Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 8608 Posts

·
- -
Joined
·
3,394 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Jak pisze Katarzyna Kozińska (Puls Biznesu 2004-12-02) - PKS Zielona Góra może zostać pierwszym komercyjnym przewoźnikiem kolejowym spoza PKP. Ma licencję i chce z niej korzystać. PKS Zielona Góra uzyskał licencję przewoźnika kolejowego. Przygotowuje szczegółowy plan przedsięwzięcia, które - zdaniem Zeno na Bambrowicza, prezesa firmy - może przynosić dodatkowy dochód. -" Złożyliśmy w Lubuskim Urzędzie Marszałkowskim (LUM) propozycję świadczenia usług przewozu koleją. Na początek jesteśmy zainteresowani obsługą dwóch tras. Dla nas ma to być działalność dodatkowa. Z wstępnego planu finansowego wynika, że projekt będzie rentowny " - mówi prezes. Na razie nie chce ujawnić tras, o które będzie się starał. Do ich obsługi PKS chce wydzierżawić szynobusy, które kupuje LUM.Gdy pojawia się przewoźnik inny niż PKP, samorząd województwa wyłania operatora w drodze przetargu. LUM ogłosi taki przetarg prawdopodobnie w pierwszej połowie 2005 r. Prezes PKS liczy, że jeśli szybko zostanie rozstrzygnięty, jego oferta mogłaby wejść do rozkładu jazdy już w czerwcu. - " Wstępnie rozmawiamy z PKP w sprawie linii, na których chcemy być operatorem " - mówi szef PKS. Pomysł autobusowego przewoźnika nie podoba się niektórym związkowcom z PKP. Ich zdaniem, PKS nie zna się na kolei. - " 17 lat pracowałem w PKP. Myślę, że sporo wiem na ten temat. Zamierzam też zatrudnić profesjonalną kadrę " - odpowiada Zenon Bamber. Pracownicy PKP boją się konkurencji. PKS ma szansę przełamać monopol państwowego przewoźnika. Na razie inni licencjonowani przewoźnicy osób (poza PKP) to stowarzyszenia non-profit lub operatorzy kolejek wąskotorowych.
 

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
tez o tym słyszałem, ale co do pana prezesa to nie wiem jak on sobie poradzi z przewozami kolejowymi, skoro na walce z konkurecja dla wlasnego pks-u nie bardzo umial mu wychodziło, doprowadził poprzez swoja politykę do wielomilionowych strat. no ale moze tu mu sie powiedzie, jak d;la mnie to pomysl jest godny uwagi, i może okazac sie rzeczywiście strzałem w dziesiątkę, skoro pkp nie umie wozic ludzi, to może pks z nowym spojrzeniem na ten problem da rade. oby, i powodzenia zyczę zielonogórskiemu pks-owi vel przyszłemu przewoznikowi kolejowemu.
brawo za pomyśl i inwencje, jeszcze tylko tzreba go zrealizować
 

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
[Zielona Góra] Wieści kolejowe

wreszcie zaczeto mówić o konieczności budowy skrótu omijającego Czerwieńsk na trasie Zielona Góra - Poznań, podróżni mówią o tym od lat, zawsze czekajac na zmianę lokomotywy, może uda sie tym razem...

/dzisiejsza gazeta Lubuska podała:/
18 Sierpnia 2005
Kolej na skróty

Kolejarze i samorządowcy chcą wybudować pod Czerwieńskiem skrót kolejowy. Trzeba na to ok. 30 mln zł.

