SkyscraperCity banner

1 - 20 of 500 Posts

·
dumny mizantrop
797 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Się wpadło się do kochanego rodzinnego miasta, się popstrykało się. W poprzednim wątku o Wałbrzychu dominowały bloki, tu będzie Śródmieście i Nowe Miasto. Być może schrzaniłem sprawę, bo wyszło bardzo wybiórczo - brakuje tu najbardziej charakterystycznych widoków (Rynku jest tylko kawałek, nie ma ratusza, nie ma starych kopalń). Może potem dołożę jakieś zdjęcia z netu, lub ktoś inny wrzuci swoje. A kolejne polowanie z wiernym psem Zorkim (o ile się nie rozpadnie) dopiero w lecie...

Na początek widok z okna (niegdyś) mojego pokoju.

Wałbrzyski skajlajn: bliżej - kościół ewangelicki, dalej - katolicki

A taki widoczek mam, jak się spojrzy bardziej na prawo. Małe domki w tle to dzielnica Podgórze.

Ulica 1 Maja; w kamienicy po prawej (na poddaszu) przemieszkałem większość życia

Ulica Moniuszki

Kawałek Rynku

Plac Magistracki

Ulica Kopernika

Ta sama ulica, widok na Aleję Wyzwolenia

Ulica Dmowskiego

Ulica Buczka

Parę zdjęć z ulicy Słowackiego:

Ultramegahipermodernistyczny pedeciak z 1919 r. dziś czeka na lepsze czasy... Jak zarobię miliard dolarów, to go kupię.

Poczta

Sąd

Zjazd w dół...

...i jeszcze dalej w dół, w stronę placu Grunwaldzkiego. Po lewej dawny Grand Hotel, dziś siedziba ZUS-u.

Plac Grunwaldzki. Dawny biurowiec wałbrzyskich kopalń

Aleja Wyzwolenia

Ulica Aptekarska

Druga siedziba ZUS-u. ZUS to moje ulubione przedsiębiorstwo. Nikt inny tak często nie odnawia elewacji. ;)

Ulica Piłsudskiego

Widoczek z górki

Pałac Czetryców, dziś Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa

Naprzeciw pałacu

Teraz moja ulubiona dzielnica - Nowe Miasto, dzieło I połowy XX w. Sporo kamienic w stylu typowym dla Dolnego Śląska i trochę "niskobudżetowego modernizmu". Z braku czasu daruję sobie szczegółowe opisy, wybaczcie.

Na koniec najważniejszy zabytek Wałbrzycha: ruiny rzymskiego amfiteatru z II w. n.e.

A tak poważnie to w 1988 r. widziałem na własne oczy, jak Górnik Wałbrzych dał tu łupnia Wiśle Kraków. Dziś Górnik gra w IV lidze, a na murawie stadionu odziane w ortalion dzieci rzucają się psimi kakaszkami... Jak zarobię miliard dolarów, to go kupię.

To na razie tyle. W niejakiejśtamstraszniedalekiej przyszłości będzie kontynuacja.

·
Ale głupi ci Rzymianie
1,895 Posts
Aaah Wałbrzych! Moje zeszłoroczne odkrycie - dotarliśmy tu z ekipą pieszo z Karkonoszy i zatrzymaliśmy się na dwa dni. Małe, ale świetne śródmieście, imponujące jak na miasto tej wielkości (i charakteru, zważywszy na rozstrzelenie dzielnic). Wzgórza, zieleń, zasadniczo yes, yes, yes.

I faktycznie mało zdjęć tych odpicowanych części :) Wałbrzych jest joł - liczę zatem na kontynuację kiedyś-tam ;)

·
Dream on!
35 Posts
Kolejne z serii polskich miast "jakby-odpicowac-byloby-perełką".
Naprawdę bardzo bardzo ładna zabudowa, tylko oczywiscie zaniedbana. Rynek ładnie wyglądał, ale coś mało jego zdjęć - prosze o wiecej w "jakiejstambardzobardzoniedalekiejprzyszlosci" ;)

·
hræddur köttur
4,361 Posts
@madolski, jesteś mistrzem!! :master:
Doskonałe! chcę więcej!!
powiedz mi co to:

- kojarzy mi się trochę z okolicami Bogusławskiego, ale nie mam pewności. musiałbym ojca zapytać (wychował sięw tamtych okolicach), ale nie mam możliwości teraz. Ech, mam wielki sentyment do tego miasta. A będzie Podgórze z genialnym mostem i dworcem kolejowym? a może mała panoramka ze Starego zdroju? albo te obleśne mozaiki z fabryk przy Armii krajowej/Wrocławskiej? Może trochę Szczawna przy okazji? ech, kręci się łezka )

·
Registered
106 Posts
tylko zeby walbrzych dostal troszke pieniazkow na renowacje, zreszta nie tylko na to, bo u mnie w miescie to na wszystko brakuje kasy, choc jest lepiej niz kiedys i to sporo, ale jak widzicie mnooostwo roboty jeszcze przed walbrzychem. pozdrawiam serdecznie!

