie można zrobić sobie przyjemny przystanek.

Od przeprawy w Kłopotowie zaczyna się obszar Parku Narodowego Ujście Warty - znikają i tak rzadkie samochody, pozostaje tylko ruch pieszy i rowerowy. W tej okolicy trasa staje się częścią ścieżki rowerowej parku narodowego po Polderze Północnym.

Ślad całej trasy, wraz ze wszystkimi wrażeniami z rowerowego weekendu nad Notecią i Wartą między Krzyżem Wielkopolskim a Kostrzynem, w tym w uroczej Rzeczpospolitej Ptasiej na blogu:

www.znajkraj.pl/rzeczpospolita-ptasia-rowerem-wzdluz-warty-i-noteci


... a na zdjęciach wygląda to tak:


Most w Świerkocinie:
Prom w Kłopotowie:
Okolice Kłopotowa z góry, granica Parku Narodowego Ujście Warty:


I z Kłopotowa w stronę Kostrzyna:
Może ktoś z Was wie, czy samorządy planują jakieś inwestycje?

Szy.
W okolicach Drezdenka natknąłem się na jeszcze jeden ciekawy projekt kolejowo-rowerowy, o którym chyba słuch zaginął. To planowana droga rowerowa po zlikwidowanej linii kolejowej nr 430 ze Starych Bielic przez Drezdenko do Skwierzyny, która łączyła Wał Pomorski z MRU.

Szukając pobieżnie widzę tylko informację o rozpoczęciu projektu w 2014 roku. Cztery lata później nie ma słowa o kontynuacji, a w materiałach turystycznych z regionu nikt na nową drogę nie zaprasza.

https://www.drezdenko.pl/1978,budow...m-nasypie-kolejowym-w-gminie-drezdenko-etap-i


Widok linii koło Drezdenka - wiadukt nad szosą Drezdenko-Krzyż, na końcu przed lasem Noteć, a nad nią most z kolejnego zdjęcia:
Most kolejowy nad Notecią, za mostem pozostałości 250-metrowego jazu wybudowanego przez Niemców:
Niewątpliwą ciekawostką na trasie, z której można by zrobić świetną atrakcję, jest 7 czy 8 niewielkich modernistycznych dworców, które dziś służą za prywatne, czasem przebudowywane domy. Podobno pod każdym znajduje się schron.


Stare Bielice:
Trzebicz:
Kto wie jakie są losy tego projektu?

Szy.
“System ścieżek rowerowych w Gorzowie Wielkopolskim” jest to projekt, który obejmuje kompleksową rozbudowę systemu dróg rowerowych w Gorzowie. Ścieżki rowerowe przebudowane zostały m. in. na odcinku od ronda Sybiraków do ul. Podmiejskiej Bocznej, odcinek od skrzyżowania z ul. Piłsudskiego do ronda Gdańskiego oraz przebudowa ul. Szczecińskiej. Wybudowano łącznie 3,45 km ścieżek rowerowych i przebudowano 1,26 km - łączna długość dróg rowerowych to 4,71 km. Wartość projektu: 4 395 021,89 zł, natomiast wkład Funduszy Europejskich: 3 735 246,86 zł (85% dofinansowania).
Projekt pn.“System ścieżek rowerowych w Gorzowie Wielkopolskim” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020.
Inwestycja składa się z następujących etapów: przebudowa ul. Podmiejskiej w zakresie przebudowy ścieżek rowerowych po obu stronach jezdni na odcinku od ronda Sybiraków do ul. Podmiejskiej Bocznej, przebudowa ul. Walczaka w zakresie budowy ścieżki rowerowej na odcinku od skrzyżowania z ul. Piłsudskiego do ronda Gdańskiego oraz przebudowa ul. Szczecińskiej w zakresie budowy ścieżki rowerowej na odcinku od granicy miasta do skrzyżowania z ul. Mosiężną.

Ponadto w ramach prac budowlanych przeprowadzono m. in. regulację urządzeń́ sygnalizacji świetlnej, przestawienie istniejących wiat przystankowych, przebudowę chodników wykonanie tablic pamiątkowych.