- PKP proponuje budowę 2,5-kilometrowego skrótu kolejowego na odcinku Zielona Góra – Czerwieńsk między Przylepem a Wysokiem. W ten sposób zostałaby ominięta stacja Czerwieńsk – mówi burmistrz Ignacy Odważny. – Mieliśmy spotkanie, w ramach lubuskiego Trójmiasta, z przedstawicielem poznańskiego oddziału Polskich Linii Kolejowych PKP.
Ominąć Czerwieńsk
- Chodzi między innymi o to, żeby ekspres „Lubuszanin” z Zielonej Góry do Warszawy nie musiał się zatrzymywać w Czerwieńsku, gdzie przetacza się lokomotywę, co znacznie wydłuża podróż – tłumaczy burmistrz.
Jego zdaniem budowa skrótu omijającego Czerwieńsk to także szansa dla przewozów regionalnych. Można by uruchomić lokalną linię zaczynającą się w Bytomiu Odrzańskim a kończącą w Zbąszyniu. Kursujący nią szynobus w większych miastach, jak Nowa Sól, Zielona Góra i Sulechów, zachowywałby się jak tramwaj. Wjeżdżałby do miasta, zatrzymywałby na kilku przystankach, dzięki czemu stałby się najpopularniejszym środkiem lokomocji w południowej części regionu.
- Pod warunkiem, że do inicjatywy włączą się rady miejskie i przekażą do wykorzystania tory przemysłowe w tych ośrodkach – uzupełnia Bogdan Bresch, zastępca naczelnika oddziału rejonowego PKP- PLK w Poznaniu. -Szynobus mógłby też zahaczać o lotnisko w Babimoście.
PKP-PLK, rozpoczęła w całej Polsce rozmowy z samorządami. Kolejarze chcą przekonać samorządowców z urzędów marszałkowskich do dołożenia się, z funduszów regionalnych, do wspólnych inwestycji.
- Na Politechnice Poznańskiej powstaje praca magisterska, która ma m.in. określić koszt budowy skrótu koło Czerwieńska -mówi B. Bresch. Praca pisana jest przez Katarzynę Fećko z... Czerwieńska. Dyrektor uważa, że lubuscy samorządowcy powinni być obecni na jej obronie.
- Ceny benzyny idą w górę, trzeba się poważnie zastanowić nad nową możliwością – uważa I. Odważny. Według niego, kolej wkrótce będzie konkurencyjna wobec autobusów. Może dlatego, po zapoznaniu się z koncepcją kolejarzy, samorządowcy z Trójmiasta zadeklarowali poparcie pomysłu w ramach programu transportowego ZPORR na lata 2007 – 2013.
Wedle bardzo nieoficjalnych szacunków, koszt budowy 2,5-kilometrowego skrótu kolejowego mógłby wynieść ok. 30 mln zł.
 

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
[Zielona Góra] Nie tylko PESA jest 'be'. (Czy Polacy nic nie potrafią)

Wielu z forumowiczów wywnętrznia się nad niedoróbkami bydgoskiej Pesy i zaczynam juz mysleć, że stanie się to dogmatem w tym środowisku, tak, jakby inne zakłady robiły wszystko na cacy.

dziś w Gazecie Lubuskiej taki oto artykuł
http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20060222/TEMATYDNIA/60221031

cytuję tylko fragment

"...Szynobusy, które wyprodukowały poznańskie Zakłady Naprawcze Taboru
Kolejowego nie tylko w Lubuskiem sprawiają kłopoty. Cztery z ośmiu jeżdżących po torach Wielkopolski pojazdów, trafiło do naprawy. Także w tamtejszych pojazdach trzeba wymienić koła. Producent przekonuje, że winna jest zła jakość torów. Spór mają rozstrzygnąć naukowcy z Politechniki Poznańskiej. Argumenty ZNTK zaskakują. Czy producent nie wiedział, że szynobusy będą jeździły po polskich torach?
Jakością poznańskich pojazdów jest też zaniepokojony Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze, który zamierza kupić kolejne cztery wozy.
..."

Dodam, że to nie pierwsze usterki, jakie mają lubuskie szynobusy. Z resztą Poznań już na samym początku dał ciała spóźniając się z dostawą szynobusów.

Pytanie, a może smutna refleksja, czy Polacy juz nic nie potrafią zrobic porządnie??
 

