SkyscraperCity banner

1 - 20 of 422 Posts

·
Registered
138 Posts
Discussion Starter #1
Lufthansa właśnie anulował mój lot z Dublina do Frankfurtu LH983 (podobno z powodu strajku na lotnisku w Dublinie). We Frankfurciee miałem mieć przesiadkę do Warszawy. Zamiast tego połączenia zaproponowano mi przylot przez Zurich co sprawi, że będę w Warszawie 6,5h później niż planowano. Czy w związku z tym należy mi się odszkodowanie lub inne świadczenia?

·
Registered
5,793 Posts
Muszą zaproponowac Ci najszybsze dostępne połączenie, bez względu jaką linią - znajdz wiec połączenie jakie Ci najbardziej pasuje (moze byc KLM, AF, LOT) i muszą Cie na nie przebukowac. Ale Lufthansa, w przypadkach problemów, mało szanuje klientów i prawa jakie im przysługują niestety. Walcz - a więcej informacji tu: http://lotnictwo.net.pl/3-tematy_ogolne/13-lotnictwo_cywilne/54-forum_prostych_pytan_fpp_lotnictwo_cywilne/23958-odszkodowanie_dla_pasazera_odwolany_lub_opozniony_lot_uszkodzony_bagaz_i_inne.html

·
Registered
5,161 Posts
Lufthansa właśnie anulował mój lot z Dublina do Frankfurtu LH983 (podobno z powodu strajku na lotnisku w Dublinie). We Frankfurciee miałem mieć przesiadkę do Warszawy. Zamiast tego połączenia zaproponowano mi przylot przez Zurich co sprawi, że będę w Warszawie 6,5h później niż planowano. Czy w związku z tym należy mi się odszkodowanie lub inne świadczenia?
Jeśli zostało Ci mniej niż 2 tyg do wyloty to należy Ci się dodatkowo odszkodowanie. Doczytaj tylko w jakiej kwocie, bo to zalezy od tego, o ile później dolecisz i czy zostało mniej niż 1tydzień do wylotu, czy pomiędzy 1, a 2tyg. Oczywiście tak jak pisze olekorlo możesz się uprzeć na inny lot, jeśli taki jest.

·
Registered
138 Posts
Discussion Starter #4
Jeśli zostało Ci mniej niż 2 tyg do wyloty to należy Ci się dodatkowo odszkodowanie. Doczytaj tylko w jakiej kwocie, bo to zalezy od tego, o ile później dolecisz i czy zostało mniej niż 1tydzień do wylotu, czy pomiędzy 1, a 2tyg. Oczywiście tak jak pisze olekorlo możesz się uprzeć na inny lot, jeśli taki jest.
Lot anulowano 8 godzin przed wylotem. Będę starał się uzyskać adekwatne odszkodowanie.

·
...
2,116 Posts
A może zmienić by ten wątek w coś w rodzaju poradnika pasażera lotniczego? Moglibyśmy się dzielić tu informacjami na temat tego jakie prawa nam przysługują, jakie pułapki mogą nam się przytrafić oraz dzielić się swoimi doświadczeniami.

Można by było tu chociażby przenieść dyskusję o overbookingu z LOTowskiego wątku.

·
Registered
5,793 Posts
A może zmienić by ten wątek w coś w rodzaju poradnika pasażera lotniczego? Moglibyśmy się dzielić tu informacjami na temat tego jakie prawa nam przysługują, jakie pułapki mogą nam się przytrafić oraz dzielić się swoimi doświadczeniami.

Można by było tu chociażby przenieść dyskusję o overbookingu z LOTowskiego wątku.
Papaj mozna tylko dokładnia taka dyskusja/poradnik jest na forum lotnictwo.net.pl: http://lotnictwo.net.pl/3-tematy_ogolne/13-lotnictwo_cywilne/54-forum_prostych_pytan_fpp_lotnictwo_cywilne/23958-odszkodowanie_dla_pasazera_odwolany_lub_opozniony_lot_uszkodzony_bagaz_i_inne.html

Zastanawiam sie czy jest sens tworzyc drugi wątek tu

·
It is very important
1,430 Posts
Przyzna pan jednak, że z lotnisk regionalnych korzystają linie niskokosztowe, które wożą coraz więcej pasażerów z Polski?