Celem głównym projektu była poprawa mobilności miejskiej poprzez budowę ścieżek rowerowych spełniających głównie funkcję komunikacyjną prowadzącą do substytucji innych form transportu. Natomiast postawienie na niskoemisyjny środek transportu - rower, obok dobrze funkcjonującego transportu zbiorowego, który pełnić będzie jednocześnie funkcje dojazdu do pracy oraz formę spędzania wolnego czasu przez mieszkańców Miasta oraz gmin wchodzących w MOF GW, może być alternatywą dla mieszkańców korzystających z transportu samochodowego.
źródło: http://www.gorzow.pl/PL/3235/6417/Rozbudowa_sciezek_rowerowych_w_Gorzowie/k/
  • Like
Reactions: szy
Zdjęcia z budowy ddra w śladzie dawnej linii kolejowej nr 371, przeszedłem cały odcinek z Otynia do mostu nad Odrą w Stanach. Fotorelacja z 26.01.2019

Otyń jesteśmy zaraz za dawnym przejazdem kolejowym na drodze Nowa Sól - Otyń ten odcinek jest już wyasfaltowany


Spoglądamy do tyłu w kierunku dawnej stacji ten odcinek też wyasfaltowano


Spod śniegu widać asfalt


Idziemy w kierunku mostu nad Odrą na początek zaraz za Otyniem dawny nasyp kolejowy przebiega przez niewielki las


Dalej jesteśmy w lesie
Docieramy do pierwszego obiektu - mostu nad Czarną Stróżką na niektórych mapach zwaną Czarną Strużką lub Małą Czarną


Most na nim również leży asfalt


Spoglądamy w kierunku Otynia


Czarna Stróżka (Czarna Stużka, Mała Czarna)


Jeden z lepiej zachowanych słupków hektometrowych km 45,4
W okolicy tego słupka spoglądamy w kierunku Otynia


Pierwszy przejazd z lokalną drogą


Przepust pod dawną linią kolejową na lewo Otyń w prawo Bobrowniki Odrzańskie obok lokalna droga przecinająca tory


Idziemy dalej docieramy do ceglanego przepustu


Obiekt w całej okazałości
Dalej jesteśmy w miejscu, gdzie pod dawnym nasypem przepływa kolejny ciek - odnoga Czarnej Stróżki (Czarnej Strużki) w tym miejscu istniał kiedyś most, który został uszkodzony prawdopodobnie w wyniku powodzi w 1997, potem pozostawiono jedynie przęsło osadzone na rusztowaniach, dlatego w jego miejscu wybudowano przepust rurowy


A tak wyglądał wspomniany most w 2014 roku


Okolica nowego przepustu w miejscu mostu patrzymy w kierunku Bobrownik Odrzańskich


W okolicach nowego przepustu umocniono koryto cieku


Idziemy dalej docieramy do dwóch ceglanych przepustów położonych w niewielkiej odległości od siebie, przedstawiam zdjęcie jednego z nich
  • Like
Reactions: panwalen
A tu drugi w ujęciu z 2014 roku


Przystanek Bobrowniki Odrzańskie sama wieś jest położona po lewej stronie około 2 kilometrów od przystanku - patrzymy w kierunku Odry


P.o. Bobrowniki Odrzańskie teraz patrzymy w kierunku Otynia, kiedyś istniała tutaj wiata, po której nie ma dzisiaj śladu


Dawny przejazd z drogą Modrzyca - Bobrowniki zbliżamy się do Odry


Kolejny - ostatni przejazd przed mostem na lewo Bobrowniki, na prawo dojazd do pól
  • Like
Reactions: panwalen
Ten sam przejazd w 2014 roku


Zaraz za tym przejazdem kończy się asfalt, dalej idziemy po ubitym tłuczniu


Docieramy do wiaduktu tutaj kończy się ubity tłuczeń, dalej jest nierówno


Wiadukt przęsło jest wyłożone deskami, zobaczymy jak ostatecznie będzie wykończony ten obiekt
Ten sam wiadukt w 2014 roku