·
Registered
Joined
·
14,638 Posts
[Lubuskie] Gorzowianie walczą o kolej do Berlina

Gorzowianie walczą o kolej do Berlina


Dariusz Barański 04-04-2006 , ostatnia aktualizacja 04-04-2006 18:33
GAZETA WYBORCZA


Gorzów przystąpi wkrótce do polsko-niemieckiego ugrupowania, które będzie walczyć o uruchomienie bezpośrednich połączeń kolejowych do Berlina


Będzie to Europejskie Ugrupowanie Interesów Gospodarczych (EUIG), czyli organizacja prawa europejskiego służąca ułatwianiu i rozwojowi działalności gospodarczej między partnerami w Europie. A tymi partnerami będą m.in. Urząd Marszałkowski, miasto Gorzów, Witnica, polskie firmy, Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa, niemieckie gminy i instytucje, jak np. Okręg Berliński Marzahn-Hellersdorf, a także regionalna sieć Wschodniej Brandenburgii Deutsche Bahn Netz czy regionalna kolej Niederbarnimer Eisenbahn AG. To właśnie ten prywatny przewoźnik wygrał w Niemczech przetarg i do zmiany rozkładu w grudniu tego roku ma przejąć obsługę linii kolejowej z Berlina do polskiego Kostrzyna. - Zapytaliśmy, czy skoro i tak muszą załatwiać homologacje i pozwolenia na wjazd do Kostrzyna, nie planują też przedłużyć trasy pociągu do jednej ze stolic regionu - mówi Piotr Tykwiński, dyr. Departamentu Gospodarki w Urzędzie Marszałkowskim. Trasę z Berlina do Kostrzyna obsługiwać będą cztery pociągi Bombardier Talent. Do Gorzowa jeździłyby więc również te bardzo nowoczesne pojazdy niskopodłogowe, z klimatyzacją, miejscem dla wózków i rowerów czy toaletami przystosowanymi dla niepełnosprawnych.

- Sprawa jednak nie jest taka prosta. Przede wszystkim chodzi o kwestię dotacji. Operator wygrał przetarg w Niemczech, ale ktoś musiałby pokryć koszty wydłużenia trasy, do tego dochodzi również m.in. sprawa zmiany rozkładu jazdy. Samorząd Wojewódzki natomiast i tak wyda ponad 20 mln na dotację do połączeń regionalnych, i 15 mln na zakup nowych szynobusów. Są jednak szanse, że uda się uruchomić połączenie z Berlinem bez dotacji - wyjaśnia. Opłacalność połączenia z Gorzowem będzie z pewnością zależeć od liczby pasażerów, ale też kalkulacji kosztów wynajęcia linii, opłat za korzystanie z dworców itp. Kiedy więc będziemy mogli wreszcie pojechać bezpośrednim pociągiem z Gorzowa do Berlina i z powrotem? - Niemcy czekają. Są już teraz gotowi do uruchomienia takiego połączenia. Potrzebne są jednak uzgodnienia ze stroną polską, poczynając od spraw technicznych po polskojęzyczną obsługę w pociągach - twierdzi Stanisław Owczarek, dyrektor Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Izba jest bezpośrednim koordynatorem tworzenia ugrupowania EUIG, które aktem notarialnym zostanie powołane już 27 kwietnia we Frankfurcie. - Pociąg jeździłby na tych samych zasadach co ze Szczecina do Berlina, a bilet ważny byłby również na miejską komunikację w Berlinie - wyjaśnia dyr. Owczarek.

Tylko wprowadzenie taryf niemieckich ma w tym wypadku sens. Za bilet wykupiony w kasie PKP do Berlina trzeba zapłacić ponad 100 zł. Tymczasem już przy wejściu na dworzec można spotkać "koników", którzy zbierają pasażerów do biletu grupowego kolei niemieckich z Kostrzyna do Berlina. Dołączając się do takiego biletu, pasażer płaci jedynie 30 zł. To możliwe, bo kolej niemiecka ma bardzo korzystny system taryf. Za 24 euro można kupić bilet Berlin-Brandenburg Ticket, którym jeździ 5 osób bez ograniczenia kilometrów i przez całą dobę, a bilet jest ważny również w komunikacji miejskiej Berlina.

