SkyscraperCity banner

21 - 40 of 2404 Posts
N

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Szkolą pilotów, ludzie widzą spadający samolot
Maja Sałwacka

W środę po godz. 19 mieszkańcy Przylepu k. Zielonej Góry zamarli z wrażanie. Na ich głowami przeleciał odrzutowiec Wizz Aira.- Chciał u nas awaryjnie lądować - alarmowali mieszkańcy.

Pan Krzysztof zobaczył samolot pasażerski z okna biurowca byłych zakładów mięsnych w Przylepie w środę po godz.19.- Samolot leciał nisko, dwukrotnie wzbijał się w górę, a potem nisko podchodził w stronę płyty lotniska. Myśleliśmy, że ma awarie i będzie u nas lądować. Miał już rozłożone podwozie. Bo co może robić samolot rejsowy nad naszym lotniskiem? - pyta.

- Samolot leciał nisko, dwukrotnie wzbijał się w górę, a potem nisko podchodził w stronę płyty lotniska. Myśleliśmy, że ma awarię i będzie u nas lądować. Miał już rozłożone podwozie. Bo co może robić samolot rejsowy nad naszym lotniskiem? - pytał z zaciekawieniem pan Krzysztof.

Mieszkańcy Przylepu byli przygotowani na najgorsze - czyli, że odrzutowy samolot airbus 320, linii lotniczych Wizz Air będzie musiał wylądować na trawiastej płycie lotniska Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Inni, że pilotom pomyliły się lotniska i zamiast w Babimoście chcieli wylądować w Przylepie.

Ryszard Dobrowolski, dyrektor portu lotniczego w Babimoście tłumaczy, że całe zamieszanie związane było z lotami szkoleniowymi kilku nowych pilotów Wizz Air'a. Linie wynajęły lotnisko na kilka godzin, by przećwiczyć loty na pasażerskim Airbusie 320 (na pokładzie ma 180 miejsc, ale latał bez pasażerów). Samolot wykonał w środę ok. 40 szkoleniowych lądowań i startów. Między godz. 19 a 20 musiał mieć przerwę. Na babimojskim lotnisku to lądowania przygotowywał się rejsowy samolot w Warszawy.

- Airbus musiał więc kołować nad lotniskiem, leciał raz w kierunku Przylepu, raz w kierunku Zbąszynia. Loty szkoleniowe odbywają się na niższych wysokościach, a ludzie nie są przyzwyczajeni, by oglądać z takiej odległości takie samoloty. Wieść o niesprawnym samolocie rozeszła się lotem błyskawicy. Jedni widzieli go już jak rzekomo wylądował na ziemi, inni wiedzieli smugę dymu, informowali o tragedii. Nabrali się nawet doświadczeni emerytowani wojskowi - opowiada Ryszard Dobrowolski.

Tłumaczy, dlaczego samolot miał rozłożone koła - Airbusy rozwijają prędkość ok. 850 km/h. Lot z Babimostu do oddalonej w linii prostej o kilkanaście kilometrów Przylepu trwa ok. minuty. Koła więc nie były składane, bo ćwiczono starty i lądowania - tłumaczy dyrektor.

Rozwiewa także wieści o ewentualnej możliwości awaryjnego lądowania - Nawet gdyby doszło do awarii, żaden z pilotów nie zdecydowałby się na lądowanie na trawiastej nawierzchni. Samolot jest zbyt ciężki, ugrzązłby w ziemi, potem się przewrócił. Nie wszystkie betonowe lotniska mogą przyjąć samolot, który waży z 70 ton, bo może pęknąć nawierzchnia. Gdyby pilot był zmuszony do awaryjnego lądowania, a nie mógłby wylądować w Babimoście, wybrałby lotniska w Poznaniu, Wrocławiu czy Berlinie.

Dyrektor zapewnia, że samolot był całkowicie sprawny. Po zakończonym szkoleniu poleciał na poznańską Ławicę, a stamtąd do Glasgow.

Wizz Air nie jest jedyną linią, która jest zainteresowana odbywaniem szkoleń na lotnisku w Babimoście. Być może wkrótce port w Babimoście podpisze umowy z inni liniami. A to może oznaczać, że częściej zobaczymy nad głowami odrzutowce.

- Jesteśmy wyśmienitym lotniskiem do odbywania szkoleń, nie mamy dużego ruchu samolotów, po drugie wkoło pełno jezior i lasów, samoloty nie są więc uciążliwe dla mieszkańców - opowiada dyrektor.
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,5236760.html
 
N

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Babimost - nasz port na Euro 2012

Artur Łukasiewicz


Jesienią lotnisko w Babimoście przejmie marszałek lubuski. Co się zmieni? - Mnóstwo. Będą inwestycje, otwierają się nowe perspektywy, np. związane z piłkarskimi mistrzostwami Euro 2012 - odpowiadają władze regionu

Ustawą o komunalizacji lotnisk powojskowych, m.in. Babimostu, którą przegłosował Sejm, teraz zajmą się senatorowie. Wygląda to na formalność. Na czerwcowe posiedzenie zgłoszono zaledwie kilka, głównie redakcyjnych poprawek.

