SkyscraperCity banner

6561 - 6576 of 6576 Posts

·
Registered
3,698 Posts
Zaintrygował mnie pomysł: "Budowa zachodniej kolejowej obwodnicy Krakowa". Ktoś pomoże i napisze jakby to miało wyglądać? Były plany budowy czegoś takiego?
Z góry dziękuję za jakikolwiek namiar.
Rzeczywiście bardzo intrygujące... kółko wokół Krakowa na zachód od Krakowa :)
«droga szybkiego ruchu, biegnąca zwykle dookoła większych miast lub śródmieścia, której zadaniem jest odciążenie ruchu wewnątrz tych ośrodków przez okrężne odprowadzenie ruchu przelotowego»

No dobrze, wiem, nie chodzi o zachodnią obwodnicę, tylko o zachodni fragment obwodnicy :)

·
Registered
527 Posts
Rzeczywiście bardzo intrygujące... kółko wokół Krakowa na zachód od Krakowa :)
«droga szybkiego ruchu, biegnąca zwykle dookoła większych miast lub śródmieścia, której zadaniem jest odciążenie ruchu wewnątrz tych ośrodków przez okrężne odprowadzenie ruchu przelotowego»

No dobrze, wiem, nie chodzi o zachodnią obwodnicę, tylko o zachodni fragment obwodnicy :)
Ja wiem czym jest obwodnica kolejowa. Pytam raczej o przebieg oraz czy była ta inwestycja kiedyś wspominana i istnieje jej zarys lub plany.

·
Registered
256 Posts
Tymczasem w Radio Krakow ...

[...]
W projekcie zamierzeń inwestycyjnych PKP PLK na 20 lat do przodu znalazła się m.in. budowa linii kolejowej z Krakowa do Olkusza, z Krakowa do Myślenic oraz odbudowa połączenia do Niepołomic. A nawet wskrzeszenie linii z Tarnowa do Szczucina, po której ostatni pociąg pasażerski przejechał 20 lat temu.
- Umieszczenie Szczucinki w tym dokumencie było dużym zaskoczeniem, trzeba to przyznać - mówi Kamil Jasica, który z grupą zapaleńców od lat zabiega o wskrzeszenie Szczucinki. Według najnowszego dokumentu miałaby to być linia kończąca się w Szczucinie, a więc nie byłaby bezpośrednim elementem linii, które są planowane w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Jak jednak studzi emocje rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec to na razie tylko projekt dokumentu. "Realizacja zawsze jest uzależniona od wielu czynników, między innymi od dostępnych środków" - tłumaczy.
Trzeba też pamiętać, że mowa jest o projektach zamierzanych do realizacji w latach 2021-2030, w perspektywie do roku 2040.
W roboczej wersji kolejowych planów umieszczono także m.in. dalszą rewitalizację linii kolejowej z Kalwarii Zebrzydowskiej do Wadowic czy wskrzeszenie linii z Trzebini do Ośwęcimia. Wśród projektów ponadregionalnych wymieniono budowę szybkiego połączenia Krakowa z Nowym Sączem, dla której przygotowywana jest dokumentacja projektowa.
[...]

- wskrzeszenie linii z Trzebini do Ośwęcimia - ale o co chodzi??? Linia aktualnie jest remontowana :unsure:
- wymieniono budowę szybkiego połączenia Krakowa z Nowym Sączem - cos innego niz PP?

·
sceptyk
16,095 Posts
Od środy (25.11.2020) pociągi jeżdżą już po torze bliżej sanktuariów.
Potwierdzam :)

ET22-1006 Kraków Łagiewniki 28lis2020 by Rafał Kurtyka, on Flickr

Pora a rozbiórkę toru tymczasowego i budowę brakujących fragmentów tuneli. Ciekawe, czy zaczną to jeszcze w tym roku, czy będą czekać do wiosny
Na razie bez spektakularnych zmian:

789988

Aczkolwiek na przejeździe działają już nowe rogatki:

789991

A na Bonarce stary tor jeszcze nie tknięty, ale obok najwyraźniej trwa układanie podbudowy pod nowy, który go zastąpi:

789993

789994

789995

·
Registered
780 Posts
Czy w ramach obecnej rewitalizacji będzie dobudowywany drugi tor między Nowym Targiem a Szaflarami? Czy nastąpi to w innym terminie? Bo chyba są takie plany, czy może coś się zmieniło?

·
Registered
2,864 Posts
Tam obecnie nic się nie dzieje. Byłem miesiąc temu, cisza, osobówki śmigają wahadłowo Zakopane - Nowy Targ i tyle.

• Like
Reactions: Marioosz

·
sceptyk
16,095 Posts
Tak się nawet wczoraj zastanawiałem kiedy by się wybrać do Swoszowic, zobaczyć czy czegoś tam czasem w końcu nie zaczęli robić...

Źródło:

·
Registered
1,959 Posts
Cyt "Przystanek dostosowany jest do współczesnych standardów". Rzeczywiscie, jest wiata autobusowa. Zaiste współczesny standard XXI wieku. Chyle czola przed geniuszami z PLK.

• Like
Reactions: rhcp
6561 - 6576 of 6576 Posts