SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 419 Posts

·
46 & 2
Joined
·
15,835 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Przeklejam na rozruch:)

Wujek Samo Zło;67770577 said:
Polska Jerozolima odzyskała dawny blask

Gazeta Wyborcza, 2010.11.25

Zakończyły się prace renowacyjne zabytkowych kościołów i kaplic na terenie sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej - poinformował kustosz sanktuarium ojciec Damian Muskus.Odrestaurowane zostały drewniane stalle tak zwanego chóru zakonnego, który mieści się za ołtarzem głównym XVII-wiecznej bazyliki. W budynku klasztoru wymieniona została stolarka okienna, wyremontowany dach i elewacja. Sanktuarium otrzymało nową instalację przeciwpożarową, a bazylika i klasztor dodatkowo objęte zostały monitoringiem. Zainstalowana została sygnalizacja antywłamaniowa.

Renowacja objęła między innymi Pałac Piłata. To jeden z najstarszych, największych i najpiękniejszych obiektów kalwaryjskiego sanktuarium. Wybudował go w 1605 roku Paweł Baudarth, na rzucie krzyża greckiego. Odrestaurowane zostały także pochodzące z 1630 roku Gradusy - liczące 28 stopni schody, po których pielgrzymi idą na klęczkach. W stopniach umieszczone są relikwie i ziemia z pamiątkowych miejsc Palestyny. Swój dawny blask odzyskała między innymi także najbardziej zniszczona kalwaryjska kaplica, św. Marii Magdaleny na szczycie Żarku, i stojąca obok niej Pustelnia Pięciu Braci Polaków. W pustelni tej w latach 1616-1617 fundator sanktuarium, Mikołaj Zebrzydowski modlił się i rozmyślał. Niebawem ma tu zamieszkać pustelnik zakonny, który będzie się także opiekował obiektem. Projekt renowacji objął także remont kaplic: Matki Bożej, św. Antoniego i Niepokalanego Poczęcia.

Prace kosztowały ponad 10 milionów złotych. Bernardyni, którzy opiekują się sanktuarium, pozyskali na ten cel z funduszy UE około 7,7 miliona złotych. - Mimo najszczerszych chęci i wielkiej ofiarności pielgrzymów nie byliśmy w stanie przez ostatnie stulecia doprowadzić całej Kalwarii, a więc bazyliki, klasztoru i zespołu ponad 40 kaplic, do ich pierwotnej świetności. Często było tak, że po zakończeniu remontu ostatniej kaplicy, trzeba było wracać do pierwszej, która wskutek upływu lat ponownie ulegała zniszczeniu - powiedział kustosz.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.

Kalwaria Zebrzydowska jest obok Krakowa, kopalni soli w Wieliczce i byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, małopolskim obiektem wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.
 

·
46 & 2
Joined
·
15,835 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Rewaloryzacja i remont Renesansowego Dworu Obronnego w Szymbarku.

Po siedemdziesięciu pięciu latach od czasu rozpoczęcia pierwszych prac zabezpieczających i remontowych (1937 r.), dzięki środkom Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, oddano do użytku wyremontowany renesansowy kasztel w Szymbarku – perłę polskiej architektury epoki Odrodzenia. Inwestycja pn. Rewaloryzacja i remont Renesansowego Dworu Obronnego w Szymbarku trwała w latach 2008 – 2010 i kosztowała 5,2 mln zł. Z budżetu Województwa Małopolskiego przeznaczono 1,8 mln zł, a ze środków MRPO 3,4 mln zł. Obiekt wraz z towarzyszącymi mu budynkami; oficyny dworskiej i drewnianego dworku mieszczańskiego, tworzy oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Uroczyste otwarcie nastąpi 12 listopada 2010 r.

„Ziemia Gorlicka”, a wraz z nią Małopolska zyskała tym samym kolejną wielką atrakcję turystyczną, a środowisko kultury atrakcyjny, nowoczesny ośrodek konferencyjno – wystawienniczy.

W obiektach Ośrodka powstanie Międzynarodowe Forum Kultury Europy Środkowo – Wschodniej, promujące oprócz walorów turystyczno – kulturowych Małopolski, kulturę naszych najbliższych sąsiadów; Słowacji, Czech, Ukrainy, Węgier, Rumuni, Austrii, Niemiec, Rosji i krajów nadbałtyckich.

Będzie to miejsce prezentacji wielokulturowych tradycji „Ziemi Gorlickiej”, którą do zakończenia II Wojny Światowej zamieszkiwały społeczności polska, żydowska i łemkowska.

Wokół pięknie położonych obiektów zespołu dworskiego w Szymbarku, istnieją tereny dla rozwoju kompleksu rekreacyjno – festiwalowego, z wykorzystaniem położonego obok Skansenu Wsi Pogórzańskiej.