I zachowują się jak panna na wydaniu. Mówią: zapłacicie, to przylecę. Może polatam pół roku, kiedy jest sezon, a potem odlecę tam, gdzie dostanę lepsze warunki. To poważny problem, bo masa publicznych pieniędzy w sposób mało transparentny przechodzi z budżetów regionalnych do zagranicznych przewoźników. Traci na tym Lot i Eurolot. Całkowicie pozbawiony przejrzystości jest również system finansowania usług nawigacyjnych na tych lotniskach. W Polsce mamy kilka dużych portów zarabiających na nawigacji, reszta jest deficytowa. A kto jest głównym klientem w Warszawie - Lot finansując infrastrukturę, z której korzysta konkurencja.

Czyli z publicznych i unijnych pieniędzy budujemy lotniska, zobowiązujemy się je utrzymywać wiedząc, że będą trwale deficytowe. To jeszcze dokładamy na nieprecyzyjne umowy reklamowe, zniżki na wszystko tylko po to, by jakaś linia tam przyleciała. Z tego właśnie wzięła się w Brukseli akcja zrewidowania przepisów dotyczących pomocy publicznej dla lotnictwa.

Kilka dni temu rozmawiałam z wiceprezesem europejskim Lufthansy, która mocno rozpycha się w regionach, czy zamierza latać do Łodzi, Szczecina i Lublina? Odpowiedział: nie. Bo Lublin, to Rzeszów, Szczecin, to dla nas Berlin, a Łódź od czasu otwarcia autostrady, to Warszawa. I nie chciał wierzyć w lotniskowe ambicje Radomia.

O to mi właśnie chodzi. I dlatego chcę wezwać polski rząd, żeby przeprowadził analizę i zobowiązał marszałków i samorządy do tego, by podały ile pieniędzy wydały pieniędzy na budowę lotnisk i w jaki sposób te środki przełożyły się na miejsca pracy. O tych miejscach pracy mówi najczęściej prezes Ryanaira, Michael O'Leary zarządzający największą linią europejską, która finansuje swoją działalność z pieniędzy tak prywatnych, jak i i publicznych
www.ekonomia.rp.pl

·
It is very important
1,430 Posts

·
SkyGuy
933 Posts
Dzis w LH zaczal sie zapowiadany od kilku dni strajk, mialem wyleciec dzis sluzbowo do MUC, nie da rady. Probowano mnie przebukowac na Air Berlin, ale nie ma wolnych miejsc :-(
Zostaje ICE, ktory pewnie tez bedzie pekac w szwach.

·
LHC
9,814 Posts
Strajk pilotów uziemił Lufthansę. Zobacz, które połączenia odwołano

O północy ruszył trzydniowy strajk pilotów Lufthansy. Anulowanych zostało w sumie 3,8 tys. lotów. Tylko w Polsce odwołano loty m.in. z i do Warszawy, Krakowa i Katowic.

Do strajku doprowadziło Stowarzyszenie Pilotów. Związkowcy walczą o podwyżkę płac i zachowanie przywilejów emerytalnych.

Protest rozpoczął się o północy z wtorku na środę i ma trwać do godz. 23.59 w piątek 4 kwietnia. Szacuje się, że dotknie 425 tys. pasażerów.

Jak informuje z Frankfurtu nad Menem reporter TVN24 Biznes i Świat Dominik Cierpioł, na tamtejszym lotnisku odwoływanych jest coraz więcej lotów. - Lotnisko szacuje, że dziś odwołanie lotów utrudni podróż 425 tys. pasażerów - podkreśla Cierpioł.

Rzecznik warszawskiego lotniska Chopina Przemysław Przybylski powiedział w TVN24 Biznes i Świat, że wszystkie loty z Frankfurtu i Monachium do Warszawy oraz z Warszawy do Frankfurtu i Monachium są dziś, jutro i w piątek odwołane. - Sugeruję, żeby pasażerowie kontaktowali się ze swoimi przewoźnikami i dowiedzieli się na kiedy mogą przełożyć swój lot. Wiem, że Lufthansa daje taką możliwość - podkreślił Przybylski.