Lotnisko w Babimoście może więc już we wrześniu stać się własnością marszałka lubuskiego. Tyle potrwają procedury przekazania lotniska przez Agencję Mienia Wojskowego. - Wszystko wskazuje na to, że pech przestał nas prześladować. I już nie będzie żadnych przeszkód, by lotnisko było nasze - mówi wicemarszałek lubuski Sebastian Ciemnoczołowski. Województwo było bliskie przejęcia portu w Babimoście już rok temu. Na przeszkodzie stanęły wcześniejsze wybory do Sejmu.

Zbiornik na paliwo to dochodowy interes

Marszałek zamierza powołać spółkę lotniczą. Udziały wykupią - planuje marszałek - inwestorzy prywatni i samorządy, np. powiat zielonogórski, miasto Babimost, Nowa Sól, Zielona Góra. - Najważniejsze to przekonać inwestorów, że warto wejść w ten biznes - twierdzi Bogdan Mucha, wicedyrektor departamentu gospodarki i infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim. - A będzie warto, gdy zobaczą inwestycje na lotnisku.

Do 2012 r. marszałek, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i Porty Lotnicze zamierzają zainwestować w Babimost blisko 41 mln zł. Powstał już harmonogram inwestycji - od największych, jak rozbudowa terminali, po zakupy schodów i maszyn do malowania pasów startowych.

Pierwsze efekty zmian w Babimoście biznes lotniczy ma już zobaczyć w końcu tego roku. Na lotnisku ma powstać nowy zbiornik na paliwo na 30 tys. litrów (dziś są dwa zbiorniki na 7,5 tys. i 18. tys. litrów). - Mało kto wie, że to dochodowy interes. Do Babimostu przylatują tankować awionetki z Niemiec, skoro im się opłaca lecieć 100 km, to czas był pomyśleć o większym zbiorniku - mówi Mucha.

Do końca grudnia w porcie powinien już być wyremontowany budynek odpraw towarowych Cargo, garaż na sprzęt handlingowy (podstawy pod koła, ogrzewacze, końcówki do tankowania). Marszałek liczy, że uda się przyspieszyć zainstalowanie na lotnisku systemu nawigacji DVOR DME. System z anteną radionawigacyjną wartą ok. 3,5 mln zł, według planów powinien pojawić się w porcie w Babimoście wiosną 2009 r. Jest możliwe, że zacznie działać kilka miesięcy wcześniej. Inne, równie istotne urządzenie nawigacyjne - ILS (5 mln zł) - powinniśmy zobaczyć na lotnisku w 2011 r.

W ciągu dwóch-trzech lat prawie 400 ha terenu lotniska powinno wreszcie być ogrodzone płotem; zostanie rozbudowany terminal odpraw pasażerskich (na podobieństwo terminalu w Łodzi), oświetlone drogi do kołowania. Wokół terminalu mają być większe parkingi. Dziś udział babimojskiego portu w krajowym rynku lotniczym to według ostatnich wyliczeń Urzędu Lotnictwa Cywilnego zaledwie 0,04 proc. Według ULC z połączeń lotniczych Warszawa-Babimost w 2007 r. skorzystało ok. 6,7 tys. osób. Ze statystyk wynika, że "wykonano 714 operacji lotniczych". Roczna przepustowość portu w Babimoście to 150 tys. osób rocznie. Ruch nigdy nie przekroczył 10 tys. osób.

Czy Babimost wyjdzie z dołka?

- Wierzę, że tak. Ale dobrych perspektyw nie można opierać tylko na ruchu pasażerskim. To jest po prostu w wypadku Babimostu nierealne. Świetnie będzie, jak pojawi się jeden przewoźnik tanich linii. Natomiast lotnisko rozwinie się i może przynosić zyski, o ile rozwinie się transport powietrzny - komentuje wicemarszałek Ciemnoczołowski.

Port w Babimoście zauważyli wysłannicy UEFA, sprawdzający komunikację wokół Poznania, gdzie zagrają piłkarze podczas Euro 2012. - To potencjalnie dobre lotnisko rezerwowe - napisali po inspekcji z urzędnikami ministra infrastruktury. Lotnisko rezerwowe pełni zwykle rolę parkingu dla samolotów, które dowiozły na mecz kibiców. Sprawa, czy Babimost takim będzie, nie jest przesądzona. Władze Poznania widzą jako rezerwowe lotnisko w Krzesinach, gdzie latają myśliwce F-16. Babimost ma jedną przewagę - twarda płyta przyjmie niemal każdego boeinga. Poznańskie Krzesiny już nie. - Chcemy wygrać z Poznaniem i nie jest to niemożliwe - mówi Ciemnoczołowski.