Takie bilety od ub.r. można kupić na Dworcu Głównym w Szczecinie. Tam już wcześniej było bezpośrednie połączenie z Berlinem, więc łatwiej było wprowadzić nowe, atrakcyjne bilety. Szczecin zresztą leży tuż przy granicy. Szczecińscy radni zdecydowali natomiast, że podobnie jak w Berlinie, również w Szczecinie pasażerowie mogą z takim biletem korzystać z miejskiej komunikacji. Ta współpraca się opłaciła, bo Deutsche Bahn np. w grudniu sfinansowała reklamę miasta w berlińskich gazetach oraz na dworcach wśród pasażerów.

Ugrupowanie, do którego przystępuje Gorzów i inne miasta, stawia sobie za cel nie tylko doprowadzenie do kursowania bezpośrednich pociągów, ale również dbanie o rozwój turystyki i gospodarki na przyległych do linii kolejowej terenach, unowocześnienie dworców itp.
 

·
Liberalizacja przewozów!!
Joined
·
66 Posts
Do 2013 r. polskie koleje mają dostać z Unii Europejskiej nawet 5 mld euro. Część z tych pieniędzy trafi w Lubuskie.

Linie kolejowe liczą 27 tys. km i są w katastrofalnym stanie. Przyznał to wiceprezes spółki Polskie Linie Kolejowe Zbigniew Szafrański, który wczoraj był w Zielonej Górze. Przedstawiał plany remontów i poprawy połączeń kolejowych, które będą możliwe dzięki 5 mld euro z Unii. Część z tych pieniędzy wydanych będzie w Lubuskiem. Jedną z głównych inwestycji będzie kompletne odnowienie trasy z Poznania do Kunowic, przez Świebodzin oraz tzw. Odrzanka, z Wrocławia przez Zieloną Górę do Szczecina. Po modernizacji pociągi do Kunowic zaczną jeździć z prędkością do 160 km/h, a na Odrzance 120 km/h, ale będą wzmocnione dla transportu towarowego. Natomiast dla ekspresów odnowione będą tory od Wrocławia, przez Poznań do Szczecina. Koleje planują też remonty linii, po których kursują pociągi regionalne. Chodzi tu m.in. o połączenie Zielona Góra - Czerwieńsk - Zbąszynek, Zbąszynek - Gorzów Wlkp., Gorzów - Kostrzyn oraz Kostrzyn - Zielona Góra.

Po zakończeniu robót pociąg między Zieloną Górą a Zbąszynkiem jeździłby 46 minut, teraz podróż trwa 81 minut. Czas przejazdu z Zielonej Góry do Gorzowa, przez Kostrzyn skróciłby się do 132 minut, a teraz 184 min.
Inwestycje będą możliwe, jeśli częściowo sfinansowane zostaną z Regionalnego Programu Operacyjnego, który ma być przeznaczony na rozwój województw. Decyzja należy do samorządu województwa. - Infrastruktura kolejowa jest w strasznym stanie. Trzeba ją ratować - mówi dyrektor Departamentu Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze Piotr Tykwiński. - A to jak to zrobimy, to już sprawa drugorzędna.


Źrodło: Gazeta Lubuska-05.04.2006
 

·
Registered
Joined
·
14,638 Posts
[Gorzów Wlkp] Stworzą szybką kolej do Berlina

Stworzą szybką kolej do Berlina

db 06-06-2006 , ostatnia aktualizacja 06-06-2006 17:19
GAZETA WYBORCZA


Gorzów przystąpił we wtorek do Europejskiego Ugrupowania Interesów Gospodarczych, które będzie walczyć o bezpośrednie połączenie kolejowe do Berlina. Na szybki, wygodny, tani i czysty pociąg do Berlina będziemy musieli jednak poczekać jeszcze co najmniej trzy lata.