Anulowane loty z Warszawy

Strajk dotyczy zarówno samej Lufthansy, jak i jej spółek - Cargo i Germanwings.
W środę odwołano przyloty do Warszawy z Frankfurtu nad Menem o godz. 9.20, 13.15, 17.50, 21.50 oraz z Monachium o godz.: 8.15, 12.30, 16.10. Nie odbędą się rejsy do Frankfurtu o godz. 6.45, 10.05, 14 i 18.35 oraz do Monachium o godz. 8.50, 13.10, 16.45.

W czwartek Lufthansa odwołała rejsy z Frankfurtu o godz. 9.25, 13.15, 17.50, 21.45 i z Monachium o godz. 8.15, 12.30 i 16.10. Z Warszawy do Frankfurtu nie polecą samoloty o godz. 6.35, 10.10, 14 i 18.40, a do Monachium o godz. 8.50, 13.10 i 16.45

W piątek nie będą zrealizowane rejsy z Frankfurtu o godz. 9.25, 13.15, 17.50, 21.50 i z Monachium o godz. 8.15, 12.30, 16.10 oraz do Frankfurtu o godz. 6.45, 10.10, 14, 18.40 i do Monachium o godz. 8.50, 13.10 i 16.45.

Problemy w Katowicach i Krakowie
Strajk dotknął też pasażerów, którzy kupili bilety na rejsy z i do lotniska w Pyrzowicach pod Katowicami.

W środę, czwartek, piątek i sobotę anulowane zostały loty z Katowic o godz. 6:10 i 14:10 do Frankfurtu oraz z tego miasta o godz. 12:10 i 22:05 do Katowic. W sobotę odwołano rejs z Katowic o godz. 6:10 do Frankfurtu.

Od środy do soboty w Krakowie-Balicach odwołano 38 lotów pomiędzy Krakowem a Monachium i Frankfurtem.

W Rzeszowie, Wrocławiu i Poznaniu bez zmian
Połączenia do i z: Rzeszowa, Wrocławia i Poznania odbędą się normalnie. Połączenia z tych miast są obsługiwane przez linię Lufthansa CityLine, której piloci nie są objęci strajkiem.

Rzecznik prasowy Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Michał Dargacz poinformował, że "Lufthansa nie skasowała żadnego połączenia obsługiwanego do Gdańska". W ciągu dnia przewoźnik ten obsługuje pięć rejsów do Gdańska, z Monachium i Frankfurtu.

Bezowocne negocjacje
Trwające od ponad dwóch lat negocjacje płacowe między związkowcami a dyrekcją Lufthansy nie przyniosły wyników. 5400 pilotów domaga się podwyżki płac oraz zachowania przepisów umożliwiających im wcześniejsze przechodzenie na emeryturę.

Poszukując oszczędności, dyrekcja linii lotniczych wypowiedziała z końcem 2013 roku umowę regulującą świadczenia dla pilotów w wieku przedemerytalnym. Zlikwidowane przepisy umożliwiały pilotom po ukończeniu 55 lat przejście na emeryturę przy zachowaniu 60 proc. wynagrodzenia brutto. Obecnie piloci Lufthansy przechodzą na emeryturę w wieku 59 lat. Przewoźnik chce przedłużyć czas ich aktywności zawodowej. Przepisy unijne zezwalają pilotom na pracę do 65. roku życia. Do 2011 roku mogli pilotować samoloty tylko do 60. roku życia.

Związkowcy domagają się podwyżki płac o blisko 10 procent, uzasadniając to brakiem porozumienia płacowego od dwóch lat. Lufthansa proponuje podwyżkę poborów o 3 proc. od 2016 roku. Do tego czasu kierownictwo firmy chce wypłacać jedynie jednorazowe premie uzależnione od wyników pracy.

