SkyscraperCity Forum banner

Mısır Piramitleri

5673 Views 24 Replies 9 Participants Last post by  cbk
Misir piramitleri ile ilgili bir belgesel izledim cok etkilendim ve paylasmak istedim.Inanilmaz ince hesaplar var ,adamlar taa 4000-5000 yil once isik hizini,pi sayisini,altin orani kesif etmis.Bugun o piramitleri insaa etmek imkansizmis,inanilmaz sirlar var.Hatta bu piramitleri insanlarmi yapti yoksa insan disi varliklarmi yapti diye soruyorum kendime.Onca tas oraya nerden ve nasil getirilmis hayret verici.

Ben fransizcasini izledim,ama ingilizcesinide buldum
http://www.youtube.com/watch?v=rcKahraBiBY
1 - 4 of 4 Posts
Uuuuuuuu ocu bocu :D Din iste boyle birsey. Anlamadigin, bilmedigin seye "cinler periler" yapti deyip isin icinden cikmaktir her dinin temel prensibi. Anlamiyor musun ? Ya uzaylilarin ya da perilerin parmagi vardir o iste :)

Misir Piramitleri sihirbaz oyun alani degil necropolistir. Yunanca bu kelimeyi Turkce'ye cevirirsek "olu sehir" gibi bir anlami oluyor. Kisacasi satafatli mezarlik. Misir iki parcaya bolunmustu. Kuzey(Asagi Misir) ve Guney(Yukari Misir). Kuzey ve Guney de kendi arasinda nomelere bolunmustu. Kuzeyli Kral Menes(Pharaoh Narmer) iki bolgeyi birlestirdi. Bunu da Narmer Palette den anlamis Fransiz tarihciler. Narmer'in onunde diz coken Kuzeyli Kral ve Misir'a ozgu lotus bitkisinin uzerindeki kusun halat ile Kuzeyli Kral'in tacini cikartmasindan anlamislar.

Giza ve Sphinx Eski Krallik doneminde insaa edilmis. Misirlilar yasama ve yasamdan sonraki hayata inanirlarmis. Bunun icin Nil nehrinin bi tarafinda canlilar diger tarafinda oluler varmis. Canlilar icin ve oluler icin Nil'in iki tarafinda karsilikli sehirler kurmuslar. Olumden sonra ba ve ka Olum Kralligi'na gidermis. Giza Olum Kralligi'nda bir sehirmis. Icinde Khufu, Khafre ve simdi adini hatirlayamadigim bir tane daha pyramid var. Piramitlerin koruyuculari Sphinx var.

Misir Piramitleri'nin govdesi colun altindaki bed rock limestone ile ve tepesi bazalta altin giydirilme yontemiyle yapilmis. 40.000 insan 23 senede insaa etmis Khufu'yu. Isciler bolgede yasayan ciftcilermis. Nil her sene belli zamanlarda tasarmis. Tastigi aylarda isciler tarlalarinda calisamadiklari icin piramitlerin yapilmasinda rol oynamis. Nil'in tasmasinin hesaplanmasi bugun kullandigimiz takvimin kaba halini olusturmus. Matematigin isik hiziyla gelismesini saglamis. Limestone Giza'daki tas ocaklarindan kesilmis, yagli kizaklar ile tasinmis ve etrafi rampa ile cevrilmis piramide kat kat cikilmis. Her katta piramidin etrafini ceviren rampa, aciyi buyutmemek icin uzatilmis. Saqqara ile Giza'nin rampalari birlesmis derler ama sehir efsanesi tabi.

Simdi bizim gormedigimiz ama yapildigi zaman ustunde olan beyaz limestone ve bazalt capstone Guney Misir'dan Nil Nehri'nin akintisina birakilarak tasinmis.

Sonra Buyuk Iskender gelmis. Misir'i Helen eyaleti yapmis ama Misir'in kendi krali, kulturu, dili ve dini kalmis. Bi nevi somurge yapmis Misir'i. Sonra Islamci Araplar gelmis ve Misir Piramitleri'ni dagitmis. Taslari almis, piramitlere 20 km uzaktaki Kahire sehrini kurmus.

Yani olayi hemen cinlere perilere baglamayalim. Binlerce insanin, Imhotep gibi muhtesem bir mimarin, onlarca jenerasyonun el emegi goz nuru binalarin nasil yapildigina kafamiz basmiyorsa, durustce basmiyor diyelim. Cinler ile perileri ota boka karistirmayalim :) Piramitler tastan mezarlik binalaridir. Onlara doga ustu sacma sapan sehir efsaneleri yapistirmayalim.
Tereyagli iskender olsa da yesek heee.
  • Like
Reactions: serhat and Erhan
Belgeseli izlemedim. Ama universitenin birinci sinifindan son sinifina kadar her donem mimarlik tarihi dersimiz vardi. Cogunu unuttum ama aklimda kalanlar iste.. :)
  • Like
Reactions: serhat
Tamam izliyorum simdi :cheers:Tesekkurler.
Izlemeni tavsiye ediyorum,kaliteli bir belgesel.
1 - 4 of 4 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.