SkyscraperCity banner

8121 - 8140 of 8195 Posts

·
Lefebvrysta
Joined
·
14,116 Posts
Pociągi towarowe sprawnie i bezpiecznie pojadą nowymi wiaduktami kolejowymi na trasie Barnówko – Kostrzyn. Zapewniona będzie dobra obsługa punktu przeładunkowego ropy i siarki PGNiG w Barnówku. Na przebudowę obiektów w okolicy miejscowości Cychry (woj. zachodniopomorskie) i Dąbroszyna (woj. lubuskie) PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły ponad 9,5 mln zł z własnych środków.


Inwestycja PLK zapewni płynne i bezpieczne przewozy ropy naftowej i siarki trasą z ekspedytu PGNiG (magazynu i punktu przeładunkowego) w Barnówku do Kostrzyna i dalej na sieć kolejową. Miesięcznie linią jeździ ok. 70 pociągów towarowych.
– Prace na sieci kolejowej obejmują linie o ruchu pasażerskim i towarowym, ale pamiętamy także o trasach, na których kluczowy jest transport towarów. Budowa nowych wiaduktów na linii Barnówko – Kostrzyn zapewni jeszcze lepsze warunki dla dalszego wykorzystania kolei w przewozie towarów – mówi Piotr Majerczak, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
W miejscu starych wiaduktów kolejowych w okolicy Dąbroszyna i Cychrów powstają nowe obiekty. Stalowo-drewniane elementy i ceglane przyczółki zastąpią mocniejsze, żelbetowe konstrukcje. Z użyciem ciężkiego sprzętu umacniane są nasypy. Montowane jest zbrojenie pod nowe podpory. Na przebudowanych obiektach ułożony będzie nowy tor. Po pracach pod wiaduktami odtworzona zostanie jezdnia. Przeprawa w Dąbroszynie, nad drogą wojewódzką łączącą Nowiny i Goraj, ma ponad 7 m długości i przeszło 4 m wysokości. Wiadukt w Cychrach – długi na 6 m i wysoki na ok. 4 m – przebiega nad drogą gruntową.
Wiadukty powstały w 1882 r. Przebudowa prowadzona jest w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. W ramach prac nową nawierzchnię zyskają trzy przejazdy kolejowo-drogowe: w Barnówku, Dębnie i Cychrach. Poprawi to poziom bezpieczeństwa zarówno w ruchu kolejowym, jak i drogowym.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują prace za ponad 9,5 mln zł ze środków własnych spółki. Pociągi z ładunkami pojadą przebudowanymi obiektami w listopadzie, po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń.
Inwestycja PLK na trasie Barnówko – Kostrzyn to jedno z przedsięwzięć realizowanych w celu lepszej obsługi kolejowego transportu towarowego. W ostatnich tygodniach transport kolejowy zyskał nowe możliwości w woj. podlaskim. Pociągi towarowe obsługują stację Sokoły.
 

·
Fotorelator kolejowy
Joined
·
4,606 Posts
Prace na moście koło Pomorska zdjęcia z 31.10.2020
 

Attachments

·
Fotorelator kolejowy
Joined
·
4,606 Posts
[del] problemy z forum
 

·
Registered
Joined
·
7,079 Posts
Remonty dworców kolejowych w Sulechowie, Babimoście, Nowinach Wielkich. A co się stanie z mieszkańcami tych obiektów?
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
29 października

Dworzec w Sulechowie został zbudowany w 1904 roku.  PKP SA stosowną umowę na projekt przebudowy obiektu zawarło z firmą WK Architekci ze Swarzędza.
Dworzec w Sulechowie został zbudowany w 1904 roku. PKP SA stosowną umowę na projekt przebudowy obiektu zawarło z firmą WK Architekci ze Swarzędza. Mariusz Kapała, WSZobacz galerię(24 zdjęcia)


Gazeta pisała, że dworce kolejowe w Babimoście, Nowinach Wielkich i Sulechowie będą wyremontowane. Czy te inwestycje nie wypadły z realizacji przez pandemię koronawirusa, jak to się dzieje z innymi zadaniami? - pyta pan Mieczysław z Sulechowa. - A co się stanie, jak do modernizacji dojdzie, z mieszkającymi na dworach ludźmi?
REKLAMA


Jak wyjaśnia nam Bartłomiej Sarna z Biura Komunikacji Polskich Kolei Państwowych S.A. - umowy na prace projektowe dotyczące przebudowy dworców w Sulechowie, Babimoście oraz Nowinach Wielkich zostały podpisane w kwietniu 2020 roku. Obecnie prace projektowe są już na zaawansowanym etapie.
Zobacz galerię(24 zdjęcia)