Zapowiedziany strajk pilotów to kolejny cios dla Lufthansy. Z powodu strajku personelu naziemnego lotniska we Frankfurcie nad Menem i kilku innych partów lotniczych, największe niemieckie linie lotnicze musiały w ubiegły czwartek odwołać około 600 lotów.
Autor: rf, mn/klim/ / Źródło: PAP, TVN24 Biznes i Świat
http://tvn24bis.pl/informacje,187/strajk-pilotow-uziemil-lufthanse-zobacz-ktore-polaczenia-odwolano,413890.html

·
Registered
5,793 Posts
ja już raz strajk w LH przerabiałem - coz...jak przy każdym problemie (mgła, techniczne, opóźnienie) maja absolutny burdel i zero pomocy pasażerom. Lecąc 1,5 roku temu chciałem sprawdzić czy polecę, odpowiedz LH "nie wiemy, proszę jechać na lotnisko sprawdzić" - pełen profesjonalizm. Lepsi byli tylko jak po odwołaniu lotu powiedzieli mi zebym spał na ławce lotniskowej, bo za hotel nie zapłacą...całą Lufthansa
Mam nadzieje, ze teraz są trochę lepiej zorganizowani, ale pasażerom współczuje, szczególnie jak ktoś miał dlugi dystans w planie

·
Registered
1,106 Posts
Teraz Lufthansa, a w ostatnich 3/4 tygodniach 2 razy strajkowała obsługa lotniska we Frankfurcie - nie mają łatwo ich pasażerowie...

·
SkyGuy
933 Posts
Lepsi byli tylko jak po odwołaniu lotu powiedzieli mi zebym spał na ławce lotniskowej, bo za hotel nie zapłacą...
To juz nie tylko zly serwis, ale i czyste chamstwo. Ja bym tego na pewno im nie odpuscil.
U mnie jest tak, ze do tej pory jak sa odwolania, opoznienia czy inne awaryjne sytuacje to akurat spotkalem sie zawsze z profesjonalnym podejsciem i satysfakcjonujace mnie rozwiazanie sytuacji.
Raz czy dwa musialem tylko im sam przypomniec, ze nalezy mi sie to czy tamto, ale wiekszych zgrzytow nie bylo.
Moim najwiekszym rozczarowaniem sa natomiast inne, majace bardzo duza renome linie gdzie byla totalna beznadzieja, ale to opisze moze kiedys w innym odpowiedniejszym watku.

·
Registered
5,793 Posts
To juz nie tylko zly serwis, ale i czyste chamstwo. Ja bym tego na pewno im nie odpuscil.
.
oczywiście ze nie odpuściłem, zapłaciłem sam za wszystko, a potem wysłałem im faktury za wszystko łącznie z pizza + wysłałem skarge do ULC i swoje odzyskałem (choć trwało to strasznie długo i przepraszam nie usłyszałem). Ale inni pasażerowie spali na lotnisku.

Ostatnio sporo tych problemów Lufa ma rzeczywiście - mam tylko nadzieje ze jakos teraz to zorganizowali

·
Registered
258 Posts
ja już raz strajk w LH przerabiałem - coz...jak przy każdym problemie (mgła, techniczne, opóźnienie) maja absolutny burdel i zero pomocy pasażerom. Lecąc 1,5 roku temu chciałem sprawdzić czy polecę, odpowiedz LH "nie wiemy, proszę jechać na lotnisko sprawdzić" - pełen profesjonalizm. Lepsi byli tylko jak po odwołaniu lotu powiedzieli mi zebym spał na ławce lotniskowej, bo za hotel nie zapłacą...całą Lufthansa
Mam nadzieje, ze teraz są trochę lepiej zorganizowani, ale pasażerom współczuje, szczególnie jak ktoś miał dlugi dystans w planie
Nie zmieniło się za dużo. W sierpniu 2013 leciałem przez Monachium do Tbilisi. Przyszła burza i odwołano lot. 16 godzin na lotnisku w nocy. Pracownicy Lufthansy: takie rzeczy się zdarzają, przykro mi. Żadnego hotelu. Dostaliśmy kocyk samolotowy, jedną kanapkę i butelkę wody mineralnej. To było w nocy, więc trzeba było spać albo na podłodze albo na krzesłach. Sklepy niestety zamknięte, więc kanapka musiała wystarczyć. Bagaży też nie dostaliśmy, więc się wkopałem, bo tylko koszulkę i spodenki krótki miałem ze sobą. Punkt obsługi pasażera zamknięto na noc i otwarto o 6:00. Stałem w kolejce po zaświadczenie o opóźnieniu 4 godziny. Ogólnie panował spory chaos, bo odwołano kilka samolotów. I tak byłem szczęściarzem, bo mój lot odbył się następnego dnia, a np. niektórzy pasażerowie lotu do Izmiru musieli wybrać zamienną opcję Monachium-Budapeszt-Istambul-Bodrum (i do Izmiru na własną rękę). Tylko umocniłem się w przekonaniu, że polski standard wcale nie odbiega od standardów zachodnich i nie na miejscu jest ciągłe malkontenctwo na naszego rodzimego przewoźnika - różne dziwne rzeczy zdarzają się WSZĘDZIE. ;-)