Wczoraj we Frankfurcie podpisano umowę założycielską EUIG - Europejskiego Ugrupowania Interesów Gospodarczych. Jednym z założycieli jest również Gorzów. - Jest po pięciu sygnatariuszy tego porozumienia, po pięciu z Niemiec i z Polski, wśród nich również nasze miasto, ale także m.in. Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa czy Lubuska Fundacja Zachodnie Centrum Gospodarcze. Obserwatorami są na razie Witnica i Kostrzyn, a to dlatego, że stosownych uchwał nie podjęły jeszcze rady tych miast - mówi wiceprezydent Tadeusz Jankowski. Natomiast ze strony niemieckiej wsród członków założycieli są osoby prywatne m.in. deputowana do Bundestagu, starosta powiatu Markisch Oderland i eksperci od spraw transportu m.in. Karzl-Heinz Bossan, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia. - Dla nas bardzo ważni są natomiast członkowie kooperujący, bo to od nich będzie zależała realizacja naszych celów. To są takie firmy jak Deutsche Bahn Netz i Polskie Linie Kolejowe. Jest federalne ministerstwo transportu, bo właśnie ten odcinek kolei z Berlina do granicy jest w gestii federalnej, choć zarządza nim land. To oznacza, że federacja dopłaca do tej linii 20 proc. Naszym partnerem jest też regionalna kolej Niederbarnimer Eisenbahn AG, prywatny przewoźnik, który od grudnia ma przejąć obsługę linii kolejowej z Berlina do Kostrzyna - mówi Grzegorz Załoga z Zachodniej Izby Przemysłowo Handlowej, jeden z członków założycieli.

W całej Europie jest obecnie już 1,9 tys. takich organizacji prawa europejskiego służących ułatwianiu i rozwojowi działalności gospodarczej między partnerami w Europie. Protoplastą dzisiejszych EUIG była francuska forma prawna spółek, które powstały m.in. w celu budowy słynnego Airbusa, czy realizacji projektów kosmicznych Arianespace. Utworzone właśnie ugrupowanie polsko-niemieckie aż tak "kosmicznych" celów nie ma, choć są dla mieszkańców Gorzowa i regionu bardzo istotne. Jego zamiarem jest utworzenie połączeń na linii kolejowej Berlin-Gorzów i dalszy jej rozwój, np. pomoc inwestorom, którzy chcą powiązać działalność z jej funkcjonowaniem. - Nie będziemy, przynajmniej na razie bezpośrednio zajmować się inwestowaniem w infrastrukturę kolejową. Możliwe natomiast, że zajmiemy się sprawą rewitalizacji dworców kolejowych. Natomiast ugrupowanie na początek skoncentruje się na skutecznym lobbowaniu na rzecz uruchomienia bezpośredniego połączenia - tłumaczy Grzegorz Załoga. To jednak zdaniem niemieckich ekspertów będzie możliwe nie wcześniej niż za trzy lata. Taki pociąg musi kursować często, być wygodny i szybki. Pasażer powinien dostać się do Berlina w ciągu godziny i to z jednym w miarę tanim biletem. - Tylko taka kolej ma sens. Tego są świadomi nasi partnerzy z federalnego ministerstwa transportu. Podkreślali, że aby linia miała pasażerów, trzeba najpierw taką ofertę stworzyć - mówi Grzegorz Załoga. To jednak nie będzie proste: linia musi buyc zmodernizowana i przystosowana do prędkości pociągów ponad 100 km/h. Trzeba też rozwiązać sprawę dotacji landu i województwa do połączeń. Na przeszkodzie stoją też techniczne normy i homologacje, regulowane przez prawo krajowe. Nie jest więc na razie możliwe, aby niemiecka lokomotywa pojechała do Gorzowa, lub polska do Berlina. - Utworzeniem bezpośredniego połączenia kolejowego z Gorzowem jest zainteresowany Berlin. Jest decyzja o rozbudowie lotniska w Schonefeld i Niemcom zależy, aby zapewnić jak największy dopływ ludzi. A jasne jest, że Gorzów leży w kręgu oddziaływania metropolii - mówi prezydent Tadeusz Jędrzejczak, który ma nadzieję na szybkie uruchomienie linii.
 

