Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 50 Posts

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Prosli vikend posjetio sam prvi put Poljsku i Krakow. Kad je u pitanju izbor mog odredista pomalo ne znam koji je pravi razlog, nesto kao ono pitanje sta je starije jaje ili kokos. Naime jednom prilikom zena i ja smo zakljucili da zelimo posjetiti neku od istocnoevropskih zemalja koju jos nijedno od nas dvoje nije nikada posjetilo. I kada smo rekli da ce to biti Poljska, tada sam onako slucajno poceo da se zanimam za poljski jezik. Poslije sam poljski naucio poprilicno dobro, a nismo otisli u Poljsku. I sada konacno odlazim u Krakow neznajuci idem li zbog Krakowa u Poljsku ili zbog poljskog jezika u Krakow. Bilo kako bilo, motivacija je bila izuzetna.

Moram priznati da sam ocekivao neki Zagreb ili Nis i da Poljska jete u EU, ali na guzove i da kubure sa svim i svacim. Medjutim, nista od toga. Poljska je definitivno jedna od razvijenih zemalja, i iako ekonomski ne tako jaka kao zapadnoevropske zemlje, u njoj nicega ne manjka. Poljaci su izuzetno kulturni i vrijedni, a Poljska je na moje veliko iznenadjenje jako cista zemlja.

Moje ostale utiske prenijet cu vam u sljedecim postovima, uzivajte u slikama i

Witam bardzo w Krakowie. Piekne miasto w ktore sie zakochalem

• Like
Reactions: Lad

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #2 ·
U Krakow sam letio easyjet-om koji ima bazu u Zenevi i leti na dosta relaciji u Evropi, katkada to bude za jako male pare. Mene je povratna karta kostala jedva 50CHF. Avion je bio solidno popunjen.

Put do Zeneve iz Lozane me je kostao skoro koliko i let od Zeneve do Krakowa 24 CHF sa intercity-em

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Odmah po slijetanju sam imao dobar osjecaj. Cist autobus sa opranim prozorima je dovezao putnike do zgrade aerodroma, koja je takodje bila cista. U Istanbulu sam npr. prvo primjetio umazane prozore na zgradi aerodroma i aluminijumske panele fasade koji se odvajaju od nosaca. Meni prvi utisak zaista bude nesto sto me prati cijelim boravkom negdje.

Uzivao sam da citam natpise na melodicnom poljskom jeziku.

kafa i sok su moji, na sanducetu pise vrijeme praznjenja i uputa za adresiranje koverte.

• Like
Reactions: Namibija

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Aerodrom u Krakowu je uvezan sa javnim saobracajem kako je to i normalno. Ka centru mozete ici busom, vozom ili taksijem. Voz do centra kosta 9 zloty-a ili 3€. Autobus je malo jeftiniji ali vozi duze. Tarifne zone za taksi su jasno oznacene na lecima i panoima, tako da vas taksista ne moze vuci za nos.

Put do zeljeznicke stanice Krakow Lotnisko (aerodrom) je dug maksimalno 100m od mjesta preuzimanja prtljaga. Djecija igra snaci se. Karta se kupuje na automatu, a placa kovanicama, papirnim novcanicama poljske valute ili karticom. Ah meraka...

• Like
Reactions: ameracm

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Zeljeznicka stanica u Krakowu je velika, cista, dobro obiljezena. Ozvucenje ima odgovarajucu glasnocu i sve je pod konac. Uz samu zeljeznicku stanicu dogradjen je ogroman trzni centar u kojem mozete kupiti sve- od igle do lokomotive.

• Like
Reactions: tolo8

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Naravno u kompleksu zeljeznicke stanice je postanska agencija, ali se tu mozete i osisati, rucati, pogledati film u kinu...

Dakle ovaj trzni centar je spojen sa zeljeznickom stanicom

• Like

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Jedna od ulica koje vode do z. stanice je ul. Pawia. Tamo sam vidio lijepo osvjetljene fasade

Tramvajske linije u vrijeme kada je najveca navala koristenja saobracaju u petominutnom taktu

• Like

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Na odredjenim mjestima u gradu legalno je parkiranje jednom polovinom automobila na trotoar. Inace, Krakow provodi kampanju atraktivizacije javnog prijevoza. Nedavno je dovrsen i otvoren P+R parking u jednom predgradju gdje cjelodnevna parking karta funkcionise i kao dnevna karta za javni prijevoz. Ostavis auto na sigurnom parkingu i vozis se tramvajem u grad.

Rajska ulica

teatar 'Bagatela' u Rajskoj ulici

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #9 ·
i dalje Rajska

pogledajte stajaliste- nijednog jedinog papirica nema na tlu, niti je nadstresnica isarana natpisima 'Merima volim te'. red voznje za svaku liniju je izvjesen i uglavnom vozila javnog prijevoza pristizu tacno na vrijeme

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Jos jedna stvar na kojoj Poljaci ocito insistiraju je dosljedno oznacavanje imena ulica. Put od zeljeznicke do hotela sam naucio napamet na google maps, i na terenu sam bez problema prosetao se do hotela.

ulica Szewska

• Like

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #11 ·
i dalje Szewska

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Rynek glowny- glavni trg ne smije faliti ni na jednoj razglednici Krakowa. Jako je velik i omiljen kod turista. Krakow je inace must see grad u Poljskoj. Mnogo je pozeljniji kod turista u odnosu na Varsavu. Krakow je nekadasnja prijestolnica Poljske i u katedrali na Wawelu su sarkofazi nekoliko poljskih kraljeva. Ali do Wawela cemo doci kasnije.

Wieża Ratuszowa

• Like

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #13 ·

na Glavnom trgu nalazi se shoping mall iz srednjeg vijeka. Nesto kao bezistan u Sarajevu. Popularne Sukiennice (hala za platna)

• Like

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Bazylika Mariacka

ulica Floriańska

• Like
Reactions: Lad and Namibija

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Brama (kapija) Floriańska

Barbakan w Krakowie (srednjovjekovna utvrda kojom se branio sjeverni ulaz u grad)

Plac Jana Matejki

• Like

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Café u Krakowu

i opet sam impresioniran cistocom koju nisam ocekivao na ovom nivou u Poljskoj.:applause:

pogledajte kako je nekadsnji toranj zeljeznicke stanice integrisan u novi trzni centar koji je ustvari glavni ulaz/prolaz ka zeljeznickoj stanici.

• Like

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #17 ·
unutar z.stanice

ako vise volite ovako. pjesacki tunel ispod raskrsnice kojim iz historijskog centra dolazite do zeljeznicke stanice

• Like

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #18 · (Edited)

Poljaci su jako susretljivi i ljubazni, ne samo oni koji vam zele nesto prodati nego i obicni ljudi na ulici. Doduse, malo su iznenadjeni da neko uci poljski jezik, a da ne zivi barem u Poljskoj.

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Vozeci se vozom od i ka aerodromu stekao sam utisak da nema mnogo commieblocks po Krakowu, ali mozda sam trebao napraviti prodor do vise predgradja da vidim i tako nesto. Nazalost vrijeme mi nije dozvolilo da se odmicem mnogo od historijskog centra. Ono sto jesam vidio je da po predgradju nicu lijepa, planska naselja sa onizim zgradama modernog dizajna.

Ali vratimo se centru Krakowa

• Like

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #20 ·
ulica Grodzka

1 - 20 of 50 Posts