Reprezentacyjny, wyposażony we wszystkie nowoczesne systemy, renesansowy kasztel szymbarski, dysponujący salami o łącznej powierzchni 300 m2, to znakomite miejsce dla konferencji, sympozjów naukowych, prezentacji i promocji handlowych. Wchodząca w skład zespołu osiemnastowieczna oficyna dworska to obiekt jednoprzestrzenny, o wysokości 6 metrów i powierzchni 250 m2 doskonale nadający się (po stosownych aranżacjach) na prezentację wystaw, stoisk rzemieślniczo-handlowych, koncertów, spektakli teatralnych.

Drewniany dworek mieszczański, trzeci obiekt wchodzący w skład zespołu posiada warunki na organizację imprez kameralnych, jak również pełnić może rolę, stylowego pomieszczenia małej gastronomii.http://www.malopolskie.pl/Kultura/Umowy/?id=2128

Listopadowa galeria na stronie muzeum: http://www.gorlice.art.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=47&Itemid=159, przykładowe zdjęcie::cheers:
 

·
it's complicated
Joined
·
7,443 Posts
Dobry pomysł.
Małopolska ma ogrom zabytków, w szczególności zamków i kociołów oraz dworków, mam nadzieję że ten wątek będzie tętnił życiem prawie tak bardzo jak Krakowski :)
 

·
Let's go digging
Joined
·
7,997 Posts
Taki wątek na pewno się przyda! Mam nadzieję, że poza artykułami z prasy będą się tu też pojawiać fotorelacje pokazujące różne małopolskie zabytki, także te spoza listy must see jak Szymbark czy Kalwaria. Możemy na to liczyć? :)
 

·
Registered
Joined
·
5,364 Posts
Sanatoria w Żegiestowie będą zabytkami

Gazeta Wyborcza, 2010.11.25
Autor: Dawid Hajok

Budynki sanatoryjne w Żegiestowie czekają na wpis do rejestru zabytków. Małopolski konserwator zapowiada, że objęcie ścisłą ochroną modernistycznych obiektów nastąpi już na początku przyszłego roku.

Choć już w pierwszej połowie XIX wieku do Żegiestowa na Sądecczyźnie zaczęli przyjeżdżać pierwsi kuracjusze, to złoty okres rozwoju uzdrowiska przypadł dopiero na lata międzywojenne. Wówczas powstały m.in. budynki sanatoriów Wiktor i Światowid.

- W Wiktorze są miejsca, w których czas się zatrzymał. Do dziś zachował się tam nie tylko architektoniczny detal, ale również oryginalne elementy wystroju wnętrz wraz z meblami i żyrandolami. Dlatego budynek w całości zostanie uznany za zabytek. Czas był mniej łaskawy dla Światowida, dlatego pod ochronę trafi tam wyłącznie bryła i charakter elewacji - tłumaczy Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków.

Wzniesiony pod koniec 1934 roku, według projektu lwowskich architektów prof. Jana Bagieńskiego i Zbigniewa Wardzała, gmach Wiktor był architektonicznym przełomem międzywojnia. Bogatą infrastrukturę dla nowoczesnego gmachu tworzyły m.in. korty tenisowe, boisko, łazienki mineralne, a nawet stacja benzynowa. W prestiżowym czasopiśmie "Architektura" w 1938 roku uznano go za najbardziej nowatorski budynek, otwierający nowy rozdział w historii zabudowy polskich uzdrowisk.

- Ten unikalny zespół zaprojektowano zgodnie z duchem nowego modernizmu, nadającego budynkom nowoczesnego szlifu, odmiennego od stylu, jaki cechował wówczas architekturę uzdrowisk - podkreśla Janczykowski.

W międzywojniu powstały też w Żegiestowie Nowe Łazienki Mineralne i elektrownia, uzdrowisko zostało też częściowo skanalizowane. W 1929 roku oddano do użytku największy obiekt sanatorium - Nowy Dom Zdrojowy, zbudowany według projektu wybitnego architekta prof. Adolfa Szyszko-Bohusza.

- Procedurę wpisu do rejestru zabytków tego budynku utrudnia niewyjaśniona sytuacja własnościowa - mówi konserwator. W marcu tego roku Ministerstwo Zdrowia uznało za nieważne orzeczenie z marca 1948 roku, na mocy którego właścicielom odebrano nieruchomości, w tym właśnie Dom Zdrojowy. Uznano, że decyzja o nacjonalizacji sanatorium została wydana z naruszeniem prawa, a to może oznaczać, że trwające prawie dziesięć lat starania spadkobierców właścicieli przedwojennej spółki Żegiestów-Zdrój doprowadzą do odzyskania spornych nieruchomości. Zanim to nie nastąpi, Dom Zdrojowy nie będzie mógł trafić do rejestru zabytków.