Czytaj także
Przebudowy dworców nie będą dotyczyły lokali mieszkalnych
Bartłomiej Sarna z PKP S.A. dodaje: - Planujemy ogłoszenie przetargów na wybór wykonawców prac budowlanych w drugiej połowie 2021 roku. Po ich rozstrzygnięciu i podpisaniu umów z wybranymi w toku postępowania wykonawcami rozpoczną się prace budowlane związane z przebudową dworców.
- Planowany zakres przebudowy dworców w Sulechowie, Babimoście oraz Nowinach Wielkich jest głównie ukierunkowany na dostosowanie obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami podkreśla B. Sarna. - W związku z tym inwestycje te nie będą obejmowały lokali mieszkalnych, znajdujących się w budynkach dworców w Sulechowie i Babimoście. Z kolei w budynku dworca w Nowinach Wielkich nie posiadamy lokali mieszkalnych.
Czytaj także
Remonty dworców PKP odbędą się pod okiem konserwatora zabytków
Przypomnijmy, że dworzec w Babimoście został oddany do użytku w 1900 roku. Dziś służy mieszkańcom miasta i regionu. Wciąż bowiem czynna jest poczekalnia. W połowie kwietnia – jak informuje PKP SA – podpisana została umowa z firmą WK Architekci ze Swarzędza na wykonanie dokumentacji projektowej. Jej wartość to 194,5 tys. zł netto.
Zarówno dworzec w Babimoście, jak i Sulechowie, są objęte ochroną konserwatorską, więc remonty muszą przebiegać pod okiem konserwatora zabytków, by dawny czar budynków został odtworzony.
Zobacz też, jak remontowane są mosty kolejowe:


Dworzec w Sulechowie został zbudowany w 1904 roku. PKP SA stosowną umowę zawarło z firmą WK Architekci. Jej wartość to 178 tys. zł netto.
Także dworzec w Nowinach Wielkich będzie jak nowy. Zarówno on – a zbudowany został w 1900 roku – ja i inne budynki na stacji – jest pod ochroną konserwatorską. Wartość umowy podpisanej z WK Architekci wynosi 148 tys. zł netto.
Dokumentacja dla każdego z obiektów ma powstać w ciągu 36 tygodni od podpisania umowy.
Źródło: Remonty dworców kolejowych w Sulechowie, Babimoście, Nowinach Wielkich. A co się stanie z mieszkańcami tych obiektów?
 

·
Fotorelator kolejowy
Joined
·
4,606 Posts
Samo odtworzenie drugiego toru bez jego odbudowy na całym odcinku z Czerwieńska do Zbąszynka nie ma moim zdaniem sensu. Koszty pewnie kilka jak nie kilkadziesiąt milionów złotych.
 
  • Like
Reactions: k.krasowski

·
Registered
Joined
·
7,079 Posts
Moim zdaniem można by chociaż mijanki porobić, zwłaszcza między Czerwieńskiem a Sulechowem odcinek jest całkiem długi i położony praktycznie w większości w lesie, chyba nie byłby to jakiś gigantyczny koszt.
 

·
Registered
Joined
·
3,220 Posts
Odcinki Czerwieńsk Południe - Sulechów i Sulechów - Babimost są praktycznie identyczne obawiam się, że skoro zlikwidowano mijankę w Łęgowie Sulechowskim przy okazji pierwszego etapu remontu to nikt jej już nie odbuduje ani nie zbuduje innej, tym bardziej że podniesiona będzie prędkość i zlikwidowane wąskie gardło w postaci mostu na Odrze.
 

·
Registered
Joined
·
2,281 Posts
^^ Tam była kiedyś linia dwutorowa, dla większej płynności ruchu można by np. między mostem na Odrze a Sulechowem przywrócić drugi tor, ale... szczerze mówiąc wątpię, by tak się stało.
 

·
Fotorelator kolejowy
Joined
·
4,606 Posts
Moim zdaniem zacząłbym od odbudowy mijanki w Łęgowie Sulechowskim. Dzięki temu pociągi regio w razie potrzeby mogłyby przepuszczać tam wyższe kategorie, w razie czego towar też mógłby tam przeczekać na wolną drogę.
 