Most nad Odrą, od tej strony nie dzieje się za wiele


Pierwsze prace na zachodniej części mostu


Zbliżenie na przęsło nurtowe
Wjazd na most w 2014 roku
Czy to jest rzeczywiście takie przesadnie szerokie, czy tylko sprawia takie wrażenie na zdjęciach? I nie wiesz może, czy do tej drogi dołączą się sąsiednie powiaty? Bo żeby ludzi z Poznania i Wrocławia wyciągnąć z domów, to powinna pojawić się jakaś idea, jakiś pomysł, plan na rozwój oferty turystycznej, to powinien być etap jakiejś dłuższej trasy. Goły asfalt może nie wystarczyć.

Jest szansa że to będzie jak Blue Velo u sąsiadów?Szy.
Jest szeroko, kiedy śnieg stopnieje będzie to lepiej widać. Zresztą dobrze obrazuje to okolica wiaduktu niedaleko mostu nad Odrą, gdzie na samym obiekcie będzie wyraźnie węziej niż na reszcie ddra.

W kwestii wydłużenia tej drogi rowerowej to raczej nie ma na to szans. Po pierwsze dlatego, że powiat wolsztyński optuje za pozostawieniem na swoim terenie linii kolejowej i rozbiórka nie obejmowała linii kolejowej na tym odcinku. Wiadomo w Wolsztynie działa parowozownia i zależy im na tym, żeby było gdzie jeździć. Ponoć była nawet propozycja pozostawienia torów aż do Konotopu, ale jak wiadomo pomysł upadł. A szkoda bo proponowano możliwość przesiadki z pociągu na rower. Między Konotopem a Wolsztynem tory były w najlepszym stanie z uwagi na fakt, że jeszcze po 2000 roku kursowały tam pociągi retro i czasem zdawki po drewno, więc odbudowa szlaku do kursów retro nie byłaby aż taka kosztowana jak na pozostałym odcinku linii nr 371.

To by było tyle w temacie powiatu wolsztyńskiego.

Jeżeli zaś chodzi o powiat żagański, to nie znam ich stanowiska w kwestii ewentualnej budowy ddra. Na ich terenie szlak został rozebrany, więc takie możliwości istnieją. Jednak ważną przeszkodą mogą być pieniądze, a w zasadzie ich brak. Jak wiadomo powiat nowosolski pozyskał środki z UE z RPO Lubuskie 2020, rozdysponowali resztę środków z puli na transport ekologiczny (wcześniej zgarnęli kasę na projekt autobusowy) i jeszcze sporo gminy musiały dołożyć jako wkład własny, bo do budowy by nie doszło. Powiat żagański do bogatych nie należy, podobnie jak gminy wchodzące w jego skład, więc szanse są małe patrząc na brak możliwości pozyskania wsparcia unijnego.

Ogólnie województwo lubuskie dopiero budzi się z rowerowego letargu, rozebrano kilka linii kolejowych i mimo upływu lat nie buduje się na nich dróg rowerowych. A szkoda, bo jest to czasem szansa, aby obiekty i nasypy przetrwały, co rokuje szansę na odbudowę szlaku kolejowego w przyszłości, jak będzie oczywiście taka potrzeba.
Czas na kolejną porcję zdjęć z budowy ddra w śladzie dawnej linii kolejowej nr 371, zdjęcia z 2.03.2019

Okolice mostu nad Odrą - tutaj na razie kończy się asfalt


Wyrównana podbudowa tłuczniowa


Wiadukt, rozebrano górną część odsłaniając kratownicę, wygląda na to, że coś się zmieniło, bo ostatnim razem przęsło było wyścielone deskami


Most nad Odrą trwają prace na obiekcie


Widok na przęsła po drugiej stronie Odry, część z nich jest już odnowiona


Widok wiaduktu tuż przed mostem


Teren dawnej stacji w Otyniu widok na wschód
1 - 20 of 244 Posts
Top