Nowy Dom Zdrojowy Szyszko-Bohusza prędko stał się centrum kulturalnym Żegiestowa. Tam też leczyła się największa grupa kuracjuszy.

- Rzadko zdarzało się, by znani architekci projektowali na prowincji nowoczesne budynki, podnosząc w ten sposób standard miejscowości. Takich przykładów nie ma w Małopolsce wiele. Dlatego wpis zespołu w Żegestowie do rejestru to ważny gest konserwatora - ocenia Piotr Gajewski, przewodniczący krakowskiego oddziału SARP.

W międzywojniu zakończyła się budowa łazienek mineralnych i pensjonatów, m.in. Białego, Szwajcarskiego. Obok powstał też przepiękny park zdrojowy, ozdobiony różanymi klombami, wytyczono ścieżki i aleje spacerowe, zamontowano oświetlenie naftowe. Żegiestów żył, a gwarny deptak zdrojowy, podobnie jak przed wojną, pełen był kuracjuszy i wczasowiczów. W uzdrowisku działały sklepy, restauracje, była apteka, zakład fryzjerski, biblioteka, odbywały się dancingi, koncerty, odczyty. W 1996 roku, przed wejściem w skład spółki Krynica-Żegiestów, znajdowało się tu 1300 miejsc noclegowych.

Od wielu lat jednak Żegiestów przeżywa gorszy okres. Domy wypoczynkowe i sanatoria w większości stoją puste i niszczeją. Państwowa spółka uzdrowiskowa doprowadziła Dom Zdrojowy i inne budynki do ruiny. Pojawiają się już jednak zainteresowani modernizacją kompleksu. Nadanie mu statusu zabytku powinno ocalić unikalną architekturę tego miejsca.
 

·
46 & 2
Joined
·
15,835 Posts
Discussion Starter · #7 ·
^^Janczykowski zachwycający się moderną - do czego to dochodzi;)
 

·
Registered
Joined
·
331 Posts
Chodzi o ten bloczek?
http://miasteria.pl/images/com_sobi2/gallery/18306/18306_image_3.jpg
Powinno się wprowadzić wartościowanie zabytków bo stawianie na jednym poziomie tego zupełnie przeciętnego budynku, który nijak się ma do charakteru uzdrowiskowej miejscowości i np. Wawelu, ogólnie wływa tylko na deprecjację pojęcia zabytek. Jak tak dalej pójdzie to za powiedzmy pół wieku i hotel Gołębiewski z Karpacza będzie zabytkiem a cały kraj będzie ,,zaśmiecony'' różnego rodzaju zabytkami.
PS. Janczykowski wogóle mnie niestety nie zaskoczył ;)
 

·
perfidus acutus
Joined
·
46,095 Posts
^^jeśli nie widzisz różnicy miedzy tym "przeciętnym" modernizmem, a Gołębiewskim, to tylko świadczy to o Twoim guście.

jakoś ochrona najczęściej zupełnie sztampowych XIX w. budynków nie budzi takich wątpliwości. sądzę więc, że jest to tylko kwestia pokonania pewnej bariery mentalnej. w przeciwnym razie faktycznie pozostawimy po sobie kolekcję pseudohistorycznych "gargameli"

NB. właśnie takie wsteczne myślenie, że nowe ma dosłownie i wprost wpisywac się w charakter zabytkowego otoczenia, czy - jak sugerujesz - nawiązywać estetycznie do Wawelu, aby zasłużyc na miano architetury wartościowej, prowadzi do powstawania kiczowatych potworków. wspomniany Gołebiewski przeciez zawiera odniesienia do architektury zabytkowej Karpacza. zaczynam więc podejrzewać, że - jak to często na Południu PL bywa - problemem nie są kiczowate środki wyrazu, ale same gabaryty i fakt, że coś nowego w ogóle śmie powstawać.
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
10,712 Posts
Dałby radę ktoś wrzucić całość?:)

Na zamku "Tenczyn" w Rudnie praca wre

ZABYTKI. Prowadzone roboty zabezpieczające obejmują tylko niewielką część ruin.


