SkyscraperCity banner

1 - 20 of 247 Posts

·
Autostradowy Leming
10,811 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Na okrągłe 30 urodziny pojechałem z żoną do Madrytu. Nie dlatego, że był to mój miejski europejski priorytet, ale dlatego, że w listopadzie nie ma właściwie innego wyboru miasta, do którego można dostać się z Warszawy samolotem i w którym będzie lepsza pogoda niż w Warszawie :)

W każdym razie chodziło o czysty relaks w stolicy Hiszpanii i oderwanie się od szarości, chłodów i komputera. Jako bonus ostatniego dnia wyrwaliśmy się do Toledo.

Wątek nie będzie specjalnie się skupiał na architekturze - raczej fotografowałem klimat miasta, ciekawe i nieznane dla mnie elementy, zieleń, wszystko co różne od tego, co znam z Polski (nigdy nie byłem w Hiszpanii).

Zauważyłem, że niewiele jest wątków tutaj o Madrycie, a listopadowego nie ma w ogóle. Zatem zapraszam do oglądania i komentowania :)

·
Autostradowy Leming
10,811 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Pierwszym pozytywnym zaskoczeniem było słońce i wysoka temperatura, dochodząca do 20 stopni.
1. Oto widok z okna Hostalu. Mieszkaliśmy na Calle de Esparteros na południe od Puerta del Sol:

2.

3. Pierwszy rekonesans po przylocie. Plaza Santa Cruz:

·
Autostradowy Leming
10,811 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
4. Okolica:

5.

6. I dochodzimy do Puerta del Sol. Działa fontanna! Siedzą ludzie! Świeci słońce! A rano jadąc na lotnisko siedzieliśmy w czapkach i szalikach, osłaniając się od wiatru :banana:

·
Autostradowy Leming
10,811 Posts
Discussion Starter · #5 · (Edited)
10.

11. Calle del Carmen, deptak. Pełno deptaków w Śródmieściu Madrytu. Chciałbym kilka takich ulic w Warszawie, ale póki co nie można na to liczyć. Rządzą samochody.

12. Calle Mayor. Ozdoby świąteczne zawieszone, ale jeszcze niewłączone.

·
Autostradowy Leming
10,811 Posts
Discussion Starter · #6 · (Edited)
13. Jedna z pięknych kamienic przy Calle Mayor:

14. Ładne latarnie, szpaler drzew, pas dla rowerów. Czego chcieć więcej? I przede wszystkim bezwzględny priorytet dla pieszego. Samochody cierpliwie czekają w kolejce, kiedy przechodnie przechodzą sobie w dowolnym miejscu ulicy, bo miasto jest dla ludzi, a nie dla samochodów.

15. I kolejna:

·
Autostradowy Leming
10,811 Posts
Discussion Starter · #8 · (Edited)
^^ Cieszę się :) Natomiast czekam aż Ty też dokończysz swój wątek z Madrytu. Fajnie byłoby porównać.

16. Już było dość ciemno, więc zaczęły się tworzyć klimatyczne zacienione kaniony:

17. Odbijamy gdzieś na południe w boczne uliczki. Niestety, nie mogę teraz zlokalizować tego miejsca. Gdzieś między Puerta del Sol a Plaza Mayor:

18.

·
Autostradowy Leming
10,811 Posts
Discussion Starter · #9 · (Edited)
19. Tutaj już jesteśmy przy jednej z bram prowadzących do Plaza Mayor:

20. Zafascynował nas fakt, że w Śródmieściu co chwila jest jakiś placyk z zielenią, pomnikiem, fontanną czy knajpką. Życzyłbym sobie tego w Warszawie, gdzie mamy przede wszystkim sralniki albo wielkie parkingo-place:

21. Dzięki nazwie knajpy udało mi się stwierdzić, że to Calle Cuchilleros. Kwietniki wymiatają:

·
Autostradowy Leming
10,811 Posts
Discussion Starter · #10 · (Edited)
Mijamy Plaza Mayor, gdyż nie ma tam nic ciekawego: elewacje są zasłonięte rusztowaniami, a sam plac odgrodzony barierkami w przygotowaniu na jakiś jarmark czy inne nie wiadomo co :eek:hno:
22. Plaza de Villa i jedne z najstarszych budynków w mieście:

23. Dalej na zachód wzdłuż Calle Mayor docieramy do Katedry Matki Boskiej z Almudeny:

24. Jest też polski akcent: Polak, który został papieżem:

·
Autostradowy Leming
10,811 Posts
Discussion Starter · #11 · (Edited)
25.

26. Jesteśmy w środku. Wejście za co łaska, ale nie mniej niż 1 euro:

27. Jakiegoś wielkiego wrażenia nie robi, ale to pewnie dlatego, że już w paru podobnych byłem:

·
Autostradowy Leming
10,811 Posts
Discussion Starter · #13 ·
31. Drzwi Katedry:

32. Olaboga, majtkowa kamienica!!1 No i piękne drzewa:

33. Sralnik, który nie jest sralnikiem:

·
Autostradowy Leming
10,811 Posts
Discussion Starter · #15 ·
37. Idziemy wzdłuż oficyny Pałacu. Miejsce jest o tyle ciekawe, że tutaj niedaleko szeroka trasa wjeżdża do tunelu, a górą zostawiono jedynie wąską uliczkę. W Polsce powiedziano by "tunel przekręt"

38. Plac przed Pałacem. Pojawiają się tutaj przeróżni grajkowie i artyści uliczni, jak np. koleś z tańczącymi marionetkami, grający na akordeonie czy skrzypaczka. Hitem natomiast był koleżka grający na harfie. Wrzucę filmik na jutuba i dam linka:

39. Jeszcze były kwiatki:

·
Autostradowy Leming
10,811 Posts
Discussion Starter · #16 ·
40. Kamienice:

41. Pałac plus fantastyczne drzewko. Naprawdę wygląda, jakby było miękką poduszeczką:

42. I pałacowy ogród, w listopadzie już w stanie prawie agonalnym:

·
Autostradowy Leming
10,811 Posts
Discussion Starter · #17 ·
43.

44. I pomału wracamy do Hostalu. Tutaj klomb, rabatka, czy jak mu tam:

45. I kwiatki, kamienice, kolorowe drzewa i knajpka. Jesteśmy na Plaza de Oriente:

·
Autostradowy Leming
10,811 Posts
Discussion Starter · #18 ·
46. Piękne kolorowe drzewo. Super przeżyciem było wyjechać z bezlistnych kikutów w Polsce i znów przeżyć złotą jesień :banana:

47.

48. Idziemy obok Teatru Narodowego w stronę Placu Izabeli II:

·
Autostradowy Leming
10,811 Posts
Discussion Starter · #19 ·
49. I sam plac:

50. I wchodzimy na deptak Calle Arenal prowadzący do Puerta del Sol:

51.

52. Szpalery drzew. Na tej ulicy szczególnie wnerwiali nas uliczni pseudoartyści z jakimiś gwizdkami w mordzie - nie dało się wytrzymać:

·
Autostradowy Leming
10,811 Posts
Discussion Starter · #20 ·
53. Nowy dzień, nowy spacer. Cel - zoo. Najpierw z buta do stacji metra, Calle Preciados, oczywiście deptak:

54. Po chwili jesteśmy na Plaza del Callao przy Gran Vii:

55.

1 - 20 of 247 Posts