Źródło: Gazeta Wyborcza Zielona Góra
http://miasta.gazeta.pl/zielonagora/1,35161,5331868,Babimost___nasz_port_na_Euro_2012.html

+lepsza komunikacja z ZG i Poznaniem i wsio wpariadkie ;) Później tylko wyłapywać tanie linie z Poznania i może się uda. Bo dojazd z Poznania to nieco ponad godzinę pociągiem.
 

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
dodatkowe loty z Zielonej Góry!

za serwisem pasażer
Linia Jet Air uruchamia dodatkowy rejs na trasie Warszawa - Zielona Góra. Oferta jest skierowana do osób, które planują spędzić tylko jeden dzień w województwie lubuskim. Przewoźnik liczy przede wszystkim na ruch biznesowy.

Od 14 lipca 18-osobowy Jetstream 32 będzie odbywał dodatkowy lot w poniedziałki. W ofercie Jet Air będą już trzy rejsy dziennie na trasie Warszawa - Zielona Góra - Warszawa. Dodatkowe loty oznaczają również bardziej dogodne czasy przesiadek na lotnisku w Warszawie dla podróżnych z województwa lubuskiego - informują przedstawiciele przewoźnika.

WAW->IEG (1------) 15:10-16:30
IEG->WAW (1------) 16:55-18:10

W związku z uruchomieniem dodatkowych lotów linia wprowadza również promocję na wybranych rejsach na trasie Warszawa – Zielona Góra. Bilety w jedną stronę dostępne są już od 151 PLN z opłatami i podatkami.
Przyznam, że strasznie drogie te bilety.
 
N

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Jak PKP odstawia szopki, to szanse ma JetAir. W sumie oferta godna uwagi, ale juz kilku znajomych rodzicow lecialo i średnie wrażenia pod względem komfortu...
 

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
Ja też leciałem dwa razy - tu nie może być mowy o jakimś wielkim komforcie, bo to małe samoloty - tu chodzi o szybkość. :)
 

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
za serwisem 'pasażer'

d 23 lipca br. na lotnisku Babimost w Zielonej Górze rozpoczęło działalność stałe przejście graniczne.

Stałe lotnicze przejście graniczne umożliwi przylot samolotów z krajów nie należących do Unii Europejskiej. Dzięki temu będzie można przez cały czas odprawiać wszystkie loty do krajów spoza strefy układu z Schengen.

Obecnie jedyną linią wykonującą regularne loty z Babimostu jest Jet Air który lata do Warszawy. Na lotnisku odbywa się także ruch General Aviation.
 

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
Nie bardzo...
Tu by trzeba wejścia tanich linii i szybkiego połączenia z lotniskiem. A to wiąże się z budowa łącznicy kolejowej w Czerwieńsku.
 

·
Un homme blasé
Joined
·
410 Posts
Nie bardzo...
Tu by trzeba wejścia tanich linii i szybkiego połączenia z lotniskiem. A to wiąże się z budowa łącznicy kolejowej w Czerwieńsku.
W tej chwili jesto to chyba najdalej położone od centrum miasta lotnisko w Polsce.

Dodatkowo, z całym szacunkiem, Zielona Góra nie jest metropolią. Nie ma też żadnej bardzo znaczącej inwestycji w okolicy, także na przykład połączenie typu Katowice-Turyn, które powstało tylko dla Fiata, trudno byłoby tu zapełnić. Niestety lotnisko jest w 1/3 drogi do Poznania a nie w połowie drogi do Głogowa, czyli blisko Nowej Soli, gdzie sam KGHM generowałby odpowiedni ruch, plus lokalna strefa ekonomiczna.

Linia kolejowa, aby coś zmieniła, musiałaby radykalnie przyspieszyć dojazd, a przy częstotliwości nawet 3-4 samoloty dziennie, to nie ma uzasadnienia ekonomicznego. A 3-4 samolotów dziennie wielkości B737 to nie będzie tam jeszcze bardzo długo przy naturalnym wzroście. Nawet dla tanich linii wejście na to lotnisko byłoby obarczone bardzo dużym ryzykiem. Jaki kierunek?

Na pierwszy rzut oka to lotnisko wygląda jak skazane na straty. Mogło się sprawdzać jako lotnisko wojskowe zaszyte głęboko w lesie, ale jako cywilne ma po prostu złą lokalizację.
 

·
Registered
Joined
·
387 Posts
W tej chwili jesto to chyba najdalej położone od centrum miasta lotnisko w Polsce.