·
Lefebvrysta
Joined
·
14,116 Posts
Linia biegła niegdyś do Zbąszynia. Może warto byłoby odbudować "stary tor" i skrócić czas jazdy do Poznania?
 

·
Fotorelator kolejowy
Joined
·
4,606 Posts
I tak i nie. Nie zapominaj, że Zbąszynek ma znaczenie komunikacyjne w kierunku z Zielonej Góry do Gorzowa i odwrotnie. Więc tak naprawdę trzeba by było utrzymywać dwie linie leżące praktycznie koło siebie (nie widzę sensu likwidacji szlaku w kierunku na Zbąszynek i puszczania wszystkiego przez Zbąszyń - konieczność zmiany czoła dla pociągów z ZG do Gorzowa i odwrotnie). Po drugie tam też mieszkają ludzie, którzy teraz mają połączenia ze światem, a w przypadku odbudowy linii na Zbąszyń część połączeń im odpadnie. Oprócz tego pojawiają się koncepcje wyprostowania 3, tak aby mijać Zbąszynek.
Moim zdaniem powinno się w miarę możliwości technicznych zmodernizować stację Zbąszynek, by podnieść dopuszczalną prędkość pociągów, co skróci nieco czas przejazdu i spowoduje, że przy wysokich kosztach odbudowy linii na Zbąszyń zysk czasowy będzie niewielki.
 
  • Like
Reactions: WroStn

·
Registered
Joined
·
7,409 Posts
No ale w Zbąszynku tak wszystko staje. A wjazd od strony Zielonej Góry nie jest tak problematyczny. Zbąszynek to należało by przebudować ale t.1 i 2 w ciągu linii 3.
 

·
Registered
Joined
·
7,079 Posts
W Lubuskiem dzień jak codzień:
Znów utrudnienia na trasie Zielona Góra-Żagań

Publikacja: 02.11.2020, 20:27Fot. Pixabay

Nasi słuchacze znów skarżą się na odwołane pociągi na trasie Zielona Góra-Żagań-Zielona Góra oraz na wprowadzenie komunikacji zastępczej.
Przypomnijmy, że dwa tygodnie temu interweniowaliśmy w Urzędzie Marszałkowskim, a także w zielonogórskim Polregio z powodu skarg na jakość połączeń na tej trasie. Źle było zwłaszcza we wrześniu i październiku. W sprawę zaangażował się również wiceburmistrz Żagania.
Tym razem mieszkańcy Żagania poskarżyli się nam na utrudnienia w poprzednim tygodniu i w Zaduszki. O wyjaśnienia poprosiliśmy Krzysztofa Pawlaka, dyrektora lubuskiego zakładu Polregio:
Audio Player

00:00

00:33

Use Up/Down Arrow keys to increase or decrease volume.

W poniedziałek były też dwie usterki autobusów szynowych, jednak zostały już naprawione i dyrektor uspokaja, że od wtorku na tej trasie powinny jeździć wszystkie pociągi.
Źródło: Znów utrudnienia na trasie Zielona Góra-Żagań
 

·
Registered
Joined
·
7,079 Posts
Kolejne zmiany w rozkładzie jady pociągów Polregio. Na dwóch odcinkach pozostaje komunikacja zastępcza
OPRAC.:
Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko

6 listopada

Zobacz, jakie zmiany nastąpią w funkcjonowaniu pociągów w Lubuskiem.
Zobacz, jakie zmiany nastąpią w funkcjonowaniu pociągów w Lubuskiem. Mariusz Kapała
Zobacz galerię(3 zdjęcia)
Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów


Od 8 listopada będzie obowiązywała korekta roczna rozkładu pociągów. Potrwa przynajmniej do 12 grudnia. Sprawdź, co zmieni się w funkcjonowaniu pociągów Polregio w województwie lubuskim.


Istotne informacje na temat korekty rocznego rozkładu jazdy pociągów:
  • w dalszym ciągu do 12 grudnia w związku z modernizacją linii kolejowej na odc. Zielona Góra Główna – Zbąszynek będzie obowiązywała autobusowa komunikacja zastępcza,
  • w okresie od 9 do 22 listopada z powodu prac torowych będzie obowiązywała również komunikacja zastępcza na odc. Zbąszynek - Międzyrzecz - Gorzów Wlkp.,
  • w autobusach komunikacji zastępczej obowiązują ograniczenia w przewozie wózków (w tym wózków inwalidzkich) i brak możliwości przewozu rowerów,
  • pozostałe zmiany w rozkładzie jazdy pociągów mają charakter minutowy,
  • udało się nawiązać wieczorne skomunikowanie na stacji Zielonej Górze Gł., pociągów ze stacji Frankfurt (przyjazd 19:35) z pociągiem do Wrocławia o godz. 19:41.
Czytaj także