·
Registered
5,793 Posts
chartsurfer - to jest skandal takie zachowanie Lufthansy, zresztą oni mają pełną swiadomosc ze łamią przepisy, ale im się to opłaca, bo większość ludzi nie pojedzie sama do hotelu i nie obciąży ich potem kosztami.
W LO miałem sytuację "kryzysową" dwukrotnie: raz samolot z LHR przyleciał spóźniony i nie zdazylem na lot do GDN - dostałem info ze mam isc do biura LO gdzie czekał voucher na taxi, na hotel i bilet na rano. Drugi raz polatalem nad Gdanskiem i z powodu mgły powrót do w-wy gdzie pracownicy czekali z voucherami na hotel lub na taxi (dla tych którzy byli z waw) + biletami na poranny rejs gdzie od razu podmienili AT7 na B734. Oczywiście w obu przypadkach w hotelu czekał ciepły posiłek (co było nawet dość absurdalne bo o 1 w nocy nie jadłem już nic - ale był dla nas). Można się zachować z klasa nawet w takiej sytuacji? mozna

·
Registered
25,164 Posts
Ja Lufthansa lecialem tylko dwa razy, na trasach transatlantyckich ponad 10 lat temu, i nie przypadla mi ta linia do gustu.
Niby nie bylo zadnych wiekszych problemow ale zaloga samolotu byla niemila i ichnie 747 strasznie przestarzale (nie bylo np indywidualnych ekranow tylko stary system jak w autobusach)

Nie oczekuje od lini lotniczych jakiegos krolewskiego traktowania ale stewardesy Lufy byly naprawde opryskliwe.
Wiele lini zachodnich ma troche bardziej "szorstki" serwis niz linie z dalekiego czy bliskiego wschodu i zazwyczaj mi to nie przeszkadza (wrecz wole to niz troche klopotliwe zachowanie azjatyckich "niewolnic") ale w Lufthansie to juz byla przesada.

·
Cold Ass Honkey
2,409 Posts
^^
Nowe 747-8I (12 w uzytku, 7 zamowione) i A380 (11 w uzytku, 2 zamowione) maja nowoczesne kabiny. Sam sprawdzilem. :yes:
O ile dobrze pamietam to kabiny starszych 747-400 zostaly zmodernizowane w ostatnich latach. :)

Czyli nie jest tak zle jak 10 lat temu. ;)

LH news:

LH odebrala w Hamburgu swojego jedenastego A380 "Düsseldorf". :eek:kay:

delivery A380 Lufthansa D-AIMK

A380 Lufthansa D-AIM von XFW-Spotter auf Flickr

A380 Lufthansa D-AIM von XFW-Spotter auf Flickr

A380 Lufthansa D-AIMK von XFW-Spotter auf Flickr

·
SkyGuy
933 Posts
Ostatnio LH nie tylko odnawia flote, ale poprawia jakosc serwisu na pokadzie.
Nawet na lotach krajowych dostaje sie BEZPLATNIE napoje alkoholowe (piwo, wina, Sekt) oczywiscie duzy wybor napojow i sokow, kawa, herbata etc.
Na dluzszych liniach europejskich sa nawet cieple posilki.
Niesamowite jest to, ze nawet airbusy czy benki 735 majace ponad 20 latek sa zawsze w nienagannym stanie, a lecielem juz innymi i znanymi liniami gdzie o wiele nowsze maszyny byly w oplakanym stanie.
Jedynie co za bardzo mi sie nie podoba to nowe fotele w eco, nie przepadam za nimi.
A personel jak dla mnie super.
Stwierdzilem po wielu, wielu lotach, ze chyba zadna linia nie jest w 100 % perfecto, ale Lufti w Europie to dla mnie Nr 1.

1 - 20 of 422 Posts