·
2012
Joined
·
3,340 Posts
No to Niemcy odzyskują swe "ziemie utracone";)
A tak poważnie to Polskie władze nie myślą o połączeniach tego typu z metropoliamii. Przecież Gorzów przede wszystkim powinien uzyskać szybkie połączenie z Poznaniem!!! Teraz jeżdżą 2 bezpośrednie pospieszne, a dojeżdżając pociągiem osobowym trzeba się przesiadać w Krzyżu (kilka dziennie). Czas: pos - ponad 2h, os - okolo 3h;
Szkoda, że przez miasto nie biegnie magistala E30 to sprawa byłaby jużdawno załatwiona:)
 

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
[Zielona Góra] Wieści kolejowe

Wreszcie dobre wiadomości, na które czekamy od lat.
Dzisiejsza Gazeta Lubuska podaje:

31 Sierpnia 2006
Kolej remontuje nasze tory

Jeszcze w sierpniu zacznie się remont torów na stacji PKP w Czerwieńsku. To początek odbudowy lubuskiego odcinka linii kolejowej ze Śląska do portu w Szczecinie.


Chodzi o tzw. Odrzankę, która przed laty była dumą kolejarzy, a teraz jest w żałosnym stanie. Pociągi muszą tam zwalniać nawet do 30 km/godz. Z tego powodu większość pospiesznych i ekspresów, zamiast przez Zieloną Górę, jedzie przez Poznań lub Żagań, Żary. Ale może się to zmieni.
- Do końca przyszłego roku na remont Odrzanki wydamy prawie 90 mln zł. Zmodernizujemy 40 km torów z Budachowa do Drzeńska. Pociągi pojadą wtedy nawet 120 km/godz.
- zapowiada Waldemar Osypiński, dyr. Zakładu Linii Kolejowych w Zielonej Górze. Podobne prace trwają w okolicach Szczecina i Wrocławia. Za kilka lat podróż na trasie Kraków - Zielona Góra - Szczecin ma być krótsza o dwie-trzy godziny.
Gorzej jest z połączeniami lokalnymi. Na ich poprawę Polskie Linie Kolejowe nie mają pieniędzy. Unia finansuje tylko unowocześnienie linii międzynarodowych. W Lubuskiem są to właśnie fragmenty Odrzanki oraz połączenia z Poznania do Kunowic. Jest jednak szansa, że pieniądze się znajdą. Marszałek województwa chce dać prawie 90 mln zł z funduszy unijnych na odbudowę torów między Zieloną Górą a Gorzowem Wlkp. oraz budowę łącznicy w Czerwieńsku.
Prawo ma się jednak zmienić. Wtedy pierwsze roboty na torach między Zielona Górą a Gorzowem rozpoczną się za dwa, trzy lata.
 

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
jeszcze coś znalezione w sieci,
za 'wybiórczą':

W całym województwie lubuskim można wynająć, wydzierżawić lub kupić 82 obiekty kolejowe –donosi Gazeta Wyborcza. Polskie Koleje Państwowe zaczynają pozbywać się swoich nieruchomości. W całej Polsce chce sprzedać lub wynająć ponad 2200 obiektów, a w województwie lubuskim - 82. Oferty dotyczą głównie magazynów, warsztatów, biur, garaży, które w większości są do wynajęcia. Ale można też wynająć część dworca kolejowego. Tak jest m.in. w Zielonej Górze, gdzie dworzec już jest remontowany, by poprawić jego atrakcyjność, a przez to przyciągnąć inwestorów i na nim zarobić. PKP włoży co najmniej 2 mln zł w ocieplenie budynku, zmianę elewacji, ogrzewania, wentylacji i posadzki wewnątrz budynku. Jak twierdzi Ryszard Pluciński, dyrektor oddziału PKP Dworce Kolejowe w Poznaniu, już są chętni, by na parterze zrobić kawiarenkę połączoną z poczekalnią. - Jeszcze na piętrze jest 367 m kw. wolnej przestrzeni do zagospodarowania, ale nie ma na nią chętnych. Zrobimy z tego część administracyjną, gdzie przeniosą się pracownicy różnych spółek PKP, a te obiekty, które zajmują teraz będę mógł sprzedać na wolnym rynku i zarobię - mówi Pluciński. Jak zapewnia, w przyszłym roku zacznie się też remont gorzowskiego dworca, by i tamten obiekt zaczął żyć. PKP zamierza też część swoich nieruchomości sprzedać. Głównie są to grunty niezabudowane. Najwięcej takiej ziemi jest w Żarach, Żaganiu, Nowej Soli, Bytomiu Odrzańskim czy Lubsku. W Zielonej Górze do kupienia jest działka o powierzchni ponad 4 tys. m kw., niedaleko ronda przy ul. Batorego. Kiedyś była tam stacja paliw PKP i pompownia. Jak mówi Grzegorz Tomaszewski z PKP Nieruchomości, obecne oferty obejmują zaledwie ok. 30 proc. wszystkich budynków czy gruntów, którymi dysponuje PKP. - Nie wszystkie mają jednak uregulowaną sytuację prawną albo po prostu inne spółki PKP są nimi zainteresowane, a one mają pierwszeństwo. Ale cały czas przygotowujemy kolejne oferty - tłumaczy Tomaszewki. PKP SA ma 93 tys. działek gruntowych o ogólnej powierzchni 109 tys. ha oraz ponad 43 tys. budynków o ogólnej powierzchni użytkowej 6 mln m kw. Wśród nieruchomości jest ponad 3200 budynków dworcowych, w tym blisko 1700, które nadal funkcją jako dworce.
 

