SkyscraperCity banner

981 - 1000 of 2413 Posts

·
Registered
Joined
·
372 Posts
^^^ Ale przecież ja nie twierdzę, że ILS odstrasza linie lotnicze. Utrzymuję jedynie, że ILS nie jest żadnym zbawieniem dla lotniska w Babimoście. A lokalni politycy, dziennikarze i zarządzający lotniskiem próbują nam wciskać, że teraz "pójdzie już z górki".
 

·
Registered
Joined
·
4,744 Posts
@Falubaz
problem w tym, że jest (i tak naprawdę będzie) to lotnisko regionalne, a na siłę chce się je rozbudować.
Niestety ale porównywanie z koleją jest tutaj całkowicie nieuzasadnione. Po pierwsze to może i kolej w Lubuskim dostaje x razy więcej kasy, ale jednocześnie przewozi 10x czy 100x więcej pasażerów. Czyli wydana kasa działa na znacznie większą ilość osób w województwie.
Co do rentowności - to nie do końca prawdą jest że tylko kilka linii na świecie jest rentownych. Są takie nawet i w Polsce (w końcu był przypadek zmiany dofinansowania dla IC na tabor bo UE nie mogła w jakiś tam sposób dofinansowywać przewoźnika na rentownej linii). I znacząco się też różni zadanie kolei a samolotów by je porównywać w kwestii dofinansowania. Samoloty są dla wybranych (niemal wyłącznie w celach biznesowych w naszym obecnym wypadku), zaś kolej jest dla mas do użytkowania w celach codziennych (dojazd do pracy/szkoły).
Wiem, że każdy może mieć swoje zdanie i oczywiście nie będę Ci narzucać swojego. Ja tam uważam że w całym woj. Lubuskim nie ma miejsca na duże (ponad regionalne) lotnisko. Graniczymy ze zbyt wieloma dużymi lotniskami, a ludzie są po prostu za biedni by często latać. Chociaż przyznam, że ciekawi mnie jak by wyglądało obłożenie samolotu gdzieś do Wielkiej Brytanii ;)

@zasieki1
Wiem, że retoryczne, jednak urzędnicy podają montaż tych urządzeń jako główny powód dla którego linie miały by się u nas zjawić (mimo że wycofują się z takich miast jak Wrocław czy Łódź... w tym miejscu chciałbym pozdrowić Ryanair).
 

·
Registered
Joined
·
1,066 Posts
^^Każde dodatkowe lotnisko na FR24 jest (było?) dużym obciążeniem dla strony. Do tej pory odrzucali prośby o umieszczenie IEG na mapie FR24 ze względu na mały ruch.
 

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
Port Lotniczy Zielona Góra wreszcie zamieścił dane za marzec i - z miesięcznym opóźnieniem - także za luty. Przyczyna chyba jasna - znaczny spadek w lutym:

luty 2014 - 818 (w 2013 było 1016)
marzec 2014 - 972 (było 1030)
 

·
Registered
Joined
·
10,829 Posts
ILS w Babimoście już gotowy

System ILS/DME kategorii I na lotnisku w Babimoście jest już gotowy. PAŻP wykonał już testy i oblatania. Jak wskazuje Maciej Król, prezes zarządu zielonogórskiego portu, parametry wskazań są lepsze, niż oczekiwano.

- System został odebrany przez PAŻP od wykonawcy i producenta i pracuje obecnie w trybie roboczym, ale jeszcze nie operacyjnym – powiedział Król w rozmowie z „Rynkiem Infrastruktury” dodając, że obecnie PAŻP tworzy procedury operacyjne dla ILS/DME w Babimoście i jak zostanie wykonana dokumentacja operacyjna zostanie zgłoszony do AIP. Przewidywany przez PAŻP termin ogłoszenia w AIP to koniec lipca, początek sierpnia bieżącego roku.