- Zmiany zostają wprowadzone w ramach cyklu zmienionej organizacji ruchu pociągów, wynikającej ze zmiany układu prac modernizacyjnych i naprawczych realizowanych przez zarządcę na terenie województwa lubuskiego - powiedział Paweł Nijaki, rzecznik prasowy Polregio.
Źródło: Kolejne zmiany w rozkładzie jady pociągów Polregio. Na dwóch odcinkach pozostaje komunikacja zastępcza
 

·
Registered
Joined
·
7,079 Posts
Część pociągów w województwie lubuskim zostanie odwołana. Polregio wprowadza ograniczenia
Przez
zielonanews
-
10 listopada 2020
0
fot. ZielonaNews.pl
– W w związku z wdrożeniem nadzwyczajnych rządowych rozwiązań mających na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie rozprzestrzeniania się choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 informujemy o wprowadzeniu ograniczeń kursowania pociągów POLREGIO w województwie lubuskim- wyjaśnia Paweł Nijaki, rzecznik prasowy lubuskiego oddziału Polregio.

Ograniczenia w kursowaniu pociągów w woj. lubuskim
Od 12 listopada wprowadzane zostaną zmiany w kursowaniu pociągów POLREGIO w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego – organizatorem regionalnego transportu kolejowego w województwie.

Wykaz odwołanych pociągów:– Poc. 77847/6 Zielona Góra Gł. 16:22 – Żagań 17:45, odwołany od 12 do 29.11.2020 r.
– Poc. 77845/4 Żagań 06:05 – Zielona Góra Gł. 07:22, odwołany od 12 do 29.11.2020 r.
– Poc. 87504 Szczecin Gł. 18:41 – Zielona Góra Gł. 21:41, odwołany od 12 do 29.11.2020 r na odcinku Rzepin – Zielona Góra Gł.
– Poc. 78603 Zielona Góra Gł. 05:08 – Szczecin Gł. 08:12, odwołany od 12 do 29.11.2020 r na odcinku Zielona Góra Gł. – Rzepin
– Poc. 78571/0 Zielona Góra Gł. 17:55 – Gorzów Wlkp. 20:37/21:17, odwołany w niedziele w terminie od 12 do 29.11.2020 r. na odcinku Zbąszynek – Gorzów Wlkp.
– Poc. 88339 Gorzów Wlkp. 05:30 – Kostrzyn 06:08 – Berlin Ostkreuz, odwołany od 12 do 29.11.2020 r. na odcinku Gorzów Wlkp. – Kostrzyn
– Poc. 88239 Gorzów Wlkp. 08:21 – Kostrzyn 08:59 – Berlin Ostkreuz, odwołany od 12 do 29.11.2020 r. na odcinku Gorzów Wlkp. – Kostrzyn
– Poc. 88204 Berlin Ostkreuz – Kostrzyn 19:57 – Gorzów Wlkp. 20:35, odwołany od 12 do 29.11.2020 r.
– Przed rozpoczęciem podróży pasażerowie proszeni są o każdorazowe sprawdzenie rozkładu jazdy np. poprzez stronę internetową portalpasazera.pl i polregio.pl, a także o śledzenie informacji stacyjnych i wysłuchiwanie komunikatów wygłaszanych przez megafony. Za zawieszone pociągi nie kursuje Zastępcza Komunikacja Autobusowa – informuje P. Nijaki.
Źródło: materiały prasowe Polregio
Źródło: ZIELONA GÓRA: Część pociągów w województwie lubuskim zostanie odwołana. Polregio wprowadza ograniczenia
 

·
Fotorelator kolejowy
Joined
·
4,606 Posts
Na stacji w Sulechowie na razie za wiele się nie dzieje, trwają prace związane z rozbiórką pozostałości dawnego przejścia pod torami
735099


735100


735102
 

·
Registered
Joined
·
56 Posts
Wiadomo coś na temat układu peronów? Przydałoby się aby pierwszy był przystosowany do ruchu pasażerskiego.
 

·
Fotorelator kolejowy
Joined
·
4,606 Posts
Z tego co widziałem kiedyś na wizualizacjach część peronów idzie do likwidacji 1, 2 nie wiem co z 4. 3 do przebudowy.
 
8121 - 8140 of 8195 Posts
Top