·
Registered
4,992 Posts

·
Semper Invicta
26,597 Posts
Ja powiem tak pozytywnie Wałbrzych mnie zaskoczył. Choc oczywiście najlepiej było by to nanieśc na mapkę i w terenie rozeznać. Bo niestety przejeżdżając przez Wałbrzych ma się bardzo odmienne zdanie... Zapostowane zdjęcia niestety nie stanowią chyba spójnej całości - wydaje mi sie że są wyrywkami zdrowej takanki miejskiej z dośc sporego obszaru...

·
Registered
106 Posts
no powiem wam ze duza czesc walbrzycha tutaj jest na fotach oczywiscie nie wszystko ale stare miasto jest, srodmiescie, czesc innych starch dzielnic. brakuje jedynie tu starego zdroju, bialego kamienia i podgorza (robotnicze dzielnice) no i wielkich walbrzyskich sypialni, Podzamcza i Piaskowej gory..

·
dumny mizantrop
797 Posts
Discussion Starter · #10 ·
kojarzy mi się trochę z okolicami Bogusławskiego, ale nie mam pewności. musiałbym ojca zapytać (wychował sięw tamtych okolicach), ale nie mam możliwości teraz. Ech, mam wielki sentyment do tego miasta. A będzie Podgórze z genialnym mostem i dworcem kolejowym? a może mała panoramka ze Starego zdroju? albo te obleśne mozaiki z fabryk przy Armii krajowej/Wrocławskiej? Może trochę Szczawna przy okazji? ech, kręci się łezka )
To trochę wyżej niż Bogusławskiego, ale niedaleko (okolice Orzeszkowej/Prusa). Podgórze i Stary Zdrój bardzo chciałbym zrobić, w lecie obowiązkowo się przejdę. No i Sobięcin, Biały Kamień, Gaj, stara część Piaskowej Góry... Jeszcze jest gdzie pstrykać. :)

·
dumny mizantrop
797 Posts
Discussion Starter · #11 ·

·
dumny mizantrop
797 Posts
Discussion Starter · #12 ·

·
Registered
721 Posts

^^ Rozczulają mnie takie silnie zurbanizowane miasta pośród gór. Rewelacyjny klimacik. Wałbrzych bije tu na głowę nawet Bielsko-Białą. A tak swoją drogą, to jak to się stało, że Wałbrzych przestał być powiatem grodzkim??

·
Registered
236 Posts
No cóż, z pociągu niestety wygląda przeobleśnie - opuszczone magazyny, powybijane szyby załatane workami pełnymi śmieci i inne podobne smaczki, ale widać, że są tam też miejsca, które swój urok mają.

·
dumny mizantrop
797 Posts
Discussion Starter · #19 ·
A tak swoją drogą, to jak to się stało, że Wałbrzych przestał być powiatem grodzkim??
To efekt doraźnych gierek politycznych. Pewnego dnia chłopcy z pewnej partii sobie policzyli, że jak połączą grodzki z ziemskim, to będzie im łatwiej zdobyć większość. Na ten temat wylano już w mieście dość żółci, ale do dziś nóż się w kieszeni otwiera... :bash:

·
extremely flammable
314 Posts
To nie jest ludzka twarz, to więcej, to piękna twarz! Naprawdę ładne miasto.

Byłem tam raz kilka lat temu w ramach kursu terenowego z UJ... Wcale nie jacys mega bogaci Krakusy i cala masa luda z Podkarpacia ( w Rzeszowie nie ma mojego kierunku wiec polowa ludnosci u nas jest z Podkarpacia) - my bylisy w wielkim szoku, ze tak tam jest, a szczytem bylo Chelmsko Slaskie, gdzie kazdy robil tysiace zdjec nie wierzac ze az tak biednie moze byc jeszcze w Polsce... To samo bylo w Lubawce, pamietam, Klodzku i w ogole okoicach.. Ja wiem skad to sie bierze, rozumiem kwestie przesiedlen, repatriacji i w ogole problemow ekonomicznych... To jest po prostu cos szokujacego. Sudety sa inne niz Karpaty jako góry,kompletnie. Tak samo zycie tam wyglada inaczej kompletnie nioz w Karpatach i to jest mega ciekawe. Sam Walbrzycj jest potencjalnie przecudnym miejscem z fajnym klimatem.. Te zdjecia to potwerdzaja...

1 - 20 of 500 Posts