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
REMONT DWORCA ZIELONA GÓRA - zrobione przedwczoraj
Strona wschodnia

od peronów- str. północna

strona zachodnia

Widok obecny od strony wejścia głównego

widok z wyjścia głównego
 

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
/za dzisiejszę Lubuską /
W następną sobotę i niedzielę na nieczynnych od wielu lat połączeniach kolejowych pojawi się nowoczesny szynobus. I przejazd będzie za darmo!


Przypomnijmy, że Urząd Marszałkowski podpisał przed dwoma tygodniami kontrakt na dostawę dla województwa czterech szynobusów. Za prawie 30 mln zł wyprodukuje je spółka Pojazdy Szynowe Pesa w Bydgoszczy. Pierwszy pojazd ma się pojawić w Lubuskiem na początku grudnia. Dzięki temu od 10 grudnia trafi on na stałe na tory. Będzie obsługiwał prawdopodobnie linię z Żar do Węglińca. Dwa pozostałe przyjadą w 2007 roku, a ostatni w 2008 roku.
Urząd Marszałkowski wspólnie z Pesą przygotowały niespodziankę. 7 października przyjedzie do nas z Bydgoszczy nowy szynobus. Taki, jakie są wykonywane dla naszego regionu. Pojazd przez dwa dni będzie bezpłatnie woził pasażerów na niektórych liniach.
 

·
Registered
Joined
·
160 Posts
Oby tylko nie psuly sie jak te ktore już są. Mnie osobiscie bardziej cieszy przywrocenie polaczen min. do Weglinca, zawsze bedzie lepiej sie dostac do wroc przez Wegliniec niz Zieloną
 

·
Registered
Joined
·
160 Posts
Oby tylko nie psuly sie jak te ktore już są. Mnie osobiscie bardziej cieszy przywrocenie polaczen min. do Weglinca, zawsze bedzie lepiej sie dostac do Wroc z Zar przez Wegliniec niz Zieloną
 

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
Falubaz masz moze projek jak ma wygladac dworzec po remacie??
wlasnie o to chodzi ze nie mam. codziennie przejezdzam tamtędy i probuje odgadnąć co z tego wyjdzie, a boje sie że będzie jakiś bunkier, szkoda troche tej przeszklonej sciany frontowej. chyba nic z niej nie zostanie.
 

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
za 'Lubuską'
6 Listopada 2006

"Tory wreszcie do remontu

Są pieniądze na naprawę fragmentu Odrzanki, trasy kolejowej w kierunku Szczecin - Wrocław. Teraz pociągi potrafią tam jeździć zaledwie 40 km/h.