Milion zł pochłoną prace w ruinach zamku "Tenczyn" w Rudnie, które obejmują zabezpieczenie bastei bramnej wraz z przyległym fragmentem murów zamku górnego, oraz najwyższej na zamku tzw. Bramy Nawojowej Fot. Piotr Subik

Rusztowaniami obstawiono basteję bramną wraz z przyległym fragmentem murów zamku górnego, oraz najwyższą na zamku tzw. Bramę Nawojową - bo tam postanowiono przeprowadzić prace w pierwszej kolejności. Robotnicy uwijają się jak w ukropie, by wykorzystać sprzyjającą pogodę. Udało się już niemal w pełni zrekonstruować wjazd do zamku, część budynku piętrzącego się po lewej jego stronie; obecnie trwa przebudowa dachu Bramy Nawojowej. Zdarto zgniłą więźbę, która będzie zastąpiona nową; zamiast papy wieżę przykryje dachówka tzw. karpiówka. Na wieżę zostaną poprowadzone schody.
Prace te pochłoną około miliona złotych, połowę dało gminie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowanie miało wynieść 700 tys. zł, a drugie tyle miała dołożyć gmina, ale po przetargu okazało się, że...

Źródło: DP
 

·
Registered
Joined
·
1,290 Posts
Akurat z tamtego ujęcia faktycznie wygląda ten budynek na zwykły blok. Tylko okrągłymi balkonami się wyrożnia po prawdzie.

Ale wystarczy wziąść inne ujęcie...
http://malopolskie.fotopolska.eu/foto/14/14924.jpg

I sytuacja się relatywnie poprawia :)

Chociaż IMHO budynek jst o tyle specyficzny że z poziomu ziemi ciężko wyłapać jakieś ciekawsze akcenty budynku, i po prawdzie, potrzeba być FPW-owym bezwarunkowym miłośnikiem moderny aby móc się bezwarunkowo zachwycić ttakim budynkiem od piewrszego wejrzenia, bądźmy szczerzy ;]
 

·
Registered
Joined
·
1,290 Posts
Dziwne, mi działa...
A ten? http://malopolskie.fotopolska.eu/14924,z,22436,1,foto.html

Co do gotyku czy renesansu... to nie mów hop, gotyk już raz wrócił po 300 latach, a jak dowiedli amerykanie na początku wieku, wiezowce też można robić w stylu klasycystycznym, gotyckim i innych ;p

a co do samego budynku, to ja po prostu tradycjonalistą jestem, i nad rodzimą górską moderne preferuje architektoniczne osiagnięcia okupanta ;) http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Willa_Rotunda_a1.jpg&filetimestamp=20070327060627
 

·
perfidus acutus
Joined
·
46,095 Posts
^^jest jest. zmieniłem przeglądarkę i oba wchodzą...

z powrotami oczywiście masz rację. zrównanie dobrego modernizmu z Gołębiewskim skrzywiło mi trochę perspektywę;) bo najogólniej rzecz biorąc o jakość tu chodzi...np. planowane neo-ArtDeco (czyli styl ozdobny) w wykonaniu Dunikowskiego (Szkieletor) jest jak najbardziej do przyjęcia.
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
46,993 Posts
Chodzi o ten bloczek?
http://miasteria.pl/images/com_sobi2/gallery/18306/18306_image_3.jpg
Powinno się wprowadzić wartościowanie zabytków bo stawianie na jednym poziomie tego zupełnie przeciętnego budynku, który nijak się ma do charakteru uzdrowiskowej miejscowości i np. Wawelu, ogólnie wływa tylko na deprecjację pojęcia zabytek. Jak tak dalej pójdzie to za powiedzmy pół wieku i hotel Gołębiewski z Karpacza będzie zabytkiem a cały kraj będzie ,,zaśmiecony'' różnego rodzaju zabytkami.
PS. Janczykowski wogóle mnie niestety nie zaskoczył ;)
Fakt, stawianie tego, wybitnego przykładu modernizmu, świetnie wpasowanegow krajobraz (byłeś tam w ogóle?) z byle barokową kamieniczką, której jedyna zasługą jest to, że nikt jej nie przebudował przez 300 lat faktycznie można uznać za mało sensowne.
Ale system wartościowania zabytków już mieliśmy. Nie sprawdził się.
 

·
46 & 2
Joined
·
15,835 Posts
Discussion Starter · #17 ·

·
46 & 2
Joined
·
15,835 Posts
Discussion Starter · #19 · (Edited)
Żeby ożywić wątek przerzucam posta z wątku świętokrzyskiego, do którego i tak nie pasował;)

Przemyków - wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim, w gminie Koszyce.

kościół św. Katarzyny, wzniesiony poł. XV w., rozbudowany 2 poł. XVI w. i pocz. XVII w. Kruchta zachodnia projektu prawdopodobnie Santi Gucciego. Nie mam zdjęć wnętrza bo akurat była msza:(

kościół i plac przed kościołem


kruchta przed głównym wejściem


portal kruchty


zbliżenie na szczyt kruchty


kruchta boczna


placyk przed kościołem - stare drewniane domy


Mam jeszcze parę fotek, których kiedyś nie zamieściłem, dorzucę w wolnej chwili:)
 
1 - 20 of 419 Posts
Top