Dodatkowo, z całym szacunkiem, Zielona Góra nie jest metropolią. Nie ma też żadnej bardzo znaczącej inwestycji w okolicy, także na przykład połączenie typu Katowice-Turyn, które powstało tylko dla Fiata, trudno byłoby tu zapełnić. Niestety lotnisko jest w 1/3 drogi do Poznania a nie w połowie drogi do Głogowa, czyli blisko Nowej Soli, gdzie sam KGHM generowałby odpowiedni ruch, plus lokalna strefa ekonomiczna.

Linia kolejowa, aby coś zmieniła, musiałaby radykalnie przyspieszyć dojazd, a przy częstotliwości nawet 3-4 samoloty dziennie, to nie ma uzasadnienia ekonomicznego. A 3-4 samolotów dziennie wielkości B737 to nie będzie tam jeszcze bardzo długo przy naturalnym wzroście. Nawet dla tanich linii wejście na to lotnisko byłoby obarczone bardzo dużym ryzykiem. Jaki kierunek?

Na pierwszy rzut oka to lotnisko wygląda jak skazane na straty. Mogło się sprawdzać jako lotnisko wojskowe zaszyte głęboko w lesie, ale jako cywilne ma po prostu złą lokalizację.
Ja stoję na stanowisku, że temu lotnisku tak naprawdę nigdy nie dano szansy. Te ciągnące się latami kwestie przekazania lotniska przez wojsko samorzadowi sprawiło, że ominął je boom na inwestycje w ten sektor. Nie twierdzę, że napewno Babimost skorzystałbym na tym i przyciagnął jakieś tanie linie, ale fakt jest faktem: to lotnisko nigdy nie dostało na to szansy. Tyle czekaliśmy, poczekajmy jeszcze chwilę - samorząd wkrótce przejmie lotnisko i zobaczymy, czy pojawi się na nim jakis inwestor.
 

·
Registered
Joined
·
11,788 Posts
Ja stoję na stanowisku, że temu lotnisku tak naprawdę nigdy nie dano szansy. Te ciągnące się latami kwestie przekazania lotniska przez wojsko samorzadowi sprawiło, że ominął je boom na inwestycje w ten sektor. Nie twierdzę, że napewno Babimost skorzystałbym na tym i przyciagnął jakieś tanie linie, ale fakt jest faktem: to lotnisko nigdy nie dostało na to szansy. Tyle czekaliśmy, poczekajmy jeszcze chwilę - samorząd wkrótce przejmie lotnisko i zobaczymy, czy pojawi się na nim jakis inwestor.
Babimost nie ma żadnych szans na tanie linie i duży ruch pasażerski, za to mogłoby mieć szanse na Cargo i w to "powinno iść" to lotnisko.
 

·
Un homme blasé
Joined
·
410 Posts
Babimost nie ma żadnych szans na tanie linie i duży ruch pasażerski, za to mogłoby mieć szanse na Cargo i w to "powinno iść" to lotnisko.
Jakie według Ciebie towary miałyby stamtąd odlatywać i jakie przylatywać?

Skąd i dokąd?
 

·
Registered
Joined
·
387 Posts
Jakie według Ciebie towary miałyby stamtąd odlatywać i jakie przylatywać?

Skąd i dokąd?
Ale to nie ma znaczenia. Dajmy lotnisku szansę. A jeśli nie da sobie radę jako własność samorządu, to trudno - popadnie w niebyt. Ale dajmy mu taką samą szansę, jaką dostało każde inne lotnisko w Polsce!
 

·
Registered
Joined
·
11,788 Posts

·
Registered
Joined
·
627 Posts
Cargo odrębnym samolotem to w Poznaniu jedynie poczta (która ma zresztą w Poznaniu centrum przesyłek), więc Twoja koncepcja nie trzyma się kupy. Jakie cargo?
 

·
Registered
Joined
·
11,788 Posts
Cargo odrębnym samolotem to w Poznaniu jedynie poczta (która ma zresztą w Poznaniu centrum przesyłek), więc Twoja koncepcja nie trzyma się kupy. Jakie cargo?
Ale generalnie to z czego nie rozumiesz? Znaczenia słowa Cargo?
W 2007 roku przez Ławice przewinęło się 2,45 tys. ton cargo. Teraz mało realne ale w przyszłości coraz bardziej aby taki Babimost który nie posiada ograniczeń środowiskowych i mogący operować 24h/ dobę stał się ważnym lotniskiem transportowym dla całej zachodniej Polski i Wschodnich Niemiec. Np. w Lubuskiem jest specjalna strefa ekonomiczna która niestety teraz jest obsługiwana głównie przez Berlin.
A tu dyskusja nt Cargo w Babimoście:
http://lotnictwo.net.pl/viewtopic.php?t=10620
 
21 - 40 of 2404 Posts
Top