Kilkanaście lat temu Odrzanka, czyli połączenie od Wrocławia do Szczecina, było dumą kolejarzy. Pociągi jeździły z prędkością 100 km/h i więcej. Jednak potężne składy wiozące węgiel do portu w Szczecinie, zrobiły swoje. Dziś na wielu odcinkach tory są w tak fatalnym stanie, że pociągi wloką się z prędkością 40 km/h. Każde przyśpieszenie mogłoby się skończyć tragicznym wypadkiem. Skutek jest taki, że podróż koleją z Zielonej Góry do Wrocławia trwa ponad 3,5 godziny, choć oba miasta dzieli zaledwie 160 km.
Wkrótce to się zmieni. Jak nas poinformowała zastępca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych PKP w Zielonej Górze Jolanta Soboczyńska, lada dzień rozpoczną się prace modernizacyjne, które pozwolą na przywrócenie prędkości pociągów do 100 km/h. Wyremontowane będą dwa odcinki: od Niedoradza do Starego Kisielina oraz między Bytnicą a Drzeńskiem.
W Niedoradzu tory są w tak fatalnym stanie, że jedną ich parę wyłączono z ruchu, a pociągi jeżdżą tylko po tej, która nadaje się do jazdy. Po remoncie zakończonym jesienią 2007 r., po obu torach składy będą jechać z prędkością 100 km/h.
Także lada dzień rozpoczną się prace na liczącym około 40 km odcinku od Bytnicy do Drzeńska. Wtedy też pociągi pojadą do 100 km/h. A wtedy podróż np. z Zielonej Góry do Rzepina będzie krótsza o prawie 20 minut.
Obecne roboty to początek tego co czeka Odrzankę po 2009 r. Wtedy to dzięki funduszom unijnym trasa ma być unowocześniona, by pociągi mogły jeździć nawet z prędkościami do 140 km/h. Konieczna jest jednak wymiana torów, likwidacja zbyt ostrych zakrętów czy modernizacja rozjazdów. Na razie PKP opracowuje plany unowocześnienia tej linii. "


własnie sie dziwiłem dlaczego jedna nitka torów na tej linii zarosła trawą, widać to na moście w Starym Kisielinie. teraz juz wiem. :D
 

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
GL
"16 listopada 2006 - 21:34

Cieplej na dworcu
Rewolucyjnych zmian nie możemy się spodziewać. Zielonogórski dworzec zyska jedynie ładniejszy wygląd, a co ważniejsze został ocieplony.


Przednia ściana pozostaje szklana, od strony peronów pokryta jest falistym materiałem.
Zgodnie z planem pierwszy etap termomodernizacji dworca powinien zakończyć się pod koniec listopada. Najprawdopodobniej przedłuży się trochę, bo jak mówi zarządca dworców rejonu poznańskiego Witold Rogala - wszyscy mają problemy z firmami budowlanymi.
Nowy dworzec będzie odnowioną i nowocześniejszą wersją obecnego. Jednak nie wygląd był najważniejszy, gdy podejmowano decyzję o remoncie. Przede wszystkich chodziło o wyeliminowanie strat ciepła. PKP traci mnóstwo pieniędzy na ogrzanie budynku. Termomodernizacja kosztować będzie milion złotych. Inwestycja może się zwrócić się za około pięć lat - oszczędności na opłatach za ciepło wyniosą bowiem 60 proc.
A co z wnętrzem obiektu?
- W przyszłym roku ogłosimy przetarg na drugi etap modernizacji dworca, dotyczący wnętrza budynku - mówi W. Rogala. - Planujemy zakończyć remont do końca 2007 roku. Powierzchnia się nie zmieni. Nie planujemy poczekalni, będą miejsca siedzące w holu. Pozostaną stoiska handlowe, których jest coraz mniej na dworcu. Bo plajtują i chętnych na miejsca nie ma.
Zielonogórzanie pytają, co z dawnym barem na górze, do którego wchodziło się po schodach?
Nie wróci na swoje miejsce. Tak jak i inne pomieszczenia na dworcu, te także zostaną zagospodarowane dla potrzeb służb kolejowych PKP."

no i jak zwykle okazuje się, że półśrodki i bylejakość to nasza specjalność narodowa. ręce opadają. :(
 
1 - 20 of 8608 Posts
Top