Nowoczesny system nawigacyjny ILS/DME wybudowany na lotnisku w Babimoście to radiowy system nawigacyjny wspomagający lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widoczności. System umożliwia precyzyjne prowadzenie samolotu od granicy zasięgu do pewnego punktu na tzw. ścieżce schodzenia lub do punktu przyziemienia na drodze startowej. Dzięki systemowi ILS/DME poprawi się znacząco bezpieczeństwo lądowania na lotnisku w Babimoście w trudnych warunkach pogodowych.

Dotąd w okresie jesienno - zimowym zdarzało się w przypadkach gęstego zamglenia, że samolot rejsowy z Warszawy do Babimostu był przekierowywany do Poznania. Wtedy pasażerów z Poznania do Zielonej Góry i Gorzowa Wlkp. wiozły busy podstawione przez przewoźnika. Od bieżącego roku, dzięki inwestycjom realizowanym w Porcie Lotniczym Zielona Góra/Babimost oraz dostosowaniu lotniska do standardów europejskich, takie sytuacje nie powinny się już zdarzać.

Budowę systemu sfinansował PAŻP jako beneficjent środków unijnych z LRPO. System trzeba wpisać do Rejestru Lotniczych Urządzeń Nawigacyjnych i umieścić w Zbiorze Informacji Lotniczych AIP. Dzięki dostosowaniu lotniska do europejskich wymogów bezpieczeństwa, port lotniczy będzie mógł obsługiwać wakacyjne czartery. Będzie można także świadczyć usługi dla linii lotniczych szkolących pilotów.
http://www.rynekinfrastruktury.pl/artykul/55/1/ils-w-babimoscie-juz-gotowy.html
 

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
Jak wszystko ma być gotowe dopiero na przełomie lip./sie. to o jakich czarterach my tu mówimy? Chyba, że za rok, na nowy sezon wakacyjny.
 

·
Registered
Joined
·
1,066 Posts
^^ILS to praktycznie do września nie będzie tak bardzo potrzebny. Przecież w IEG działa cały czas DVOR/DME. Mało prawdopodobne, żeby brak tego systemu blokował jakiekolwiek czartery.
 

·
Positive
Joined
·
292 Posts
Statystyki za Maj 2014:

999 osob odprawionych
5 osob mniej niz rok temu
do tego 121 operacji

W okresie Styczeń-Maj odprawiono razem 4454 osób i 472 operacji
W porównaniu do tego samego okresu w 2013 385 osób mniej
 

·
Registered
Joined
·
294 Posts
Samolotem z Zielonej Góry do Krakowa? Będzie nowe połączenie krajowe!


Polecimy z lubuskiego do małopolski? Wszystko na to wskazuje. Urząd Marszałkowski województwa lubuskiego ogłosił przetarg na zakup miejsc w każdym rejsie realizowanym z Portu Lotniczego Zielona Góra/Babimost do Portu Lotniczego Kraków/Balice.

Informacja o zamówieniu ukazała się w Biuletynie Informacji Publicznej Województwa Lubuskiego. Oferty można składać do 4 sierpnia. Umowa będzie obowiązywać od dnia podpisania przez kolejnych 9 miesięcy.

W opisie przedmiotu zamówienia czytamy m.in., że przedmiotem zamówienia jest realizacja rejsów w połączeniu Portu Lotniczego Zielona Góra/Babimost z Portem Lotniczym Kraków/Balice w ilości 18 – po 9 rejsów na każdym z obu kierunków, rozumiejąc pojecie „rejs” jako przelot samolotu w jedną stronę. Ponadto wykonywanie rejsów odbywać się będzie samolotem o liczbie miejsc pasażerskich nie mniejszej niż 30.

Przypomnijmy, że obecnie loty z/do portu Zielona Góra/Babimost wykonuje linia Sprint Air. Nie jest wykluczone, że przewoźnik ten wystartuje w przetargu. Może to również zrobić inny krajowy przewoźnik Eurolot.
http://www.fly4free.pl/samolotem-z-zielonej-gory-do-krakowa/
 

·
Registered
Joined
·
17,677 Posts
Tak strzelam... zobaczymy ile się będzie różnić.
Sądzę, że sprint bedzie chciał min. na pokrycie kosztów lotu.
 
981 - 1000 of 2413 Posts
Top